Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

On 9/16/2020 at 7:02 AM, zflazar said:

Veoma pažljivo menjaj lampe u Lampizatoru, ono što sam ja video unutra su noval podnožja za PCB ugradnju veoma nežnog zdravlja.

Za sada sam promenio sta sam nameravao, izvanredan naprefdak postigao, necu se neko vreme time vise baviti (lampama na lampiju). Ali sam prilikom zamene bio izuzetno pazljiv, disao bukvalno nisam... Svaki hi-end sistem bi vol'o kod mene da zivotari, takav tretman ne bi dobio ni u Burj al Khalifi ;)

Hvala u svakom slucaju na pravoj sugestiji, dzaba sve kada dodje do loma...

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Majda said:

upravo zbog toga. HDMI ima uzemljen CAN koji se u laptopu interno povezuje sa CAN-om USBa. Pa i kada je monitor iskljucen posotji ground loop. Opticki HDMI kabl nema povezane loncice konektora na shucko pa nema ground loppa naa USBu. Barem na osnovu fotografija ovih tankih HDMI kablova...

Medjutim ovaj USB by Phoenix Contact je izvanredan USB kabl. Ne oristi klasicne usb interkonekt kablove nego imaju neki drugi sistem. Garantujem da ce biti bolji od 10X skupljih "audio" usb kablova.

Zoki, kod mene na mestu usb-a obitava Callisto, iz dana u dan kako sta novom unesem, digitalni deo sistema razliku jasno prezentuje, verujem da zasluge donosi i FTA manufaktura. On je inace bio izbor nakon clash-a 7-8 raznih usb kablova, prosto je najkompletniji bio, te tako i ostao.

Ali u drugom sistemu (u letnjoj kuhinji) cu rado probati preporuceni, javim utiske kada se to desi. 

Link to comment
Share on other sites

Tako je, "doktora", izmedju ostalog ponekad i sa gramofonima. Ali sam ga prevashodno nabavio kada sam pravio zidne nosace za Wharfije, bese sve to poprilican izazov za smirivanje vibracija, direktnih ali i refleksnih, s obzirom da zidni nosaci stoje iznad gramofona (malo levo i desno od njega), na zidu koji je zidan blokom... Zatim smirivanje vibracija stilske vitrine (stakala), itd, itd...

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem! Ispalo je bas onako kako sam zamislio, u estetskom, ali i u funkcionalnom smislu.

Krcag, mnogo je star, a bio je star i kada je u moju porodicu dosao, pre barem 50 godina. Uspomena je na neko davno lepo vreme, i na jednu dragu osobu iz banatskog sela Mileticeva, gde sam cesto u detinjstvu boravio...

Tandberg sigurno da treba osvezavanje, kao i svaki uredjaj iz tog vremena. Treba ovih dana da ide na servis u prave ruke, a do tada sam ga malo estetski doterao, ocistio spolja i unutra, funkcionalan je u potpunosti, no videcemo koji su mu krajnji zvucni i prijemi dometi kada dobije svezu krv.

Link to comment
Share on other sites

Evo danas konacno malo vise slobodnog vremena, pa da ispisem koju o mojim svezijim igrarijama sa interkonektima i strujnim kablovima. (ovo dopisujem posto sam sve zavrsio – unapred se izvinjavam na skribomaniji, i predlazem da ipak kvalitetnije potrosite svoje subotnje vreme, od citanja kojekavih beskorisnih trica koje slede u nastavku)

Imao/menjao sam razne fabricke/brendirane u svojim sistemima (barem 20-tak razlicitih strujnih, i mozda i 30-tak interkonekta), i do pre 2-3 meseca sam mislio da sam sa tim delom zavrsio.

Medjutim, ko sto svi znate, pojavila se ta Andrejeva manufaktura iz Sevojna (VBS), sa svojim proizvodima od post-procesuiranog monokristalnog bakra, te posle ubacivanja zvucnickih buksni u sistem (sa strane zvucnika ali i ampa), schuko/iec viljuski na nekoliko pozicija, zvucnickih viljuski u drugi sistem, na red je dosla proba i zice od tog bakra. Vec sam sporadicno pisao ovde u temi o nekim mojim pokusajima izrade interkonekta, a u medjuvremenu sam uradio i jedan strujni. Elem, evo prvo mojih iskustava sa interkonektima, a u sledecem postu i sa strujnim kablom.

