Jump to content


Technics SL-PG3 - preskače nasumično


mariola

Recommended Posts

E, ovako - nikada nisam imao Technicsov CD player pa sam nabavio polovan SL-PG3 čisto da čujem kako to svira.

Nažalost - nemam prilike da dulje slušam jer ovaj player ima problem - povremeno i potpuno nepredvidivo zna da preskoči.

Ono, kao na LP ploči kada je ogrebana - jednostavno malo 'klik' i nastavi svirati. Očistio sam leću alkoholom. Nakon toga je radio OK, barem mi se tako činilo, a onda drugi dan nastavio po starom. Radi to na potpuno ispravnim i nigdje ogrebanim CD-ovima (originali, ne snimani). Na jednom izgrebanom za koje sam očekivao da preskače nije to uradio. Ne znam šta bi mogao biti uzrok takvom ponašanju. Ako neko ima iskustva - molim za pomoć. Hvala unaprijed na odgovoru!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mariola said:

E, ovako - nikada nisam imao Technicsov CD player pa sam nabavio polovan SL-PG3 čisto da čujem kako to svira.

Nažalost - nemam prilike da dulje slušam jer ovaj player ima problem - povremeno i potpuno nepredvidivo zna da preskoči.

Ono, kao na LP ploči kada je ogrebana - jednostavno malo 'klik' i nastavi svirati. Očistio sam leću alkoholom. Nakon toga je radio OK, barem mi se tako činilo, a onda drugi dan nastavio po starom. Radi to na potpuno ispravnim i nigdje ogrebanim CD-ovima (originali, ne snimani). Na jednom izgrebanom za koje sam očekivao da preskače nije to uradio. Ne znam šta bi mogao biti uzrok takvom ponašanju. Ako neko ima iskustva - molim za pomoć. Hvala unaprijed na odgovoru!

Ocisti sipkicu po kojoj se laser krece.

Link to comment
Share on other sites

Dakle, očistiš šine po kojima klizi nosač lasera.

Ako ne pomogne, može možda da pomogne čišćenje lasera u ultrazvučnoj kadici. To što si očistio spoljni deo sočiva ne pomaže mnogo, jer se zaprlja cela optika iznutra.

Ako ni to ne pomogne, biće potrebna zamena celog laser pick-up-a.

Neki se lako nabavljaju u originalu (veoma retko), neki se lako nabave u kineskim zamenama (najčešći slučaj), a neki se uopšte ne mogu nabaviti.

Temu bi trebalo prebaciti u servis deo foruma: https://www.hi-files.com/forum/index.php?/forum/35-servis/

 

Link to comment
Share on other sites

Napravio sam totalnu glupost. Sad mi se slobodno rugajte, ali greške se događaju svakome, a meni se baš ono znaju desiti.

Na mehanizmu je bilo neke prljavštine, a izgleda da je prethodni vlasnik stavljao neko mazivo na osovinu i tu se zalijepilo neke prašine. Htio sam kompresovanim zrakom da to malo pročistim, pa sam iz torbe sa alatom umjesto zraka uzeo WD 40 i time naprskao mehanizam. Bočice su obje bile plave boje i to me povelo na stramputicu. U trenu sam skužio šta sam uradio, ali bilo je kasno.

Laserska glava je bila u krajnjem položaju pa (tako mi je izgledalo) nju nisam naprskao. Upalim CD player, ubacim CD, očita ga, ali kada sam pritisnuo PLAY počeo je da se disk vrti luđačkom brzinom i nije htio stati i pored toga što sam pritiskao STOP dugme. Mora sam ugasiti player iz struje. Bio sam ljut ko ris, sam na sebe. Da bi tu masnoću iz WD 40 skinuo, moja glupa glava mi je rekla da uzmem kontakt spej i tako očistim što sam naprskao. Da bi bio siguran da ništa nije palo na laser, par puta sam medicinskim 70% alkoholom očistio laser. Sada nije htio očitati CD. Šta god da mu uradim, samo kaže NO DISC i  ni makac. Mislim da sam ga ubio ko zeca. 

Ima li neko savjet za ovog smotanog mene kako da popravim ovo što sam zabrljao???

Link to comment
Share on other sites

On 5.4.2020. at 11:55, uzvarb said:

Laser u ultrazvucnu kadicu???? Da li si ikad cuo da je to neko radio, video...imao iskustva sa tim. 

Radio je moj majstor elektroničar, kod kojeg sam nosio televizore, dok su se još popravljali.

Nije to moglo sa svim laserskim pickup-ima, i uglavnom su morali još malo da se rastave (što opet, nije moguće sa svim modelima...)

Inače po njegovoj priči, laseri prestaju da rade uglavnom kada se štroka sakupi na među sočivima, prizmama i laserskom prijemniku i predajniku u pickup-u. A tome uglavnom nije moguće prići.
Druga varijanta da laser ne radi jeste da je nakupio mnogo sati rada, i jednostavno, oslabio. Tada nema spasa.

Međutim, ima mnogo pokojnih lasera koji ne rade, a efektivno su radili veoma malo. Kod njih je uglavnom ovaj prvi problem.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, mariola said:

... par puta sam medicinskim 70% alkoholom očistio laser. Sada nije htio očitati CD. Šta god da mu uradim, samo kaže NO DISC i  ni makac. Mislim da sam ga ubio ko zeca.

