Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Zahvaljujem! :)

Cini se na kraju da je bilo lako, no put je bio trnovit! ;)

Slusanje naravno, ali i gledanje, zatim funkcionalnost i kompatibilnost, i tako 100 krugova poredjenja i testiranja. No, posto je fokus pre svega bio na zvuku, onda je barem odluka bila laka, Lampi ju je olaksao! Sada ostaje samo sminka u vidu usb kabla i softvera na izvoru.

I bez brige, nema opustanja, upravo napravljenja to-do lista od 15. tacaka za leto/jesen! ;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Odlican zvuk,lak za slusanje,detaljan tamo gde najvise treba-u srednjim tonovima i malo zaobljen u visokim sto dodatno skrece paznju na instrumente koji zvuce vrlo realisticno i puno.Dobro uklopljeno u ostatak sistema koji uz ribon visokotonce pravi dovoljno detalja u visokim.Nisam siguran da bi u drugacije koncipiranim sistemima tako dobro legao.To samo potvrdjuje da je jedini ispravan put kupovine cuti vise kandidata u svom sistemu kako je Draza i uradio i kupiti zvucno najbolji.

Posto tema nije samo o Dac-u prokomentarisao bih i ostatak sistema oko kojeg se bas dosta radi.Pre svega rad na gramofonu koji se najvise isplati.Radjeno je na donjoj ploci,armboardu, promenjen teg rucke,uradjeno Cardas ozicenje kroz rucku i direktno do fono preampa,vrhunski je phono preamp (Xono)... sve to ne moze da neda odlicne rezultate.Gramofon zvuci po meni dosta bolje od Dac-a,detaljniji je i otvoreniji u srednjim i narocito visokim,bas je utegnutiji i kontrabas se cuje odlicno jasno i precizno da se svaka nota moze ispratiti.

Meni je ovakva kombinacija izvora odlicna, slicna je i kod mene.Dak bolje da bude na strani slusljivosti i po cenu da je za nijansu manje detaljan u visokim, jer se tako lakse mogu slusati obe strane hifi-a.Koliko god bio detaljan gramofon tesko moze da bude naporan za duze slusanje u sitemima koji su naklonjeni gramofonu.

Ovo je naravno moj blic utisak,jer sam od tri posete 2.5 proveo slusajuci gramofon.Sjajna stvar je sto ce on ostati zvezda sistema,ili barem bude egal sa digitalijom- jer kad se krene u jurenje izjednacavanja izvora tu kraja nema,a sa gramofonima to ume da bude jako skupa zabava.Dobar primer da kad se dobar(a ne preskup!) gramofon odabere u startu on moze da dugo ostane u sistemu uz povremene apgrejde.

Link to comment
Share on other sites

Спомиње се неравномерни третман фоно/дак по питању ожичења и неких других твикова. Када и дигиталија добије подједнако добар третман може се изрећи коначно поређење нивоа ова два извора.

Link to comment
Share on other sites

Kablovi uopste nisu naivni,u smislu interkonekta i strujnih sto firmiranih sto DIY,ostaje jos USB da se isproba bolji, ali i tu je vec bilo par varijanti u igri  i sad i jeste vreme da se poigra time. Naravno vec sam napisao greska jedino sto 80%budzeta nije otislo u kablove ,a 20% u DAC.Al' kad ne sluša. :D 

P.S.Nijednog momenta nije aktuelno bilo takmicenje digital vs analog.Smisao je valjda napraviti ujednacene izvore svakom ko ih ima,a ne da se štreca na promenu.Uostalom sto je bolji gram on vise prilazi kvalitetnom digitalnom izvoru i obrnuto dac/digitalija dobrom analognom izvoru.

Link to comment
Share on other sites

@Toza zahvaljujem kolega na cestitkama, ispostavice se da sam uradio upravo onako kako si mi ti preporucio u onoj drugoj temi.

Cinjenica je da posle tamosnje diskusije moje nacelno opredeljenje jeste bila opcija all-in-dac, ali bilo je i sumnje, pa sam ipak za probu obezbedio od svega po malo (ili malo vise), kako bih licno proverio i drugacije odnose u prioritetima. Naravno, brzo sam shvatio da je all-in-dac, pravi izbor.

