Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Zahvaljujem @Delijana poseti, i na visesatnom izuzetno prijatnom druzenju.

Svestan razlicitih muzickih afiniteta, pa samim tim i ambicija oko zeljenog zvuka sistema, verujem da su odredjeni segmenti ipak donekle ispunili tvoja ocekivanja, s obziom na klasu sistema. Narocito mislim na gramofonski deo, koji je skoro pa u svom maksimumu, pa zatim i na CDP kao izvor zvuka.

Sto se tice Lampija i njegovog okruzenja, zbog velikog broja promena u vrlo kratkom periodu (2-3 nedelje), zvuk je trenutno pokarabasen, ali sa usviravanjem postojecih pozicija, odnosno planiranom kablazom (strujas za Lampi, strujas za linearno, spdif, i na kraju interkonekt male kapacitivnosti sa VBS rca konektorima), bice zanimljivo pratiti promene i ocekivani napredak. Verujem da ce kvalitet zvuka drasticno da napreduje. 

A svakako u sistemu postoje stvari koje su zajednicke svim izvorima, a na kojim tek treba da poradim (novi diy zvucnicki kablovi, apgrejd skretnice, proba napajanja bez filtera..., drugacija podnozja zakutije). Sve u svemu, predstoji vrlo dinamican period. Stay tuned! :) 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Father said:

@Delija

Koliko se digitani lanac reprodukcije približio gramofonu?

Kada sam ja bio u poseti (pre velikog broja intervencija) razlika u prezentaciji je bila ozbiljno u korist gramofona.

Sa silnim prezicenjima u poslednjih 4-5 meseci, potencijal sistema je drasticno napredovao. A svakako i rezolutnost, koja je sada postala istovremeno "prijatelj", ali i "neprijatelj" sistema. Jer sada ono sto valja, to se bas lepo cuje, a ono sto ne valja, cuje se jos vise. Tako da je jasnije gde su nedostaci, i na cemu treba raditi. Ali svakako da je najvise napredovao zvuk gramofonskog sistema, u odnosu na ono sto si slusao (tu je ostala jos samo nova glava, kao jagoda na vrhu te tortice), CDP je takodje napredovao sa apgrejdom i novim kablovima (i tu verovatno nista vise ne diram), dok je okruzenje oko Lampija trenutno pokarabaseno, i rano je za donosenje bilo kakvog suda - em se usviravaju zice na vise pozicija (tek par desetina ili mozda stotinu i kusur sati), em kablaza nije adekvatna.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dražo said:

Sa silnim prezicenjima u poslednjih 4-5 meseci, potencijal sistema je drasticno napredovao. A svakako i rezolutnost, koja je sada postala istovremeno "prijatelj", ali i "neprijatelj" sistema. Jer sada ono sto valja, to se bas lepo cuje, a ono sto ne valja, cuje se jos vise. Tako da je jasnije gde su nedostaci, i na cemu treba raditi. Ali svakako da je najvise napredovao zvuk gramofonskog sistema, u odnosu na ono sto si slusao (tu je ostala jos samo nova glava, kao jagoda na vrhu te tortice), CDP je takodje napredovao sa apgrejdom i novim kablovima (i tu verovatno nista vise ne diram), dok je okruzenje oko Lampija trenutno pokarabaseno, i rano je za donosenje bilo kakvog suda - em se usviravaju zice na vise pozicija (tek par desetina ili mozda stotinu i kusur sati), em kablaza nije adekvatna.

 

Đavo je u detaljima ali nemoj da odustaješ !

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Father said:

@Delija

Koliko se digitani lanac reprodukcije približio gramofonu?

Kada sam ja bio u poseti (pre velikog broja intervencija) razlika u prezentaciji je bila ozbiljno u korist gramofona.

Na tom delu sistema @Dražo i dalje radi, ali ga je napao sa previse strana odjednom :)

CD plejer radi bolje od streaming-a i Lampizator-a. Nisam pratio/slusao razvoj sistema, tako da ne znam razlog. Prvo sto mi je palo na pamet je da bih probao Primare preko Lampizator-a.

Link to comment
Share on other sites

On 6.8.2020. at 13:05, Father said:

CDP Primare CD31 neznatno otvoreniji, ali opet tonalno korektan je otvorio put ka prvim utiscima. Zvučna slika mi se učinila nešto nižom i fokus blago razdešen kao kada je strujna faza loše ubodena, osim toga pregršt detalja i slojevitih informacija u tonovima, dinamički atak solidan bass dosta precizan ali sa dovoljnom ekstenzijom. Možda bi prisutniji midbass umanjio osećaj otvorenije prezentacije. Kako Draža reče CDP će biti predmet daljih modifikacija, pa se tu mogu očekivati dalja pozitivna iznenađenja.

