Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

@Dražo ja kao i uvek mislim suprotno od sondeka, x ono je sprava za najbolje sisteme, baza i rucka su ti solidne kao i glava.

Moje misljenje je da ces lakse, brze, jeftinije napredovati u zvuku promenom glave a ne baze ili rucke.......opet do nekog nivoa gde ce to postati ogranicavajuci faktor ali do te tacke imas dosta lufta .....probaj iz iste kuce, ja sa uzivanjem slusam i ace sl i glider.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Dražo said:

U moj trenutni phono setap je ulozeno cca. 3200 evra, tako da tu vec odavno ne pricamo samo o Systemdeku .

Wow ,ovo je za mene sok informacija koju sam jednostavno prevideo.To je vise od onog sto kosta moj Sondek sa Ittok ruckom,Linn Troika MC glavom i ugradnom Prefix MC sekcijom sa Teddy Pardo napajanjem za 1000eura.Nije mi ni palo napamet da posabiram.Dosta se tu nakupilo stvari i to uopste nije malo para u zbiru.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam inace par forumasa u PP posavetovao da se Systemdek pazari sa budzetom od 500-600eura i uspeli su.Video sam ga u paru sa nekim dobrim old skul budget killer ampom,tipa sajrus,nait ili ako se secam Kursum je uzeo Crimsona.Tako da ne mora to da zavrsi na nekom velikoj sumi.Da neobeshrabrimo ove manje ambiciozne.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, sondek said:

Wow ,ovo je za mene sok informacija koju sam jednostavno prevideo.To je vise od onog sto kosta moj Sondek sa Ittok ruckom,Linn Troika MC glavom i ugradnom Prefix MC sekcijom sa Teddy Pardo napajanjem za 1000eura.Nije mi ni palo napamet da posabiram.Dosta se tu nakupilo stvari i to uopste nije malo para u zbiru.

U tu sumu sam racunao i neke hajp stvari, koje mozda i nisu morale biti, ali racunaj da ce ovih dana cena da se davngrejduje za jedno 700-800 evra, a kvalitet da poraste za barem 10%... :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Dakle, jos bolji phono setap, za cca. 2500 evra.

Takodje, zaboravio si da je sama rucka (i sve na njoj) placena 590 evra (nije ovde pitanje da li u prodaji toliko vredi) - rucka 250e, ozicenje izjedna Cardas X4 33AWG + ruke 220e, Mitchell teg 120e. Xono je 500e. Pa vrtilica, vrhunski iec-i (3kom), wbt-i svuda, malo i furutech-a, strujni, iec/schuko... Prosto niusta nisam zeleo da prepustim slucaju, ali realno - moglo je i bez tih hajpova, 99% ljudi bi bilo zadovoljno zvukom, no ja ne spadam u tu manjinu :banana   

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, patason said:

@Dražo ja kao i uvek mislim suprotno od sondeka, x ono je sprava za najbolje sisteme, baza i rucka su ti solidne kao i glava.

Moje misljenje je da ces lakse, brze, jeftinije napredovati u zvuku promenom glave a ne baze ili rucke.......opet do nekog nivoa gde ce to postati ogranicavajuci faktor ali do te tacke imas dosta lufta .....probaj iz iste kuce, ja sa uzivanjem slusam i ace sl i glider.

Btw, takodje isto mislim o Xonu, a posebno o mom ;)

Hvala na konkretnom predlogu za glavu, ubacujem u tefter, ima jos par opcija o kojima razmisljam, izvagacu, pa odluciti kada za to dodje vreme. 

Link to comment
Share on other sites

Пошто се овде помиње Ксоно који сам ја направио, даћу нека појашњења. То се и не може назвати правим Ксоно клоном јер је само аудио коло исто, а напајање са регулацијом се у потпуности разликује.

Прво треба рећи да постоје Пас Оно и Пас Ксоно фоно предпојачала. Оно користи само пар регулатора за напајање целог предпојачала, а то су веома једноставни регулатори са зенер диодама и МОС-фетовима без повратне спреге. Они свакако нису на нивоу аудио дела Оно пред. Комерцијални Ксоно има два пара регулатора у напајању, а то су 7815/7915 ( око 40 дин комад) са разделницима напона за добијање радног напона од 30В. Употребљено је много РЦ филтера да би се смањио шум који ти регулатори имају. Значи лечење болести а не превентива.  Ксоно има само један трафо за оба канала, значи није у потпуности дуал моно.

Колико се сећам, неколико чланова овог форума је направило, тј дало да се направи ( укљ. Паташона) Оно пред. са дизајном и штампаним плочицама Нагарда, тј. Драгана П. ( не знам презиме). То није Ксоно, то је мало унапређени Оно са дуплираним регулаторима напајања ( по два за сваки канал). Топологија тих регулатора је иста као код комерцијалног Она. Позната шема која је циркулисала интернетом и на основу које су прављене различите верзије ( и Нагардова) доживела је две ревизије. Мени је лично аутор Ксона Вејн Кобурн дао нове вредности неких компоненти у циљу смањења шума и изобличења. И то се заиста чује. Ја користим одвојене трафое за сваки канал, и то не торусе као Ксоно, већ флатпек са одвојеним коморама за примар и секундар што у великој мери филтрира шум из мреже. Исправљачи су дуал бриџ а не сингл као код ком. Ксона. Осцилације секундар/исправљачке диоде су пригушене ЦРЦ снубером одређеним у колу помоћу Квазимодо помоћне справице и осцилоскопа. То нико не ради у комерцијалној производњи. Регулатори напона су најбољи серијски нискошумни регулатори Јунг-Диден. Њима није потребан велики број РЦ филтера. Нешто слично Пас сада користи код пред. скупљих од 10К Долара. Мој Ксоно има изванредну заштиту од високофреквентних сметњи из околине ( мобилни, вај-фај).