Moje prvo iskustvo sa VBS zicom je bio interkonekt najjednostavnije konstrukcije – jedna zica (0,3mm2) po polaritetu, umotana u teflonsku traku, i tako uvucene (obe) u sapa crevo, nalemljene na pozlacene Bullet konektore (sapa crevo spojeno na masu konektora). Posle usviravanja kabel sam uporedio sa nekoliko uslovno receno jeftinijih fabrickih (Oehlbach XXL Series One, Straight Wire Maestro 2, Cardas Neutral Reference i WBT ssc2020). U najmanju ruku, svakom je bio dorastao, a barem od polovine je bio i bolji. Odlikovao se pre svega vecom otvorenoscu i sa vise detalja u odnosu na fabricke. Slike tog testa nemam.

To mi je bio dovoljno da predjem na bolju konstrukciju. Odabrao sam recept iz Tozine kuhinje - po polaritetu dve zice debljine 0,3mm2, blago uvijene jedna oko druge (kao DNK lanac), plus plutajuci dupli sirm. Andrej mi je poslao zicu koja je u medjuvremenu po njegovim recima unapredjena. Duplo obmotanu zicu sam umotao u sirovu netretiranu svilu, namocio svilu u Ikea mineralno ulje (za zastitu kuhinjskih drvenih povrsina), potom dobro umotao u teflonsku traku kako bi smanji obim, zatim oba polariteta (tako u teflonu), uvukao u kalajisani sirm skinut sa nekog koaksijalnog kabla, zatim sirm umotao u sirovo pamucno platno, to opet stegao teflonskom trakom, i celu tu konstrukciju uvukao u sapa crevo. Unutrasnji sirm od koaksijalca i sapa crevo sam spojio zicicom, i ostavio tako, ne povezani na konektore (tzv. plutajuci sirm). Ziva muka je bila sve to obmotati i pouvlaciti, ali uspeo sam – rodio se Корбач2 (na drugoj slici pod brojem 4). Nabacio sam Cardas GRMO konektore, pustio da se usvirava jedno 150 sati, i potom ga uporedio sa sledecim fabrickim (sa slike):

1. XLO Unlimited Edition

2. Cardas Golden Cross

3. Crystal Clear (cisto srebro)

Prvi utisak je bio da sam dobio kabel koji pobedjuje svaki iznad nabrojani. Medjutim daljim pomnim slusanjem i poredjenjem, na razlicitim izvorima (sve je trajalo barem 7 dana), zakljucak je bio da je bolji od Crystal Clear-a, pre svega u vise detalja i boljoj transparenciji, ali za moj ukus nije bio bolji od XLO, i narocito ne od Cardasa (manje slojevitosti izmedju instrumenata i pozadinske tame, uze i plice scene, manje definisanog donjeg opsega od XLO i Cardasa…). Takodje je preglomazan i prilicno tezak. Ok, pokusaj sam ipak smatrao uspesnim, uspeo sam da izbacim iz sistema jedan fabricki od parstotinaevra.

Nakon nekog vremena Andrej mi javlja da je jos unapredio zicu. Uzimam za probu 8 x 60cm (isto debljine 0,3mm2), i spravljam Корбач4 (na drugoj slici pod brojem 5), sada sa Cardas SRCA konektorima, prema vec iznad navedenom receptu. Posle usviravanja, poredim ga sa Корбач2 i XLO (Crystal Clear prodat u medjuvremenu, Cardas Golden Cross i nije bio moj, vec uzajmljen za prvi test). Корбач4 je bolji od Корбач2, i vrlo blizu XLO (koji je takodje na bazi monokristalne zice). Ima sada Корбач4 jasnu ambijentalnu karakteristiku, dubinu i sirinu scene, ima i pozadinskog mraka, dobru slojevitost izmedju instrumenata, naravno mnostvo detalja u srednjem opsegu, prelepe vokale, visoki lepo u pozadini, i malo iznad, jasni i detaljni, ali nenametljivi, bas dubok i dobro definisan. No, manu pronalazim u mid-bas podrucju, kojeg kao da nema, stopio se, da li gore ili dole, te nekako to kvari sveopsti utisak. Ok, pokusaj ipak opet smatram upesnim, dobio sam interkonekt kabel jos priblizniji referentnom XLO (kao jedinom dostupnom u tom trenutku).

