Jump to content


Preporuka za zvučnu karticu


Ćma

Recommended Posts

Xonar U7 je crkla posle nekih 3 godine pa mi treba pomoć nekoga ko se više razume u materiju. :)

A kad već kupujem uzeo bih nešto malo kvalitetnije, može i eksterna i interna varijanta.

Mada s obzirom da sam kartu koristio samo na desktopu možda mi je interna i bolje rešenje.

Budžet u rangu 100-150EUR. 

 

Ono što je  potencijalni problem je što ja na kartici koristim i SPDIF out a čini mi se da je retkost na trenutno dostupnim karticama na tržištu.

Na karticu su mi bili povezani:

  • Aktivni zvučnici za PC preko analognih izlaza (L i R)
  • Onkyo TX-8130 pojačalo preko SPDIF izlaza
  • Slušalice i mikrofon preko 3.5mm ulaza/izlaza

Naravno hteo bih opet da povežem sve to . Možda postoji i pametniji način da povežem pojačalo?

Problem je što jedini digitalni optički ulaz koji imam na pojačalu koristim za PS4 pa mi je ostao samo digitalni koaksijalni preko SPDIF za PC.

 

Svaki savet i preporuka dobrodošli.

Link to comment
Share on other sites

Ti si napisao da povezuješ pojačalo i karticu spdifom. To znači da pojačalo vrši konverziju iz digitalnog u analogni signal, pa na zvučnike. Ako i dalje tako želiš onda ti i ne treba bolja kartica.

Ja sad nisam siguran da li postoje velike razlike u kvalitetu u spdif izlazima izmedju pc kartica, ali pošto ti imaš budžet pojačalo razlike nećeš prepoznati. Ono je usko grlo ma šta ti stavljao.

Imalo bi smisla kupovati tako skupu karticu da ima duple analagne izlaze, jedno za desktop jedno za pojačalo. Razliku ćeš možda čuti na desktopu ako imaš dovoljno dobre zvučnike.

Ja na poslu koristim eksternu USB karticu sa duplim čipom za konverziju

https://www.native-instruments.com/en/products/traktor/dj-audio-interfaces/traktor-audio-2/

Samo će ti trebati još jedan kabl 6,5mm banana / RCA. Imaš i model pre ove koji je polovan ali i dalje jako dobro. Ja bi prvo probao da li odgovara svemu. Windows ga vidi kao dve kartice, pa moraš da biraš koji izlaz da ti svira.

Može recimo zvuk igrice na jedan izlaz, na desktop, dok audio player na drugi, na pojačalo. Sve u isto vreme.

Link to comment
Share on other sites

Za te pare može uz D10 da uzme i pojačalo za slušalice, postoje razne opcije, samo internu karticu izbeći u širokom luku. Prevazidjene su odavno, svaki noviji DAC je zvučno bolji i korisniji, može se povezati na desktop, lap top, raspberry pi, telefon... a i te Xonar interne crkavaju ko blesave, često im izgori jedan kanal. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala puno na savetima, nešto sam razumeo a nešto ne. :)

Najradije bih da sve rešim jednim uređajem ukoliko je moguće.

 

Što se tiče SPDIF izlaza, nisam zapeo da mora tako nego mi se tako činilo najlogičnije kada sam inicijalno povezivao.

Onda je zapravo pametnije da pojačalo povežem preko  analognog izlaza kao i PC zvučnike?

 

Što se tiče celog setupa, jeste budget ali ipak mislim da se oseti razlika u odnosu na to da se sve vozi na integrisanoj zvučnoj.

Čak i na PC aktivnim zvučnicima koji su neka srednja klasa se oseti razlika u odnosu na integrisanu.

Slušalice imam malo kvalitetnije za gaming i tu je razlika ogromna u odnosu na integrisanu zvučnu, kao druge slušalice bukvalno.

 

U principu bih mogao opet da uzmem Xonar U7 pa nek potraje opet 3 godine za te pare ali radije bih malo poboljšao ceo setup i otvorio neke mogućnosti za nadogradnju plus što sam totalno izgubio poverenje u U7 jer sam već imao jednu pre ove koja je crkla samo je tada još važila garancija.

 

Link to comment
Share on other sites

Nema smisla uzimati internu zvucnu pored ovako fantasticnih eksternih.

Ja bi uzeo ili Focusrite Scarlet 2i2 ili Behtringer UMC 204HD, Obe imaju izlaz za sluske i izlaz za dalje kacenje za aktivne ili na pojacalo

sa time sto je ovaj behringer u prednosti jer ima 2 analogna izlaza za zvucnike tako da ces moci da nakacis sve kao i sad jedino sto nije preko spdif-a tu jedino gubis ako ti je taj sistem surround onda neces imati te mogucnosti

Evo kako izgleda pozadina behringera.

