Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Mogu li ja, mogu li ja....

Hahaha

Ne postoji preusviravanje.

Usviravanje bilo čega kroz šta prolazi struja ne bi trebalo više da se dovodi u pitanje. 

Da, kada se kablovi ili bilo šta drugo donese u drugi sistem potrebno je neko vrijeme za usviravanje, mada, umnogome kraće nego prvobitno usviravanje.

Isto tako bi trebalo da je poznato da ako sistem neko vrijeme ne radi, ili je isključen iz struje, opet je potrebno neko vrijeme za usviravanje.

Edit: često se desi sa kablovima da nakon gostovanja u drugom sistemu, prosviraju kući mnogo bolje.

Link to comment
Share on other sites

@mutayu

Moje licno iskustvo kaze da jednom dobro usviran kabel, zicu, letvu… nema potrebe ponovo usviravati prilikom iskopcavanja i ponovnog ukopcavanja u isti ili drugi sistem. Nisam cuo sustinske promene nikada.

Znam da je sa naucne strane tema usviravanja vrlo kompleksna. U nekoliko navrata sam imao priliku da cujem “bezbroj opasnih i meni nerazumljivih reci i recenica” od ljudi znatno vicnijih ovoj materiji, pise se i ovde svakomalo o tome. Ja sam prihvatio saznanje da se radi o velikom broju pojava koje se desavaju na raznim nivoima, sve do nivoa kvatne mehanike, itd. Shvatio sam da nije lako objasniti, niti je moguce ukratko, pa sam i prihvatio samo sturo saznanje, koje ne zasluzuje ni da se iznese javno. A svakako mi je uvek najbitnije ono sto licno cujem.

No, verujem da je “komadu” potrebno dati neko kratko vreme da radi na poziciji, zbog prelaznih povrsina i tacaka, kontaktnog pritiska…. Ne znam da objasnim zasto i sta se tu desava (laicki ponesto razumem), ali verujem da ovde postoje brojni clanovi koji mogu vise o tome, to je uvek meni licno interesantna tema.

Kada je usviravanje komponenti u pitanju, narocito onih koje duze vreme nisu radile, siguran sam da je potrebno vreme (krace ili duze) za usviravanje svake. Ne zbog samih provodnika, konektora i drugih perifernih delova, vec zbog velikog broja sklopova unutar uredjaja, koji cine jednu celinu. Recimo, kod mog phono preampa (klon PassXono), po preporuci proizvodjaca (@Solderer) svaki put kada se iskljuci sa mreze, makar i na kratko, potrebno mu je oko 45 minuta da dostigne svoj radni maksimum.

Link to comment
Share on other sites

Materijali usvirane komponente, bilo kakve, nalaze se u nekoj vrsti pobuđenog stanja. Nekorišćenjem materijal se (nazvaću to tako) opušta, težeći stanju koje odgovara uslovima opšteg okruženja. Opuštanje se događa postepeno, ali je nakon par nedelja svakako čujno.

Kontakte treba ostaviti na miru. Serija kačenja i otkačinjanja će sigurno degradirati zvuk. Na ponovno formiranje prelaznog balansa kontakta mogu da odu i desetine sati.

Dovođenje u optimalni termalni režim je srodnije pitanju uticaja mehaničkih vibracija na zvuk, ali se i tu radi o vrsti energetske pobude materijala.

Link to comment
Share on other sites

Novo iz "VBS Audio" manufakture.

Za sada (na slici) prototip RCA konektora - kuciste POM i aluminijum, pinovi domaci "magicni" monokristal, prihvat kabla do 10mm, imbus sraf M8 za pricvrscenje kabla... Nadam se da cu vrlo brzo biti u prilici da uporedim jedan gotov set, sa mojim Cardas i WBT konektorima na interkonektima...

Andrej, svaka cast, svaka ti dala! :klanjanje

 

rca1.jpg

 

EDIT: Nije naravno M8, nisam obratio paznju na taj pogresan podatak dok sam kucao. Jeste mozda M4 ili 3, no u celoj prici to je najmanje bitno...

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup2

да ли су у плану за израду XLR? Када сам причао са Андрејом рекао је да постоји проблематика код женских конектора за израду.

Link to comment
Share on other sites

Koliko znam, za sada ne. Problem je u planiranju, razvoju, realizaciji, testiranju i probama... Trazi se tu puno vremena (dokazano na ovom RCA projektu), kog inace pored svega postojeceg nema... Najmanji je problem u samoj proizvodnji, kada se sve prethodno zadovolji, k'o sto inace i biva... I da, zenski konektori su prava glavobolja... :heat

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Dražo said:

Novo iz "VBS Audio" manufakture.

