Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Ako neko misli da reklamiram Andreja onda da dam izjavu :)

Terminale i kablove plaćam pošteno, nisu jeftini ni malo, ali kad se setim na kakve sam gluposti od kablova i ostalih izvikanih stvari bacio pare, ovo mi je čist pogodak 

Čekam da se otvori posebna tema VBS monokristal, pa da pišem svoja iskustva sa zvučničkim kablom, viljuškama i terminalima

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se pokretacu teme ali ne docekasmo posebnu o VBS-u da se ukljucim tamo u polemku.

Ne sumnjam uopste u promene nastale koriscenjem VBS monokristala. Uzivam u menjanju zicki, slusanju razlika i poredjenju zica u raznim cenovnim klasama. Niti hajpujem niti osporavam celu pricu ali mi nije jasno, onako lajicki gledano kako neko od svetski priznatih proizvodjaca koji btw. mogu da odvale cenu za svoj proizvod, nije vec iskoristio VBS ili neki slican tome monokristalni bakar i implemetirao ga u masovnoj proizvodnji nekog "supernova" kabla ili konektora. 

Link to comment
Share on other sites

Ako mogu u što kraćim crtama da prenesem par detalja koje mi je Andrej daleko detaljnije pojasnio.

Nije svaki bakar isti, kao podloga za monokristalizaciju, ali nakon procesa postaje monokristalni kvalitetni dugozrni superprovodljivi bakar identičnih karakteristika, iako bakar koji je ušao nije identičnog porekla. Da bih bio jasniji, proces pečenja i hlađenja konstantno je nadziran i kontrolisan mikroskopom u smislu "dimenzije zrna" i kristalizacije rešetke, pa je i proces u zavisnosti od materijala duži ili kraći, jer se uspostavlja rešetka unificiranog kvaliteta tj. zadate konstrukcije i dimenzija.

Jednom rečju proces je izuzetno delikatan i zahteva iskustvo i tjunovanje peći u hodu uz neprestani nadzor.

Fabrički procesi kupuju bakar na tone i u procesu proizvodnje nemaju vremena da cinculiraju, već odrede optimalne uslove i teraju gomile u proces proizvodnje po zadatim parametrima i vremenu procesa. Rezultat nije perfektan i nije ni 70% blizu Andrejevom posvećenom procesu.

Kao jedan podatak, koji ne mora da bude tačan i može da izazove polemiku je provodljivost koju Andrej navodi. Naime VBS bakar ima veću provodljivost od monokristalnog srebra koje se može naći u slobodnoj prodaji. Kako sam shvatio vršio je testiranja i merenja u tom pravcu...

Količine koje Andrej proizvodi su daleko manjeg obima, ali je angažovanje na tom uzorku neuporedivo veće shodno pažnji i tretmanu procesa proizvodnje.

Link to comment
Share on other sites

Da dodam….Pre neki dan sam bio kod čoveka da mu prodam filter i ispostavi se da je juvelir i da dosta zna o tretmanu metala, to mu je, jelte, profesija. Čovek je usto i audiofil, ima ozbiljan sistem i sam sebi pravi kablove, pa smo se dotakli i te teme, posebno me je interesovalo to oko karakteristika metalne rešetke i kako se metali trebaju tretirati da bi se dobila adekvatna žica za hifi.

Koliko sam ga razumeo, najvažnije od svega je materijal koji se koristi i termičko tretiranje, pa onda sve ostalo (procenti, konstrukcija, dielektrici,….).

Ovo što je napisao kolega iznad, ako je suditi po onome što sam čuo itekako pije vodu. 

Link to comment
Share on other sites

Da bi se radilo serijski, koštalo bi jako puno, a sam proces izrade terminala je mukotrpan, to je ono što mi je Andrej objasnio

Čisto sumnjam da bi današnjim načinom zarade u hi fi sferi nekom palo napamet da se drnda sa svim začkoljicama koje prate proizvodnju ovakvog nečega, u prevodu ko j... audiofile, reklama je sve

Link to comment
Share on other sites

Ako mogu još i ovo, Andrej nije biznismen koji je zamislio da se dobrano nabogati ovim bakrom, čovek je audiofil pre nego što sam ja čuo za tu reč, i meni je bilo malo neobično kao laiku u smislu bakar je bakar,šta ima tu da se filozofira, ali nije tako.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Vlajo said:

Da bi se radilo serijski, koštalo bi jako puno, a sam proces izrade terminala je mukotrpan, to je ono što mi je Andrej objasnio

Čisto sumnjam da bi današnjim načinom zarade u hi fi sferi nekom palo napamet da se drnda sa svim začkoljicama koje prate proizvodnju ovakvog nečega, u prevodu ko j... audiofile, reklama je sve

Mozda za komercijalne proizvode, mada i to sumnjam - nikako za flagship.

