Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

36 minuta ranije, Delija said:

@garson

Ovde se vrti prica kako niko drugi to na svetu nikad nije napravio...

Stalno ispocetka prica kako nesto 10 puta jeftinije svira bolje...

Hajde da cujemo i tu zlatarsku cenu (u materijalu i rukama) i koji je tacno 10 puta skuplji kabl posramljen.

To bi znacilo da je Andrej (ili kako se vec zove pominjani gospodin) izmislio tu proceduru koju koristi, a iskreno bih bio (prijatno) iznenadjen da je to slucaj.
Sto se cene tice, nije nemoguce, jer ipak je to DIY i to u Srbiji gde je sve to dosta jeftinije nego vani.

Link to comment
Share on other sites

Najbolje je da napravite test kablova naseg proizvodjaca i sta imate od inostranih. Pa napisite ovde.

Ovde  se mnogo pise, a na kraju.....

Podrska za naseg proizvodjaca. Prodajem odmah  moje inostrane kablove. Posle testa kada organizujete.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Delija said:

@garson

Ovde se vrti prica kako niko drugi to na svetu nikad nije napravio...

Stalno ispocetka prica kako nesto 10 puta jeftinije svira bolje...

Hajde da cujemo i tu zlatarsku cenu (u materijalu i rukama) i koji je tacno 10 puta skuplji kabl posramljen.

Ja sam samo to naveo kao primer, a sad mi je možda i krivo što sam ga uopšte i pominjao.

Anyway, ako ti je zapelo pitaj @somilenko za kontakt, pa vidi sa čovekom, ionako ti je u komšiluku.

Link to comment
Share on other sites

Vec se pisalo u februaru kod Aiba u temi, o juvelirskim kablovima (to je bivsi forumas). Deja vu, iznova i iznova... Takodje sam ih slusao kod sebe u sistemu (doduse samo interkonekt), i iznosio sam utiske. Zna se i cena, ali necu da se ponavljam, najlakse je zatrpati neku temu offtopic-om, i obesmisliti ono sto je korisno...

Sto se tice Andrejevih kablova, ja sam ih poredio sa prilicnim brojem fabrickih, i strujne, i interkonekte, i zvucnicke. I o svemu tome detaljno pisao u ovoj temi. Da ponavljam necu.

Link to comment
Share on other sites

Ista je i tema i akteri, a i oni koji su zapoceli tu temu ;)

 

Ne znam da li si primetio - ja apsolutno nista lose nisam rekao na racun kvaliteta ili zvuka ni Andrejevih, a ni "zlatarskih" kablova. Komentarisao sam izolaciju zice i koroziju i neke price vezane za to, ali da se ne vracamo na to. Ono sto sam cuo i kod Toze i kod tebe je dobro - i to sam isto pisao vise puta.

Ali, napominjem i da nisam cuo duel tih kablova i nekih drugih kod vas u istom trenutku. Kod tebe i ne bih mogao da cujem uopste varijantu sa i bez jer si izmenjao kompletno ozicenje sprava - ne znam kako je zvucalo ranije. Kod Toze jesam slusao vise iteracija, ali Toza je specijalac - on non-stop nesto cacka i menja :D

Iliti, ono za sta ulazem "kviska" je konstantno potenciranje na poredjenju sa "visestruko skupljim 'fabrickim'" kablovima.

1. Za pocetak - da, naravno da moraju da sviraju bolje od fabrickih za istu cifru - inace bi bili totalno besmisleni. Moraju da sviraju bolje i od onih 50% skupljih - jer im je mogucnost prodaje vrlo slaba.

2. Zvanicne cene VBS koje se vide na KP nisu bas toliko nezne kako se ovde prica - da su maltene poklanjanje. To da li izabrana ekipa dobija neke druge cifre - u to ne ulazim. Ti imas i drugu varijantu - veliki deo posla radis sam (citaj stavku 4 ispod).

3. Ne secam se da sam video da je uradjeno poredjenje sa nekim stvarno ozbiljnim kablovima. Pominjano je par "fabrickih", ali nista ni blizu klase "da se smrznes".

4. Izgleda da mnogo vise cenim tvoje (i svacije) ruke - od vas samih. Ovih dana jedan keramicar uzima i do 20 evra za kvadrat lepljenja plocica (bez skidanja starih!).

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Delija said:

Ne znam da li si trazio majstora u poslednje vreme - u Novom Sadu je totalni haos. Gradi se na sve strane + vecina majstora koji nesto vrede su smugnuli na Zapad. Ovi sto su ostali se frljaju ciframa samo tako.

