Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Inace, u nemogucnosti ovih dana za vecom fizickom "hifi&manual" aktivnoscu, pozabavih se malo softverskim delom svog digitalnog dela sistema.

* Izvor komp, M2Tech Evo kockice (usb-to-spdif konverter, externi master clock, odvojeno napajanje), DAC Lampizator Amber.

Ima skoro godina kako koristim JPlayFemto kao audio softver, za pustanje fajlova sa lokala i striming servisa (Tidal, od skoro i Qobuz), uz UPnP kontrolu (Android, Bubble UPnP). OS je Win10 v.14393.0, max "umrtvljen". Za dodatnu optimizaciju koristio sam free verziju Fidelizera, i dodatno Minority Clean (prestao da koristim, kako su odnedavno stali sa radom).

Masina (lap-top) je prakticno audio dedicated, sasvim solidnih karakteristika za namenu, sa linearnim napajanjem (monokristalnim - prezicenje, iec, kablic do lap-topa), vrhunskim (monok.) strujnim kablom...

Elem, iz "odredjenih" razloga naslo se vise vremena za softverske igrarije, te sam prvo pregledao sve opcije za podesavanje JPlay-a (do sada je bilo podeseno po default-u, fabricki). Pregledao, malo iscitao, uputio se malo vise u materiju, i probao, sve kombinacije. Mogu samo reci da svako od ovih podesavanja donosi razliku u zvuku, i to prilicno cujnu.

 

jplay.png.85d1cee1f6d4bfaa3344c43e3bf863f1.png

 

Kombinacija postavke

Xtream / DAC link 1 Hz / XtreamSize 5000 / Hibernate ON / Clock 15,6 ms (3)

je ono sto je meni najvise leglo. Uz zaista ogromnu pozitivnu promenu u zvuku, u odnosu na default podesavanje.

Medjutim, funkcionalno koriscenje ovakve postavke nije bilo moguce. Od zakucavanja JPlay/Bubble-a, preko seckanja pesama, sporog ucitavanja, do nemogucnosti pustanja hi-res fajlova (Qobuz), itd.

Citajuci malo vise po netu (i JPlay forumu) iskustva korisnika, shvatio sam da prilikom instalacije JPlay-a postoji opcija postavke rada JPlay-a koji je prijemcivija mom Intel procesoru (alternative version Intel core CPU Only). Pronasao sam je, probao, i odusevio se. Bukvalno svi iznad navedeni bagovi su nestali. Doduse, ne potpuno, ali je omogucena gotovo nesmetana reprodukcija, sto je meni sasvim dovoljno (ako bas ponekad moram da restartujem telefon, pa Boze moj...).

____________________________________

U medjuvremenu sam odlucio da probam (kupim) i full verziju Fidelizera (Fidelizer Pro 8.7), pre svega zbog komfora - FPro verzija funkcionise kao start-up, i prakticno je dovoljno pritisnuti dugme za paljenje lap-top-a, i za nekih 30 sekundi sve je spremno za pustanje muzike (sa free verzijom, sve se moralo rucno pokretati, par klikova misem, i pri tom ucitavanje sporije, reklame...).

Pored komfora, Fidelizer Pro je doneo i dosta dodatnih opcija za podesavanje rada i optimizacije, gde svaka opcija utice na zvuk. Naravno, sve sam isprobao (uz konsultacije sa Keetakawee, cini mi se glavnim programerom, ili vlasnikom), i na kraju izabrao podesavanje: 

Purist / Audio Render / High transparency / Long / Variable / Clock 15.6 ms

Razlike koje se opcijama u FPro postizu ravne su bukvalno promeni komponente (ili cak i vise njih) - od karaktera i boje zvuka, transparentnosti, dinamike, scene prostora, i ambijentalnosti, energije...

Moze se reci da je FidelizerPro (uz JPlayFemto) najbolja kupovina do sada u digitalnom delu sistema, mnogo znacajnija od recimo jednog visestotinaevra placenog kabla...

____________________________________

I za kraj bih istakao jednu opciju, od brojnih koje se nude uz ova dva softvera, kao nesto sto je na mene ostavilo najjaci utisak. To je opcija Hibernate u JPlay podesavanju. Pre ukljucenja ove opcije, iz oba softvera treba izvuci maximum (prema licnim referencama), i onda samo "na tu tortu dodati jagodu" - izabrati ON, i shvatiti koliko je do tog trenutka ustvari sve bilo lose (zvucno). Ovu hibernate opciju i ljudi iz JPlay-a (Marcin) isticu kao sustinsku za zvuk, u sto sam se i licno uverio.

Inace, u pitanju je neka vrsta osnovne optimizacije JPlay-a (pre FidelizerPro), i prilicno je zahtevna za pre svega po Windows OS. Kod mene recimo pri reprodukciji hi-res fajlova sa Qobuz-a, nekada se desi da nece da prebaci na sledecu pesmu, vec u nedogled ponavlja poslednjih 5-10 sekundi prethodne pesme. No, s obzirom na zvucni napredak koji donosi, to nije nesto sto bi me sprecilo da koristim ovu opciju (u duhu vecitih kompromisa u hifi).

 

       hiber.png.520fc25f0aa1e3faf5c454e5c7afc7e8.png

 

____________________________________

Eto, verujem da ovo moje pisanije ne moze da skodi. A ako ne skodi, onda mozda i koristi. :)

 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, somilenko said:

Jesi li probao klot, nemašćeni bambus kako svira ili eventualno sa, ne daj Bože, samo povrćem seckanim na njoj?

Probao umasceni, odmasceni, vegeterijanski, maditeranski, sve moguce kombinacije... I svaka utice na zvuk, majke mi ;)

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Dražo said:

... Minority Clean (prestao da koristim, kako su odnedavno stali sa radom).

NIje se stalo sa razvojem. Stiglo se do verzije 222 a u zavisnosti od računara (generacije CPU i konfiguracije OS) neki preferiraju verziju 208, neki 217, neki 220 te ovu poslednju, 222. Za neke je 222 i previše 'upeglana' ('too smooth') - po meni uvek dobar znak ali svi sistemi pa i ušesa te navike slušanja su različita.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa sjajno, nisam znao. To se onda mora isprobati.

Onaj japanski link gde sam uvek skidao posljednje verzije, nije radio neko vreme (evo vidim sada opet funkcionise). Posle na JPlay forumu procitao da je prestao sa radom, obavestio sve da, prosto receno, nece vise da se cima, i hoce vise muziku da slusa.

U svakom slucaju, tnx @dj.nikna infu. :thumbsup2  

Link to comment
Share on other sites

Ja sam stao na 98, i nisam neko vreme pratio. Kada htedoh malo da pogledam i osvezim verziju, nije sajt radio (ko zna sta je bilo), malo proguglao, i nasao da navodno vise nece da radi... Registrovao to, i jednostavno odustao od koriscenja, a posle nisam proveravao. Ali super, probacu preporucene verzije. Tnx. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...