Na trzistu je gomila proizvodjaca - svako se bori za svoje parce kolaca.

Kakav god da je proces - ako se radi na veliko cena je manja.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Delija said:

Mozda za komercijalne proizvode, mada i to sumnjam - nikako za flagship.

Na trzistu je gomila proizvodjaca - svako se bori za svoje parce kolaca.

Kakav god da je proces - ako se radi na veliko cena je manja.

Čovek je uporedio 1:1 brand name zvučnički kabl (ne mogu da se setim koji, mogu da ga pitam) i njegovu interpretaciju tog kabla, koji je napravio po skoro identičnoj recepturi koja je kod originala. Iako je u kabl ugradio neuporedivo kvalitetnije srebro (plus i solidno više težinski), kabl koji je dobio je bio nekoliko puta jeftiniji od originala i po njegovim rečima dramatično bolji.

Poenta je da je postupak zametan i prilično skup da bi se proizvođaču isplatio iz njegove pozicije odnosa uloženo/dobijeno. Kod kablova je, koliko sam ga shvatio, odnos materijala i finalne cene ogroman.

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, R_R said:

Čovek je uporedio 1:1 brand name zvučnički kabl (ne mogu da se setim koji, mogu da ga pitam) i njegovu interpretaciju tog kabla, koji je napravio po skoro identičnoj recepturi koja je kod originala. Iako je u kabl ugradio neuporedivo kvalitetnije srebro (plus i solidno više težinski), kabl koji je dobio je bio nekoliko puta jeftiniji od originala i po njegovim rečima dramatično bolji.

Zvuči vrlo logično jer pod 1. nije računao cenu svog ličnog rada, pod 2. nije računao cenu reklama svakog meseca u desetini časopisa, vebsajtova... i pod 3. procenat za koji će neko to da drži i nudi u salonu (plaća lokal, radnike...).

I on da je krenuo od toga da zaradi i raširi na svetsko tržište bi verovatno došao do iste tržišne cene. 

. . .

Digresija - litra prirodnog punomasnog mleka se otkupljuje za 25 din. Litra koju imlek spakuje u šareni tetrapak, obere još malo masti za ostale mlečne proizvode i poređa u rafove... košta skoro 100 din... i jedva da ima ukus mleka (što zna svako ko je rastao na domaćem). 

. . .

Inače se slažem da se izdvoji VBS tema, zaslužuje da postoji za sve veću bazu korisnika. Ovi što ih nervira taman znaju gde da ne zalaze. :D Tak je cool navoditi da vrhunske Oyaide konektore ručno polira matori japanac, to je onda handmade egzotika. Al je baš bzvz kad nešto slično radi jedan običan sbrin... i još 5x jeftinije jer ne plaća sve svecke časopise za reklamu. :rolleyes: 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

 

Hocete da kazete da niko na svetu ne ume to da radi ili da nece to da radi za tu cifru?

Uopste ne znam koja je recimo cena gotovog zvucnickog kabla, ali recimo Dh labs za 360usd nudi par zvucnickih kablova (6ft duzine) od monokristalnog bakra, terminisanih, spremnih i za biwire.Imaju i Diy sekciju i mislim da oko 70 usd kosta metar i nude dosta velik izbor konektora.Provericu pa cu dopuniti post.Kabl je presvucen tankim slojem izuzetno cistog srebra.Citajuci neke preporuke ima odlican odnos kvaliteta i cene.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Aibo said:

Zvuči vrlo logično jer pod 1. nije računao cenu svog ličnog rada, pod 2. nije računao cenu reklama svakog meseca u desetini časopisa, vebsajtova... i pod 3. procenat za koji će neko to da drži i nudi u salonu (plaća lokal, radnike...).