Pre 3 godine uradio komplet kupatilo bilo 8e po m2, mada sam načuo da su se izbezobrazili sa cenama

Nema mi druge nego i to da naučim da radim ... :P

Link to comment
Share on other sites

Iako sam ovde najveci zagovornik VBS-a, ipak bi bilo dobro da postoji posebna tema naziva "VBS monokristalni bakar", jer ja volim i bambus, i vintage krsine, i razni drugi DIY, i svasta-nesto drugo sto nema veze sa VBS-om... Pa da se u toj temi u nedogled diskutuje o tome (ili necem slicnom), razmenjuju iskustva, postavljaju pitanja, oponuje svemu relevantnom i irelevantnom... Pa evo jos jedne molbe za moderaciju, ako mogu to da ucine, mozda od mog posta koji sam sinoc pomenuo (prvi na 39. strani), kada sam izneo istu molbu.

@DelijaInace, moj komentar iznad se na tebe najmanje odnosio, tvoja pitanja i sumnje su na mestu, to sam vec nekoliko puta rekao. Potpuno legitimna. Samo bi bilo zgodnije da je sve to u odvojenoj VBS temi. Mada, sve ovo vec oko VBS-a pisasmo nekoliko puta (ciklicno, valjda na svaka 3 meseca), i uvek se vrtimo oko istih pitanja, i odgovora (koji su svi mahom vec dati). Samo treba malo citati.

Komentar se vise odnosio na konkretno poredjenje VBS-a sa fabrickim kablovima. Lako se sve to pronadje uz google:hi-files:nista-bez-mokrih-carapa-test (ili tako nesto), samo treba malo volje. Evo ponavljam jos jednom, ja sam to (testiranje) cinio u nekoliko navrata prosle godine, i ovde iznosio vrlo konkretna iskustva. Bilo je tu interkonekta od 500-600 evra (polovni), bilo je strujasa do 500-600e (polovni) - naravno, nisu to kablovi da se smrznes, ali nisu uopste ni losi, niti jeftini. A kako si i sam napisao, da bi VBS kablovi opravdali sebe, moraju da sviraju makar 50% bolje. Uglavnom tako jeste, ide taj procenat i na vise, a u nekim slucajevima i na manje (ali uvek daju vise, za manje para). No, kao sto sam pre par strana napisao, jedan kabel (recimo koji svira 50% bolje, a kosta 50% manje) je super, ali nije sustina u tome. Vec u kompletnoj kablazi, konektorima, prezicenju. Recimo, dzaba VBS strujas sa VBS pinovima, ako je sasijski IEC neki krs, ili recimo pozlaceni mesing, i sl. Ja sam to licno doziveo, pisao ovde, a mogu reci da u Srbiji postoji barem jos troje ljudi koji su svoj kompletan sistem modifikovali VBS-om kao i ja. No, nazalost, nema ih ovde (ili nisu aktivni, vec samo prate iz pozadine), sto je "zasluga" samog foruma, nedavno je o tome pisano...

A ono sto nisam pisao jeste da sam poredio i sa sijaset drugih, skupljih. No, to nisu bili moji kablovi, vec pozajmljeni za test, od prodavaca (uglavnom sa KP) koji zive od toga, te iz obzira prema njima, te testove nisam iznosio (znao sam u nekoliko navrata da dobijem bukvalno puno kesu skupih kablova, po 20-30kom raznih fabrickih). Ali ok, bezveze je da sve to pominjem, jer ta iskustva necu iznositi. No, mislim da je ono sto sam ovde pisao prilicno dovoljno da se stekne neka slika.

Sto se tice VBS cena koje stoje na KP, nisu niske, mada i takve opravdavaju ulaganje, da se ne ponavljam. Ko je zeleo to da proveri, pozvao je Andreja, i dobio na probu (ne znam da li sada daje, ali pre jeste). No, svakako da treba pitati, kao sto bi se pitao i bilo koji drugi prodavac nove ili polovne hifi opreme. I po pravilu uvek te cene idu dole u odnosu na ono sto je zvanicno napisano, na sajtu, izlogu, katalogu... Recimo, mene Sloba BM uvek prijatno iznenadi popustima na razne dzidza-bidze koje kupujem. Bezbroj je tih primera. Samo treba pitati. Uostalom svi ovde znate kako stvari funkcionisu.

Mene zove dosta ljudi sa foruma (i van foruma) da me pita oko Andreja, proizvoda, cena... I svima dam samo jedan najdobronamerniji savet - da za pocetak pokazu dobru volju, i kupe neki od proizvoda (makar i najeftinji). Garantujem da je svako ko je kupio makar nesto, dobio jos nesto na poklon. I to je za pocetak, o razradi da ne pisem.. Tako da stvari nisu bas crno-bele, po pitanju cena.

Kao sto si i sam rekao, licno JA sam posebna kategorija, jer uglavnom sam sve radim, i mene sve kosta znatno manje. No, sinoc smo sve rekli o tome.

