Jump to content


WiFi6


DejanM

Recommended Posts

Zelim da osavremenim moju infrastrukturu u stanu i da kupim neki od ovih novih rutera koji podrzavaju WiFi 6. Problem koji time zelim da resim jeste streaming 4K filmova iz dnevne u spavacu sobu. To sada sa ovim mojim Apple ruterima nije moguce. Cak sta vise, ponekada imam prekide i kada streamujem muziku a kamoli filmove. Osim toga, ne bi bilo lose malo ubrzati koriscenje intrneta, a da se ne kupuje brzi internet.

Meni je za oko zapao Netgear Orbi AX6000:

https://www.netgear.de/orbi/rbk852.aspx

pre svega zbog toga sto master i slave komuniciraju preko posebnog kanala ne opterecujuci WLAN za ostale korisnike. Vidim i da su kupci ovog sistema uglavnom zadovoljni.

Moje pitanje je: da li neko od vas na forumu ima ovaj Netgear i kakva su mu iskustva ? Da li neko koristi neki drugi WiFi6 ruter, koji bi mogao da preporuci ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 Glavna prenost 802.1ax je bolji rad u gusto pakovanim okruzenjima, posebno na 5GHz kanalima. Kod kuce, kroz zidove, neces dobiti brzi rad, jer ti signali jednostavno nemaju takvu propagaciju. Ono sto ce ti pomoci je ta komunikacija preko posebnog kanala, pod uslovom da sve to dobro radi. Da li ce, na zalost, ne moze niko da ti kaze za tvoj stan - ne znamo koliko imas zidova izmedju, sta je u zidovima - i kako se to odrazava na signal.

 Sta sad imas i kako su povezani? Ima li sanse da umesto toga nekako postavis kabl koji bi spajao dve tacke za postavljanje? Onda bi mogao da povezes to kroz ethernet i to bi sigurno radilo mnogo bolje.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam stare Apple rutere, one horizontalne koji ne podrzavaju AC - znaci 801n je najbrzi standard koji podrzavaju. Apple Extender, koji je zakacen preko WLan-a, se nalazi u spavacoj sobi, udaljen nekih 10tak metara od bazne stanice i odvojen sa dva betonska zida. Svi streameri, Apple Tv i SB Touch, su zakaceni LAN kablovima za extender. U principu to radi sa muzikom ali ne mogu da streamujem film ako je file veci od 1,5 GB. Netflix radi dobro. Nervira me medjutim sto ponekad pocne da se muci, cak i sa muzikom pa moram da restartujem sve zivo. Eto to je problem ...

Link to comment
Share on other sites

Jos samo da mi kazes ima li bilo kakave sanse da proguras jedan kabl od rutera do extendera? :)

 Mislim, za 10m ne mora. Mozes uzeti bilo koji mash... Ja to nisam radio ni po kuci, jer imam razvucene kablove i dva klasicna access pointa i PoE switch, ali ja sam moje bas bezobrazno skupo platio pa nisu za preporuku. Ono sto znam da je vise kolega zadovoljno je Ubiquity - imas njihove kuce mash varijante za pristojnu kolicinu para:

https://amplifi.com/

 Vecina ima opciju i dodavanja kabla. Vidi koliko ti je brz internet pa se rukovodi prema tome, to ti je neki moj savet. Velike brzine WiFi AP-ova su namenjene, pre svega, mrezama sa puno korisnika gde se dosta koriste i lokalni (LAN) resursi i gde se dosta prica izmedju klijenata. Sta da ti kazem, ja imam trenutno 300Mbit/s internet od provajdera i koristim jos uvek 100Mbit/s firewall - jer je dobar. Kanim se da napravim sebi nov, ali nikako.... :)

 Ako vas zivi 3-4 u stanu, tj. ako imate maksimalno 10 aktivnih uredjaja u isto vreme, ne sasvim ti je ok 802.11ac / wave 2.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Willi Studer said:

Ne znam da je 4K striming posebno zahtevan. Mislim da mu je dovoljno 15Mps protoka. Kakve probleme imaš i koje rutere imaš sada? Kod mene bez problema radi 4K striming preko 300Mbps 2.4GHz n rutera od provajdera.  Doduše, izvor je priključen na ruter preko kabla tako da je striming 1x4K.

Нетфликс препоручује 25Mbps за 4К стриминг, мада код мене, због ограничења провајдера (дуга прича) ретко иде изнад 15.5Mbps. Али редовно, око 15Mbps за 4K / Dolby Vision наслове.

За локални стриминг (са локалног NAS-а, рецимо), бар 25Mbps (2160p, TrueHD, Atmos).

Лично искуство. :)

Link to comment
Share on other sites

 Tako nesto ima smisla. Realno, 100Mbit/s je sasvim dovoljno za sve, za 2-3 korisnika - a to moze i 802.11n. Brzi linkovi imaju smisla zbog broadcasta, vise korisnika, retransmisija.... ali realno 802.11ac posebno wave2 je future proof za bar 5 godina.