A moguimage.png.b596732bb3158af9ccfc49d6c7b1ecaf.png

A mogu da preporucim drugu opciju, a to je da koristis SPDIF sa ingegrisane zvucne, ja sam nedavno radio neko testiranje tj pokusao da cujem ikakvu razliku izmedju integrisane zvucne i Asus Xonar DX kartice obe preko spdif-a nakacene na receiver, i nema razlike u opste. Analogni se razlikuju dosta, ali kod digitalnih je to izgleda zanemarljivo tj necujno. Poenta cele price je da u sistemu mozes imati vise zvucnih i ako si na WIndows-u 10 sa lakocom menjas koja ce zvucna da ti bude aktivna. Naravno i kod starijih widnowsa isto moze samo sto moras da ulazis u podesavanja ovde jednim klikom switcujes.

Evo kod mene na poslu dva interfejsa koristim, i zacas se prebaci.. Tako da i ako uzmes neku kartu koja nema spdif a integrisana ima, mozes i tako da ih raspodelis

image.png.f17374398a10fc9f094453842e456b16.png

Link to comment
Share on other sites

Hvala na detaljnom objašnjenju.

Kao da mi čitaš misli pošto sam u međuvremenu počeo da razmišljam i o tome da kad već uzimam novu karticu što ne bih uzeo neku da mogu da nakačim i gitaru a to bih mogao da uradim sa ovakvim interfejsom ako sam dobro razumeo.

SPDIF izlaz na integrisanoj zvučnoj mi je onako kao mala kockica, odnosno kao optički pa mi nije jasno u čemu je fora, odnosno zašto izgleda kao optički a zove se SPDIF. Skapirao sam da su oba standarda digitalni.

Meni je optički ulaz na pojačalu zauzet jer na njega kačim Playstation 4, slobodan mi je samo SPDIF od digitalnih. Pojačalo je stereo, nije surround.

Jedino što mi se čini kao malo neortodoksno rešenje da koristim midi interfejs i za gaming slušalice. U7 je imao fino pojačalo za slušalice, ne znam kakvi su ovi interfejsi po tom pitanju?

Laik sam priličan za audio tehniku pa ne kapiram da li ove interfejse treba posmatrati kao zvučne kartice sa dodatnim opcijama za povezivanje uređaja i lakšu audio produkciju ili su to pre svega interfejsi koji nemaju neki uticaj na kvalitet zvuka?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Ćma said:

Hvala na detaljnom objašnjenju.

Kao da mi čitaš misli pošto sam u međuvremenu počeo da razmišljam i o tome da kad već uzimam novu karticu što ne bih uzeo neku da mogu da nakačim i gitaru a to bih mogao da uradim sa ovakvim interfejsom ako sam dobro razumeo.

Tako je na ovim intefejsima imas bas dobre preampe za gitare i instrumente generalno, mikrofone cak ima i fantomsko napajanje za kondezatorske mikrofone, ali takodje i klasican liniski ulaz ako recimo oces da nakacis neki liniski izlaz. Ti ulazi su kombo ulazi, znaci moze svasta nesto da se kaci, ja ih u sustini koristim za kacenje dek-a i gramofona za digitalizaciju analognih snimaka. Takodje postoji i fora za kacenje direktno bez phono preampa gramofon, pa kasnije koriscenje software-skog RIAA efekta, da ne duzim sad tebi manje bitnim stvarima. Ako vec uzimas opet je berhinger bolja solucija jer on ima i MIDI IN/OUT pa mozda ti nekad zatreba. A cena mu je oko 100e dok je focusrite sad dosta skuplji ova treca generacija donosi neke stvari ali ne toliko bitne tebi.Tek sledeci focusrite ima ovo sto i behringer, A sustinski gledajuci i jednu i drugu po kvalitetu su dosta slicne, moj glas ide behringeru.

 

1 sat ranije, Ćma said:

SPDIF izlaz na integrisanoj zvučnoj mi je onako kao mala kockica, odnosno kao optički pa mi nije jasno u čemu je fora, odnosno zašto izgleda kao optički a zove se SPDIF. Skapirao sam da su oba standarda digitalni.

Da kockica to je za opticki kabal. Pa fora je u kablu, taj opticki kabal bi trebalo da je vise otporan, za razliku od koaksijalnog. I da ima bolju propusnu moc itd. Kod digitalnog kabla, imas bitrejt koji se prenosi, koaksijalni kabal ima neka ogranicenja, takodje i opticki, ali dosta manja. Recimo PCM kodovanje se prenosi ali do nekih granica moze se naci koji su limiti i maksimumi za oba kabla tj tipa konekcije. Ali sustinski u nekoj prici oba zavrsavaju posao. Neke maticne imaju i oba ili samo jedan od.. Ali u glavnom imaju. E sad ako tvoj ima samo opticki onda postoji i convertor, ali ti bi bila prevelika budzevina svega :D

1 sat ranije, Ćma said:

Jedino što mi se čini kao malo neortodoksno rešenje da koristim midi interfejs i za gaming slušalice. U7 je imao fino pojačalo za slušalice, ne znam kakvi su ovi interfejsi po tom pitanju?

