Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Par reči o poseti od prošle nedelje.

Nisam slušao Dražin sistem gotovo godinu dana. Tada sam imao prilike dva puta, u manjem razmaku. Drugi put je bilo sasvim jasno da se vlasnik bavi sistemom na primerno posvećen način, uzimajući u obzir napredak posle mesec dana.

Dosta smo razgovarali o generalnoj postavci, onome što bi mogao da primeni da bi se odnos sistem-soba izmenio. Tome je u poslednjih godinu dana sa žarom i pristupio, uz rad na ožičenju (monokristalni provodnici iz naše radinosti) i komponentama.

Najviše smo slušali digitalni izvor, Lampizatora sa optimizovanim laptopom kao izvorom. Između ostalog i moj materijal, trenutno u završnoj fazi pripreme.

Sistem je transformisan. Karakteristike koje su bile u naznakama pre godinu dana, koje sam izdvojio, prikazale su značajno jasnije i skladnije, u odnosu na celinu. Zvuk se otvorio i očistio, otpustio, dobio tečnost. Tekstura, karakternost i životnost u srednjim su među najprimernijim koje sam čuo. Otišao sam kući pod utiskom, što jeste ređa pojava.

Iz ove perspektive, deluje mi da je moguće ići i preko toga i odstraniti ostatke izvesne matiranosti koju još zapažam. Boje je, u odnosu na većinu sistema, na pretek, ali to evidentno može i dalje. Imam utisak i da je gore moguće izvući više vazduha i vrcavosti, dodatno otvoriti sliku.

Akustički nepredvidiviji zid (što nikako ne mora biti prepreka) iza zvučnika traži pristup. Nešto smo isprobali, pomičući policu sa pločama iza levog zvučnika. Sistem se sve vreme odazivao, što je sjajan pokazatelj trenutnog nivoa.

Draža je neumoran. I čuje. Dolaze dalje pobede, uveren sam.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nomimasen said:

Par reči o poseti od prošle nedelje.

Nisam slušao Dražin sistem gotovo godinu dana. Tada sam imao prilike dva puta, u manjem razmaku. Drugi put je bilo sasvim jasno da se vlasnik bavi sistemom na primerno posvećen način, uzimajući u obzir napredak posle mesec dana.

Dosta smo razgovarali o generalnoj postavci, onome što bi mogao da primeni da bi se odnos sistem-soba izmenio. Tome je u poslednjih godinu dana sa žarom i pristupio, uz rad na ožičenju (monokristalni provodnici iz naše radinosti) i komponentama.

Najviše smo slušali digitalni izvor, Lampizatora sa optimizovanim laptopom kao izvorom. Između ostalog i moj materijal, trenutno u završnoj fazi pripreme.

Sistem je transformisan. Karakteristike koje su bile u naznakama pre godinu dana, koje sam izdvojio, prikazale su značajno jasnije i skladnije, u odnosu na celinu. Zvuk se otvorio i očistio, otpustio, dobio tečnost. Tekstura, karakternost i životnost u srednjim su među najprimernijim koje sam čuo. Otišao sam kući pod utiskom, što jeste ređa pojava.

Iz ove perspektive, deluje mi da je moguće ići i preko toga i odstraniti ostatke izvesne matiranosti koju još zapažam. Boje je, u odnosu na većinu sistema, na pretek, ali to evidentno može i dalje. Imam utisak i da je gore moguće izvući više vazduha i vrcavosti, dodatno otvoriti sliku.

Akustički nepredvidiviji zid (što nikako ne mora biti prepreka) iza zvučnika traži pristup. Nešto smo isprobali, pomičući policu sa pločama iza levog zvučnika. Sistem se sve vreme odazivao, što je sjajan pokazatelj trenutnog nivoa.

Draža je neumoran. I čuje. Dolaze dalje pobede, uveren sam.

 

Kolega, hvala na iznesenom utisku, i na lepim recima. Moze se reci da si ti najmerodavniji svedok rapidnog zvucnog napretka sistema, s obzirom da se vecinom (napredak) desio u poslednjih 9-10 meseci, a sve posle tvoje zadnje posete. Drago mi je da si cuo napredak, ali i drugi koji su imali prilike da poslusaju sistem u nekoj od novijih verzija.