Lampizator Amber 1 prvim utiskom mi se učinio kao previše zaobljen i trom, ne manjkajući detalje, ali sve nekako neprirodno umekšano. Zvučna slika duplo veća (od CDP) u svim pravcima, midbass vrlo prijatno podržava celu prezentaciju... Vrlo zanimljivo, ali daleko od prirodne reprodukcije za moje uvo, sa blagim šautom u čistom srednjem delu. Fokus totalno druga dimenzija od CDP-a

Onda je dosta uradio na CDP. :cheers

Ovo su moja zapažanja iz Avgusta 2020.

Link to comment
Share on other sites

Da li je "pomerio' Primare na jednu stranu ili streaming / laptop / Lampi na drugu - ne znam. Trenutno stanje je da je Primare bolji.

Vezano za ovaj tvoj citat iznad - ne fali meni midbass sa Primare-om. Meni u svakoj kombinaciji fali bass - i dubina i udarac. Popravi se stvar kad se nagne / pridje zvucnicima za 40-50 cm, ali to onda menja i sve ostalo - nesto i na bolje (pogodih odmah da @Nomimasen vise voli tako da slusa sistem :)), a nesto bas i ne. Ko o cemu - baba o ustipcima, ali za ovaj sistem sam prilicno siguran da bi dobar sub mogao dosta da doprinese - zbog slobode pozicioniranja. Podrzavam sve druge eksperimente, zamene, upgrade-e (ili downgrade-e kad se nesto slucajno "promasi"), ali mislim da bi ovo donelo ozbiljnu razliku - u pozitivnom smislu. Naravno, o ovome smo i sinoc diskutovali.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Dražo said:

Zahvaljujem @Delijana poseti, i na visesatnom izuzetno prijatnom druzenju.

Svestan razlicitih muzickih afiniteta, pa samim tim i ambicija oko zeljenog zvuka sistema, verujem da su odredjeni segmenti ipak donekle ispunili tvoja ocekivanja, s obziom na klasu sistema. Narocito mislim na gramofonski deo, koji je skoro pa u svom maksimumu, pa zatim i na CDP kao izvor zvuka.

Svi mi imamo neki svoj ukus i neke svoje preferencije, pa i navike kada su odredjeni aspekti zvuka u pitanju - ali dobar zvuk nije tesko prepoznati, cak i kad nesto u sistemu u tom trenutku i nije 100% "u vinklu". 

Isto tako, mozda bi zeleli da nesto bude malo drugacije - kao recimo ovo napisano iznad za bass, ali to ne umanjuje kvalitet i potencijal sistema.

 

Link to comment
Share on other sites

Kada bih napisao ovde na forumu sta je samo DANAS, meni sve proslo kroz glavu u vezi sistema, i koliko sam konkretnih mikrokoraka ucinio po pitanju svakog (ili dobrog dela) tih "razmisljanja", razumelo bi se zasto trenutno nema dovoljno basa, i koliko ustvari moze da ga bude, vrlo uskoro, bez sub-a... "Nema odmora, dok traje obnova!". :nono

Link to comment
Share on other sites

I folije (40x0,25mm) uskoro ispadaju sa pozicije (80 sati rucnog rada)... Ulazi mocni VBS monokristal, 5,83kvmm po polaritetu, 10 razlicitih zica punog preseka, svila, sirm (prvi, drugi, treci, ovakav, onakav), uviti, zaviti, smanjito induktivnost...

 

 

folije.jpg

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Dražo said:

A i ovde nekih razmisljanja i dilema...

DV-20X, DV Karat 17DX, Ortofon Cadenza Red, Benz Micro Glider....

Ако гледаш ту класу, размисли о хани мл. Требало би да је код Слобе БМ има.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Dražo said:

'si slusao DV?

Неке јесам, добро раде, нисам им запамтио тачно ознаке, али ту преко тисуће су биле.. Али ако ти није ствар престижа да вијаш због имена неку од тих звучница, мој глас иде за Хану. Већ овај сл би ти представљао озбиљан корак у односу на голд.

9 sati ranije, Dražo said:

Inace @Filipescu, nemoj slucajno u igranju da spojis slucajno fazu i masu (ili jos gore, fazu i nulu) na napojnom za Pointe, zestok belaj ces imati, nece ti ni Tibor moci pomoci, mozda majstori od Segedina do Berlina, kazem ti iz licnog iskustva... :blink:

Не дирам ја ту ништа :) 

Link to comment
Share on other sites

Nabavljen netretiran svileni konac. Njime gusto (oko 4500 namotaja na 1,5m) rucno i cvrsto obmotana VBS zica, i potom sve stavljeno u termoskupljajuci teflon. Centralni provodnik za SPDIF kabel je u osnovi pripremljen. Sada idemo na konstrukciju koaksijalca sa trostrukim sirmom. A stigli su i 75-omski srebrni konektori.

 

1IMAG4893.jpg

1IMAG4891.jpg

1IMAG4894.jpg

1IMAG4896.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...