Sto se tice cena ruku (7e sat), mozda sam u teoriji zaista sebe potcenio, pitanje je sta bi bilo kada bi to postalo praksa. ;) I meni su nekada plocice menjali i postavljali za 5e po kvadratu, i ne sumnjam da danas traze za to isto i 20e, u NS jeste zaista ludnica po tom pitanju. I sto je jos zanimljivo, ti prakticno i za npr. 20e ne mozes da dobijes majstora sad i odmah, jer su zaista prebukirani. Moja je sreca sto maltene sve znam da radim na kuci, od temelja, pa do krova. I sto imam malo iskustva, i potrebnog alata. Use i u svoje kljuse. 

 

  

Link to comment
Share on other sites

Pre 6-7 godina ne sećam se tačno, sam kupio Tara labs TL 201, na metar, bio je vrlo povoljan, ne sećam se cene. Zoki ga terminisao Neutrik profi konektorima. 

Nikome iz društva nije bila posebno interesantna priča. Međutim, kada sam doneo kablove na poređenje, pokazali su se dosta boljim ili jednakim sa dosta skupljim fensi kablovima. 

Kada smo hteli da organizujemo grupnu nabavku, distributer mi je rekao da je taj kotur potrošen i da stiže novi da višestruko višom cenom.

Ovo spominjem jer je u pitanju monokristalni bakar, brendiran kabl, a u nekom trenutku nije bio preskup...međutim cene očigledno već duže vreme divljaju, inflacija i drugi razlozi da ne tupim.

Htedoh samo da kažem, niti je monokristalni bakar nešto novo i epohalno, niti je rast cena nova vest.

 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, sondek said:

Uopste ne znam koja je recimo cena gotovog zvucnickog kabla, ali recimo Dh labs za 360usd nudi par zvucnickih kablova (6ft duzine) od monokristalnog bakra, terminisanih, spremnih i za biwire.Imaju i Diy sekciju i mislim da oko 70 usd kosta metar i nude dosta velik izbor konektora.Provericu pa cu dopuniti post.Kabl je presvucen tankim slojem izuzetno cistog srebra.Citajuci neke preporuke ima odlican odnos kvaliteta i cene.

Evo dopune posta 24usd/ft u DIY sekciji sajta sto nije preskupo,a prikazana je na slici i konstrukcija kabla.Planiram ga poruciti na rizik da mi ne legne,pa ode na kp citulje.Biće dostupan za neku eventualnu uporednu probu igranja radi.   https://silversonic.com/products/bulk-wire-and-cable/bulk-speaker-cable/q-10-4-conductor-speaker-cable/

Link to comment
Share on other sites

Jutros bese kompletan dac+streamer (AlloBoss+Raspberry Pi4, u izvedbi @bkrmar). Sa komletnim kucistem, zaboravih da uslikam spakovano.

 

46055977_alooold.thumb.jpg.ffa00d625c0d0fba4b1c545b51902f72.jpg

 

A sada je jedna gomila nicega na dasci. Uradjeno kompletni interno prezicenje monokristalom. Sa Allo plocice izbaceni RCA konektori, napravljeni monok. interkonekti, i direktno zalemljeni na plocicu. Malo izmenjen i raspored modula i elemenata, kako bi sve stalo u duplo manju kutiju 20x20x8 cm. Ostao jos da se uradi monok. strujas (sa monok. shuko konektorom), direktno vezan na trafo. I ostalo jos da se pronadje/kupi kutija (ili da je neko uradi), u budzet varijanti, kao sto je uostalom i ceo uredjaj.

I AKO MOGU DVA PITANJA - kutiju, od cega je najbolje da uradim? Aluminijum, celicni lim, ili nesto trece? I ako mogu neki linkovi i preporuke za prodaju gotovih, ili izradu po meri i zelji?

 

aloo.thumb.jpg.f8fc954aa78e751ebc1f33acc772aed2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aluminijum ti je ok za tu namenu, ja sam od ovih uzimao, nije loše...

https://www.kupujemprodajem.com/elektro-i-rasveta/razvodne-kutije-i-ormari/aluminijumske-profilne-kutije-za-uredjaje/oglas/88469872?filter_id=662759235

Ako hoćeš nešto fensi, vidi sa Leonardom sa DIY foruma.

Ne zaboravi na otvore za hlađenje, Pi bi trebao da diše, pogotovo četvorka, koja vidim da je kod tebe. Pazari i hladnjak za procesor, imaš set na KP za sitne novce...

Link to comment
Share on other sites

@somilenkoZato i rekoh "budzet", da bih izbegao Leonarda, nije to za ovaj nivo igre...

