Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Kao sto rekoh, blago umotao jednu oko druge, potom umotao u sirovu netretiranu svilu, dobro natopio u mineralno ulje, i zatim obmotao i dobro "pritegao" teflonskom trakom. Isto to i za drugi vod. Zatim oba voda uvukao u pleteni bakarni sirm, sirm obmotao sirovim pamucnim platnom, i potom platno obmotao keper trakom. Tu konstrukciju uvukao u plastificirano sapa crevo, povezao crevo na sirm (zajedno cine "plutajuci" sirm), nabacio konektore na vodove, i sve lepo estetski spakovao, ucvrstio deo gde vodovi ulaze u konektor... I to je to.

Nema na cemu ;) 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Dražo said:

Kao sto rekoh, blago umotao jednu oko druge, potom umotao u sirovu netretiranu svilu, dobro natopio u mineralno ulje, i zatim obmotao i dobro "pritegao" teflonskom trakom. Isto to i za drugi vod. Zatim oba voda uvukao u pleteni bakarni sirm, sirm obmotao sirovim pamucnim platnom, i potom platno obmotao keper trakom. Tu konstrukciju uvukao u plastificirano sapa crevo, povezao crevo na sirm (zajedno cine "plutajuci" sirm), nabacio konektore na vodove, i sve lepo estetski spakovao, ucvrstio deo gde vodovi ulaze u konektor... I to je to.

Nema na cemu ;) 

Hvala :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

On 8/14/2020 at 10:38 PM, Dražo said:

Sala mala, prosto volim drvo, na oca modelara, generacija '66, poslednja generacija modelara u Sumadijskoj...

Ubacicu za periferne kutije jednu metalnu policu iza sistema, samo bezbojno lakiranu, pa da idemo u moderno, industrijski dizajn sto bi se reklo danas. 

 

IMAG4384.jpg

Po meni nista lepse od drveta, vas prostor za slusanje - bitisanje je jedan od lepsih .

Prosto se zgrozim kad vidim da je sve sterilno, slicno kao ovi novi stanovi po velikim gradovima.No emotion, just giving money .

Cini mi se da su arhitekte izgubile osecaj za filing.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam sasvim zadovoljan njima, pre svega zvucno. Koristio sam dosta razlicitih do sada (WBT-0110Ag-W Nextgen, Audio Note Silver, Bullet pozlaceni, Neutrik Profi, WireWorld Silver Tube...), i prosto mi se Cardas najbolje (najneutralnije) pokazao.

Prvo sam koristio GRMO (rodijumska i srebrna presvlaka), a ovde sam po prvi put upotrebio SRCA, koji ima jos nesto siri ulaz za kabel, odnosno na vrhu tela ima nesto sto lici na navoj, ali je ustvari neki "sistem opruge" za jos bolji kontakt, i to zaista bolje radi od GRMO, jedva se rukom svuce konektor.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Dražo said:

Kao sto rekoh, blago umotao jednu oko druge, potom umotao u sirovu netretiranu svilu, dobro natopio u mineralno ulje, i zatim obmotao i dobro "pritegao" teflonskom trakom. Isto to i za drugi vod. Zatim oba voda uvukao u pleteni bakarni sirm, sirm obmotao sirovim pamucnim platnom, i potom platno obmotao keper trakom. Tu konstrukciju uvukao u plastificirano sapa crevo, povezao crevo na sirm (zajedno cine "plutajuci" sirm), nabacio konektore na vodove, i sve lepo estetski spakovao, ucvrstio deo gde vodovi ulaze u konektor... I to je to.

Nema na cemu ;) 

Samo jedno malo podpitanje.Zice si gole blago prepleo jednu oko druge,nisi ih uvlacio u pamucno crevo pa ih onda prepleo.

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Zice sam blago upleo po polaritetu (2 za plus, i 2 za minus), i onda tako umotan par uvio u sirovu netretiranu svilu, sto je pandan pamucnom crevu. Naravno, ovo sve nije bas jednostavno bilo uraditi, mnogo bi brze bilo da sam par uvukao recimo u pamucni uckur. No, meni se vise svidja zvucni pecat svile.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ab said:

Јеси ли мерио капацитивност оба кабла и колико се подударају, мало си овај десно претегнуо.

