Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

2 hours ago, Solderer said:

Под бр 3 коаксијални, код њега не сме да буде никакав конд већ оба краја ширма иду директно на тонску масу чинча. Као сваки уобичајени комерцијални коаксијалац. Ширм ту истовремено штити унутрашњи врућ вод и проводи као хладан вод, тј тонска маса.

Под 4 није варијанта коју сам ја помињао и која мора да буде таква, а то је да на одлазној страни ширм иде директно на масу чинча, а на пријемној преко конда. Само један крај са кондом не значи ништа.

Може још варијанта са директном везом ширма на одлазној страни а на пријемној не повезивати, тако користи већина произвођача уклј. Ванденхула.

Ako sam dobro shvatio, onda twinaksijalni pod 4 uvezem kao sto sam naveo uvezivanje za 3.

A ovo sto sam napisao za test koaksijalnog, to mi ustvari i nije potrebno, to sam nekoliko puta probao, inferiorno je u odnosu na twinaksijalni. A mogu probati i ovu poslednje predlozenu varijantu sa uvezivanjem samo na odlaznoj strani (proba sa twinaksijalnim).

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Dražo said:

Ako sam dobro shvatio, onda twinaksijalni pod 4 uvezem kao sto sam naveo uvezivanje za 3.

Да, тако је. Ширм коаксијалца проводи сигнал за разлику од твинаксијалног а он чини ми се није монокристални, па и тест није до краја оптималан.

 

Link to comment
Share on other sites

Tako je, nije monokristalni. U testu ce sirm biti sapa crevo, a u finalnoj izvedbi bakarna pletenica. Luksuz mi je da za test koristim monokristal u sirmu. Cak je luksuz i bakarna pletenica, nemam je neograniceno, i to je zahevna izrada. Ali ok, svi kablovi ce imati isti sirm, i po svemu sudeci testiracu samo tvinaksijalnu varijantu, konstrukciju od koje ne odustajem (monokristal posebno za plus i minus).   

Link to comment
Share on other sites

Важно је да 10нано буде искључиво диск а не мултилејер керамик и да му изводи буду што је могуће краћи због индуктивности, и да се физички некако смести унутар кућишта чинча.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li ce sa ovim linkom biti vidljivo, nadam se da hoce (prvi put postavljam na youtube). Da podelim delic zvuka, par videa mog phono setapa od veceras, snimljeno mobilnim telefonom HTC M10 starim nekoliko godina:

https://studio.youtube.com/channel/UCwJUt7jevL7mZNX2clfKdyQ/videos/upload?filter=[]&sort={"columnType"%3A"date"%2C"sortOrder"%3A"DESCENDING"}

Link to comment
Share on other sites

Има још једна варијанта повезивања твин-аксијалног кабла коју примењује СМЕ код својих ручки. На одлазећој страни ширм се не спаја, а на пријемној страни шилд се изолује од масе чинча, на њега се залеми комад жице, споје се жице за оба канала на виљушкицу и она се причврсти на погодно место кутије уређаја пријемне стране. Ова друга виљушкица ( једна жица) уземљује саму цев ручице и за нас није битна.

1107182-980899f4-sme-van-den-hul-mc-d501-silver-hybrid-dinrca-phono-cable-12m.png

Link to comment
Share on other sites

@All :)

Pre vise od deset godina sam cini mi se u jednoj od tema na forumu postavio crteze i pokusao da objasnim sve to oko povezivanja kosuljica i generalno veza interkonekta. Za gramofon takodje.

Osnovno je da u preampu selektor prekida i vruci kraj i masu sa svakog RCA ulaznog konektora. Sto u 99.1% nije slucaj. Inace bilo kakvo specijalno povezivanje gubi smisao.

Kod klasicnog i uobicajenog nacina povezivanja RCA ulaza na selektor ulaza, SVE mase su direktno spojene u jednu tacku i to ide na sasiju pa na shuko pin power konektora... Prekidaju se samo vruci krajevi ulaza. Na taj nacin postoje u sistemu isti broj ground loopova koliko ima i na RCA prikljucenih uredjaja. Posto su skoro svi uredjaji interno prikljuceni na shuko pin. Kada se samo prekida vruci kraj mase ostaju medjusobno spojene i cak kada udedjaji nisu ukljucenu u struju.

Slicno je i sa famoznom masom rucice ako je metalna. to je dround koji je audio signal i neikakve veze nema sa motorom, sasijom obrtnog mehanickog dela gramofona, elektronikom itd. I mora biti otkacena a ruca ako ima elektricni kontakt sa sasijom i shuko pinom mora biti izolovana. I tu sam koliko se secam nacrtao sve to.

Postoji i nesto sto se zove fround sheild.

Ove ideje sa vise sirmova u domenu USB konekcija su skinute od nemacke firme Phoenix contact ciji sam usb kabl poslao na link u temi pre vise stranica. Koriste Fireweire kabl koji ima vise izoloacija i finalnu iszolaciju preko.  Niko na to nije obratio paznju...

On 11/14/2020 at 5:40 PM, zflazar said:

da li to znači, da Faraday style širmovanje nema smisla unutar Faraday style kutije?

Ne. Ako bi se primenila analogija sa konstrukcijom kabla sa vise sitmova, onda bi trebalo da bude i vise kutija. Sa posebnim vodjenjem signala na svakoj manjoj kutiju unutar one u kojoj je.

 

Link to comment
Share on other sites

Hahaha, pa ti treba da objasniš, a ne ja. Šta ja znam... 

Mogu samo da ti kžem da nemaš pojma o žicama, i da ti kažem da ovakav zvuk do sad u životu nisi čuo, niti si imao prilike. To znam, a ostalo, izvoli pa objasni zašto nisi u pravu i šta je to što te hebe u neznanju.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Куку леле, биће и овде перја колико видим.

Још да ми је негде набавити так монокристални бакар, баш бих пробао направити један ИК кабел, са дуплим ширмом уземљеним на једној страни.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Toza said:

Hahaha, pa ti treba da objasniš, a ne ja. Šta ja znam... 

Mogu samo da ti kžem da nemaš pojma o žicama, i da ti kažem da ovakav zvuk do sad u životu nisi čuo, niti si imao prilike. To znam, a ostalo, izvoli pa objasni zašto nisi u pravu i šta je to što te hebe u neznanju.

:cheers

Па ти си радио па ти објасни, можда ћу онда нешто научити о жицама. Можда никада до сада такав звук нисам чуо, али важан део тог звука је фоно пред. које сам ја правио које има мало везе са фабричким, има ту и научних сазнања, али то је сувише компликовано за тебе. Него ти нам реци нпр. урадио сам то и то због тога и тога и просветли нас мало.

Link to comment
Share on other sites

Nećeš nikad i ništa naučiti o žicama jer si tvrdog stava i zadrt. Nije sve u elektrotehnici, ima i drugih nauka, metalurgija recimo...

A to koliko je komplikovano za mene čućeš i sam kad Draža sredi to što si ti pravio onako kako ja kažem. Tj ne ja, nego nauka koju ti ne priznaješ uopšte da postoji.

Koliko znam, analogija nije mogla ni da primakne digitaliji u Dražinom sistemu dok nije počeo da se "igra" i sa tim plintovima i žicama.

Žao mi je što ne mogu da ti pomognem, ali, to je suviše komplikovano za mene.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...