Proslo tako neko vreme, slusam, i muci me taj mid-bas. U medjuvremenu je ovde u temi bila diskusija oko tog mineralnog ulja koje sam upotrebio, te odlucih jedan dan da proverim da lit u lezi problem. Raskupusam Корбач4 (ima slika na prethodnim stranama), do gole zice, koju potom turim u taflonsko crevo, i dalje sirm od koaksijalca, pamuk, sapa, Cardas SRCA… Pustim neko vreme da se usvirava, i potom ga uporedim sa XLO. Sta reci – nadsvirao ga je u svakom segmentu (Корбач4 nadvirao XLO). Perfektan interkonekt, kakav do sada nisam cuo u mom sistemu, niti sam moj sistem cuo do sada na tom nivou. Dakle, mineralno ulje nikako ne koristiti.

Naravno, kako sada imam dobitni recept za interkonekt, razmisljam o jos jednom, samo duzem (za cdp). Ali i o tome da na neki nacin ipak smanjim obim, tezinu, i povecam fleksibilnost kabla. U medjuvremenu mi Andrej javlja da ima novu zicu (opet unapredjenu). Uzimam opet 8x90cm (isto 0,3mm2 preseka zice), i pristupam izradi. Ovaj put se opet vracam na sirovu netretiranu svilu (umesto teflonskog creva), od koje sam u medjuvremenu pripravio uckure (kao pertle). Po polaritetu guram duplo obmotanu zicu u svileni uckur, nakon toga uckur direktno, ovaj put u bakarni sirm od koakcijalca, nasao kabel na tavanu (sada bez teflona izmedju, cime smanjujem “sloj/prepreku” izmedju zice i sirma). I ovaj put svaki polaritet u zaseban sirm. Sirm obmotavam bakarnom folijom, ne samolepljivom, vec iz koaksijalca, koja je provodljiva samo sa jedne strane, tanka pvc folija je sa druge (pvc ide spolja). Zatim tu konstrukciju (svakog polariteta posebno) guram u pamucni uckur, i potom oba polariteta tako sa pamucnim uckurom, guram u novi bakarni sirm. Taj spoljni sirm obmotavam opet bakarnom folijom (pvc strana ide ka spolja), i zatim sve obmotavam teflonskom trakom, i dalje u snake buzir. Duple unutrasnje i jedan spoljni sirm, sve sam u medjufazama povezivao tankom zicicom, i ostavio “plutajucim”. Nabacio Cardas SRCA konektore, sve zategao, i dobio Корбач6 (na slici obelezen brojem 6). Pustio da se usvirava. Pratio sam faze usviravanja na dnevnom nivou, ali tek posle 10-tak dana sam uradio pravi sveobuhvatan test.

Sta reci. Kabel je zvucno “pokidao” sve predjasnje (teflonski Корбач4, XLO), u svakom smislu. Nova dimenzija zvuka, prezentacije. Prirodnost, linearnost, detalji, 3D scena, ambijentalnost, pozadinska tama, slojevitost, dinamika, detalji, koren i trajanje tonova… SVE SAVRSENO. Verovatno sam zavrsio sa daljim istrazivanjem i unapredjivanjem interkonekta (na bazi VBS zice), sumnjam da moj postojeci sistem moze vise od ovoga da prikaze (pre svega da prezentuje zvucne napretke).