No, kao sto si i rekao, sistem zvuci dobro, ali moze to jos bolje, da ne kazem mnogo bolje. Svestan sam slabih tacaka, i radim na njihovom otklanjanju. Bice ovo duga jesen/zima, prepuna "strikanja, heklanja i brijanja". Sada sam na cenim 50% kapaciteta sistema.

 

Ako cemo o tome sta je doprinelo ovakvoj zvucnoj promeni (od proslog decembra do danas), ja bih po uticaju na sveopsti (u celosti) zvuk sistema, intervencije poredjao ovako:

1. Promena polozaja sistema, iz ugla prostorije na ceoni zid (na kraci zid pravougaone prostorije), cime su i zvucnici dosli u prirodan polozaj, uz mogucnost izvlacenja u prostor. Naravno, najvecu zahvalnost za ovaj savet (sa konkretnim instrukcijama) dugujem Turbu, a posebno tebi.

2. Promena tadasnjih zvucnickih kablova, za diy kablove, koje sam uradio od bakarne folije, u svili i pamuku, i uz prethodno dugotrajno testiranje raznih geometrija, izolacija (opisano u nekoj od skorijih tema na forumu).

3. Promena zvucnickih sasijskih konektora sa strane zvucnica (i ampa), gde su predjasnji zamenjeni Andrejevim monokristalnim.

4. Antirezonantne nalepnice, kojima su tretirani drajveri zvucnika, ali i staklene povrsine levo od zvucnika (vitrina) i desno od zvucnika (prozori).

To su promene koje su, bas ovim redosledom, donele celokupan zvucni napredak.

 

Bilo je tu i nebrojeno intervencija koje su donosile napretke na pojedinacnim delovima sistema, pomenucu samo neke od njih (takodje po redosledu uticaja na zvuk):

 

DIGITALNI DEO

1. Zamena DAC-a. Jeftiniji je zamenjen 10x skupljim (Lampizatorom 1). Ovde je zvucni napredak bio bas tako nekako - desetostruk.

2. Zamena izlaznih lampi na Lampizatoru (ubacene Telefunken e88cc i ecc802s). Ogroman napredak.

3. Linerano napajanje za lap-top.

4. USB kabel.

5. USB kondicioner.

 

ANALOGNI DEO

1. Napajanje za gramofon.

2. Promena ozicenja rucice (izjedna do phono amp-a).

3. Promena armboard-a (posle testiranja vise njih, od razlicitih materijala).

4. Nove 3 nogice za gramofon, koje su zamenile one sa kuglicnim lezajevima.

 

GENERALNO, I VAN KONKURENCIJE

U ovu kategoriju bih svrstao vec bezbroj puta pomenuti monokristal. Tesko mi je za pojedinacne proizvode odrediti poziciju u nekom rankiranju (u odnosu na druge uticaje, promene, apgrejde). Rekao bih da, sto ga je vise u sistemu (monokristala), to je sistem bolji, otvoreniji, elegantniji... Zvucne promene su nakon vise razlicitih intervencija, vece od svake gore navedene pojedinacne intervencije.

Kao sto rekoh, prvo sam ubacio zvucnicke sasijske konektore. Bili su otkrovenje za mene. Medjutim, vremenom sam probavao i druge proizvode, i kako sam koji ubacivao, tako je sistem reagovao izuzetno pozitivno. Za sada je zamenjena vecina schuko/iec viljuski. Tu je nekoliko interkonekta, od kojih bi samo jedan izdvojio kao najbolji (ostali su samo deo razvoja), beskompromisne izrade, i fantasticnog zvucnog kvaliteta, slusao si ga na Lampizatoru. Tu je i jedan strujni, takodje na Lampizatoru (par strana pre na ovoj temi, opisah oba kabla). Bice jos monokristala, sprema se za razne pozicije, ocekujem kvantne promene. Uskoro cu probati i sasijske IEC konektore, kao i novu verziju USB kabla.

 

Imam jos par ideja za sistem, koje cu gledati da sprovedem narednih hladnih meseci. Pre svega proba plinta gramofona od bambusove daske, apgrejd cd plejera, za mene jako bitan i novi krovni antenski sistem, nova zvucnica gramofona...