I Lampi u pocetku nije bio izbor 1, pa cak ni 2 ili 3, vise sam se vodio nekim drugim kriterijumima (da mi bude bas leeepo na oko, i da bude sto manje, pa da ne moram da tumbam elemente police iz 1. i 2. sistema, rasturam sve, da ima sto vise ulaza, i sl...). Medjutim, na svu srecu, Lampi se izgurao izmedju drugih ala, i uspeo da me kupi, valjda samo svojim zvukom - meni dovoljno. :)

U svakom slucaju, posto smo sugradjani, imas poziv na neobavezne visestruke slusno/druzbene sesije! :)

Hvala @sondekna lepim recima za izbor DAC-a (hvala i na objektivnosti a u svetlu nekih okolnosti), zatim za zvuk celokupnog sistema, a narocito za zvuk phono dela, korisno mi je za "otreznjenje" i moje sumnje da to mora bolje. Inace, bezveze je da hvalim svoj sistem, ali mogu jedno reci - to da je izuzetno slusljiv na duze staze. Upravo tome sam najvise i tezio u gotovo dvogodisnjoj gradnji, i rezultat je morao doci.

Takodje sam od samog pocetka podjednako tretirao svaki izvor, nisam jednom pridavao vise znacaja od drugog. Mozda samo nisam svaki tretirao u isto vreme. Cilj mi je bila slusljivost i uzivanje, bez obzira sta rabim, i koliko dnevno/nedeljno/mesecno rabim (ja cak i tjunerskoj sekciji maltene podjednaku paznju i trud poklanjam). Ok, mozda je malo neracionalan pristup, no sto se kaze, "merak nema cenu"...

@ab u pravu si, ravnopravno poredjenje se ne moze uraditi, zbog jos uvek nejednakih radnih uslova analognog i digitalnog izvora (pre svega usb kabla, i jos par stvari). No, ko moze reci sta je ustvari ravnopravan tretman, i kada je idealan trenutak za poredjenje? Po meni odgovor i ne treba traziti, vec se voditi time da svaki izvor donese pre svega licno uzivanje. Nebitno na intenzitet uzitka, ili npr. vrstu emocije. Da je dugotrajno slusljiv, i da je u (maltene) svakom trenutku slusljiv. Pre svega domacinu. :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kuva se uporedo nekoliko stvarcica, a u medjuvremenu evo jedne vrlo korisne. Imam @Majda-in strujni filter, koji donosi 5 shuko mesta. Lampi mi je postao 6-ti uredjaj koji se napaja preko IEC-a, te sam stoga upao u deficit shuko uticnica.

Ideju mi je posredno dao Majda, kada smo pricali o prosirenju kapaciteta filtera. Kako se nikada ne zadovoljavam obicnim (u ovom slucaju razvodnikom, "kradljivcem"), morao sam da probam sa necim boljim. Posto nisam nigde nasao nesto slicno za kupovinu, kao gotov proizvod, u dogovoru sa Zeljkom iz arandjelovackog ProSafe-a, odlucio sam da probam njegovu hifi letvu sa bakar-berilijumskim sinama, i u budzet alu kucistu (za razliku od drvenog, znatno skupljeg). Poslao mi je letvu sa 4 mesta, od cega su 3 shuko-i, a cetvrto blanko. Na to blanko mesto, uz rucne alatke koje imam (nista masinski), uspeo sam sasvim lepo da montiram kopiju Oyaide konektora, povezem sa sinama borskim bakrom od 4mm2 (tek par cm duzine). Naravno, , na mesto viljuski Oyaide konektora sam stavio vec pominjane viljuske kolege @Andrej Sokic.

Letva-razvodnik-kradljivac (od cca 5,5-6000 din) je na usviravanju, ne znam da li cu ostvariti neki napredak u odnosu na kineske jeftine razvodnike od nekoliko stotina dinara, ali sam siguran da gubitka nece biti. Sve preko toga, ja prezadovoljan. Plus sto je zaista jedinstveni proizvod (nista sl. nisam nasao po celom guglu). Plus sto je 100% domaci proizvod.

 

IMAG4160.jpg

IMAG4162.jpg

IMAG4163.jpg

IMAG4164.jpg

Link to comment
Share on other sites

ja kao korisnik Majdinog strujnog filtra mogu da ti sugerišem jednu stvar a da se ne naljutiš:

Taj filtar je izvrstan ali ne i univerzalan.

Promena karaktera zvuka koju sâm filtar pravi veoma zavisi kod mene od napajačkog kabla na relaciji utičnica u zidu - filtar.

Drugo: neki uređaji preko filtera napajani procvetaju a neki usahnu. Ja bih se poigrao na tvom mestu sa tim. Ako ti baš SVI uređaji bolje zvuče preko filtera, i to je legitimna stvar.

Evo toliko od kabloskeptika i ljubotelja Lampizatora.

