Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Od nastanka ove teme, u par navrata sam pominjao zvucnicke kablove koje koristim u svom sistemu. Podsecanja radi, to su diy kablovi od bakarne folije, u mojoj izvedbi. Po receptu koji je kombinacija iskustava starijih kolega (koji su clanovi i ovog foruma), odnosno u skladu sa mojim preferencijama za zvukom koji mi se dopada.

Folija je 40x0,25mm (10 kvadrata po polaritetu), izolovana prvo sirovom netretiranom svilom, zatim sirovim pamukom, i na kraju teflonskom trakom. Spolja ukrasni pamucni buzir. Zavrseci su folija, iseckana po duzini (35cm) na trakice sirine 2mm, i potom te trakice cvrsto upletene do kruznog preseka. Konektori su WBT-0644.

 

zvuc.jpg.5790bb60a2f8b7ee76b38a11179878ed.jpg

 

Do izbora bas ove geometrije (sirine i debljine folije) sam dosao visenedeljnim testiranjem. Jer sam naime imao na raspolaganju 5-6 razlicitih kombinacija folija (po secanju otprilike ovako nesto: 45x0,42, 40x0,35, 40x0,25, 35x0,13, 40x0,08). Generalno (najprostije receno), sa debljom folijom sam dobijao na dubini i naglasenosti donjeg opsega, a sa tanjom na dominantnijem srednjem i visokom opsegu. Izabrao sam za moj ukus kompromisno resenje (debljina 0,25mm). Izbor izolacije, i njen raspored, su takodje bili predmet testiranja, i upravo svila-pamuk-teflon su bili dobitni za moj ukus.

 

1722836992_IMAG3612(2).thumb.jpg.0d6e22e924129ccea46dc694cf125ba8.jpg

 

I tako, ti kablovi su iz sistema izbacili odlicne Synergistic Research Mark IIS.

A pre SynergisticR. su se redjali mnogi koje sam probao/imao (AudioQuest CV-8, Kimber 8TC, Dynaudio Ocos, Oelbach LS214, Straight Wire Maestro su samo neki od brojnih).

Ti folijski kablovi su po ulasku u sistem i noseni okolo, slusani na jakim sistemima, poredjeni sa skupljim brendiranim (Acoustic Zen Hologram II, Cardas Cross, neki skupi XLO…), i nikada nisu izgubili na clash-u.

I tako bi sve do pre neki dan.

Naravno, ko bi drugi bio u pitanju, no Andrej sa svojim proizvodima.

Dobio sam njegov prototip zvucnickih kablova (dakle, pocetna testna verzija, koja se tek razradjuje i razvija). Sa njegovim monokristalnim viljuskicama. Po polaritetu oko 4,2 kvadrata. Provodnici u pamucnoj izolaciji, i sve u sapa crevu. Nista vise.

 

and.jpg.444edca65c39ae95b4362e8962dfe062.jpg

 

I vec u ovoj najprostijoj verziji kabel je mom sistemu doneo nesto sto do sada nikada nisam cuo, cak ni sa mojim do sada neprevazidjenim folijama. Neverovatno trajanje tonova, jos jasniju slojevitost i realnu sliku scene (recimo, kao one 3D slikovnice za klince), jasne pozicije i velicine instrumenata i prostor oko njih, jos bolju definiciju basa, sve je veoooma fluidno, umilno i muzikalno, a pri tom izuzetno detaljno i raskosno. Ok, svega toga je i do sada bilo, ali u nesto manjoj meri, ili teze prepoznatljivo.

Eto mom VBS tjunerskom odeljenju jos posla. Mogu samo da zamislim kakve zvucnicke kablove cu posedovati, kada napucam geometriju i konstrukciju, uz svoju beskompromisnu izradu. Valja sada zasuci rukave, i krenuti sa guljenjem zice…

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav.Imam jedno pitanje ili konstataciju.Zasto toliko raznih proba sa BAKARNOM FOLIJOM kad se uglavno zna u DIY svetu da je najbolji odnos 70x0,3mm.sa jednom ili cak 2 folije paralelno po + ili -.