 

IMAG4354mala.jpg

IMAG4488mala.jpg

Link to comment
Share on other sites

A sto se tice strujnih kablova, posto sam iznad razduzio (pa da to izbegnem ovde), i kako kod strujnih planiram dalja unapredjenja i testove, gledacu da bas sazmem dosadasnja iskustva. Fokusiracu se samo na 2 strujna od VBS zice, predjasnja istorija moje igre sa fabrickim strujnim kablovima ovde nije bitna, sem sto cu reci da 3 fabricka koja su bila u testu, jesu izbor od tih mozda i 30-tak (sto ne znaci da su najskuplji koje sam slusao, niti najbolji, ali za moj ukus jesu najbolji, te negde i cenovni kompromis).

Elem, ovde ne postoji neka duza hronologija, vec se sve desavalo u kratkom vremenskom intervalu, te sam bukvalno uradio visednevni clash test, i to 5 sledecih strujnih kablova (po abecednom redu kako su na slici ispod obelezeni):

A – Furutech FP-TCS31, duzine 1,8m (konektori FI-28(R)/FI-E38(R))

B – Acoustic Revive Power Max2, duzine 1,5m (konektori Oyaide C004/P004E)

C – Acoustic Zen Krakatoa, duzine 1,2m (konektori schuko Furutech FI-E11-N1(G), iec neki Neotech koji se fabricki ugradjuje, ne znam tacno koji)

D – VBS strujni kabel (sa VBS monokristalnim schuko/iec konektorima)

E – Moj diy strujni kabel na bazi izmedju ostalog i VBS zice (sa VBS monokristalnim schuko/iec konektorima)

Kao konstante sam koristio:

- FTA Macce sa VBS monokristalnim schuko/iec konektorima (na poziciji amp-a, direktno iz rodijumske Furutech zidne schuko uticnice)

- Father Cable Hi9 sa svojim WattGate konektorima (na poziciji od rodijumske Furutech zidne schuko uticnice do Majdinog strujnog filtera)

(Ovaj FTA je inace odlican kabel, koji koristim u drugom sistemu, moze Zoki reci nesto vise o njemu, dok je Father Hi9 samo na gostovanju, svakako vrhunski strujni kabel.)

(A, B i C kablovi su razlicitog karaktera (svaki vrhunski na svoj nacin), i prirodno ni jedan ne koristim na poziciji izvora, kako je bilo u testu.)

Kablove sam slusao i poredio na dva izvora (dac Lampizator Amber 1, cdp Primare CD31, oba sa odlicnim Oyaide PP iec sasijskim konektorima), ali i na mestu phono preampa (klon Pass Xono).

Posto rekoh da necu duziti, da predjem na konkretne rezultate poredjenja.

VBS strujni kabel – izuzetno dostojan takmac kablovima A, B i C. Moze se reci da donosi najvise otvorenosti u odnosu na ABC, mada su razlike minimalne. Nema bas toliko preciznosti kao Furutech, leprsavosti kao Acoustic Zen Krakatoa, ali cini se da ima sve sto ima i Acoustic Revive. Prirodan je (neutralan), dinamican i linearan. Svakako odlican kabel, i velika preporuka, narocito s obzirom na njegovu cenu. O samoj konstrukciji kabela koji je kod mene Andrej moze vise, ali znam da moze bolje da se sirmuje (verujem i da hoce), i da ce to od ovog kabela napraviti jos bolji, mozda i za klasu.

Moj diy strujni kabel – mozda zato sto je mojih ruku delo, ali pre bih rekao zato sto zaista tako jeste, ovaj kabel je kategorija za sebe, za klasu (ili i vise od toga) iznad bilo kog u testu. Bukvalno. Sa njim, bez obzira na poziciju u sistemu, kompletna prezentacija dobija novu dimenziju. Ne bih da detaljisem o pojedinacnim kvalitetima, ipak je tesko biti skroz objektivan, moj kabel, moj sistem, moje usi, moj ukus. Svakako cu gledati da ga jos unapredim, poigram se sa nekim drugim opcijama, ali generalno to je pravac u kom cu ici. Ko zeli, moze kod mene da ga cuje, a moze i sam da proba da ga napravi, pa cuje kod sebe. Recept je sledeci (taman je neko i pitao u Deulund temi):

FAZA: Jedna VBS monokristalna zica punog preseka od 3,14mm2, tri VBS monokristalne zice punog preseka od 1,13mm2, dva provodnika (debljina svakog 2,5mm2) od monokristalne licnaste zice u teflonu.

