Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Ok, sorry onda. Jasno da nista ne sme da cuje, ako se ja pitam, ni iz jednog tipa gramofona - da se cuje, trazio bih uzrok, i vrlo brzo ga eliminisao (ili eliminisao gramofon). Kod mene polovicnost ili prosecnost ne prolazi, ili se barem dugo ne zadrzava, ne samo u hifi, vec u svemu generalno. To je valjda i razlog, sto bi rek'o jedan nas kolega, sto stalno "brijem" sistem - prosto trazim uzroke neke falinke, te gledam da je otklonim. 

Eto, sada sam vec locirao najmanje 4 falinke u sistemu, i gledam da ih otklonim. Videcemo posle toga sta ce se cuti, nema stajanja!

Link to comment
Share on other sites

kod tebe je to vec uradjeno fabricki tako da nisu potrebne nikakve intervencije u tom smislu. Koliko vidim motor je na nosacu koji je fiksiran na kutiju. Mozes eventualno kada budes pravio novu kutiju da ukopas i podmetnes neko drvo razlicite tvrdoce od tog koje planiras za kutiju? nista vise. To je drugaciji sistem nego kod thorensa i slicnih konstrukcija.

 

Link to comment
Share on other sites

Dobro je, razmisljanja o apgrejdu Systemdeka me ne napustaju, vec naprotiv... Sutra mi stize potrebna kolicina troslojnog panelnog bambusa, tako da sada nema nazad!

 

Malo sada analiziram elemente doticnog, i razmisljam sta bi se sve moglo probati unaprediti (kada vec ide na kanal), a da:

- ima smisla

- moguce je izvesti samostalno (drvenarija, finis), ili uz pomoc lokalnih majstora za finu masinsku obradu metala

- da su materijali lokalno dostupni

- da ne iziskuje troskove koji ukupno prelaze osnovnu cenu gramofona, bez rucke-glave

 

Ono sto mi je na umu jeste:

- novi ceo plint od troslojne panelne bambusove daske, u fabrickoj debljini gornje ploce, i stranicama nesto debljim nego sto su postojece (donja ploca ce biti predmet testiranja, da li sa bambusovom, ili pak sa postojecom od blazujke, koja je vec izbor iz nekih predjasnjih testiranja)

- mesto gde se nosac motora naslanja na gornju plocu, u drugoj vrsti drveta, prema Majdinom predlogu (jos cu razmisliti o vrsti drveta)

- pogonski tocak (koji je sada od neke varijante PVC-a), u alu, titanijumskoj ili adekvatnoj varijanti nekog drugog metala ili legure

- lezaj, tj. caura i osovina, iste konstrukcije, ali od boljeg materijala (niti znam koji je sada, niti znam koji je bolji, ali eto prostora za zanimaciju i istrazivanje)

- kuglica lezaja u boljoj varijanti od postojece (sve isto kao i prethodna stavka)

- subtanjir - trenutno je od medijapana, bilo bi interesantno probati i neki drugi materijal

- unutranje ozicenje elektronike od vec poznate monokristalne zice (ovo je realno najednostavniji zahvat)

 

Ono sto cu sigurno izbeci (s obzirom na zahtevnost izrade (pa samim tim i cenu), i nepoznanicu svih sila koje deluju, te nacinima "borbe" sa njima) jeste konstrukcija subsasije. Eventualno bih mesta gde se nosaci subsasije pricvrscuju za gornju plocu, takodje tretirao drugom vrstom drveta.

Ono sto nije tesko uraditi, ali je potrebno imati materijale, jeste ozicenje rucke, izjedna do phono preampa. Trenutno je tako (izjedna), sirmovana zica Cardas X4 33AWG, a smatram da bi bilo bolje da je to domaca monokristalna zica. Nazalost, taj proizvod trenutno nije dostupan, bicete obavesteni ako bude.

Takodje se moze pokusati sa apgrejdom samog staklenog tanjira, ali je to nesto sto se uvek moze izvesti nezavisno od kompletno gore navedene akcije. Neke test "bajadera" varijante vec postoje, no otom-potom.

Link to comment
Share on other sites

Pa po svemu sudeci, ako realizujem dobar deo svega, bice to novi gramofon, ali na bazi Systemdeka. Ostaje motor, i subsasija. Nemam problem sa tim, ni malo. Svakako ne menjam neki skupoceni gramofon. Samo jedan cilj postoji - sto bolji zvuk (od postojeceg), za neke razumne novce.

Kako neki ovde kazu, "kada predjem tu igricu", verovatno cu uzeti drugu da se igram.

Takodje su mi znacajni ucenje, istrazivanje i sticanje iskustva, koje se sve desava usput.

Elem, razmisljam i o tome da na neki nacin i registrujem promene (da li na bolje, ili mozda i na gore). Jer slusno pamcenje i utisci su relativna kategorija.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Dražo said:

Elem, razmisljam i o tome da na neki nacin i registrujem promene (da li na bolje, ili mozda i na gore). Jer slusno pamcenje i utisci su relativna kategorija.

Tu si potpuno u pravu.

Možda ne bi bilo loše sadašnji Systemdek ne dirati nego naći jedan koji bi bio donor za mehaničke i električne delove i sa njima napraviti novi sa raznim materijalima/modifikacijama.

Link to comment
Share on other sites

Nije sustina linka neka preporuka i sl., cena je svakako apsurdna. Sustina je da je eto jos neko izabrao bambus za materijal, a verovatno je prethodno probao i nesto drugo, pa je zakljucio da u najmanju ruku, bambus nije los.

Mene ce moj plint od bambusa kostati 60 evra, sto ne smatram narocitim gubitkom ako se pokaze da nije dobar, ili da nema promene. Ako nista drugo, posluzice za novi zasad bromelija ;) 

Link to comment
Share on other sites

Цену не бих коментирао више од тога да је, и по речима продавца, утврђена на основи данашних цена Linn компоненти.

Израда plinth-а од једног комада је технички једноставнија и лакша за индустријализацију. Прича да се само пет комада дневно могу урадити је више маркетиншки потег него било каква релевантност за успех исте. CNC обрада, када се једном поставе параметри, је многоструко јефтинија од вештог мајстора. Оно што јесте скупље код овог приступа је трошак за материјал, али имајући у виду да се ради о бамбусу, који јесте мануфактурно "дрво", то опет не оправдава разлику у цени.

Једина ствар која ме интересује је колики је бенефит од тога да се има plinth од једног комада.

Оригинални LP12 је од пуног дрвета, али колико сам успео да видим, само надворешни рам. Укрућења су често од шпера. Не кажем да је то лоше. Једноставно, велики број одлука код тог типа уређаја историски има основу колико у принципу бољег звука, неколико пута више у штедњи и више профитне маргине.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...