Za sada (na slici) prototip RCA konektora - kuciste POM i aluminijum, pinovi domaci "magicni" monokristal, prihvat kabla do 10mm, imbus sraf M8 za pricvrscenje kabla... Nadam se da cu vrlo brzo biti u prilici da uporedim jedan gotov set, sa mojim Cardas i WBT konektorima na interkonektima...

Andrej, svaka cast, svaka ti dala! :klanjanje

 

rca1.jpg

Ih, M8!!! Smanji malo barem na pola B)

Link to comment
Share on other sites

Једно питање за Андреја: Да ли монокристални бакар има особине племенитог метала, тј. да ли реагује са кисеоником из ваздуха? Где је место монокристалног бакра у приложеној табели галванске компатибилности метала?

Galvanic-Corrosion-Chart2.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Solderervideo sam vec ovaj Vas post u temi "Test strujnih konektora", kao i dodatni info. Meni zanimljivo. Cak sam u tom trenutku (nakon citanja) i uradio odredjenu izmenu na jednom uredjaju u sistemu, promenivsi sasijski RCA konektor (pozlacen u bakarni WBT). Tako da su sada kod mene u celom sistemu (5 interkonekta) kombinacije bakarnih i srebrnih sasijskih RCA, i bakarnih, srebrnih i rodijumskih RCA konektora. Sa tendencijom da rodijum zamenim monokristalom, pa da,  onda, verujem budem u "dozvoljenim" okvirima (bakar, srebro, monokristal). Ali bi mi svakako bilo interesatno da se u pregled ukljuci rodijum, kao i monokristal, sa konkretnim vrednostima galvanske kompatibilnosti i tih materijala..

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Dražo said:

(pozlacen u bakarni WBT).

Бакарни ВБТ? Он је превучен златом, табела се односи на интеракцију контактних површина метала а не тела конектора. Можда монокристал има другачије карактеристике од бакра у табели. Обичан бакар оксидира, а његови оксиди су полупроводници и веома су тврди и не уклањају се успоставом контакта. Ово се односи на фрикционе контакте ( РЦА, ХЛР; ИЕЦ , Шуко итд) .Оксиди сребра и калаја су веома меки.

Родијум је отпоран на оксидацију, али је три пута лошији проводник од злата. Осим аудио конектора нигде се више не примењује у ту сврху. Тврд је, што је добро, али оштећује површине позлаћених и посребрених конектора у међусобној интеракцији.

Само родијум на родијум.

 

Link to comment
Share on other sites

@Solderer

Pardon, pogresih. Promenio sam pozlaceni (CNC) u srebrni WBT (0210 Ag), a ne u bakarni. Vec sam sludjen od kolicine tih veza kod mene u sistemu.

Razumeh na sta se tabela odnosi, i bas i pisah o tome, o RCA vezi (i kontaktnim povrsinama, ne svakako o samom kucistu konektora) koju cine kablovski i sasijski konektor. Kod mene u sistemu su sada RCA sasijski WBT (srebrni i pozlaceni bakarni). Kablovski RCA su WBT (srebrni i pozlaceni bakarni) i Cardas (rodijumski).

Ako se vodimo tabelom, i kostatacijom da rodijum ide samo na rodijum, jasno je onda da su sve te veze kod mene problematicne, u smislu dozvoljenih vrednosti galvanske kompatibilnosti izmedju razlicitih metala. Jedino sto je sigurno jeste srebro na srebro, sto kod mene i jeste (MC ulaz na Xonu i spdif ulaz na Lampizatoru).

A ostalo resavamo.

Prvo je plan da sve kablovske RCA rodijumske zamenim VBS monokristalnim. Videcu sta ce to prvo zvucno doneti. I tada ce u sistemu ostati (ako izuzmemo cisto srebrne veze, gore navedene) sasijski pozlaceni bakar, i kablovski monokristalni bakar. Po tabeli los spoj (zlato-bakar). No, mi ustvari ovde i nemamo vise obican bakar, vec monokristalni, sto se verujem moze posmatrati i kao sasvim drugi metal, sa svojim svojstvima. Ne znamo galvansku kompatibilnost, ali znamo da ne oksidira. Svakako tema za metalurge, znam da ih ima na forumu...