I on da je krenuo od toga da zaradi i raširi na svetsko tržište bi verovatno došao do iste tržišne cene. 

. . .

Digresija - litra prirodnog punomasnog mleka se otkupljuje za 25 din. Litra koju imlek spakuje u šareni tetrapak, obere još malo masti za ostale mlečne proizvode i poređa u rafove... košta skoro 100 din... i jedva da ima ukus mleka (što zna svako ko je rastao na domaćem). 

. . .

Inače se slažem da se izdvoji VBS tema, zaslužuje da postoji za sve veću bazu korisnika. Ovi što ih nervira taman znaju gde da ne zalaze. :D Tak je cool navoditi da vrhunske Oyaide konektore ručno polira matori japanac, to je onda handmade egzotika. Al je baš bzvz kad nešto slično radi jedan običan sbrin... i još 5x jeftinije jer ne plaća sve svecke časopise za reklamu. :rolleyes: 

Prelopo receno i apsolutno tacno.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

Hocete da kazete da niko na svetu ne ume to da radi ili da nece to da radi za tu cifru?

Sigurno da umeju ali sto da to rade kad mogu da nas podjednako deru sa manje cimanja, nudeci "klasicne" zice tretirane na raznorazne fensi nacine (mlekom magarice, bizonovim izmetom i slicno :D ).

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, Aibo said:

Zvuči vrlo logično jer pod 1. nije računao cenu svog ličnog rada, pod 2. nije računao cenu reklama svakog meseca u desetini časopisa, vebsajtova... i pod 3. procenat za koji će neko to da drži i nudi u salonu (plaća lokal, radnike...).

I on da je krenuo od toga da zaradi i raširi na svetsko tržište bi verovatno došao do iste tržišne cene.

Ono što sam hteo da kažem je da kvalitet materijala, zametnost procedure i vreme koje moraš da primeniš da bi dobio tako kvalitetan kabl prevazilazi sve kriterijume opravdanosti proizvodnje komercijalnog proizvoda. Prosto rečeno, bio bi preskup i neko je odlučio da praviti tako nešto nije rentabilno.

Link to comment
Share on other sites

Zasto sve mora da se toliko mistifikuje? O kojim tacno ciframa pricamo? 

 

Iliti - to sto zagovaras jednostavno nije tacno, jer se prodaje gomila kablova cija se cena pise sa 5 cifara, a nije u dinarima.

I postoji gomila proizvodjaca koji imaju u ponudi takve kablove.

I svi su medjusobno konkurencija, pa i da prodaju maglu - njihova magla ipak mora da bude po necemu bolja od komsijine magle, pa im se isplati i da plate otmicu tog tvog zlatara ili druga Andreja ako bas ne umeju sami da zacine tu maglu.

 

Ali glupi ja - stalno zaboravim gde zivim... :rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, R_R said:

Ono što sam hteo da kažem je da kvalitet materijala, zametnost procedure i vreme koje moraš da primeniš da bi dobio tako kvalitetan kabl prevazilazi sve kriterijume opravdanosti proizvodnje komercijalnog proizvoda. Prosto rečeno, bio bi preskup i neko je odlučio da praviti tako nešto nije rentabilno.

Kapiram. Pitam se da to kojim slučajem nije u pitanju isti juvelir čije je kablove @somilenko donosio kod mene (ne znam ko je čovek, samo mi je rečeno da je pravljeno iz ljubavi i da ga ne zanima da se time bavi komercijalno). Interkonekt i zvučnički su bili, oba kruta i ne baš zgodna za rukovanje ali zvuk... :eek: Ono bi i najveće kabloskeptike preobrazilo. Više dana mi posle bilo mrsko da slušam svoj sistem, bez preterivanja. 

Link to comment
Share on other sites

Kapiram. Pitam se da to kojim slučajem nije u pitanju isti juvelir čije je kablove [mention=11282]somilenko[/mention] donosio kod mene (ne znam ko je čovek, samo mi je rečeno da je pravljeno iz ljubavi i da ga ne zanima da se time bavi komercijalno). Interkonekt i zvučnički su bili, oba kruta i ne baš zgodna za rukovanje ali zvuk... :eek: Ono bi i najveće kabloskeptike preobrazilo. Više dana mi posle bilo mrsko da slušam svoj sistem, bez preterivanja. 
Jep, to je taj...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...