Sve u svemu, zadovoljan sam kako se stvari odvijaju. Bice mi cast i zadovoljstvo da probam tvoj novi (tada vec zavrsen) prosto opijajuci materijal u nekoj narednoj (naprednijoj) verziji mog sistema. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Gotovo je. Kutije prezicene. I u njih usao monokristal.

Po polaritetu, ubacena sledeca kvadratura (sacinjena od vise solid-core zica razlicitih preseka):

- riboni: 0,56 mm2

- srednji: 1,19 mm2

- bas: 3,12 mm2

- od skretnice do terminala: 4,15 mm2

Izolacija sirova netretirana svila i pamucni uckuri. Kompletna zica je duplo sirmovana (mreza + bakarna folija) "na vazduhu".

Rano je za bilo kakve zakljucke, ipak sam i pomalo euforican, jer bese ovo posao od nekoliko dana bez pauze, od jutra do sutra. No, evo sada slusam, i kao da ne slusam svoj sistem koji sam do sada slusao. Promena je evidentna, no videcemo u kom pravcu.

 

1IMAG4559.jpg

Link to comment
Share on other sites

U medjuvremenu se usvirao i novi interkonekt, za vezu izmedju phonoa i preampa. Do sada najbolje zvuceci, i najupotrebljiviji. Probe, experimentisanje i praksa cine svoje.

Idemo dalje. Sledeca faza unapredjenja je Dayens, u kooperaciji sa SV. I cdp Primare 31, sa nasim bacaninom. I jos neka sitnarija usput, monokristali, bambusi, jedinice/nule i glavudze.

1IMAG4529.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bogami, nije mali posao bio sveukupno, morao sam u nekom trenutku turbo injection da aktiviram. ;)

Na slikama iznad se ne vide kakve su zice bile izvorne, trebalo je sve to prvo ocistiti, sirce, so, abraziv, sirce, so, abraziv, tekla... ;)

Doduse, evo mozda jedne najbolje ilustracije odakle se krenulo:

 

1IMAG4510.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Dražo said:

Bogami, nije mali posao bio sveukupno, morao sam u nekom trenutku turbo injection da aktiviram. ;)

Na slikama iznad se ne vide kakve su zice bile izvorne, trebalo je sve to prvo ocistiti, sirce, so, abraziv, sirce, so, abraziv, tekla... ;)

Doduse, evo mozda jedne najbolje ilustracije odakle se krenulo:

 

1IMAG4510.jpg

svaka čast na posvećenosti, bilo je tu potrebno momački zapeti, koliko vidim. Sledeći put pobogu stavi rukavice da ne izgledaš kao statista Andy Bell-a u Erasure Blue Savannah song -_-

a i da se ne otruješ, daleko bilo

Link to comment
Share on other sites

Nije moglo drugacije, oksid se najbolje kruni pod prstima, trljanjem, negde valja zagrebati i noktom... No, svakako nije bilo bas pametno, ali sam bio oprezan, i sve je zavrseno u najboljem redu. To je bio jednokratan tretman zice, sada samo predem i vezem. ;)

Inace, i danas sam se malo igrao, sa Dayensom (Extasy IV), preamp i amp. Kompletan naponski deo je dobio monokristal. Ugradjen i soft-start. Pacijent noci na operacionom stolu, pa sutra ide signalno i zvucnicko prezicenje. I jos par sitnica.

 

1IMAG4563.jpg

1IMAG4564.jpg

1IMAG4565.jpg

1IMAG4582.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 10/20/2020 at 10:41 PM, miletrosak1959 said:

Pa tebe ceka sredjivanje i skretnice.

Mozda jednom i to dodje na red. Proletos sam ozbiljno pristupio tome, odabrao komponente za nekih 600 evra, medjutim zbog Covida, dugotrajne i neizvesne dostave svega, za sada sam sve stavio na stendbaj. Na kraju krajeva, mozda i nece biti potrebno, solidna je to skretnica, videcemo sta ce doneti novo monokristalno ozicenje (za sada je na usviravanju, a i amp+preamp prezicavam).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...