Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

12 hours ago, Father said:

Bogu hvala da nije sve do žica, jer bi svedočenja počela da izgledaju krajnje neozbiljno ! :P :lol:

Ja tvrdim da moj sistem sada ovako dobro svira (kako slusam upravo, i kako je i Toza juce cuo), a u odnosu na pre dva ili tri meseca (kada si ga izmedju ostalih i ti cuo), zahvaljujuci baš zicama (uz bolje i naprednije konstrukcije, sto sam detaljno i opisao u mojim prethodnim postovima). Pa kako god da zvucala ta tvrdnja, i iznesena svedocenja. Do pre par meseci, da je neko rekao da je moguce bolje sa kablovima (od toga sto sam do tada cuo), coveku koji je njih desetine izredjao kroz sistem (sramota me je da pomenem kojih cenovnih kategorija su bile)..., rekao bih da me se mane. 

Iskreno, zaista nisam ocekivao ovoliko pomak, i sam sam, ne iznenadjen, vec raspamecen (i zbog toga sam i ispisao onolike postove, jer sam doziveo cudo, koje sam eto nesebicno zeleo da podelim). A ni Andrej verovatno nije ocekivao da ce nova verzija zice biti ovako dobra (zao mi je sto trenutno ne moze licno da se uveri, da cuje "sta mi je napravio").

Siguran sam da je veliki broj skeptika, do skoro i sam i sam bio medju njima. I potpuno razumem da ce vrlo tesko neko (ili gotovo svako) prihvatiti da postoji nesto za "saku rize", sto moze da pojede za dorucak hifi kablovke azdaje blizu cetvorocifrenih iznosa, ili i debelo u njima... No, prosto je tako, pa neka shvati kako ko hoce, makar zvucalo i krajnje neozbiljno. Nije naucno glasilo u pitanju, vec forum, platforma pre svega namenjena razmeni iskustava, ćakulanju, razbibrizi i dokoličarenju...  

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sondek said:

Ko ima dosta prozora odnosno stakla,a ne voli zavese, drveni venecijaneri rade odlican posao.Lepo lome refleksije,a mogu i da se podesavaju raznim polozajima prilikom slusanja.Iz licnog iskustva.

Voleo bih da cujem sta ima Turbo da kaze na ovo (nevezano za prakticnost). Ja sam pobornik rucno strikanih zavesa ;)

Link to comment
Share on other sites

Hm, da, svakako u mom slucaju je to sustina, mislio sam i o tome u nekim fazama, kako tu liniju "za sebe" ne smem preci, ako hocu da dosegnem ono sto i "ne znam da hocu", i da je moguce kod mene, u mnogi bi rekli, sistemu skromnijih mogucnosti...

Hvala Vam na odlicnom zapazanju! :)

Link to comment
Share on other sites

Мишљењу сам да је аудиофил који има могућност да ради (бар неке) ствари за себе је, у ствари, најсрећнији аудиофил.

Код самокритичног и способног DIY аудиофила, веома лако се може десити да властите ствари звуче боље од комерцијалних....

...на крају крајева, један од разлога што сам почео радити грамофон за себе је што нисам могао купити Transrotor.

Не жалим за Transrotor-а. :)

Link to comment
Share on other sites

Nisam uopste razmisljao o tome, o sprezi diy audiofilije i srece, barem ne na taj konkretan nacin. Ali kada ste vec ukazali na to, i kada malo promislim o svemu predjasnjem, i sadasnjem, mogu reci da ste apsolutno u pravu. Sreca je sveprisutna.

Uz to su se diy radovi, skroman da budem, pokazali najmanje dostojnim takmacima komercijalnim (meni do sada dostupnim). A pre svega bih rekao da je steceno iskustvo ono sto je neprocenjivo, zbog cega verovatno i vodimo ovaj razgovor. Bez iskustva, bilo bi, pa barem krajnje bezlicno... Ili i ne bi bilo razgovora...

Da, gramofon malo zapostavih u zadnje vreme (unapredjenje zvuka), ali me kopka plint Systemdeka, i to od bambusa. Nigde to ne procitah (da je neko vec radio), vec je proizvod nekog iskustva (sa bambusom kao materijalom), sto licnog, sto belosvetskog, ali i dokolicarskim razmisljanjima, usputnim pricama i tricama, te i u kontaktu sa malo vecim znalcima kvalitetnog funkcionisanja gramofona, narocito ovog mog Skota...

Iako sam davno prerastao brendomaniju, idolopoklonstvo, i sl., za kraj posta (apropo kraja Vaseg posta), evo ipak izuzetka u obliku godisnjeg kalendara koji stoji na jednom od najprometnijih delova moje stambene jedinice, poklon sa proslogodisnjeg hi-files show-a u Minhenu, zaustavljen na poslednjem mesecu 'minhenskog merenja kalendarske godine", kada je trebalo da krene novo odbrojavanje (nazalost, tu je stalo, do maja 2021.). :)

 

IMAG4491 (1).jpg

Link to comment
Share on other sites

Поддржавам експерименте са плинтом. Бамбус ми је особено драг зато што је и оддржљив материјал.