Alumijum je i moj favorit, razmisljam se samo o uzemljenu, postojece je prikaceno na celicno kuciste, pa se mislim, da li bih tu nesto pokvario. Da budem jasan, ja radim samo copy-paste, sustinu ne poznajem. Dakle, igram se sa vatrom. ;)

Za otvore, podrazumeva se, svakako bi mi vise odgovarao alumijum, lakse cu ih uraditi na komsijinom CNC-u.

Pi jeste 4, odlicna sugestija, ubacujem u plan.

A sto se tice trafoa, ovde je ubacen iz nekog Sony uredjaja (moze @bkrmar vise sta konkretno), pa se mislim, posto taj deo nisam dirao (a jos uvek mogu), ima li smisla ubacivati nesto drugo, bolje, a ne skupo, a da nije linerano (o tome smo private pricali, ne bih isao na tu opciju, ovo je za drugi sistem, koji barem cenovno pokusavam za zauzdam). Na trafou markerom pise 220/16,7.

Link to comment
Share on other sites

@anubisgrau

Posto ovo nije zvanicna VBS tema, niti sam ja VBS (kroz celu temu to je nedvosmisleno receno, a narocito u zadnje 3-4 strane, samo treba iscitati - sto verujem da jeste, jer u suprotnom pitanje smatram nepostivanjem).

Elem, prosto nema smisla ovde postavljati takvo pitanje, u vezi konkretnih cena. Ako na KP ne stoje cene, verovatno postoji razlog za to, i verovatno bi se direktnim telefonskim pozivom (sto i jeste instrukcija) dobio vrlo konkretan odgovor, i obrazlozenje. Ako treba neki dodatni info, a da je u mom domenu znanja, stojim na raspolaganju, ovde ili preko PP-a. Siguran sam da Andrej ovde nece davati takve odgovore, ali s druge strane, direktnim pozivom poentirate.

Ako je pitanje pro-forme radi, onda mogu i ja odgovoriti ovde, tj. izneti svoje misljenje. Pretpostavljam da za USB kabel stoji cena, jer su njegova konstrukcija, geometrija, izolacija fiksni - nema opcija kod porucivanja (zna se sta je najbolje, i to je to, u 3 cenovne varijante). Pretpostavljam, ne tvrdim, svakako nisam kupac ni jednog kabela po komercijalnim cenama, vise puta ovde receno, narocito u zadnje 3-4 strane...

Dok kod svih drugih kablova na cenu utice i namena u sistemu, geometrija, broj i debljina provodnika, konstrukcija, izolacija, final, ev. i drugi specificni zahtevi (Andrej moze da uradi kabel bukvalno po svakom od navedenih parametara, pocev od osnove - zice). I sve to je prosto nemoguce cenovno definisati, tj, moguce je, ali ne bi stalo na jedan KP oglas koji dozvoljava 5000 karaktera... Only me 2 cent...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Dražo said:

@somilenkoZato i rekoh "budzet", da bih izbegao Leonarda, nije to za ovaj nivo igre...

Alumijum je i moj favorit, razmisljam se samo o uzemljenu, postojece je prikaceno na celicno kuciste, pa se mislim, da li bih tu nesto pokvario. Da budem jasan, ja radim samo copy-paste, sustinu ne poznajem. Dakle, igram se sa vatrom. ;)

Za otvore, podrazumeva se, svakako bi mi vise odgovarao alumijum, lakse cu ih uraditi na komsijinom CNC-u.

Pi jeste 4, odlicna sugestija, ubacujem u plan.

A sto se tice trafoa, ovde je ubacen iz nekog Sony uredjaja (moze @bkrmar vise sta konkretno), pa se mislim, posto taj deo nisam dirao (a jos uvek mogu), ima li smisla ubacivati nesto drugo, bolje, a ne skupo, a da nije linerano (o tome smo private pricali, ne bih isao na tu opciju, ovo je za drugi sistem, koji barem cenovno pokusavam za zauzdam). Na trafou markerom pise 220/16,7.

Ti tu već imaš linearno napajanje i ne treba po meni ništa dirati. Koliko vidim, tu su i regulatori napona, tako da je to super. Ako trafo ne zuji i ako uređaj radi, nema razloga da se menja.

Što se tiče kućišta, aluminijum je takođe provodnik i to bolji od čelika, uzemljenje vezuješ kao i za ćelično kućište, sa tim, što na mestu vezivanja, kao i spojeva stranica skineš plastifikaciju do golog aluminijuma i ubaciš zvezdastu podlošku ispod papučice i proveriš unimerom da li imaš kontinuitet u svim elementima kućišta kada je sastavljeno.

Link koji sam ti postavio za KP, su kutije za par hiljada dinara, plastificirane, pozoveš da ih pitaš za cenu za konkretan slučaj...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...