Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Da, bas sada gledam, i mislim se, cemu one silne VBS zice, kada do DAC-a opet dolazi GPIO, sa cvrc provodnicima...

Ja sam u kompletu ovo nabavio, vec sklopljeno, i mislio sam da je GPIO neophodan - sada vidim da on ima funkciju udaljenja RPi plocice od AlloBoss-a. I vidim da se fabricki te plocice montiraju jedna na drugu, spajajuci se direktno preko tih 40-pin konektora. Mislio sam da je bolje da su plocice udaljene jedna od druge, zbog medjusobnog uticaja, zracenja RPi-ja...

Ako ne nadjem resenje, da uredjaj prosvira kako je zamisljeno, nema sta, moracu menjati plocicu, samo da tacno znam u kojoj je problem (ako jeste).

I da, jesam lemio direktno na AlloBoss interkonekt od VBS zice, pocupao one RCA konektore na plocici. Medjutim, nisam mislio da pricamo o toj analognoj strani, s obzirom da tu jos uvek ne znam da li postoji potencijalni problem (nije do sada) - za sada je problem u digitalnom delu, u toj I2C vezi izmedju master klokova, po pretpostavci kolege Milenka...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Koja je Malina u pitanju? Utisak mi je da siu se prethodne verije manje grejale. Na 4 moguce je instalirati novi BIOS koji poprilicno snizava temperaturu. No to zahteva da se digne operativni sistem sa druge sim kartice, zakaci sve na monitor i tastauru, pa obavi sta treba iz terminala, i onda nazad na volumio. Da budem iskren trenutno me mrzi. Inace i taj poveci blok se ugreje, ali onda jedan mali ventilator na 5v resi stvar. 

inace, kad se pregreje procesor pocinje da spusta brzinu, pa na kraju i zvuk da krcka. 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Dražo said:

Mislio sam da je bolje da su plocice udaljene jedna od druge, zbog medjusobnog uticaja, zracenja RPi-ja...

Ja sam to rešavao sa običnim IDE flat kablom koji mi je ostao u fijoci od starog kompjutera. :)

Jes' da nije monokristalni, al' k'o što rekosmo nije ni taj extension board. :)

615F0NVZoTL._AC_SY450_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cetvorka je u pitanju. Ako uspem da osposobim uredjaj za rad, mogu se poigrati sa Bios-om, ako kazes da snizava temp. Nedavno sam dodatno zalepio one 3 bakarne plocice, za procesor, i mislim usb (kupio u Mikro Princu). I sada ovo novo bakarno kuciste, sa dodatnim aluminijumom, trebalo bi da bude dovoljno... Videcemo.

A inace, uredjaj je kod mene radio bez iskljucivanja (nema opciju gasenja) nekoliko meseci bez prestanka, i nikada nisam primetio veliko grejanje. Radio u ovakvoj postavci, samo jos od gore poklopac (zadnja strana je bila otvorena).

  uredjaj.thumb.jpg.18429a9eb11b1d2245456d4e89409039.jpg

Link to comment
Share on other sites

To gasenje je iz menija u korisnickom softveru?

Sto se tice prekidaca, to u moj mali monokristalni 2. sistem nece uci...:) Ja sam izbacio i sasijske IEC-e gde god je bilo moguce (tamo gde su ostali, ubaceni su VBS), i strujase direktno do trafoa vodio (sto je slucaj i kod ove Maline). Naravno, na uredjajima gde je fabricki predvidjen prekidac, to nisam dirao (u prvom sistemu, na Tandbergu...).

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, 空也 said:

Ja sam to rešavao sa običnim IDE flat kablom koji mi je ostao u fijoci od starog kompjutera. :)

Jes' da nije monokristalni, al' k'o što rekosmo nije ni taj extension board. :)

615F0NVZoTL._AC_SY450_.jpg

Mogu i ja tako da probam, samo bih morao pazljivo odlemiti postojece monokristalne zice sa pinova, i malo ih ocistiti.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, 空也 said:

Džaba sav taj bakar i aluminijum na kućištu ako nije u direktnom kotntaktu sa čipovima koji se greju. I to preko termičke paste.

Ok, jasno da na hladjenje nema direktnog uticaja to masivno (ima barem 6kg) alu/bakar kuciste. Ali sam ubacio te bakarne plocice direktno na cipove (predvidjene za RPi4), i ta komora je perforirana od gore i dole, slicno onim fabrickim akrilnim kucistima za ovaj sklop. Ne bi valjda svi oni tako prodavali da to nije dovoljno?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, B.R. said:

Da iz menija iu softveru. A posle toga moze i cupanje kabla iz zida pra vracanje. Sve po volji. Sumnjam da ti monokriostal ide do lokalne trafostanice bez i jednog konektora, ttako da ce da se nadje nacin ;) 

Ma u pravu si, vise se salim za monokristal, naravno da je nemoguce postici totalnu monokristalizaciju, od Djerdapa npr. ;)

Verovatno ce biti cupanje iz letve, kada ga ne koristim (sto ce biti retko). Doduse, samo da proradi.