Sve što si uradio, uradio si na pogrešan način. WD40 je možda i bio ok za očistiti tu masnoću i zalepljenu prašinu, ali nikako direktnim prskanjem, već natopljenom krpicom i pažljivim čiščenjem tih osovina po kojima kliza mehanizam lasera. Prskanjem si sigurno nešto zamastio što je stvorilo novi problem.

Čiščenje laserskog sočiva se nikada ne radi sa alkoholom (kojim god) i nikada se ne pritiska sočivo koje je vrlo osetljivo i vrlo se lako za previše pritisnuti. Ja za čiščenje sočiva koristim sapun, destilovanu vodu i jako tanku akvarel četkicu, sa kojom vrlo nežno nanosim vrlo malu količinu sapunice, naglašavam "vrlo malu". Sočivo se čisti isključivo od napadale prašine i elektrostatičke prašine koja zamućuje fokus sočivu. Nema tu potrebe ništa ribati. Istom tom akvarel četkicom ispranom čistom destilovanom vodom i isceđenom od kaplica, ispiram sočivo par puta i onda konačno sasušujem sočivo sa razbarušenim štapićem za uši ne pritiskajući već samo vrteći razbarušeni čuperak vate.

Alkohol je trajno matirao sočivo i jedini način da popraviš svoj uređaj je zamena lasera. Nažalost.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Father said:

Sve što si uradio, uradio si na pogrešan način. WD40 je možda i bio ok za očistiti tu masnoću i zalepljenu prašinu, ali nikako direktnim prskanjem, već natopljenom krpicom i pažljivim čiščenjem tih osovina po kojima kliza mehanizam lasera. Prskanjem si sigurno nešto zamastio što je stvorilo novi problem.

Čiščenje laserskog sočiva se nikada ne radi sa alkoholom (kojim god) i nikada se ne pritiska sočivo koje je vrlo osetljivo i vrlo se lako za previše pritisnuti. Ja za čiščenje sočiva koristim sapun, destilovanu vodu i jako tanku akvarel četkicu, sa kojom vrlo nežno nanosim vrlo malu količinu sapunice, naglašavam "vrlo malu". Sočivo se čisti isključivo od napadale prašine i elektrostatičke prašine koja zamućuje fokus sočivu. Nema tu potrebe ništa ribati. Istom tom akvarel četkicom ispranom čistom destilovanom vodom i isceđenom od kaplica, ispiram sočivo par puta i onda konačno sasušujem sočivo sa razbarušenim štapićem za uši ne pritiskajući već samo vrteći razbarušeni čuperak vate.

Alkohol je trajno matirao sočivo i jedini način da popraviš svoj uređaj je zamena lasera. Nažalost.

Hvala na pomoći. Rekoše mi da koristim alkohol jer eto on brzo ispari i ne ostavlja tragove. Kako god - ovaj CD player ode u pokojnike.

Link to comment
Share on other sites

Alkohol rastvara / matira plastiku, klirit ... i ostavlja neprimetno do primetan sloj matirane površine koja kao katarakta na oku zamućuje sočivo i onesposobljava precizno iščitavanje. Stvarno mi je žao što se nisam ranije uključivao u temu, jer sam očekivao da se javi neko sa daleko više praktičnog iskustva, ali kao što si osetio na svojoj koži, nije se to desilo pa si svojom improvizacijom otišao predaleko.

Ja objašnjeni postupak radim jednom u 3-4 godine na sojim optičkim uređajima, od komp. cd-roma preko cd, dvd do blueray HiFi uređaja, pa se zato nisam smatrao dovoljno važnim da se javim.

Sada je nažalost tvoj CD sigurno pacijent iskusnijih servisera, jer je zamena lasera ozbiljniji zahvat nego što možeš da zamisliš. Neka ti je sa srećom... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da je nakon zamene lasera neophodno naštelovati neke stvari sa njim u vezi i da to ne može "na uvce". Potrebno je imati neke instrumente i znati šta radiš i gde šteluješ. Zato mislim da je bolje dati uređaj nekome ko ima rutine, potrebnog znanja i iskustva u tom poslu.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Father said:

Pretpostavljam da je nakon zamene lasera neophodno naštelovati neke stvari sa njim u vezi i da to ne može "na uvce". Potrebno je imati neke instrumente i znati šta radiš i gde šteluješ. Zato mislim da je bolje dati uređaj nekome ko ima rutine, potrebnog znanja i iskustva u tom poslu.

Postoji opcija da nabavim drugi isti takav Technics za 25-30 Eura. Dok nadjem novi laser, zamijenim - doći će me isto.

Skupo sam platio neznanje. Idemo dalje.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, mariola said:

Postoji opcija da nabavim drugi isti takav Technics za 25-30 Eura. Dok nadjem novi laser, zamijenim - doći će me isto.

Skupo sam platio neznanje. Idemo dalje.

Mogao bi da kompenzuješ štetu tako što bi stupio u kontakt sa ovim članom foruma...

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...