Jump to content


WiFi6


DejanM

Recommended Posts

Delijin komentar pogadja sustinu, ne treba preterivati. WiFi standardi brzo napreduju, ko zna sta ce biti za 10 godina. Mislim da je za sada i ac vise nego dovoljan.

Razumem i ovo sto nkrgovic radi jer i zivi od toga. Al za vecinu nas smrtnika, prilicno nepotrebno. Sem ko ima visak novca, vremena i zelje da se igra. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 Gledaj, ako imas veliki, ili nezgodan prostor moras da imas vise od jednog AP-a. Onda ti je varijanta ruter+wifi all-in-one plus dodatni AP relativno komplikovana.... Ja bukvalno ovo sve pricam za te varijante - onda je mnogo bolje imati stand-alone AP-ove i vezivati ih kablom na switch, a odatle na ruter.

 Kome treba za kuci i kome jedan WiFi Router radi posao - apsolutno dovoljno, zdravo, dovidjenja.

Link to comment
Share on other sites

Nemoj narucivati iz Kine trenutno. Strpi se malo jer je pitanje kako to sve funkcionise. Ja sam pre izbijanja ovog picvajza narucio kartice iz Kine koje obicno stizu za dve nedelje i jos uvek ih nisam dobio. Postoji verovatnoca da se paket izgubi uz put jer pola stvari sada ne funkcionise.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Gledaj, ako imas veliki, ili nezgodan prostor moras da imas vise od jednog AP-a. Onda ti je varijanta ruter+wifi all-in-one plus dodatni AP relativno komplikovana.... Ja bukvalno ovo sve pricam za te varijante - onda je mnogo bolje imati stand-alone AP-ove i vezivati ih kablom na switch, a odatle na ruter.

 Kome treba za kuci i kome jedan WiFi Router radi posao - apsolutno dovoljno, zdravo, dovidjenja.

Ma to se podrazumeva. Moj stan je na 2 nivoa te jedan AP nije dovoljan. Da li je 1,2 ili 3 AP isti djavo, samo je pitanje kako provuci kabl do switcha/rutera.

Inace nisam fan all in one resenja, SBBov modem/ruter koristim iskljucivo kao modem u bridge modu, sve ostalo imam razdvojeno. I cena tog setapa ne prelazi 200e. :)

Nemam nista protiv resenja tipa sg-5100, ali to kosta 700$, i ne znam kome to treba u kuci a da nije neki home lab. Ili mini racunari pa igranje sa mtik ili pfsense, sve je to ok i zanimljivo al nije bas plug and play. :)

Link to comment
Share on other sites

Kolegi sam pokazao ovu temu, i sa nekim zakašnjenjem mi je dao odgovor preko emaila. Možda je već rastumačeno sve u temi pa se unapred izvinjavam ako se ponavljamo.

"Isti problem imam i ja. Ne radi (secka na većim ripovima) 4K stream preko 100Mb mreze. E sad, moj tv je usko grlo jer ima 100Mb lan ali podrzava i 5GHz ac standard. AC može da gura neke nenormalne brzine ali to sve košta. Ono što sam ja našao je ovo:

http://www.netiks.rs/mikrotik-hap-ac2

https://mikrotik.com/product/hap_ac2

Cena je prihvatljiva, ima 5 x 1Gb lan portova, i može da gura na 5GHz do 867Mb/s: (naravno pitanje je koliko i tv može da izgura)

E sad, opet je frka da daš pare pa da ne radi, pa ja pokušavam da dobijem jedan na test. Imam rip 4K koji mi standardno secka kao lud i njega ću koristiti za test." - Miloš

Link to comment
Share on other sites

 Da, mislim da je neko vec pisao detalje, ja sam isto ponavljao. Sustina je: Za 4K stream je 100mbit/s sasvim dovoljno. Sta god mu secka nije zbog 100Mbit kabla.