A drugi plan (koji ustvari eliminise sve nepoznanice i pogresne kontakte izmedju metala) jeste da sve sasijske WBT pozlacene bakarne zamenim sasijskim VBS monokristalnim (pa ce u sistemu ostati srebro-srebro i monokristal-monokristal), stay tuned... :ph34r:

 

Link to comment
Share on other sites

I da, dodao bih u vezi RCA kablovskog WBT konektora. Nabavio sam polovan 0152 (Nextgen), i centralni pin je dobro izraubovan, te je pozlata prilicno oguljena, i vec se jasno nazire bakar. Dakle, sa jedne strane imam cist bakar koji preferiram, sto je dobro. Ali sa druge strane imam rizik od pojave loseg bakarnog oksida. Bolje da nisam gledao ovu tabelu... :)  

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Dražo said:

I da, dodao bih u vezi RCA kablovskog WBT konektora. Nabavio sam polovan 0152 (Nextgen), i centralni pin je dobro izraubovan, te je pozlata prilicno oguljena, i vec se jasno nazire bakar. Dakle, sa jedne strane imam cist bakar koji preferiram, sto je dobro. Ali sa druge strane imam rizik od pojave loseg bakarnog oksida. Bolje da nisam gledao ovu tabelu... :)  

То се је и мени десило са ВБТ Некстген конекторима, и са утикачима и са утичницама. Нису ни много коришћени. А мислио сам да сам трајно решио проблем конектора. Купљени су код Слобе БМ, не сумњам у њихову оргиналност. Катастрофа и брука за ВБТ. Скупа школа. Иду у контејнер, и већ сам све заменио са Неутрик ( Рин) конекторима купљених код Фарнела. Десет су пута јефтинији и у њих могу да имам поверење. И они код Канибала су сасвим добри, али мало скупљи. Добра и трајна позлата, тефлонска изолација.ЦМЦ је исто смеће.

Неутрик  је озбиљна и професионална фирма. Ако су њихови конектори добри за студија, добри су и за репродукцијски део ланца. Никада више бутик конектори.

Link to comment
Share on other sites

Неутрик РЦА конектори су декларисани за 1000 циклуса успоставе контакта.

Ову табелу сам приложио када сам чуо да један момак из Београда услужно са калајним лончићем калајише крајеве дебелих жица струјних и звучничких каблова. И онда се то шрафи на злато или сребро. Недозвољене комбинације које временом ступе у електролитичку реакцију. Калај мигрира на злато, долази до оксидације и деградације контакта и тзв. диода ефекта који ствара шум и интермодулације.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Dražo said:

I da, dodao bih u vezi RCA kablovskog WBT konektora. Nabavio sam polovan 0152 (Nextgen), i centralni pin je dobro izraubovan, te je pozlata prilicno oguljena, i vec se jasno nazire bakar. Dakle, sa jedne strane imam cist bakar koji preferiram, sto je dobro. Ali sa druge strane imam rizik od pojave loseg bakarnog oksida. Bolje da nisam gledao ovu tabelu... :)  

Bakarni oksid na vbs ?

Link to comment
Share on other sites

@R_RSlazem se, i moja iskustva su takva. Sem u slucaju nedavno pominjanih @somilenkozlatnih kablova, to je zaista zvucalo perfektno. No, znam da je bukvalno i zica handmade, tako da je to ipak gotovo nedostupna ezoterija...

Za dalje, u mojim sistemima ostavljam samo jedan metal, na svim pozicijama bukvalno, tako da tu nece biti upitna galvanska kompatibilnost... Zvucni pecat, bice kako bude, verujem da cu moci sa istim da zivim :)

Link to comment
Share on other sites

Cek polako.

Merenja Hi-Fi sprava i zvucnika i soba su irelevantna - bitno je samo kako to sve zvuci na uvce, a za izbor materijala za kablove i konektore treba gledati "tabelu" i na osnovu nje iskljuciti totalno kombinatoriku i uopste ne koristiti to uvce?

Zanimljivo... :)

Link to comment
Share on other sites

Kada su materijali u pitanju, ja sam zaista puno isprobavao, moze se reci i previse. I mnogo novaca tu potrosio, i izgubio. Srecom, pojavio se taj magicni, i uopste nemam dileme da li je pravi (i jedini) izbor, barem za postojeci sistem, koji ne planiram skoro radikalnije da menjam. Prosto me taj materijal nikada nije razocarao, u odnosu na skupe "butik" materijale, i u odnosu na cenu.

Sto se tice sobe, tj. zivotnog prostora, naravno da hocu meriti, tj. zajedno cemo. :) Mada, znas kako je kod mene, nema tu mnogo prostora za promene (bidermajer vitrina iz 1906. ima sentimentalnu (i vrlo funkcionalnu) vrednost, a Hergom Arce je nemoguce izbaciti bez rusenja odzaka, prepravke zida i krova, ugaona ima funkcionalnu vrednost nakvadrat...). Ali guracemo zvucnike na sve strane, koliko je moguce, menjacemo podloge, postolja, probacu difuzore, razne druge madjije... :)

Ali svakako da mi je prvi kriterijum ono sto cujem na uvce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...