Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

19 sati ranije, Dražo said:

Vratio se iz Ravnog, posetio vrača. Kit za Systemdek plint od bambusa je gotovo spreman. Sledi finis drvenarije, sklapanje, proba, a zatim i uporedni test sa fabrickim. Ako se pokaze boljim, ide upisivanje logoa, lakiranje... 

1IMAG4626.jpg

1IMAG4627.jpg

uradi i logo i finis pre probe.

zvuk ce se promeniti posle lakiranja.....ne zna se da li na bolje ili na gore.

 

pretpostavljam da je uljenje ili vosak "bezbednije" u smislu uticaja na zvuk....cak i vrsta lepka moze da utice ali to ce sondek da ti objasni :D

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, patason said:

zvuk ce se promeniti posle lakiranja.....ne zna se da li na bolje ili na gore

Ово. ^^

Ја бих поддржао исто - уради лого и финални уљани финиш. Ако ништа друго, уље је веома захвалније за било какве корекције у будућности (огреботине и слично).

Link to comment
Share on other sites

Hvala @patason, @InSides i @_Naum na predlozima i savetima.

Proba koju cu veceras izvesti je najrudimentarnija moguca - zateznom trakom cu ucvrstiti celu konstrukciju (zlebovi u stranicama ce uciniti svoje). Pripremna fotka ispod. Uz montazu svih unutrasnjih elemenata, nosaca motora, subsasije, armborda, i zatim provera geometrije. A kada smo vec tu, bice i kratak slusni test. Vise znatizelje radi.

Nakon toga ide rasklapanje (ne traje to vise od 10-tak minuta), i potom narednih dana fino smirglanje, ispis logoa laserom, testiranje kolornih varijanti (na ostacima od obrade), odnosno proucavanje premaza koji cu primeniti. U tom smislu vasi predlozi u vezi ulja su dobrodosli, ali eventualno i neka druga misljenja, iskustva...

Sto se tice lepljenja, izvescu ga sa 3M Scotch-Weld 8810 dvokomponentnim epoksidnim akrilnim lepkom. Vec sam ga koristio kod izrade i testiranja razlicitih armboard-ova, gde se odlicno pokazao (vrlo precizno, ravnomerno i lako nanosenje bez razlivanja, izuzetne snage). A po nekim iskustvima samograditelja, pokazao se i vrlo neutralnim u smislu uticaja na reprodukciju, sti istina licno nisam toliko testirao (sa i bez, sa necim drugim, i sl.).

 

 

 

1IMAG4630.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo jedna dilema. @Majda mi je preporucio da ispod plocice koja nosi motor gramofona, stavim sloj neke druge vrste drveta (drugacije od bambusa). Na tom delu plint je tanji 3mm nego fabricki, ostavljen je prostor za plocicu (debljine 3mm).

E sad, koji materijal upotrebiti?

Iz nekih predjasnjih prica i razgovora koje sam pomno ispratio, sloj od 3mm balse bi mogao biti dobar izbor. No, da li bi na ovoj poziciji bilo dobro probati i nesto drugo? Npr. karbon fiber, imam ga.

Nisam (mnogo) pametan, pa molim za savet iskusnijih, ako je neko uopste imao ovakve, ili slicne nedoumice. 

Link to comment
Share on other sites

Stavio karbon do plocice nosaca motora, i zatim balsu prema plintu. Imao sam (tj. i dalje mislim da imam) par komada aluminijuma, ali ih ne nadjoh, negde sam ih zaturio. Probacu ovih dana jos kombinacija, ispratiti vibracije stetoskopom. ;)

Inace, tek malopre stigoh da sklopim prirucno. Obecava vrlo i u ovom stanju:

 

1IMAG4632.jpg

Link to comment
Share on other sites

Лепи финално, шмирглај финиширај. Одлично изгледа, не верујем да звучи горе од старог plinth-a. :)

Оригинални тањир је, чини ми се, стаклени. Шта је ово друго?

Link to comment
Share on other sites

Hocu hocu, zelim sve temeljno da uradim. Danas mi je dan otisao na finalnu doradu plinta za montazu subsasije, ono sto masina nije mogla da uradi.

Takodje sam probao nekoliko kombinacija na poziciji izmedju nosaca motora i plinta. Karbon-fiber i balsa totalni promasaj. Samo balsa znatno bolje. Bagrem i balsa solidno, cvrsce. Samo pluta, odlicno, ali neupotrebljivo na taj nacin. Sutra cu ubaciti aluminijum u kombinaciju, pa pokusati da pronadjem najbolju kombinaciju. Tipujem na alumijum i balsu.

Inace, koristio sam stetoskop za osluskivanje vibracija motora na plinthu, na delu gde je nosac motora pricvrscen.

Sto se tice tanjira, tako je, originalni je stakleni, njega i koristim, plus AudioNote gel mat. Ovo sa slike sam danas dobio na probu, diy varijanta, po uzoru na Oyaide MJ12 mat, debljine 5mm. Kako je moj stakleni tanjir debljine 10mm, ubacen je jos jedan alu od 5mm, ali bez perforacija (rupa). Bukvalno sam poslusao jednu pesmu, i nisam zeleo dalje da rabim gramofon u ovoj rudimentarnoj fazi. No, i to je bilo dovoljno da se cuje velika promena u zvuku. Dobijena je hirurska preciznost i transparentnost, izuzetna slojevitost, dodatna sirina scene, barsunasti visoki, blizu odlicnoj digitaliji. No, tek ce biti pravog testa, posto gramofon bude u celosti gotov.

