Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Kuciste za dac/strimer gotovo.

Doduse, ostala jos plocica na vratancima kod usb/lan konektora, no nisam se jos odlucio da li ce biti alu, ili nesto drugo (lako cu ubaciti kada smislim).

Sve u svemu, akcija skutijavanja uspesno zavrsena. Ispalo je bas onako kako sam zamislio, pa i malo preko toga. :)

 

viber_image_2021-09-18_11-26-03-700.thumb.jpg.0ccc8a4f5e6620e1d50f60878b220b7e.jpg

viber_image_2021-09-18_11-26-01-201.thumb.jpg.24620dedc8145d9506da92a7c5991f14.jpg

viber_image_2021-09-18_11-26-02-231.thumb.jpg.1bf2a5eb0e7a175ee63ca1f512763963.jpg

viber_image_2021-09-18_11-26-01-634.thumb.jpg.30fc090e3b9923d97e2cc778ec19cdff.jpg

viber_image_2021-09-18_11-26-01-077.thumb.jpg.ec95d873cfd54711763030c1aa21775f.jpg

viber_image_2021-09-18_11-26-03-632.thumb.jpg.c8a7059dbe8b9ba614f44bce2d78007f.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

@abBrkovi su od komada svile, zaboravih da ih ostricam. A inace svila (to mi prvo doslo pod ruku, moglo je biti i bilo sta drugo) je tu da obezbedi da ne dodje slucajno do kontakta izmedju + i - , posto su interkonekti (kruti, od monokristala punog preseka, trostruko sirmovani) zalemljeni za plocicu, mali je tu razmak, pa prilikom savijanja mozda bi se dodirnule...

Originalno nije bio 24-pin konektor (tj. 40-pin konektor), vec posrebreni jumperi. Izbacio sam ih, i ubacio naravno monokristalne zice u pamuku, direktno zalemljene za nozice...

Hvala @somilenko!

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi sigurno pravilnije, samo sto bi onda kablovi izlazili od nazad (strujni) i interkonekt (negde sa strane, vise napred, gde je DAC), pa bi mi to onda bilo bas ruzno, i neprakticno.

A pregrade u tom slucaju imaju ulogu da odvoje module od medjusobnog uticaja. 

Zato je ovo neki kompromis - interkonekt uz unutrasnju gornju ivicu do zadnjeg dela (sto je moguce dalje od regulatora), trostruko plutajuce sirmovan (to je valjda neka zastita od zracenja..), zlebovi kuda prolaze su oblozeni gumom (dampingovan od vibracija)... Pa kako bude.

Inace, stetoskopom sam proverao vibracije kucista (gornja i sve 4 bocne strane), i ono je bukvalno mrtvo. Trafo lezi na dve alu sine debljine 5mm (zasrafljen za sine), sine potom na komadu gume 5x9cm debljine 1cm, i onda guma na donjem alu poklopcu debljine 5mm - sva 3 sloja stegnuta u sendvic... Regulatori napajanja preko 8 (4 po jednom) odstojnika stoje na bambusovoj dascici, koja se bocno oslanja na alu profile, a od dole celom povrsinom pritisnuta alu poklopcem. I za DAC je isti princip. RPi je u posebnoj komori od bakra 5mm, i pricvrscen je sa boka, da bi se max minimizovao uticaj vibracija koje dolaze od donje ploce. I naravno, donja ploca na 3 antirezonatne podloske sa kuglicnim lezajevima.

_________________________________________

Btw, sve lampice svetle (crvena na RPi, dve zelene na AlloBoss, jedna plava na regulatorima), telefon prepoznaje Volumio, i pravi tu render vezu, ucitava liste, Tidal, Qobuz... Medjutim, reprodukcija fajla nece da zapocne... :(

Proveravao sam sve kontakte izmedju RPi i AlloBoss-a, sve je kako treba... Nemam pojma sta bi moglo biti, da li je nesto do jednog ili drugog modula... Umorio sam se od izrade kucista, pa sam makar za danas digao ruke od svega... :(

I upalio prvi sistem :)

 

Link to comment
Share on other sites

Napone i struju, od regulatora do DAC-a, i dalje od DAC-a do RPi?

Inace, pre akcije je sve radilo. Samo sam sa postojecih klemni na plocicama, otkacio trafo od regulatora, regulator od DAC-a, i DAC od RPi (preko GPIO board-a). I potom sve vratio kako je bilo. Sve to sam vec izveo pre par meseci, kada sam menjao prezicenje, i nije bilo problema.

Imam utisak da je ovde problem u funkcionalnom (digitalnom) smislu, kod RPi ili AlloBoss. Par puta sam ih skidao i vracao u novo kuciste, radi probe montaze, pa je mozda to bilo previse cimanja/vibracija za te plocice, nemam pojma...   

Link to comment
Share on other sites

Jel ti u interfejsu softvera pokazuje da ide muzika (pretpostavljam da ne iz tvog opisa)?
Proveri da ti se na nekom od pinova ne dodiruju žice ili lemovi, nisu ti konektori namenjeni za takvu vrstu veze pa je moguće da se usled krutosti žica i pomeranja i cimanja pločice nešto pokarabasilo...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

@somilenkoTako je, ne pokazuje da ide muzika. Nece da krene pesma (ali krene da je ucitava, listu).