Kolega @miletrosak1959, mislim da tvoje pitanje/konstatacija (iznad navedena), nije nesto sto nuzno mora da komunicira preko PP. Pa stoga evo ovde u okviru teme odgovora, gde sam i rekao sta i kako sam radio sa folijama, pa neka bude nastavak na moj post. A na kraju krajeva, ne bi bilo lose cuti i druga misljenja, ako ih ima.

Elem, pre nego sam krenuo da radim zvucnicke kablove od folija, dosta toga sam iscitao, i po secanju ne bih rekao da sam nailazio na vecinsku konstataciju o idealnih predlozenih 70x0,3mm. Bilo je i toga, ali bilo je i svega drugog, cak i totalnih suprotnosti.

I bas zbog toga (pored podrazumevane znatizelje) sam i zeleo licno da probam, i cujem uticaj na zvuk debljine i sirine folije (pored toga sto sam imao 5-6 razlicitih folija, pa me proba nista nije kostala, sem vremena). Inace, probao bih i 70x0,3, ali nisam imao, vec je proba bila sa onim sto se u tom trenutku naslo kod mene.

Sto se tice paralele, probao sam paralelu po polaritetu, i ta kombinacija mi je zvucala inferiorno u odnosu na jednu foliju, pre svega u gubitku detalja. Probao sam i polaritete u paraleli (spojeno u finalnoj izvedbi), i to je blago muljalo donji opseg.

Inace, kako koristim folije, znam koje poteskoce u zivotnom prostoru mogu uzrokovati - sa ovim mojim sam nekako i naucio da zivim, preskacem ih (u prolasku do druge sobe), i svaki put pomislim sta bi bilo kada bih stao na njih (stoje na kant, jedino tako ih je moguce smotati od ampa do zvucnika, u nekoj lucnoj formaciji). I sada zamisljam, 7 cm umesto 4cm, pa to bi do sada dozivelo bezbroj gnjecenja. Potpuno neprakticno.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, miletrosak1959 said:

Za folijski kabl se obicno prave drveni nosaci gde se postavi  kabl na kant u zleb i onda je svejedno koja je visina.Mundorf je radio bas tu dimenziju.

čekaj, zar nije pljosnati kabl za kućnu upotrebu izmišljen između ostalih razloga i zbog toga da može da leži direktno na podu i da zauzima sa tim što manje mesta?

Mislim se mislim, šta dobijaš sa stavljanjem kabla "na kant"?

Štaviše ako je pod drveni, eto sreće!

Link to comment
Share on other sites

Zašto jednostavno kad može komplikovano.

:D

I ja se pitam isto. Nekako mi je prirodnije da leži pljoštimice nego da ga stavljate na kant.

S druge strane, na klocnama mu se povećava visina pa se dodatno podiže prepreka za prelaženje preko njega. Ono, ideš u drugu sobu i preskačeš prepone.

Link to comment
Share on other sites

Sjetih se... donosio Draža jednom priliko da probamo te trake u mom sistemu...

Nije baš tako jednostavno. Mora da se pazi na razmak i još koješta, bolje će Draža oko toga, mijenja se zvuk sa postavkom tih folija prilično ako nisu postavljeni baš kako treba.

Link to comment
Share on other sites

Probali smo kod Draže prije neki dan i ove nove Andrejeve kablove pravljene za mene , KASTOMIZIRANE ZA MENE, UZ MOJE SUGESTIJE ČIJI RECEPT NE BIH JAVNO, vrlo kratko, ali slatko.

Po meni, folije, koji su zaista dobri zvučnički kablovi i koji su se ravnopravno nosili sa mojim prošlim kablovima od monokristalne neotech žice, ostali su prosto nedorečeni.

 

Link to comment
Share on other sites

Probao i polozenu varijantu folije. Nadao se da ce moci, to bi ustvari bilo bas onako kako sam naumio.

Medjutim, u konkretnom (mom) slucaju...