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala @SuperFi, @InSides i @sondek, ispalo je na kraju bolje nego sto sam se nadao!

Bio sam pomalo skeptican po pitanju premaza koji sam koristio - Rubio Monocat C2 Plus ulje, nabavio sam 5 razlicitih tonova po 100ml, pa probao svaki (hvala jos jednom @Naum na preporuci). Lepo se nanosi i razmazuje, ali inicijalno ton nanosa nije ni blizu ton karti, sa cime sam se pomirio, s obzirom na to "nepropusno" svojstvo bambusa.

No, ispostavice se da je i granulacija smirgle bitna - prvo sam probao sa 400, i to nije bilo to. Smanjio sam na 320, i tek tada je svaki ton dosao do izrazaja, barem u filigranima, tim nekim crticama i godovima. A sve je otislo za klasu iznad po konacnom susenju (jutros). Isao sam sa dva nanosa, iako je po specifikaciji ulja dovoljan jedan - drugim se ne postize nista po pitanju zastite, lepo su objasnili na njihovom sajtu sta se desava posle prvog - drugi je samo pojacao tonski efekat filigrana na povrsini. Takodje je po konacnom susenju taktilni utisak fenomenalan, prosto se oseti neka rigidnost i savrsenost povrsine.

Iznad sam par puta pominjao dilemu oko sloja izmedju nosaca motora i kucista. Probao aluminijum, plutu, balsu, bagrem, gumu, karbon fiber, medijapan, u raznim medjusobnim sendvic kombinacijama, i na kraju se najbolje pokazao aluminijum 2mm (uz nosac), i potom do kucista guma 2mm. 

Istom kombinacijom i debljinom sam tretirao kuciste i na delu gde sarke dolaze, i to je napravilo bas veliki napredak. Malopre sam poslusao stetoskopom, posle aluminijuma i gume, u tom delu kucista, sve je maltene mrtvo, dok muzika svira. Naravno, poklopac se lako skida, no nekada mi se bas i ne skida, nemam bas adekvatno mesto da ga odlozim, a da je bezbedno. Pa ako ga vec ne skinem, neka je barem alternativa otpimalna. A hvala @Filipescuna podsecanju na sjajne Fodorine anti-vibracione nalepnice, i sam ih koristim na nekim drugim pozicijama, ali sigurno ce dobro doci i na kriticnim tackama kucista, kao sto su sarke (a probacu svakako i na nekim drugim pozicijama, ideje se samo roje :)).

Inace, na gramofonu je sve ostalo identicno kao u prethodnoj verziji (narocito donja strana gornje ploce, sa svim mogucim zlebovima). Damping subsasije (bitumenskom trakom) je i dalje tu, mada sam ponovo probao bez njega, i zatim vratio, prosto je bolje sa njim. Vesanje je takodje nepromenjeno, tj, onako je kako sam ga uradio u nekim prethodnim igrarijama, jer je tako bolje (umesto obicnog sundjera u oprugama ubacen je sundjer GroundZero, znatno vece antivibracione sposobnosti).

Sto se tice zvuka, on je prosto veci i otvoreniji, uz jos vecu dinamiku, a bez gubitka svega onoga cega je i do sada bilo. Gramofon svira mozda i za klasu vise, a sveukupno nije veliko ulaganje bilo, mada je bilo dosta svojerucnog posla (i pored pomoci vrača iz Ravnog). Meni dovoljno.

Idemo sada dalje, imam pik na phono i njegovo napajanje, tj, na ozicenje, gde planiram da ubacim svima vec poznati monokristal (ima da me se odrekne, dragi mi @Solderer, ako vidi ovo ;) ). I naravno Benz Micro Glider L2 :ph34r:

Evo za kraj jedne fotke od jutros, sa poklopcem i gravurom pojacanom uljem, na polu-dnevnom svetlu. I jedne fotke od sada, dok pisem ovo, sa aluminijumskim tanjirom (iznad pominjanom) - gramofon sa njim izgleda bolje, no videcemo da li i zvuci bolje u odnosu na staklo.

  

1IMAG4645.jpg

1IMAG4647.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Dražo said:

l (ima da me se odrekne, dragi mi @Solderer, ako vidi ovo ;) ). I naravno Benz Micro Glider L2 

Нисам детаљно пратио тему тако да не знам како су конструисани ти монокристални каблови. Каблови који повезују екстерно напајање са преампом  проводе једносмерни напон +/- око 37 Волти. Колико ту монокристал може да утиче велико је питање. У сваком случају тај кабал мора да има оплет тј. шилд. Ако се погреши у правилном поларитету прегореће регулатори напона.

Како је конструисан кабал између Ксона и предпојачала?

Што се тиче звучнице, у тој категорији цене узео бих Ортофон Каденцу Ред. Она има отпорност калемова 5 Ома ( Бенц 12) што значи мању покретну масу ансамбла. Ортофонове главе увек имају неку привлачну природност репродукције. Видим да се на неким страним форумима многи жале на лошу контролу квалитета Бенца у смислу кривих носача и много лепка при монтажи игле.

Иначе Бенц Голд је комплетно урађена у Јапану код Ексела полуиндустријски. Они раде за многе друге брендове као нпр. за Денон, Кузму итд.

Ако си у стању набави Дајнавектор 17 ДХ ( Сретеновић аудио). Имао сам својевремено њихове главе са носачем од драгог камена и знам колико су без икаквих колорација.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...