Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Hvala Vam na javljanju!

Izradu monokristalnih kablova pocinjem od gole zice, tako da je svaku konstrukciju moguce izvesti, a sve prema nameni i potrebama. Naravno, podrazumeva se pravilno sildovanje, izolacija, povezivanje... Uostalom, to bi bio copy-paste postojeceg kabla koji ste stavili izmedju napajanja i preampa. Proba me nista ne kosta, sem licnog vremena i rada. Ako se pokaze boljim, super. Ako ne, vratim se na stari kabel.

A kada smo vec kod napajanja za Xono, sta mislite i o unutrasnjem prezicenju monokristalnom zicom punog preseka? Podrazumeva se uz kvalitetnu i pre svega bezbednu izolaciju provodnika, kvalitetne spojeve, pracenje postojecih preseka... Isto sam uradio nedavno na Dayens snagasu, i promena je bila ogromna. Ova monokristalna zica donosi suvi kvalitet.    

Konstrukciju interkonekta izmedju Xona i preampa sam opisao negde na prethodnim stranama (beli, u spoljnom pamucnom buziru), no saljem Vam na PP detaljan nacrt konstrukcije.

Sto se tice BM Glider L2 glave, u prilici sam da je nabavim vrlo povoljno, sveze retipovana kod Alex Schürholz-a. Sa cenom daleko ispod novog Glidera, predlozenog Ortofona ili Dynavector 17dx (koju sam zapamtio kao predlog iz neke predjasnje nase price, medjutim sada ne dobacujem dotle). No, hvala na predlozima, imacu ih na umu u nekim buducim igrama. Za sada cu za relativno mali iznos probati i visu klasu od BM Gold-a, koji ce naravno i dalje biti u funkciji, ako nista drugo, kao rezerva.

Link to comment
Share on other sites

Ok, pretpostavljam da je sala, ne daj boze ironija. Kako god, dacu dodatno objasnjenje u vezi granulacije (podrazumeva se da nema veze sa zvukom).

Za Rubio Monocat ulja se preporucuje nanosenje na drvo tretirano granulacijom 240. Ja sam na probnim uzorcima bambusa uradio po svom, prvobitno sa smirglom 400. I potom naneo svih 5 tonova ulja koje imam. Zatim sam na drugim probnim uzorcima koristio smirglu granulacije 320. I njih istretirao sa 5 tonova ulja. I jednostavnim vizulelnim poredjenjem zakljucio da je prianjanje i isticanje godova/mikro linija efektnije na uzorcima tretiranim granulacijom 320.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Dražo said:

A kada smo vec kod napajanja za Xono, sta mislite i o unutrasnjem prezicenju monokristalnom zicom punog preseka?

Ти би Ксоно прежичио комадима Корбач кабла? Ко је дизајнирао Корбач? Одакле идеја да се ширмови нигде не повезују, тј. да пливају? Када користиш твин-аксијал кабал ( два проводника +ширм) какав је Корбач, онда ширм мораш да спојиш на масу сигнала, што би Зен Мод Продановић рекао на тонску масу. Овако ти се ширм понаша као антена за сметње које директно куплује у жив водич због паразитне капацитивности. Боље би било да га нема него да плива. Као Кимбер нпр. Пробај да повежеш ширм само на излазу сигнала а други крај остави слободан, па нам напиши импресије. Ни то није идеално у доба ултрависоких фреквенција из околине.

Слободан крај ширма не пријемном делу можеш да повежеш на тонску масу чинча преко керамичког диск кондензатора од 10 нанофарада који ће декупловати ултрависоке фреквенције ван утицаја на живи водич. Пробај и варијанту као коаксијални кабал. Каблови унутар Ксона су кратки коаксијални веома квалитетни Ван Дам ( офц, двоструки ширм од графита и бакра итд.)

Од чега су ширмови у Корбачу?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Solderer said:

Ти би Ксоно прежичио комадима Корбач кабла?

Ovo nigde nisam napisao, niti sam uopste to pomislio. Ponavljam, koristim GOLU monokristalnu zicu, od koje dalje prema nameni i zelji pravim izolovanu zicu, pa zatim od vise izolovanih zica pravim kabel, odredjene konstrukcije, opet u skladu sa namenom.

No, kada kazem prezicenje Xona (i napajanja), ne mislim na gotove kablove kao sto je Korbac, vec na zice identicne konstrukciji vec ugradjenih. Dakle, copy/paste, gde umesto npr. OFC provodnika dolazi OCC, a sve ostalo konstrukcijski ostaje isto. Ako postoji jedan sirm, bice isto jedan. Ako postoji dupli, bice isto dupli. Ako postoji keramicki disk kondenzator, bice isti takav. Ako je uvezan na masu signala sa jedne strane, bice isto tako uvezan. Jedino sto nemam grafitne sirmove, vec izuzetno guste pletenice od cistog bakra, koje dodatno oblazem bakarnom folijom provodnom samo sa jedne strane (ta strana se naslanja na pletenicu). Inace, uz duzno postovanje, ni jedan OFC nema sta da trazi pored ove OCC zice.