A pogledacu i opciju gasenja iz kontrolnog softvera, nisam se do danas susreo sa istim, vidim da ima dosta opcija za podesavanje.

 

Link to comment
Share on other sites

Sve u svemu, ovaj zastoj kod funkcionisanja Maline mozda se pokaze i korisnim, taman da unapredim jos neke stvari, oko hladjenja, zastite interkonekta u unutrasnjem delu (alu L profilom), apgrejda Biosa, skracenja signalnog puta izmedju RPi i AlloBoss... Vraticu se i na Majdine i Bojanove postove sa 48. strane, oko dodatnih plocica, da vidim moze li se i tu nesto uraditi, dok sam u radnji (ako budem isao...)... 

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Dražo said:

Ne bi valjda svi oni tako prodavali da to nije dovoljno?

Bi! :D

Kako bi Aliexpress preživeo da je tamo sve onako kao što piše? :)

 

Uzeo si one mini hladnjake što pokrivaju samo čipove?

4_04_2000x.jpg?v=1584340042

 

 

Imaš na internetu gomilu tekstova o RPi 4 i problemima sa pregrevanjem.

Prodaju se za RPi4 i ovakva kućišta, cela od metala (kućište je u isto vreme i hladnjak):

joy-it-armor-case-block-active-sbc-gehae

 

...Pa opet kažu da neka imaju problem, pošto nisu dobro urađena i površine hladnjaka im ne naležu dobro na čipove, tako da prenos toplote nije adekvatan. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moracu procitati, nisam zaista znao za te probleme.

Jesam uzeo te male bakarne plocice, a htedoh i tu veliku sa kulerom, samo tog trenutka ih nije bilo u Malom Princu.

Pa kada je vec tako, i kada se igram kako ja hocu sa uredjajem i kucistem, mozda iskoristim ovu vec postojecu bakar/alu kjonstrukciju, i nekako je povezem nekim toplotnim odvodnicima, barem na procesor... 

Link to comment
Share on other sites

Prvo sto mogu da uradim jeste da ove rupe na alu ploci od gore (i iste takve od dole) razbusim recimo burgijom fi 6 umesto fi4, i dodam ih jos.

 

viber_image_2021-09-18_11-26-03-700.thumb.jpg.a3fef1b19ab48e1cdf65f418903d60f2.jpg

 

Potom bi mozda imalo smisla da se postavi alu stub (ili alu hladnjak takvih dimenzija, ako pronadjem, lako cu ga skratiti bonsekom ako ima viska ;)), od vec postojeceg tog kupovnog mini hladnjaka, pa do naspramne bakarne stranice (na slici ispod bi to bio jedan dodatni element gledano uspravno na ekranu). Uz krajnji kontakt sa naspramnom bakarnom plocicom, cime bi prakticno sve postalo jedan veliki hladnjak. Barem to da izvedem na procesoru i memoriji. Ili cak i da uklonim te minijaturne, pa da stavim nove goleme direktno.

 

viber_image_2021-09-18_11-26-01-077.thumb.jpg.d56de9d3b7f3b4371103ac6ff82d77de.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Dražo said:

da ove rupe na alu ploci od gore (i iste takve od dole) razbusim recimo burgijom fi 6 umesto fi4, i dodam ih jos.

Ove gornje samo pogusti sa po jednim redom između postojećih ali po dijagonali i neka ostanu fi4, a sa donje strane možeš da proširiš i dodaš koliko treba da bolje ”vuče”.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dražo said:

:thumbsup2

Mozda bih ja mogao da ubacim neki mali ventialtor ispod kucista (stajace na onim visokim alu spajkovima) da barem posredno dodatno izaziva strujanje vazduha. 

To bi poprilicno poboljsamo situaciju. Sa druge strane, sve vise se razmisljam o tome da bi u sustini pravo resenje bilo centralna jedinica za hladjenje, sa sto tisim veciim ventiltorom (smanjen broj obrtaja, ne preveliki precnik) cak i izvan prostorije u kojoj je sistem, sa dovodom vazduha do sistema odgovrajucim crevima za vazduh. Tako dodatno vazduh moze da se usmeri na ono sto se hladi. ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dražo said:

Mogao bi bez problema da stane u komoru iznad AlloBoss-a, a iznad RPi-ja malo teze, morao bih premeriti.

A smetnje koje unosi taj ventilator? Posle sve igre sa monokristalom, razdvajanjem elemeata. 

Meni je to razlog zasto drzim ventilator podalje, i napajam ga sa posebne faze. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...