 Ljudi ne kapiraju, WiFi je etar, deljeni medijum. U odnosu na switchovanu mrezu to uvek radi losije. Koristiti WiFi kao brzu zamenu za 100Mbit kabl nema puno smisla.... u poslovnim okruzenjima, gde ima vise desetima korisnika koji dele taj gigabit ili dva koje WiFi ima to se nikad ne desava. U kucnom okruzenju mozda, ali opet je kabl pouzdaniji izvor. 

Link to comment
Share on other sites

Odgovor

 

100Mb nije dovoljno za 4K stream, ja sam gledao gde Matrix rip od 14GB ide do 60Mb/s bitrate. Naravno u toj sceni je počeo da secka film. Šta tek da pričamo o Midway rip od 30GB. Ne može da se gleda. Sa USB 2.0 HDD-a radi bez problema. Isti taj rip od 17GB radi bez problema kroz mrežu. Jasno je da 100Mb lan (očigledno da ne gura ni približno 100Mb) ne može da izgura visoke bitrate.

Link to comment
Share on other sites

 A sta nas pitas kad sve znas.... 

 Ima rip od 60Mbit/s, "on zna" da to ne moze kroz 100Mbit switch i hoce da menja za WiFi. Sta mi treba da uradimo?

 Realno: Pitanje je da li taj TV moze da izgura to, na mreznom portu. Ko zna kako je mreza implementirana, mozda je taj 100Mbit port interno samo USB2? Isto to moze da bude i WiFi naravno.... i to mi ne znamo. Takodje, server moze da bude problem, mozda sa cega god on to slao ne ume da posalje tako brzo? Diskovi? Nacin rada? Plejer?

 Sta mi zapravo treba da uradimo? Da ti kazemo kako da on napamet, za sto manje para, resi problem a on zapravo vec sve zna? :)

 Previse je tu nepoznanica. Ako mu radi sa HDD-a nek bocne HDD. Ako mu treba komfor nek zameni server ili plejer... Zapravo, za pocetak, nek testira koje je od ta dva. Pusti taj isti strim ali kao klijent koristi racunar koji radi kako valja. Ako nece, zameni switch. Ako i dalje nece - server je. Ako odma radi, klijent (TV) je. Uostalom, pozajmite negde neki ac router, pa probajte....

Link to comment
Share on other sites

100Mb mreza bi u praksi trebalo da gura ~80Mb/s tako da je to sigurno dovoljno za taj rip.

Drugo, 100Mb je prilicno matoro. Ako nista jeftino je preci na Gb mrezu. Zapravo ne znam odakle 100Mb mreza nekom danas, eventualno ako su router/switch 100Mb. Nov 5 port Gb switch kosta oko 15 eura.

Ja bih krenuo odatle a ne od WiFi mreze. Cemu brza wifi mreza ako ide preko 100Mb switcha ili rutera?

Link to comment
Share on other sites

On 30.3.2020. at 16:02, garson said:

100Mb mreza bi u praksi trebalo da gura ~80Mb/s tako da je to sigurno dovoljno za taj rip.

Drugo, 100Mb je prilicno matoro. Ako nista jeftino je preci na Gb mrezu. Zapravo ne znam odakle 100Mb mreza nekom danas, eventualno ako su router/switch 100Mb. Nov 5 port Gb switch kosta oko 15 eura.

Ja bih krenuo odatle a ne od WiFi mreze. Cemu brza wifi mreza ako ide preko 100Mb switcha ili rutera?

To je tacno ali ja nemam taj problem.

Inace pojavile su se i 10Gb LAN mreze.

Inace cela ova prica, i razlog zasto sam poceo da razmisljam o novim routerima, lezi u cinjenici da je doslo vreme kada treba streamovati wirelessly 4K filmove, DSD muziku, a 8K Televizori vec postoje na trzistu i pojedine zemlje (Japan, Italija, ...) su vec pocele da emituju program na 8K (uglavnom zbog Olimpijade kopja je sada otkazana). To ce se neumitno prosiriti po celom svetu, mada ce potrajati neko vreme. Uostalom vi u Srbiji vec imate providera koji emituje program u 4K (SBB - mi u Austriji recimo to nemamo). Da ne pominjem Netflix koji emituje filmove i serije i u 4K HDR+ i u DolbyVision formatu.