NULA: Dva provodnika (debljina svakog 2,5mm2) od monokristalne licnaste zice u teflonu.

UZMELJENJE: FKZ bakarna zica punog preseka, debljine 5mm2.

VBS zice (svaka posebno) je stavljena u pamucni uckur, zatim obmotana teflonskom trakom, i potom ubacena u debelozidni termoskupljajuci (4:1) buzir. U fazi taj “snop” od 6 provodnika (4 VBS, i 2 licnasta monokristalna u teflonu) spojen pravolinijski i obmotan keper trakom. Potom sve obmotano bakarnom kalajisanom “carapom”, carapa obmotana platnom od sirovog pamuka i potom teflonom, zatim opet bakarna kalajisana carapa, pamuk i teflon. Nula je po istom principu dvostruko sirmovana. Faza, nula i uzemljenje na kraju spojeni keper trakom, i sve zajedno ubaceno u skin buzir. Sirmovi su povezani medjusobno sa obe strane, sa iec strane je plutajuci, sa schuko strane spojen na uzemljenje konektora. I to je to. Svakako sve zajedno ni malo jeftino, ii ma puno rada, ali vredisvake pare, s obzirom na ono sto donosi. Naravno, podrazumeva se usviravanje od barem 200 sati.

Toliko od mene ovaj put.

IMAG4489mala.jpg

Link to comment
Share on other sites

Prijatnijeg iznenađenja u prohladno nedeljno jutro nisam mogao ni da zamislim...

Svratih do Draže na kafu i BOOOOM...

Dočekao me zvučni napredak takav da sam ostao vrlo prijatno zatečen.

Odavno nisam bio razdragan slušajući neki sistem kao jutros. 

Bas dobio fine vibracije, jasno čujne harmonike. Trajanje tona jasno produženo, tijelo kontrabasa skoro opipljivo.

Sve to se prenosi i na srednji i gornji dio spektra.

Ono što zaista ostavlja upečatljiv utisak je mid bas koji je sad u odnosu na nekad vrlo živ i daje muzici polet i elan. 

Napokon i riboni proradili...

Svaki put ga pitam što mu ne rade riboni, hahaha, ovaj put, riboni definitivno rade!!!

Sjajno!!!

Do čega je ne znam. Priča Draža o žicama i kablovima, a ja ćutim i kao slušam šta priča, a u stvari slušam sistem. Nekad bi u meni našao ostrašćenog sagovornika na tu temu.

Zaista ne znam šta je sve uradio od poslednjeg puta, ali je pomak izuzetan.

Ima tu još nekih manjkavosti u zvuku. Fali konzistentnosti, muzičari jesu tu, ali svaki za sebe, još to nije grupa, malo škripi i u sredini a naročito u visokim. Još se nešto usvirava, jer se osjeća sirovost i izvjesna izmaglica, ili što bi neki rekli sivoća oko osnovnog tona, još se zvuk razvija i pomjeraju instrumenti po osama i u toku slušanka tako da sistem definitivno još radi, ali je pomak zaista impresivan.

Sad već može ozbiljno da sluša i uživa u svakom tonu.

Sjajna osnova za dalje pomake, a očekujem ih vrlo brzo.

Bravo!!!

Link to comment
Share on other sites

Prijatnije hifi drustvo za nedeljnu jutarnju kaficu nisam mogao ni zamisliti ;)

Rekoh ti, sistem mi svira za klasu bolje (u odnosu na zadnji put kada si ga cuo), a eto, i sam si se uverio, a ja dobio potvrdu da nisam umislio.

Naravno, "ko o cemu, baba o ustipcima". Gotovo iskljucivu zaslugu za takav napredak donose dva kabla (opisani u 2-3 posta ranije), i to interkonekt (redni broj 6 na slici) i strujni kabel (slovo E na slici), oba od (ili na bazi) monokristalne zice koju Andrej pravi. Oba kabla se jos usviravaju, te ocekujem jos napretka.