Pojacala za sluske su takodje odlicna, Ja imam focusrite 2i2 generaciju 2 i prezadovoljan sam koliko jako tera moje Sennheiser sluske. Ipak su ovi interfejsi namenjeni za kakav takav studiski rad, izlazi moraju da budu odlicni. Tu nema dileme

Link to comment
Share on other sites

Takodje mogu i ovaj malesni interfejs a potpuno dobar da preproucim Behringer UFO202, zapravo je to phono pream zvucna, ali je za tu svrhu dosta losa, Ali ima odlican preamp za sluske, i linijski ulaz i izlaz. Postoji i UCA222 i UCA202 nek i d njih i ima SPDIF cak. Dosta su mali ali jako dobri, nisu bas u rangu tog Asusa koji si imao ali stvarno dobro obavljaju posao eksterne zvucne. Ovo cisto kao neka varijanta za neki laptop i tome slicno.

Link to comment
Share on other sites

Definitivno sam kupljen da uzmem neki interfejs, samo opet ostaje pitanje kako povezati pojačalo.

Da li onda uzeti Behringer pa povezati preko analognih izlaza umesto preko SPDIF kao na U7?

Inače vidim da ovi interfejsi imaju jedan jack za slušalice dok sam na U7 odvojeno povezivao mikrofon i slušalice. Ovde bih u stvari morao da povežem sve preko tog jednog ulaza?

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Ćma said:

Da li onda uzeti Behringer pa povezati preko analognih izlaza umesto preko SPDIF kao na U7?

Inače vidim da ovi interfejsi imaju jedan jack za slušalice dok sam na U7 odvojeno povezivao mikrofon i slušalice. Ovde bih u stvari morao da povežem sve preko tog jednog ulaza?

Ja ne vidim prednosti kacenja preko spdifa odnosno samo ako nije neki surround. Ovako mislim da je bolje analogija, Na ovom behringer interfejsu ovi main out su takodje balansirani izlazi za neke aktivne zvucnike koji imaju balansirane ulaze (generalno svaki studijski monitori) A obicni izlazi mogu da se kace svugde, i to mora da radi kao i kod drugih zvucnih kartica

Sto se tice kacenja mikrofona, odgovor je da, mikrofon ces morati da ukljucis u prvi ulaz, a mozes i u drugi ali onda ces verovatno morati routovanje da uradis.. U svakom slucaju svi programi ce ga prepoznati na input 1. Takodje ti se otvara mogucnost da nabavis neki bolji dinamicki ili kondezatorski mikrofon. Ne znam sta ti je namena, ali dzek za mic mora biti ili 6.3mm ili xlr. Ako imas sluske sa mikrofonom, onda ce to morati da se modifikuje, sa 3.5 connectora na 6.3 ili preko adaptera onih moze da se poveze.

Link to comment
Share on other sites

Slušalice su Hyper X Cloud Alpha sa mikrofonom, imaju opciju da se kače preko jedne 3.5mm banane ili preko razvodnog kabla koji se dobije uz njih na odvojene 3.5mm za slušalice i mikrofon kako sam i kačio na U7.

Ja bih onda ovde morao da opet koristim taj razvodni kabl sa 3.5mm, s tim što slušalice povezujem na ovaj desni ulaz koji jeste 3.5mm a mikrofon na levi ulaz koji se koristi i za instrumente ali preko adaptera na 6.3mm?

Link to comment
Share on other sites

Da, ovo je baš džabe za te pare ali ne bih da menjam mikrofon s obzirom da se neću baviti snimanjem glasa.

I ovaj koji imam je više nego dobar za gaming chat potrebe.

Ko nema ništa od opreme ovo mu je baš poklon. :)

A ovaj ulaz za instrument/gitaru je identičan kao na gitarskom pojačalu ili ne? Nisam skroz siguran sa slike.

Link to comment
Share on other sites

Da..to ti je kombo..dakle moze Canon XLR ( taj sto vidis crveni je XLR od mikrofona ) .U njega moze da se ubode i 6,3 mmm gitarski...dakle u jedan idu oba..zato je kao..kombo..i dole imas mali prekidac..Samo prebacis kakv ulaz zelis..jedna je INST  kao instrument sto ce reci kad cepas gitaru a drugi je LINE...ima cak i drect monitor preslusavanje..gore +48V , fantom za kondezatorski mikrofon...Kazem ti za te pare ..fenomenalno..i slusalice sasvim pristojne...Uostalom evo link ..

https://focusrite.com/en/usb-audio-interface/scarlett/scarlett-2i2-studio

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Imaš i dalje mikrofonski ulaz na integrisanoj zvučnoj, možda i izvučeno napred na kućištu. Kupiš samo produžni kabl za slušalice da približiš džek interfejsu, tu bocneš mikrofon a sluške su u interfejsu. I onda u Windowsu kažeš da je “recording device” taj integrisani ulaz. Ne moraju playback i recording da budu na istom uređaju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...