P.S. na poziciji utičnica-filter mi je FTA kabl. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Sto bih se ljutio, pa nista od ovoga nije konacno. Ko zna gde je kraj, verovatno ga i nema. ;)

No, uticaj napajackog kabla za filter mi je poznat, ja sam ih tu izredjao desetak. Bio je svojevremeno i FTA Macce (koji je btw svoje mesto nasao u B sistemu, upravo na poziciji napajackog kabla letve). Sada Majdin filter napaja Acoustic Revive Power Max2, sjajan kabl, koji se svuda dobro pokazao, ali mozda i najbolje bas na filteru. Pre svega najneutralnije. A na zid sam ubacio i duplu Furutech rodijumsku NFC suko uticnicu, i taj AR kabel ide iz nje, do filtera. Taj tvik nije bio jeftin, ali je po mom misljenju vredeo, i to mnogostruko u odnosu na cenu.

A to da svi uredjaji zvuce bolje preko filtera, ne mogu 100% da tvrdim. Znam da je svaki tjuner zvucao bolje (to je deo kod kog takodje drzim do kvaliteta), zvuci bolje i CD plejer. Lampija nisam probao bez, kao ni Xono phono i lap-top. Dayens snagas i preamp (u jednom kucistu) zbog svoje snage (0,8 kw, filter je 1kw) sada nisu na filteru, nego direktno u Furutech uticnici. U svakom slucaju, bavio sam se ovim, ali nisam kompletirao probe, i ne mogu da tvrdim. Ali svakako hocu, hvala na hintu.

 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Dražo said:

 

IMAG4160.jpg

Ako smem da dam sugestiju kolegi @Andrej Sokic u vezi završne obrade.

Mislim da bi konačna obrada morala da bude mnogo finija i bolje uglačana, pa čak i ispolirana. Iz ličnog iskustva smatram da je to vrlo pozitivno za kontaktna svojstva, provodljivost, smanjenje habanja u korišćenju i sveukupni zvučni domet.

Moram da istaknem da je to jedini razlog što još uvek nisam poručio strujne kontakte za probu. Isto se odnosi i na zvučničke terminale.

Nemojte mi zameriti, samo mislim da veliki broj rupa, neravnina i radijalnih risova od mašinske obrade dovode do sumnje u guljenje pozlate na konektorima u koje se ubacuju.

Najiskrenije želim da ukažem, a ne da kritikujem, čak i da sugestijom pokušam da unapredim vrlo koristan i jedinstven rad kolege.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Dražo said:

Ne cini ti se, to sto vidis je samo cisti monokristalni bakar.

Kolega je verovatno mislio na pozlatu u zenskoj suko (zidnoj) i muskoj iec (sasijskoj) uticnici.

 

 Tako je, da ove monokristalne ne grebu glatki nanos pozlate u postojećim pozlaćenim / rodiranim / posrebrenim konektorima koji su na uređajima, letvama ili zidnim utičnicama.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

 Tako je, da ove monokristalne ne grebu glatki nanos pozlate u postojećim pozlaćenim / rodiranim / posrebrenim konektorima koji su na uređajima, letvama ili zidnim utičnicama.

Pozdrav i hvala na sugestijama. Evo prvo da pojasnim neke stvari. Sve kontaktne površine su ispolirane, iako se na slikama čini da nije tako. Što se pozlate tiče, bez bojazni, monokristalni bakar je prilično mekan materijal, tako da će se pre sam deformisati, nego izgrebati bilo kakav sloj pozlate ili neki drugi zaštiti sloj. Obično se ispod zaštitnog sloja nalazi dosta tvrđi materijal. Monokristalni bakar je vrlo nezgodan materijal za obradu, i što manje ga treba izlagati mehaničkom stresu, kako bi sačuvao svoje osobine.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Andrej Sokic said:

Monokristalni bakar je vrlo nezgodan materijal za obradu, i što manje ga treba izlagati mehaničkom stresu, kako bi sačuvao svoje osobine.

Pretpostavljam da je mekši od bakra koji se koristi u provodnicima punog preseka 16 kvadrata, koje sam svojevremeno koristio za strujne viljuške i svojeručno obrađivao dok nisam u jednom trenutku prešao na Wattgate konektore. Bakar koji je meni bio dostupan je tamneo nakon par meseci i bilo je potrabno periodično ga površinski prepolirati.

Zmam da to nije slučaj sa monokristalnim bakrom. Bilo kako bilo, voleo bih da dobijem finije obrađenu završnu površinu, ako je to ikako moguće, posebno mi smetaju uočljive šupljine/udubljenja na valjku viljuške.

Siguran sam da ću u nekom trenutku poručiti od vas set zvučničkih konektora za nove zvučnike koje pravim. Želim svako dobro i uspešan rad.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...