Колико могу да видим, не фале ти ни алати ни знање за обрада дрвета, тако да жељно очекујем резултате те игранке са плинтом. :)

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, InSides said:

Има ту нешто и у томе да се упражњава DIY за себе. :)

Odlično zapažanje.

Ono "Y" u akronimu mnogi zaborave. S te strane absolutno podržavam svaki napor koji vodi tome da se napravi svojim rukama bilo šta što dovodi do zadovoljstva slušanja muzike kod kuće.

Ima nas (usuđujem se da sebe neskromno ubrojim u ovu zajednicu) koji svako na svom nivou znanja, stručnosti, veštine, vremenskih, organizacionih i tehnoloških ograničenja napravimo nešto od karika u lancu domaćeg hajfaj sistema. 

Sve dok to pravimo za sebe pre svega ne štedeći sebe u tom naporu dotle je plod tog napora slađi od bilo čega.

Ako se držim voćnog rečnika, najsposobniji su oni (poput @InSides-a) koji sami kupe njivu, sami je uzoru, sami osmisle i zasade voćke, kaleme, orezuju, prskaju i beru.

Ima nas i manje sposobnih (poput @zflazar-a) koji gledaju tuđe voćnjake, svesni svog neznanja (proces sagledavanja sopstvenog neznanja je isto bitan poput procesa sticanja znanja) i uskoče na određenom stepenu da odrade sâmi nešto od koraka koji su navedeni a da ostale korake koje ne znaju sami da odrade osmisle i da koordinišu po svom nahođenju sa stručnim ljudima za to, pokušavajući da nauče za sledeću priliku još nešto novo.

Eto tako ja vidim ovaj diajvaj.

To što sam ja do nastranosti opsednut sa fono sekcijama (traje to već 20+ godina) i što mi to još niko nije ozbiljnije zamerio upravo me obavezuje da zapušim usta i otvorim oči, uši i mozak. Da poštujem ako i ne razumem tuđe napore u disciplinama koje su meni strane. Poput DIY kablovske fascinacije. 

Veliko izvinjenje za oftopic @Dražo neću više. Moje poštovanje za napore i radost ako oni urode plodom.

Samo dve sugestije odnosno pitanja:

1. da li ste razmišljali o tome da izbegnete prelazne efekte na poziciji ušrafljivanja kablova na konektore tako da kontaktirate neku zlatarsku radnju ili profinjenijeg zavarivača koji bi mogao adekvatnom operacijom da zavari kabl za kontakt konektora?

2. da li ste razmišljali o izradi eksternog pad-a tzv. kutije za osigurače koja bi imala ulaznu i izlaznu utičnicu a unutra mesto za stavljanje vašeg/Andrejevog monokristalnog/kupovnog osigurača po želji? Fabrički bi na taj način bio bezbedno nakon premoštenja bio eliminisan a eksterni bi pružio dobru priliku za igranku u ritmu muzike osigurača...?

Veliki pozdrav iz Zrenjanina.

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, zflazar said:

OK, ukapirao sam.

Jedino mi nije drago što su se u odbranu lika i dela samogradnje javila dva proizvođača kablova.

Odjavljivanjem se sa tame, @Dražoželim ti puno uspeha i zabave sa samogradnjom.

Što se mene tiče može moderator obrisati moj offtopic.

img_4162.jpg

Mala pomoć: https://farmnet.rs/proizvod/effect-sprej-protiv-osa-i-str-ljenova/405.html

Prska se sa popriličnog, bezbednog odstojanja :)

Link to comment
Share on other sites

Da, to sam najpre upamtio iz one goleme akusticke teme, prirodne materijale, i odmerene zavese. I gledam da postujem savete, pre svega u prirodnosti svih materijala. Zavese nisam menjao godinama, rucno su strikane (uspomena), ali planiram da porucim nove da se istrikaju, opet od cistog pamucnog konca (teksture kao starinski miljei). Ali pravi utisak ce se steci tek zamenom stolarije, sto me ceka mozda dogodine (ne samo na slusaoni, vec na obe kuce, pa ce to biti pravo gradiliste, a ne jednodnevna intervencija, te akumuliram "snage i zivaca" za taj poduhvat). Tu ocekujem takodje odredjeni zvucni napredak.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, zflazar said:

Odlično zapažanje.

Ono "Y" u akronimu mnogi zaborave. S te strane absolutno podržavam svaki napor koji vodi tome da se napravi svojim rukama bilo šta što dovodi do zadovoljstva slušanja muzike kod kuće.

Ima nas (usuđujem se da sebe neskromno ubrojim u ovu zajednicu) koji svako na svom nivou znanja, stručnosti, veštine, vremenskih, organizacionih i tehnoloških ograničenja napravimo nešto od karika u lancu domaćeg hajfaj sistema. 

Sve dok to pravimo za sebe pre svega ne štedeći sebe u tom naporu dotle je plod tog napora slađi od bilo čega.

Ako se držim voćnog rečnika, najsposobniji su oni (poput @InSides-a) koji sami kupe njivu, sami je uzoru, sami osmisle i zasade voćke, kaleme, orezuju, prskaju i beru.