Videcemo sta ce doneti naredna (pred)finalna faza 3. Uskoro cemo to i saznati. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Draža me konstantno "muči" i ispituje moj sluh... :D

Podmeće mi kojekakve žice pa onda promijeni za prave... :blink:

A na kraju pomjeri policu za ploče i navuče me pa ja počnem da pomjeram i tu i drugu...

Kakv cirkus! Materijala za igranje ne fali. Sa svakim, pa i najmanjim pomjeranjem polica za ploče, pa i sa samo zakretanjem za par stepeni pod uglom promjene u postavci scene su više nego evidentne. U jednom trenutku je ona moja kritika da su muzičari tu svako za sebe je pala u vodu.

Brate mili, sa par cm tamo ovamo police s pločama, posložiše se ljudi u bend i nasta koncert usred sobe...

Sjajno!!!

Link to comment
Share on other sites

Vidi sad, obzirom na staklenu vitrinu sa lijeve strane i velike prozore s desne, a ništa ne zvoni, ne tandrče, ne vibrira... možeš biti skeptuk koliko hoćeš, ali je evidentno da one "flekice" uz stetoskop rade posao.

Tako i žice, tako i police i konektori...

Pa sad, kako ko voli.

Ja sam to prihvatio i ne treba me ubjeđivati dalje.

Link to comment
Share on other sites

Prvi put sam se susreo sa antivibracionim flekicama i još kojekakvim čudima prije par godina. Osim flekica, bile su tu i nekakve drvene kockice, pa neka skalamerija drvena sa "tanjirićima" metalnim koji se postavljaju na ta drvena postolja....

Ljubazni domaćin mi je sve potanko objašnjavao i prezentovao jedno po jedno, i na kraju zvuk bez tih svih čuda, a onda sa svime zajedno...

Šta reći, dugo vremena, pa evo sve do sad, samo sam sporadično to spominjao po nekom, nikad javno.

Svjestan sam bio ludila i sprdnje koje takva jedna priča može da izazove.

Ali da je sve to uticalo na zvuk, ma koliko maleško po dimenzijama bilo, jeste. A sve zajedno na gomili i te kako.

Isto tako i osigurači (!?), usb kablovi, lan kablovi, kuglice i skalamerije na bazi kugličnih ležajeva ispod uređaja, čudni trouglovi namontirani u ćoškovima između zidova i plafona... ne mogu svega da se sjetim...

Ponekad kažem, češće prećutim, ali da rade posao, rade.

Link to comment
Share on other sites

Flekice rade posao, samo treba biti oprezan gde se stavljaju. Pažljivo šljušanje je neophodno za svaku poziciju.

Tanjirići isto rade neki posao, ali ni blizu kako to rade rezonatori od Milana Dragojlova. Doduše velika je i cenovna razlika. Pa koliko para toliko i muzike.

Za slučaj da imamo neki nezgodan prostor i skup sistem, ovakva periferija može biti kluč da se ispravi nešto što je nepopravljivo i da se izvuče maksimum iz sistema-prostor.

Konkretno, rezonatori daju ogroman skok u dinamici i širinu prostorne slike. Za takav skok je potrebno daleko više uložiti u uredjaje u istom prostoru. Apsolutno sam siguran da bi tri rezonatora na podu dali željeni skok u basu za kolegu koji se žali u susednoj temi da mu fali.

Link to comment
Share on other sites

@vdzele nemam pojma očeemu se tu radi i nemam namjeru da se udubljujem i da istražujem, ali radi posao.

Odavno nisam skeptik po tim pitanjima, a i prisustvovao sam promjenama u zvuku i samim preslaganjem uređaja po polici. I kod mene je to jasno čujno. Čak sam uvjerenja da i vlažnost vazduha utiče na kvalitet reprodukcije u takvim visoko rezolutnim sistemima.

Prisustvovao sam i promjenama u zvuku koje se dešavaju pri promjeni spajkova pod policom od drugog materijala, promjeni podloški i ispod police i zvučnika... ne mogu sve ni nabrojati.

Jedino je još "audiofilska" prašina ostala. :P

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...