Nisam merio, nemam LRC metar (ako se tako zove), a ne znam neku drugu metodu. Znam da je Andrej svojevremeno merio kapacitivnost ove zice (ne bas u ovoj mojoj konstrukciji i izolaciji) sa Cardas GRMO konektorima, i da je ona iznosila 30 piko farada. Merio je istu zicu i sa Bullit pozlacenim konektorima, i ona je iznosila nula (ispravi me @Andrej Sokicako sam te pogresno interpretirao).

Nije mi najjasnije ovo oko pretezanja desnog, oba kabla su na svaki nacin identicna, sem kod zavrsetka sapa creva, koji je malo nezgrapan, pa se tu razlikuju. Mozda ova beli termobuzir odaje nepreciznost, koja i jeste, ali on nema nikavu drugu svrhu, sem da na njemu markerom obelezim smer.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Dražo said:

Kao sto rekoh, blago umotao jednu oko druge, potom umotao u sirovu netretiranu svilu, dobro natopio u mineralno ulje, i zatim obmotao i dobro "pritegao" teflonskom trakom. Isto to i za drugi vod. Zatim oba voda uvukao u pleteni bakarni sirm, sirm obmotao sirovim pamucnim platnom, i potom platno obmotao keper trakom. Tu konstrukciju uvukao u plastificirano sapa crevo, povezao crevo na sirm (zajedno cine "plutajuci" sirm), nabacio konektore na vodove, i sve lepo estetski spakovao, ucvrstio deo gde vodovi ulaze u konektor... I to je to.

Nema na cemu ;) 

Zasto natopi svilu u mineralno ulje pobogu :D 

Link to comment
Share on other sites

E to je odlicno pitanje, na koje bih i ja voleo da dobijem smislen i strucan odgovor :roll:

Znam samo da sam pre nekoliko meseci, kada sam dosao u posed ove monokristalne zice, citao sve i svasta po netu, o raznim projektima izrade interkonekta, izolacijama... Te u par slucajeva nailazio i na svilu (ili pamuk) u mineralnom ulju. Imao mineralno, te odlucio da probam - samo pamuk, samo svilu, potom pamuk u ulju, i na kraju svilu u ulju. I meni se ovo zadnje najvise dopalo zvucno (trajale su te moje probe i slusanja). E sad, zasto je to tako, ne umem da objasnim.   

Link to comment
Share on other sites

Mineralno ulje ako nije medicinskog kvaliteta ce krenuti da ti nagriza bakar zbog sumpora. Drugo, mineralno ulje preuzima ulogu dielektrika u tom slucaju tako da moze biti obradjena, nebradjena svila, pamuk, itd. njihova dielektricna vrednost vise ne vazi tu :) Sledecu verziju mozes da resis tako sto ces sprecavanje oksidacije resiti pomocu sloja preko svile/pamuka, kojeg god porozivnog materijala se odlucis. 

Link to comment
Share on other sites

Ovo mineralno ulje je u pitanju, nije sigurno medicinskog kvaliteta, ali sumnjam da ima sumpora, s ozirom na namenu za koju je predvidjeno.

https://www.ikea.com/rs/sr/p/skydd-ulje-za-drvo-unutra-00046786/

U vezi dielektricne vrednosti, i ja sam razmisljao o tome, da ce ulje da prevlada, no nekako sam skloniji tome da ce vrednost biti kombinacija svile i ulja, s obzirom da je svila takodje u direktnom kontaktu sa zicom. No, treba probati kombinacije, sto i hocu, svaka ideja je dobrodosla.

Tnx @zoranzu na infu, vrlo zanimljivo...

Link to comment
Share on other sites

Bas cu pogledati deklaraciju kada dodjem kuci. Ja sam ga uzeo svojevremeno za tretman drvenih povrsina na preporuku naseg novosadskog hifi stolara, koji mi tada rece da je u pitanju prirodno organsko mineralno ulje... Sigurno da nije medicinsko, no ako nista drugo, posluzilo je za test, nista nije otislo u nepovrat, ni zica, ni svila, ni pamuk, konektori narocito... sem potrosenog vremena. A cak se nesto i naucilo. ;)

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Toza said:

Destilovana i/ili demineralizovana?

Verujem da sam napisao destilovana, jeste da imam temperaturu ali ne buncam koliko mi se cini :) 
@Dražo kako moze biti organsko misa mu poljubim xD To je ulje nastalo od prerade nafte :D Ma lagano, cisto napominjem jer tokom vremena ces primetiti nagrizanje. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...