Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

3 hours ago, InSides said:

@Dražo, драго ми је да си задовољан напретком у систему, како и резултатима  овако комплексне конфигурације. Волео бих имати могућност да чујем систем који је, скоро сушта супротност мојем и по конфигурацији, и по твиковима, и по комплексности и броју кутија. Сигуран сам да би било веома занимљиво искуство.

У продужетку, пар ствари око задњих порука, надам се да не замераш.

Раније сам већ писао око овога, али понављам још једном и онда заувек ћутим око тога. Сугерирао бих што пре заменити гвожђене завртње на бакарним компонентама које су део tweak-ова који си имплементирао. Опет, ту постоји веома велика опасност галванске корозије, што у многоме може негирати напоре за што чистију структуру бакра.

На овом линку се могу набавити слепи завртњи са тупим врхом, у метричким димензијама, у веома малим количинама. Ради се о такозваним dog-point завртњима, који омогућавају да се што већа површина контакта оствари, за што мања оштећења на истој контактној површини.

http://www.modelfixings.co.uk/dog_point_grub_screws.htm

На линку су приказани завртњи од нерђајућег челика, што су интертнији од гвожђених, али се још може контактирати аутор странице и поручити месингани, или чак и најлонски.

И још једном бих око финиша контактне површине. За контакт, осим материјала тих површина, финиш истих је кључан. Већина контакта за аудио, нарочито мрежних (напонских) су дубоко полирани како би контактне површине оствариле бољи контакт. Скоро сви произвођачи који користе OCC бакар упражњавају фино полирање чак и жица, а да не причам о контактним површинама. Схватам да фотографије само потенцирају огреботине које могу да буду и минијатурне, тако да узми овај предлог cum grano salis. На крају крајева, не верујем да је финиш тако груби да може изазвати варничење.

Сложио бих се са @somilenko-м у ставу да се грамофонски сетап мора разматрати као целина која укључује све компоненте (и твикове) до улаза у линијско предпојачало. Нити једна се компонента не може разматрати индивидуално ван тог склопа, зато што перформанса сваке компоненте зависи од остатка екосистема у којем се налази. Не бих могао на слепо да сугерирам шта унапредити од тих компоненти, али бих увек саветовао преглед тог склопа једино као цели склоп, и никако другчије.

Неким се компонентама придају магичне карактеристике и легендарни статуси, али морамо прихватити да је то често због сасвим различитим разлозима од њиховог суровог звучног потенцијала. Чешће се ради о комбинацијама маркетинга, лакоћом употребе и подешавања, доступности итд.

Ипак Ono/Xono/њихове деривације нису такве компоненте и заслужују похвалу. Слушао сам фабрички Xono у неколико наврата у мени познатим системима, и то још увек остаје један од грамофонских претпојачивача са коме бих био веома задовољан. Не бих могао да кажем која је разлика између фабричких уређаја и клонова, али ако су израђени са разумевањем конструктора и благословом дизајнера, онда би добри резултати били више но очекивани.

@Solderer је раније напоменуо да му је Wayne Colburn лично сугерирао вредности компоненте у колу. Како се Aleph Ono/Pass Xono више не производи, сугестије дају сами дизајнери, а @Solderer је већ несебично поделио део тог знања, надам се да није проблем до краја објавити те прецизне вредности, као и тачну шему како би лакше могли да упоредимо? На крају крајева, не ради се о комерцијалном напору претпостављам.

Велики поздрав од сунчаног јутра након грозне кише.

Bilo bi mi neizmerno zadovljstvo da Vas ugostim, te se nadam da ce biti prilike za tim, narocito kada ovo ludilo prodje. S tim da bi verovatno izostala obostrano jednaka razmena iskustava, s obzirom na moje zaista skromno iskustvo. Pre bih rekao da bi to bio moj “privatni” cas iz hifi-ja. ;)

Sto se tice zavrtnja na monokristalnim proizvodima, po recima proizvodjaca u pitanju su celicni zavrtnji, koji su potom brunirani. Po njegovim recima, ovde ne moze doci do korozije, i iskljucivo manu vidi u magnetnom svojstvu koju ima sloj oksida nastalog bruniranjem. Stoga pre svake montaze je iskoristim moj VS Audio demagnetizer za demagnetizaciju – iskren da budem, nisam siguran da ista time postizem, ali ako nista drugo, ne verujem ni da steti. No, generalno moram da se ogradim od pitanja kvaliteta  postojecih zavrtnjeva (njihovog sastava, obrade, eventualnih reakcija u kontaktnim povrsinama, uticaja…), laik sam u tom smislu. Bilo bi korisno da se po tom pitanju javi sam proizvodjac (verujem da je u toku sa pisanjima). A Vama svakako hvala na korisnom linku za slepe zavrtnje, praticu razvoj eventualne diskusije, pa ukoliko je zaista potrebna zamena, lako cu poruciti. A svakako planiram da iscitam i neka korisna stiva.