Kada je u pitanju konstrukcija interkonekta Korbac (u smislu duplog plivajuceg sirma), ona je samo nastavak dugogodisnjeg istrazivanja i testiranja naseg kolege Toze, odnosno preporuke jos dvoje nasih kolega koji godinama prave kablove. No, svakako sam prvi uradjen Korbac napravio bas tako kako ste predlozili, sa uvezanim sirmom na masu signala, samo sa jedne strane. Potom sam uradio i dupli sirm, isto tako povezan. A zatim sam uradio ovako kako je sada - dupli plutajuci sirm, gde su medjusobno zicom povezani unutrasnji i spoljni sirm, i tako sa obe strane kabla. Naravno, sve sam poredio duze vreme, testirao, i svoje utiske iznosio i u ovoj temi. I prosto kabel sa duplim sirmom u plutajucoj konstrukciji je bio znatno bolji od onih sa uvezanim na masu signala. Ne zamerite, ne znam strucno da objasnim zasto je to tako, i sta se tu desava, ali znam sta cujem. A svakako se ne cuju nikakve smetnje, vec mrkla tisina, kao ni sa jednim drugim kabelom, da li diy ili skupim fabrickim. Laicki sam shvatio sustinu, sta se tu desava zbog tog duplog sirma, ali bih to zadrzao za sebe, najbitnije mi je da imam zvucno dominantan interkonekt.

Evo i fotografije pomenutih materijala koje koristim.

zica.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dražo,

'Plivajući' dupli širm tj. dva širma međusobno povezana na svojim krajevima a bez kontakta sa masom ni na jednom kraju naziva se 'JSSG360' (John Swenson Shield Ground) po glavnom inžinjeru u firmi 'UptoneAudio' i zasniva se na ideji faradejevog kaveza kao jedinog ispravnog štita od spoljnih smetnji. Odlična konstrukcija. Pravo loodilo nastaje kada se u igru ubaci i treći širm pa se broj kombinacija spojeva na jednom i drugom kraju kabla vrtoglavo penje.

Pozz.

 

Link to comment
Share on other sites

Чисто ме занима, за колеге које су имали прилике употребљивати кабал који има, рецимо, три ширма - колико је тај кабал физички згодан (у недостатку друге речи) за коришћење?

Очекивао бих да је тврд, несавтиљив или слично.

Исто, колико је могуће осигурати се да је спој кабал са конектором у тако дебелом каблу сигуран? Колико је тај спој дуготрајан?

Онако, хтео бих само да схватим физичке лимитације, уколико постоје.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, dj.nik said:

Dražo,

'Plivajući' dupli širm tj. dva širma međusobno povezana na svojim krajevima a bez kontakta sa masom ni na jednom kraju naziva se 'JSSG360' (John Swenson Shield Ground) po glavnom inžinjeru u firmi 'UptoneAudio' i zasniva se na ideji faradejevog kaveza kao jedinog ispravnog štita od spoljnih smetnji. Odlična konstrukcija. Pravo loodilo nastaje kada se u igru ubaci i treći širm pa se broj kombinacija spojeva na jednom i drugom kraju kabla vrtoglavo penje.

Pozz.

 

Upravo tako sam i shvatio dejstvo duplog plivajuceg sirma, po ideji faradejevog kaveza. No, ne rekoh u zelji da nesto pogresno ne kazem. Sjajno, sada znam tacno i po kom uzoru radim. :cheers

Sto se tice trostrukog sirma, super, eto novog izazova. To ce biti probano u najkracem mogucem roku (da ne kazem odmah za vikend).

@InSides, ako se koriste materijali kao sa slike iznad (izolacija sirova netretirana svila ili pamuk), uz teflonsku traku koja se obmotava oko bakarnih folija unutrasnjeg i spoljnog sirma (traka menja termobuzir u smislu zaptivanja), onda je takav kabel izuzetno savitljiv, izuzetno lagan (laksi od fabrickih), i nije tvrd. A nije nista deblji od fabrickih (spoljnog precnika 12-13 mm), pa se moze koristiti i uz vecinu konektora (ja sam koristio Cardas SRCA koji ima najsiri prihvat od svih Cardasa). No, kao sto dj.nik rece, sirmovi ne idu do mase konektora, ranije se zavrsavaju, pa je moguce napraviti tanji prelaz koji ulazi u konektor (a svakako sirm da bude sto je moguce vise konektoru, tj. da pokriva sto vecu duzinu zice). Naravno, taj tanji prelaz se zatim lepo utegne teflonskom trakom, i potom keper trakom, do potrebne debljine tako da se formira promer unutrasnjeg ulaza konektora. Ubaci se kabel u konektor (na tesno), a potom se opet teflonskom trakom obmota deo konektora i kabla (po 2-3 cm sa obe strane), preko toga keper traka, i termobuzir. Tako uradjen spoj je vrlo siguran, i verovatno dugotrajan (ja sam moje kablove do sada bas mnogo akao, nista se nije pomerilo ni za milimetar).