 

- gde je soba standardnih dimenzija (sirina zida na kom se nalazi sistem je 4,2m)

- gde ni dubina sobe nije veca (dakle, polica mora ici blizu prednjeg zida, pa su tako terminali na snagasu na 30-tak cm od zida)

(dakle, mali manipulativni prostor za razvlacenje i savijanje polozenih folija)

- zatim, gde je slusalacka soba ujedno i zivotni prostor

- gde su zavrseci folija uradjeni kako opisah (za 35cm isprepletenih trebalo je mnogo vremena i truda, za vise od 35 pitanje je izvedbe bez pucanja traka, odnosno bez bukvalno isecenih prstiju i ruku)

 

... polozena varijanta nije resenje.

Da je soba veca, pa da mogu zvucnike jos da razmaknem, da ih gurnem na sred sobe, pa da policu izvucem metar od zida, pa polozena folija (a narocito 70mm) lepo promeni ugao za 90 stepeni, ka terminalima (a ne kao na jednoj od slika, gde tezi da se prelomi folija u tom delu)...

Takodje je resenje i zavrsetke ne plesti od folije, vec nalemiti potrebnu duzinu zice, koja je fleksibilna. No, to onda nije ovakav kabel kao moj.

Uostalom, problematika se vidi i na slikama ispod. Ne kazem da ne moze, da nije drugacije namenjeno, ili da je pravilnije, ali iznosim licno iskustvo, kako bih direktno predocio potencijalne pratece probleme onima koji bi da se igraju na isti nacin, i da pri tom imaju iste ili slicne uslove kao ja. I da se ne zalecu bas na 70mm, borba je i sa 40mm.

 

   

IMAG3659.jpg

IMAG3647.jpg

IMAG3668.jpg

1IMAG4930.jpg

1IMAG4931.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mile, ovo je super, ali kod mene mora da se preskace, jedino da zazidam otvor u tom delu sobe, i eliminisem 2 upotrebne prostorije. Kao sto Toza rece, nije sve tako jednostavno, a na kraju krajeva, vidi se sve to na slikama koje sam postavio. Nazalost, nemam sobu kao oni ludi Accu Japanci. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Toza said:

Nije baš tako jednostavno. Mora da se pazi na razmak i još koješta, bolje će Draža oko toga, mijenja se zvuk sa postavkom tih folija prilično ako nisu postavljeni baš kako treba.

Tako je, jako su osetljive na medjusobnu postavku polariteta. Idealno zvuce (za moj ukus, i u mom sistemu) kada su povrsine folija plusa i minusa razmaknute oko 1,5cm. Bukvalno se postavkom folija tjunira zvuk.  

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Dražo said:

Mile, ovo je super, ali kod mene mora da se preskace, jedino da zazidam otvor u tom delu sobe, i eliminisem 2 upotrebne prostorije. Kao sto Toza rece, nije sve tako jednostavno, a na kraju krajeva, vidi se sve to na slikama koje sam postavio. Nazalost, nemam sobu kao oni ludi Accu Japanci. 

Ma u prizemlju ti je hifa.Uvek mozes da ukopas u pod jedan rov za kablove.Jos odozgo malo pleksija da se vide ti nosaci od stirodura u mat crno ofarbani i da te bog vidi :D

Link to comment
Share on other sites

Luuuudo burazere, ludo. Mada, nije neizvodljivo, brusilicom isecem parket, hiltijem razbijem plocu, ubacim gotove kanalizacione kanalice, zalijem, ofarbam u recimo tirkizno, ubacim led, nabacim pleksi... Ubacim onda pastrmke u taj planinski potocic :P

Sreca, pa prelazim na VBS, inace, uf...:heat 

Link to comment
Share on other sites

On 26.3.2021. at 22:39, Dražo said:

 

 

and.jpg.444edca65c39ae95b4362e8962dfe062.jpg

Покушај заједно са том конструкцијом да напуниш та сапа црева песком. Пре тога га препеци у рерни :D

за прецизно пуњење (да конструкција кабла остане у самом центру сапа црева, користи за број мање гумено црево које провлачиш кроз сапа црево заједно са конструкцијом зв.кабла, тако што ћеш постепено извлачити гумено црево из сапа црева истовремено пунећи сапа са песком, а задржавајући конструкцију зв.кабла на свомместу :lol:

све то на крају затвори херметички

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...