Без обзира на све ово, Парадајз фоно и Екјуфејз Ц-27 које тренутно наизменично слушам су ипак нешто виша класа уређаја. Парадајз има изванредну слојевитост и детаље, а Ц-27 невероватно добар бас и динамичке контрасте.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Vam, ovim su otklonjenje sve nepoznanice kada je u pitanju moj phono. A usput sada i licno znam sta TACNO posedujem!  :)

Recicu samo da sam se, sada vec svojevremeno, na kupovinu ovog primerka odlucio nakon dvomesecnog testa 6-7 razlicitih phono-a u svom sistemu, gde je ovaj primerak sveukupno bio pobednik, i best-buy opcija.

 

Link to comment
Share on other sites

Наравно да је бест-бај, само упарени Тошиба Ј-фетови су више од 2/3 цене и сваким даном су све скупљи. Америчка фирма ЛС се годинама безуспешно труди да достигне ниво технологије Тошибе у производњи тих транзистора. Најважније је да си ти задовољан и такође важне су позитивни утисци твојих колега који су слушали систем.

Link to comment
Share on other sites

Nagard je prodavao plocice i gotove uredjaje pod imenom pass x-ono klon sa nekim izmenama (da ne kazem poboljsanjima) uz koliko ja znam blagoslov Nelson Pass-a.

 

takvih uredjaja sa Nagardovim plocicama od razlicitih majstora znam 4-5 i svako je kutiju i odabir delova radio po sopstvenom nahodjenju i mogucnostima.....svi su jako zadovoljni.

 

 

originalni niko nema jer je los :P

 

Link to comment
Share on other sites

@Dražo, драго ми је да си задовољан напретком у систему, како и резултатима  овако комплексне конфигурације. Волео бих имати могућност да чујем систем који је, скоро сушта супротност мојем и по конфигурацији, и по твиковима, и по комплексности и броју кутија. Сигуран сам да би било веома занимљиво искуство.

У продужетку, пар ствари око задњих порука, надам се да не замераш.

Раније сам већ писао око овога, али понављам још једном и онда заувек ћутим око тога. Сугерирао бих што пре заменити гвожђене завртње на бакарним компонентама које су део tweak-ова који си имплементирао. Опет, ту постоји веома велика опасност галванске корозије, што у многоме може негирати напоре за што чистију структуру бакра.

На овом линку се могу набавити слепи завртњи са тупим врхом, у метричким димензијама, у веома малим количинама. Ради се о такозваним dog-point завртњима, који омогућавају да се што већа површина контакта оствари, за што мања оштећења на истој контактној површини.

http://www.modelfixings.co.uk/dog_point_grub_screws.htm

На линку су приказани завртњи од нерђајућег челика, што су интертнији од гвожђених, али се још може контактирати аутор странице и поручити месингани, или чак и најлонски.

И још једном бих око финиша контактне површине. За контакт, осим материјала тих површина, финиш истих је кључан. Већина контакта за аудио, нарочито мрежних (напонских) су дубоко полирани како би контактне површине оствариле бољи контакт. Скоро сви произвођачи који користе OCC бакар упражњавају фино полирање чак и жица, а да не причам о контактним површинама. Схватам да фотографије само потенцирају огреботине које могу да буду и минијатурне, тако да узми овај предлог cum grano salis. На крају крајева, не верујем да је финиш тако груби да може изазвати варничење.

Сложио бих се са @somilenko-м у ставу да се грамофонски сетап мора разматрати као целина која укључује све компоненте (и твикове) до улаза у линијско предпојачало. Нити једна се компонента не може разматрати индивидуално ван тог склопа, зато што перформанса сваке компоненте зависи од остатка екосистема у којем се налази. Не бих могао на слепо да сугерирам шта унапредити од тих компоненти, али бих увек саветовао преглед тог склопа једино као цели склоп, и никако другчије.

Неким се компонентама придају магичне карактеристике и легендарни статуси, али морамо прихватити да је то често због сасвим различитим разлозима од њиховог суровог звучног потенцијала. Чешће се ради о комбинацијама маркетинга, лакоћом употребе и подешавања, доступности итд.

Ипак Ono/Xono/њихове деривације нису такве компоненте и заслужују похвалу. Слушао сам фабрички Xono у неколико наврата у мени познатим системима, и то још увек остаје један од грамофонских претпојачивача са коме бих био веома задовољан. Не бих могао да кажем која је разлика између фабричких уређаја и клонова, али ако су израђени са разумевањем конструктора и благословом дизајнера, онда би добри резултати били више но очекивани.

@Solderer је раније напоменуо да му је Wayne Colburn лично сугерирао вредности компоненте у колу. Како се Aleph Ono/Pass Xono више не производи, сугестије дају сами дизајнери, а @Solderer је већ несебично поделио део тог знања, надам се да није проблем до краја објавити те прецизне вредности, као и тачну шему како би лакше могли да упоредимо? На крају крајева, не ради се о комерцијалном напору претпостављам.

Велики поздрав од сунчаног јутра након грозне кише.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...