1IMAG4648.jpg

1IMAG4649.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kada vec pomenuh Cardas konektore, oni imaju zleb na telu konektora, koji je kao stvoren da u njemu zavrsi teflonska i keper traka, koja se odmotava od nekih 2cm uoci konektora (preko uzeg dela kabla), pa do tog zleba. Zatim se zavrne spoljni omotac konektora, koji sve to mehanicki pritisne. Tu onda nema sanse da dodje do razdvajanja ni  nasilnom rucnom silom.

srca_drawing.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Dražo said:

No, kada kazem prezicenje Xona (i napajanja), ne mislim na gotove kablove kao sto je Korbac, vec na zice identicne konstrukciji vec ugradjenih. Dakle, copy/paste, gde umesto npr. OFC provodnika dolazi OCC, a sve ostalo konstrukcijski ostaje isto. Ako postoji jedan sirm, bice isto jedan. Ako postoji dupli, bice isto dupli. Ako postoji

То има смисла и такав упоредни тест је валидан.

Link to comment
Share on other sites

Хвала @Dražo и @dj.nik, пуно јасније.

Иначе, још ме занима зашто још нисмо видели DIY RCA конекторе. Релативно су једноставни за израдити, имајући у виду принцип рада.

И још:

  1. Може се прилагодити конектор на жицу, па да се спој ради кримповањем уместо алтернативних метода - ако су контакти конектора од истог материјала, онда се есенцијално добија жица без икаквих прекида;
  2. Може се прилагодити величина конектора на промер кабла, чак и дужина прихватног дела, како би се могао користити и дебљи кабал и урадити много елегантнији спој него коришћење термо бужира;
  3. Може се експериментисати са материјалима оплате конектора, ако су контакти већ од овог бакра.

Ако се већ иде у тим крајностима експериметирања (што поздрављујем)...

...онда, зашто не?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Solderer said:

Odlican tekst i test, proucicu ovo malo. Vec razmisljam da probam hibridni kabel, sa sirmovanjem koje ste predlozili, na masu signala uz premoscavanje sa keramickim disk kondom, a onda cela ta konstrukcija u trostrukom plivajucem sirmu. Kakva bi tu corba nastala. Salim se malo..., a mozda i ne, zasto ne probati. ;)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, InSides said:

Хвала @Dražo и @dj.nik, пуно јасније.

Иначе, још ме занима зашто још нисмо видели DIY RCA конекторе. Релативно су једноставни за израдити, имајући у виду принцип рада.

И још:

  1. Може се прилагодити конектор на жицу, па да се спој ради кримповањем уместо алтернативних метода - ако су контакти конектора од истог материјала, онда се есенцијално добија жица без икаквих прекида;
  2. Може се прилагодити величина конектора на промер кабла, чак и дужина прихватног дела, како би се могао користити и дебљи кабал и урадити много елегантнији спој него коришћење термо бужира;
  3. Може се експериментисати са материјалима оплате конектора, ако су контакти већ од овог бакра.

Ако се већ иде у тим крајностима експериметирања (што поздрављујем)...

...онда, зашто не?

Podrzavam predlog!

@Andrej Sokic, bači se na razmisljanje! ;)

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Dražo said:

Znaci imam amanet za ovakvu akciju, u prethodno opisanoj izvedbi? ;)

Рекао сам да су каблови у Ксону петнаестак сантиметара и да лично не верујем у неко побољшање. Код аудиа и некако, али не знам како ће монокристал да побољша пренос једносмерног напона у напајању. Најважније је ако ти будеш задовољан предузетим модификацијама.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dražo said:

Inace, uz duzno postovanje, ni jedan OFC nema sta da trazi pored ove OCC zice.

Ispravka za ovu tvrdnju. Monokristalna zica (Andrejeva) koju koristim nije OCC, drugacija je metoda do koje dolazi do monokristalizacije, posle koje su nastala kristalna zrna znatno veca od OCC metode izvlacenja. U tome je kljuc dominacije na svim pozicijama koje se tretiraju ovim monokristalom, od zice za prezicenje, preko zice za kablove, do konektora svih vrsta (do sada dostupnih).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...