Ima nas i manje sposobnih (poput @zflazar-a) koji gledaju tuđe voćnjake, svesni svog neznanja (proces sagledavanja sopstvenog neznanja je isto bitan poput procesa sticanja znanja) i uskoče na određenom stepenu da odrade sâmi nešto od koraka koji su navedeni a da ostale korake koje ne znaju sami da odrade osmisle i da koordinišu po svom nahođenju sa stručnim ljudima za to, pokušavajući da nauče za sledeću priliku još nešto novo.

Eto tako ja vidim ovaj diajvaj.

To što sam ja do nastranosti opsednut sa fono sekcijama (traje to već 20+ godina) i što mi to još niko nije ozbiljnije zamerio upravo me obavezuje da zapušim usta i otvorim oči, uši i mozak. Da poštujem ako i ne razumem tuđe napore u disciplinama koje su meni strane. Poput DIY kablovske fascinacije. 

Veliko izvinjenje za oftopic @Dražo neću više. Moje poštovanje za napore i radost ako oni urode plodom.

Samo dve sugestije odnosno pitanja:

1. da li ste razmišljali o tome da izbegnete prelazne efekte na poziciji ušrafljivanja kablova na konektore tako da kontaktirate neku zlatarsku radnju ili profinjenijeg zavarivača koji bi mogao adekvatnom operacijom da zavari kabl za kontakt konektora?

2. da li ste razmišljali o izradi eksternog pad-a tzv. kutije za osigurače koja bi imala ulaznu i izlaznu utičnicu a unutra mesto za stavljanje vašeg/Andrejevog monokristalnog/kupovnog osigurača po želji? Fabrički bi na taj način bio bezbedno nakon premoštenja bio eliminisan a eksterni bi pružio dobru priliku za igranku u ritmu muzike osigurača...?

Veliki pozdrav iz Zrenjanina.

Hvala Vam na recima podrske!

Istina je da sam uzasno daleko od velike vecine pravih hifi diy-era. Ali kako sam u celoj prici tek okruglo 25 meseci, ja sam i vise nego zadovoljan postignutim. Gledam da bukvalno svaki dan nesto novo naucim, makar bila i neka marginalna sitnica. Sve sto postignem cini me izuzetno sretnim, i kao sto rekosmo, to negde i jeste sustina. Takodje, sistem je sa strane cene i ulaganja dostigao uglavnom svoj vrhunac, te sada idem ka cenovnom downgrade-u, a povecanju kvaliteta zvuka, iskljucivo uz licno zalaganje i diy-erisanje, u skladu sa trenutnim znanjem i mogucnostima, i naravno, uz usputno ucenje, upravo kako ste metaforicki gore i opisali vocnim recnikom.

Za 2 godine sam dosao do gotovo kompletno svojih diy kablova (sa tudjom zicom), kompletnog internog ozicenja svih uredjaja i kutija (time se bavim ovih dana, i bavicu se ove jeseni), do korisnih mehanickih tvikova oba gramofona, uz zelju da idem i dalje, za pocetak i za vezbu, izradom plinta sa systemdek, koga je najprostije moguce iskopirati (naravno, podrazumeva se samostalno odrzavanje i podesavanje gramofona, sto sam do skoro placao). Zatim menjam sve sasijske konektore sam, na svim uredjajima, a to sam pre godinu dana placao po 20-30 evra samo za jednu intervenciju (lemilicu prvi put kupio prosle jeseni). Takodje sam savladao (to vec godinama iz hobija) rad sa drvetom, sto mi je pomoglo da sam izradim kompletne audiofilske police svakog sistema, postolja za nekoliko pari zvucnika, stalke...

Moram reci da svega ovoga ne bi bilo da nije i ovog foruma, i pregrst dobronamernika cije savete uvek pazljivo slusam (ili citam). Ako se samo setim da pre tacno 2 godine nisam znao sta je interkonekt, sta je integralac, sta je phono, da sam tada video prvi put gramofon uzivo... malo je reci da sam prezadovoljan postignutim, i nivoom zvuka svojih sistema. I upravo moja pisanja i jesu namenjenima pocetnicima kao sto sam ja, a ne iskusnima, za koje verujem da su prosli sve ovo uzduz i popreko, i na daleko visem nivou.

A sto se tice sugestija, prvu sam razumeo, i smatram je sasvim na mestu -  slazem se da bi bilo steta kvalitet i benefite ugradjenih materijala, potencijalno degradirati losim mehanickim spojevima. Ozbiljno cu o tome promisliti.

Sto se tice druge, nisam siguran da sam bas razumeo. Da li ste mislili na ovo: Sasijsko mesto svakog uredjaja gde ide iEC (i osigurac, da li u okviru IEC-a ili odmah iza njega), predlazete da se izmesti u externu kutiju, koja ce imati IEC za ulaz, zatim osigurac (i kvalitetno leziste), i dalje na izlazu kabel koji ide do unutrasnjosti uredjaja i lemi se na plocicu?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...