To znaci da je kupovina WiFi6 routera samo pitanje vremena. Mozda nije neophodno to uraditi ove godine, ili mozda ne i sledece, ali ce siguirno doci trenutak kada je to nuzno uraditi. Ovo naravno ne vazi za one koji imaju LAN mrezu i WLAN ne koriste za prenos "kriticnih" sadrzaja. Ja na zalost ne spadam u te pa zato i moje pitanje ....

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, DejanM said:

Inace pojavile su se i 10Gb LAN mreze.

10G LAN na enterprise trzistu postoji prilicno dugo. Zadnjih par godina cene idi na dole pa postaje dostupno i povoljno i za kucne mreze.  Ja sam zapravo krenuo u "prebacivanje" mreze u 10G. Mrezne karte su vec ispod 100e, solidnih switcheva ima za 200-300e.

Mada dobro ste pomenuli 10G, na tom primeru se vidi koliko mreze (bar ove preko "kabla") sporo napreduju. 

11 sati ranije, DejanM said:

Inace cela ova prica, i razlog zasto sam poceo da razmisljam o novim routerima, lezi u cinjenici da je doslo vreme kada treba streamovati wirelessly 4K filmove, DSD muziku, a 8K Televizori vec postoje na trzistu i pojedine zemlje (Japan, Italija, ...) su vec pocele da emituju program na 8K (uglavnom zbog Olimpijade kopja je sada otkazana). To ce se neumitno prosiriti po celom svetu, mada ce potrajati neko vreme. Uostalom vi u Srbiji vec imate providera koji emituje program u 4K (SBB - mi u Austriji recimo to nemamo). Da ne pominjem Netflix koji emituje filmove i serije i u 4K HDR+ i u DolbyVision formatu.

To znaci da je kupovina WiFi6 routera samo pitanje vremena. Mozda nije neophodno to uraditi ove godine, ili mozda ne i sledece, ali ce siguirno doci trenutak kada je to nuzno uraditi. Ovo naravno ne vazi za one koji imaju LAN mrezu i WLAN ne koriste za prenos "kriticnih" sadrzaja. Ja na zalost ne spadam u te pa zato i moje pitanje ....

Tu je onda pitanje kakav je WiFi u tim TV uredjajima. Dzabe 802.11ax ako TV to ne podrzava, a nesto sam ubedjen da su retki koji to podrzavaju (ako vec nemaju ni "bedni" 1G LAN prikljucan).

Mislim da ovde u temi ljudi pisase da to sasvim ok radi sa 802.11ac pa i sporijim mrezama (ne koristim WiFi u tu namenu pa ne mogu da potvrdim). DSD (i audio generalno) svakako nije problem, to je svega nekoliko MB/s. A za 8K filmove, pa nece ni to skoro sigurno.

Slazem se da je pitanje vremena, ali ne u narednih par godina sigurno. Treba uzeti u obzir da su ti servisi (Netflix) za siroke narodne mase, koje uglavnom nemaju pojma sta 802.11ac/ax, te isti sigurno nece forsirati prelaz na poslednji WiFi standard sem ako bude apsolutno neophodno.

Link to comment
Share on other sites

 Kabl ide 40Gbit/s preko 10 godina. :) Doduse kroz optiku, bakar je zakucan na 10Gbit duze vreme - jer nikome ne treba vise. Prica se o 25GBase-T, ali jos uvek nema nista konkretno. Zato je optika bez problema na 400Gbit/s vec neko vreme... :)

 Velike brzine ti trebaju u DC-u ne do jednog klijenta. Za WiFi je bolje uzeti odlican 802.11ac Wave2 nego los 802.11ax - a stvarno dobar 802.11ax kosta puno. Samo zato pricam ovo.