A sve pinove sam proverio vise puta, nema tu spojeva i sl. Uostalom, ti spojevi su pre par meseci napravljeni (prilikom prezicenja), savijeno je sve jos onomad, radilo normalno, i sada prilikom ove akcije nije bilo cimanja, naprezanja, savijanja...

No, nadam se da nije do toga, vec do zaglupljenog Volumia.

@bkrmarJa krenuo u avanturu reinstalacije OS. I zakucao, kao i on. :)

- izvukao SD Card, ubacio u adapter, i ubacio u moj komp

- skinuo SD Card Formatter, formatirao karticu

- skinuo Volumio.

- skinuo Etcher, i odradio prebacivanje Volumia.

- izvadio karticu iz kompa, vratio u RPi

Pratio instrukcije sa neta, koje kazu da dalje moram da konfigurisem Volumio za svoj Wifi. Ima komplikovano uputstvo, koje pri tom ne znam kako da primenim (preko cega da upravljam Volumiom). Ustvari ima vise uputstava, vise softvera koje moram da koristim... Sada ga i na Androidu ne vidim, Volumio, u PlayStore ima bezbroj aplikacija, ne znam koju da skinem, sta da radim... Znam da smo zimus zajednicki preko telefona uradili sve, koliko se secam, nije uopste bilo tako komplikovano kako ovde pise, samo sto se ne secam sta smo radili...

 

Link to comment
Share on other sites

Kada sve podesiš i povežeš RPi na mrežu, za kontrolu Volumia ti je dovoljan bilo koji internet browser na bilo kom uređaju (kompjuter, telefon, tablet). Samo u browseru ukucaš IP adresu Volumia i u prozoru ćeš dobiti njegov korisnički interfejs.

Samo strpljivo i staloženo prati uputstva i sve će biti u redu. I sam sam više puta koristio i instalirao Volumio po njihovim uputstvima i sve je teklo glatko i bez problema.

Link to comment
Share on other sites

Mrezni kabl, pa ubodi u ruter. Sledeci korak je pristup volumiu, iz bilo kog browsera na bilo kom uredjaju koji je zakacen na wi fi kucne mreze ili kablom adresa je volumio.local.  .

Posle instalacije sistema Volumio  pravi svoj nezavisni wireless netwoirk, ne moze da se zakaci u tvoju kucnu mrezu sve dok se ne poveze kablom i iskonfigurise kako treba. . 

Imam samo jedno glupo pitanje. kako resavas problem grejanja maline u zatvorenom prostoru. Ona zna da se posteno ugreje, i potrebna joj je ili poprilicna masa kucista, iili ventilator za hladjenje. Kod mene je M3.14-4 ubacen u alu kuciste sa pasivnim hladjenjem, pa opet zna da trokira po vrucini.  Problem je resen sa blokom od kilo aluminimuniijumskog punog profila koji stoji na M3.14. i posle nekoliko sati slusanja, ne uspeva da ga ugreje do iole ozbiljnog nivoa.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da sam utvrdio gde je problem. Hvala na svemu do sada @somilenkona vremenu i strpljenju.

Uspeo sam u medjuvremenu da se povezem na kontrolnu Volumio aplikaciju, prvo putem nezavisne Volumio WIFi mreze, pa posle konfigurisao svoju kucnu mrezu.... Pristupio preko telefona, i lap-topa. Bubble UPnP prepoznao normalno Volumio, konektovao se na Tidal i Qobuz, pustim album, krene da ga ucitava u listu, ali pesma nece da krene...

Uz sumnju na los wifi prijem RPi-ja (zbog bakarnog i alu oklopa), gde Bubble moze da kontrolise Volumio, ali ne moze da ucitava fjalove sa striming servisa, skinem poklopac kucista. Vazdusnom linijom gotovo direktna veza izmedju rutera i prijemnika na RPi oko 3m. I opet ne radi.

Potom prebacim Malinu blizu prvog sistema, i povezem ga na lokalnu mrezu direktno preko LAN-a. I u kontrolnoj Volumio aplikaciji iskljucim za svaki slucaj wifi. Bubble normalno radi, ocitava Volumio, brovzujem po striming servisima, ali opet nece pesma da krene.

Potom Milenku pade na pamet da u kontrolnoj Volumio aplikaciji iskljucim kod izlaza I2S (automatski i AlloBoss), cime bi zvuk sa RPi-ja isao na izlaz za slusalice. I pesma u Bubble-u konacno krenula. Te zakljucismo da je problem u fizickoj vezi izmedju RPi i AlloBoss, u tim zicama koje sam ubacio, mozda lem, za sada nemam pojma sta je, ali cu tu traziti resenje problema da nadjem malo vremena.