Kada je u pitanju finis kontaktnih povrsina, do sada nisam imao problema ni na jednoj poziciji (schuko/iec viljuske, zvucnicke buksne, zvucnicke viljuske). Sto ne znaci da je ovako ispravno, mada uzivo su zaista sitni risovi. Znam da bi dodatna obrada i poliranje poskupelo cenu proizvodnje, pa i samih proizvoda, s obzirom da se svaki komad rucno proizvodi. Pa je pitanje da li bi (ili koliko toga) proizvodjac mogao da prodaje ovde kod nas, i iz tih sredstava dalje finansira proizvodnju (i razvoj). Bilo bi interesantno da nam @zoranzu prenese ono sto je citao (ako se ne varam), o istrazivanjima ruskih naucnika po pitanju kontaktnih povrsina u audio lancu.

Vec u nekom prethodnom repliciranju rekoh da upravo tako i posmatram gramofonski setap – iskljucivo sve komponenete (i tvikove) pre ulaza u linijski preamp, te se tako i ponasam u gradnji/unapredjenju svog sistema.

Link to comment
Share on other sites

Stealth Audio

The surface of our new (V10) solid silver contacts is NOT shiny: the finish looks matt (flat) because of its microstructure - which is achieved in two stages: first, via blasting the contacts for abrasive aluminum oxide, and second - blasting with glass microspheres. As the result, the contact resistance is dramatically reduced (which obviously means better electrical contact, and thus - better sound).A0B7D85A-679D-4286-9B6A-FE3501FAA5D3.jpeg.01c58b7c320128560ad84d3e5352b915.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ok, mozda se malo i izlupetah, nisam u prilici da svaki put vazem sta pisem. No svakako, jedno je jasno, sto se moze videti i u prethodnih 9 strana, kod mene nema predrasuda, prosto volim sve da probam bez zadrske, ne volim da gubim vreme. Ako to i kosta malo, ili malo vise, nije nista skuplje od bilo kog drugog impulsivnog ili hirovitog troska. Sve u svemu, nastavlja se saga, pre svega sa monokristalom, u bakarnom ili helijumskom obliku, ne biram. Ozicenja sva moguca, kablovi svi moguci, interkonekti, strujni, zvucnicki... DAC i digitalija, stize napajanje ovih dana za komp, softver se resava, napajanje za Primare... Sve u svemu, ako nadjem vremena izmedju svega, podelicu iskustva. Do tada, dobar vruc vetar zelim...

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2020 at 5:14 PM, zoranzu said:

The surface of our new (V10) solid silver contacts is NOT shiny

Hvala Zoki, mada sam iz nase price negde upamtio (a verovatno gresim, memorija mi NEdefragmentovana) da je radjeno neko "rusko" istrazivanje u vezi kontaktnih povrsina....

Ovaj Stealth Audio samo nagovestava eventualne benefite NEpoliranih povrsina, mada na VBS konektorima postoje i na oko primetni risovi nastali masinskom obradom monokristalnog (mekanog) bakra... Po strani "cenovna apstraktnost", hi-end, feng-shu, dodjesmi-dodjemti ovog SA...

Ako se ne varam, postoje sveza iskustva na forumu u vezoi VBS strujnih konektora/viljuski/-iec-a, pa ne bi bilo lose da ih cujemo. Nek je i trenutak istine, pa ko pukovnik, a ko pokojnik!

Link to comment
Share on other sites




Ako se ne varam, postoje sveza iskustva na forumu u vezoi VBS strujnih konektora/viljuski/-iec-a, pa ne bi bilo lose da ih cujemo. Nek je i trenutak istine, pa ko pukovnik, a ko pokojnik!


Kod mene je svež set evo par dana ali se polako sleže sa novosmotanim helix kablom i nisam ni sa čim direktno na tom istom kablu uporedio, pa ne bih iznosio nikakve zaključke još uvek. Mada, ovako na prvo slušanje i balans i količina detalja obećavaju.

Kad se slegne sve i ne bude me mrzelo da malo izmenjam ovih par konektora što imam po kući, javljam. Mada ne rabim ja ništa egzotično, Viborg i Hifi tuning.

Link to comment
Share on other sites

Sala mala, prosto volim drvo, na oca modelara, generacija '66, poslednja generacija modelara u Sumadijskoj...

Ubacicu za periferne kutije jednu metalnu policu iza sistema, samo bezbojno lakiranu, pa da idemo u moderno, industrijski dizajn sto bi se reklo danas. 

 

IMAG4384.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hvala Zoki, lagano ulazim u rutinu, i sticem iskustvo. No izgled i nije toliko vazan (mada sam se potrudio), pravim svakako za sebe (bilo bi zamerki sigurno na masu kabla, sto meni ne smeta, imam dobre RCA sasijske) - no zvuk je ono sto je za sada vise nego dobro, a kada se usvira, treba da bude bolji i od onog prvog Корбач 2X-a.

Link to comment
Share on other sites

Nije tajna. Po polaritetu idu dve zice od 0,3 kvadratna milimetra, blago uvijena jedna oko druge (dakle, ukupno 0,6 kvadrata po polaritetu). Recept iz Tozine kuhinje. Naravno, pricamo o monokristalnoj zici, po recima proizvodjaca znatno boljoj od fabrickih brendiranih (te stoga nije potreban veci presek) - kod mene je ta geometrija i konstrukcija pobedjivala vrhunske interkonekte koji se polovni prodaju za nekoliko stotina evra.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...