 Ne kazem da nema dobrih 802.1ax, samo je to jos uvek novo. Cisco i Aruba su navodno jako dobri, ali to su ozbiljne price, ne za po kuci i traze kabl do AP-a. Plus, 802.1ax ne radi nista bolje kroz zidove od 802.11ac , stavise velika je sansa da kroz zidove ostanes na 802.11n jer 2.4GHz-a bolje prolazi....

 Sustina je kupiti dobru opremu, ne po najnovijem standardu vec onu koja dobro radi.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, DejanM said:

Sta mislite o ovom routeru:

https://consumer.huawei.com/en/routers/ax3-dual-core/

Ako je istina ovo sto pise, onda mi nece trebati extender (pojeftinjuje nabavku). Da li neko uopste ima iskustva sa Huawei spravama ?

 To sto pise ja da ako imas i Huawei telefon, ima neka propriatery tehnologija da "rade kroz jos jedan zid". SAMO ako imas huawei telefon.

 Inace, ne trosim isti.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Juce kupio Netgear Orbi RBK852. Instalacija je bila jednostavna i sve funkcionise izuzev Squeezebox Toucha preko WLANa. Preko LANa i on funkcionise. To moram jos da vidim o cemu se radi ...

Samo kratak komentar: ovaj Netgear sistem je strahovito brz. U istoj sobi preko WLANa dobijam brzinu od 480 Mb/s ! (Internet je od 500 Mb/s). U spavacoj sobi, koja je nekih 10tak metara udaljena i sa dva betonska zida razdvojena, dobijam brzine od 380 Mb/s !

Ovo cudo je skupo ali kada je brzina u pitanju radi odlicno. Ako novac nije problem: svaka preporuka.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 4/6/2020 at 9:57 AM, nkrgovic said:

 Ma pazi, oni stvarno dobri do sad su VEROVATNO dobri, sumnjam ja da je Ubiquiiti Amplifi Alien ili Asus RT-AX92 los... Ali nema niko iskustva. To je ono sto bi ja uzeo da mi treba ta brzina, ali to je ako mi treba....

toliko mi se dopada alien amplifi ali nema sanse da ga nadjem da kupim. Ako neko zna kako neka kaze. Inace ovih dana narucujem RT-AC88U zbog broja LAN portova. Nema ga kod na stanju , mora od preko. Cilj mi je da smanjim broj uredjaja koji idu na wifi, sto vise da ide na kabl.

Link to comment
Share on other sites

 Koliko oni lupetaju to je strasno.... sad citam:

Wi-Fi router boosts speeds up to 3167 Mbps for low-latency online gaming

 Prvo, to je zbirna brzina za 2.4 i 5GHz mreze. Nijedan uredjaj ne koristi obe. Drugo, to je za 4x4 MIMO - a ja ne znam ni jedan kliejntski uredjaj koji podrzava 4x4 - jer nema 4 antene. I da, brzina nema veze sa latencijom ;)

AiProtection with Trend Micro™ for triple-strength network security

 Ovo zvuci super, samo sto ne znaci apsolutno nista :) Ima jos brdo ovakvih marketinskih bisera, mrzi me da kopiram.... 

 Pri tom, to nije los uredjaj, ali da lupetaju, lupetaju samo tako.

 

Link to comment
Share on other sites

Meni je kljucna stvar da ima sto vise portova da bi to sve bilo elegantno, da ne budzim neke svitcheve. Televizori, NAS  i PC, network player idu na kabl a ves masine, rerna, telefoni ,preciscavaci vazduha, smart sijalice, tablet  idu na wi fi. Za taj Aiprotection nisam stigao da procitam, stoji mi ovde danima otvoren tab. Ne valja, jel?

 

Akom ima neka bolja alternativa kod bas sto se tice sigurnosti na provm mestu, bio bih zahvalan za usmerenje u tom pravcu. Dopao mi se njihov korisnicki interfejs i to da su updateovi relativno svezi

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...