Inace, @B.R., Malina je od juce do danas bila upaljena bez prestanka, komore kod trafoa, RPi i AlloBoss su apsolutno hladne. Jedina visoka temperatura je zabelezena na alu hladnjacima na regulatorima napajanja (kondovi su bili mlaki). Tu je kod tih hladnjaka je onaj mrezasti otvor na slici, i donji deo je perforiran, te racunam da je to dovoljno za ventilaciju (mada mogu i sa gornje strane poklopca izbusim jos rupa). A inace je celo kuciste izunutra oblozeno bakarnim limom 0,8mm, pa na limu tanje (1,5mm) i deblje (5mm) alu ploce, sem u delu RPi-ja gde su bakarne ploce 5mm. Od gore i dole je alu poklopac 5mm, perforiran. Cela konstrukcija je cvrsto medjusobno uvezana (sve ploce), te racunam da pre svega donja i gornja ploca igraju veliku ulogu u hladjenju, tj., odvodjenju toplote. Kada osposobim uredjaj u potpunosti za rad, praticu, pa cu videti treba li jos busiti, ili mozda ubaciti i neki ventilator. 

 

Link to comment
Share on other sites

Unimerom pregledao spojeve od pinova (nozica u plocici) RPi do GPIO board-a.

I od tih GPIO pinova do 40-pin konektora koji ulazi u AlloBoss plocicu.

Sve je dobro spojeno, nema prekida signala, medjusobnih dodirivanja...

Dakle, nisu problem veze od RPi do AlloBoss.

Podsecanja radi, kada sam u Volumio korisnickom interfejsu iskljucio izlaz na I2S (AlloBoss), RPi je uredno reprodukovao pesmu na svoj izlaz za slusalice.

Sumnjam dalje da je u pitanju neki problem sa AlloBoss, samo ne znam sta, i kako to saznati...

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Dražo said:

Sumnjam dalje da je u pitanju neki problem sa AlloBoss, samo ne znam sta, i kako to saznati...

Nadam se da ti nije crkla neka komponenta na njemu od temperature usled tolikog lemljenja, ili izgoreo neki vod na pločici.

Pogotovo ako si koristio bezolovni kalaj sa srebrom koji zahteva više temperature.

Neki hladan lem? Na fotografijama mi se čini da su ti lemovi mestimično dosta zadebljani i nepravilni?

Možda je u nekom trenutku došlo do nekog kontakta i kratkog spoja između njih, sa obzirom na toliko višekratno lemljenje, uvijanje, zamotavanje i razmotavanje tih (krutih?) solid core kablova?

Ili statički elektricitet? Sećam se da je davno ('97-e) jedan drugar spalio novu Matrox grafičku kartu prilikom zamene stare. Nije se "uzemljio" npr. hvatanjem za radijator, već je odmah uzeo golim rukama, bilo malo "cap" iz prsta, ...i grafička karta je otišla u večna lovišta.

Nadam se da je stvar ipak do softvera i da nije nešto od gore navedenog, mada si za moj ukus možda malo previše fizički malterirao te male i nežne PCB-ove...

Link to comment
Share on other sites

Slazem se da je akcija lemljenja solid-core zica na te nezne pinove bila malo previse... Doduse, to su zice 0,3mm2, i nisu tako krute, koliko je kruta cela zica sa izolacijom (pamuk, termobuzir). A lemio sam prilicno brzo, i precizno koliko je moglo sa tim jednim Ersa (PTC70) vrhom koji imam, sa Cardas eutectic kalajem (sa procentom srebra, u pravu si). 

No, to sam sve uradio jos pre par meseci, i jesam tada strepio da li ce sve biti u redu, no nakon toga ceo uredjaj je normalno radio u starom kucistu sve do pre 10-tak dana, kada sam rastavio komponente radi skutijavanja.

A evo i danas sam proverio te vodove na kojima je lemljeno, i nije bilo prekida signala (zujalicom na multimetru), od RPi pinova, pa sve do izlaznih pinova na GPIO pre AlloBoss-u. A opet, lemljenja nije bilo ni blizu do AlloBoss-a, pa nije moglo doci do pregrevanja.

Moguce je da se desio mozda i neki staticki elektricitet, ili nesto trece-cetvrto, nisam pametan. Cela akcija skutijavanja, barem kada su plocice u pitanju, nije bila nista slozenija od slaganja lego kockica.

Sada su svi moduli na stolu, i cekaju neku ideju, sta bi se jos moglo proveriti, pre nego opet sklopim, i pokusam ponovo resenje da trazim u softveru.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Dražo said:

A opet, lemljenja nije bilo ni blizu do AlloBoss-a

Nisi lemio direktno na njega ove debele interkonekte?

Na slici su mi delovali kao da su zalemljeni.

10 minuta ranije, Dražo said:

i cekaju neku ideju, sta bi se jos moglo proveriti,

 

Jedino da nabaviš/pozajmiš neki drugi RPi, pa da na njega nabodeš direktno Boss-a, kao što je i predviđeno i kako bog zapoveda, bez tih žičurdi :)i tog GPIO extension boarda, ...I da onda vidiš da li će tako da proradi:

58b0ab6fbc51238793d8f377c3315d8b048a3a89

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...