 Ja sam i za SMB uzeo 802.11ac Wave2, samo dobar AP. E sad, za neki veci sistem bi isao na 802.11ax - ali vise kao future proofing, jer znam koliko je komplikovano menjati AP-ove u vecoj firmi :)

Link to comment
Share on other sites

Код мене је у плану био, до пре неколико недеља (*), Mikrotik рутер (најверојатније нека 2011 варијанта) у комбинацији са 2 или 3 UniFi AP-а (AC-Lite најверојатније).

Није баш најлакше за примарно подешавање, али је онда прилично maintenance-free.

(*) Кроз неколико недеља могу да знам дали је још у плану. :)

Link to comment
Share on other sites

Ma i Mikrotik 750(GL) je sasvim dovoljan za kucne uslove. Mi smo pre 10 godina u firmi imali obican 750 (G je sa gigabit portovima), i to je sljakalo za 30ak ljudi + WiFi + nekoliko servera.

Kuci imam 750G, 2 APa, L3 switch, server sa 4 mrezne karte, 2 PCja, nekoliko mobilnih telefona, sljakako to bez da stucne.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, nkrgovic said:

Ako ti je m-tik ok, predji na pfSense. Mnogo bolje resenje....

Верујем да јесте, али цена за само, рецимо, SG-5100 прелази укупан буџет за моју интервенцију. У плану је 10" (half-width) rack, рутер, PDU, cable organizer, и бар 2 APа, да то све лепо шљака.

Иначе, @DejanM, имам пролазно искуство са старијим Netgear Nighthawk. Није се лоше показао, али не радило се о mesh решењу. Али, причао сам са колегама из систем операција (исти они који ми требају подесити МикроТик :)), и пар њих је прешло са mesh решења на комбинацију рутер (MikroTik или UniFi) са UniFi AP-има. Можда мало више труда, али је futureproof и флексибилније.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, DejanM said:

Ja imam stare Apple rutere, one horizontalne koji ne podrzavaju AC - znaci 801n je najbrzi standard koji podrzavaju. Apple Extender, koji je zakacen preko WLan-a, se nalazi u spavacoj sobi, udaljen nekih 10tak metara od bazne stanice i odvojen sa dva betonska zida. Svi streameri, Apple Tv i SB Touch, su zakaceni LAN kablovima za extender. U principu to radi sa muzikom ali ne mogu da streamujem film ako je file veci od 1,5 GB. Netflix radi dobro. Nervira me medjutim sto ponekad pocne da se muci, cak i sa muzikom pa moram da restartujem sve zivo. Eto to je problem ...

Trenutno si previse zastareo :), ali ne treba da preterujes. Radi to sa danasnjim prosecnim spravama sasvim ok, da ne kazem savrseno.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, nkrgovic said:

Jos samo da mi kazes ima li bilo kakave sanse da proguras jedan kabl od rutera do extendera? :)

 Mislim, za 10m ne mora. Mozes uzeti bilo koji mash... Ja to nisam radio ni po kuci, jer imam razvucene kablove i dva klasicna access pointa i PoE switch, ali ja sam moje bas bezobrazno skupo platio pa nisu za preporuku. Ono sto znam da je vise kolega zadovoljno je Ubiquity - imas njihove kuce mash varijante za pristojnu kolicinu para:

https://amplifi.com/

 Vecina ima opciju i dodavanja kabla. Vidi koliko ti je brz internet pa se rukovodi prema tome, to ti je neki moj savet. Velike brzine WiFi AP-ova su namenjene, pre svega, mrezama sa puno korisnika gde se dosta koriste i lokalni (LAN) resursi i gde se dosta prica izmedju klijenata. Sta da ti kazem, ja imam trenutno 300Mbit/s internet od provajdera i koristim jos uvek 100Mbit/s firewall - jer je dobar. Kanim se da napravim sebi nov, ali nikako.... :)

 Ako vas zivi 3-4 u stanu, tj. ako imate maksimalno 10 aktivnih uredjaja u isto vreme, ne sasvim ti je ok 802.11ac / wave 2.

Zbog betonskih zidova otpada varijanta postavljanja novog kabla kroz zid. Koriscenje vec postojecih kanala takodje otpada jer sam kroz njih vec provukao neke druge kablova (coax za TV). Tako da je odgovor, na zalost, negativan ...

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Delija said:

Trenutno si previse zastareo :), ali ne treba da preterujes. Radi to sa danasnjim prosecnim spravama sasvim ok, da ne kazem savrseno.

Pa kad vec menjam da onda uzmem najsavremeniju varijantu, koja ce da drzi vodu narednih 10 godina ... To je neki moj rezon.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, InSides said:

Верујем да јесте, али цена за само, рецимо, SG-5100 прелази укупан буџет за моју интервенцију. У плану је 10" (half-width) rack, рутер, PDU, cable organizer, и бар 2 APа, да то све лепо шљака.

Иначе, @DejanM, имам пролазно искуство са старијим Netgear Nighthawk. Није се лоше показао, али не радило се о mesh решењу. Али, причао сам са колегама из систем операција (исти они који ми требају подесити МикроТик :)), и пар њих је прешло са mesh решења на комбинацију рутер (MikroTik или UniFi) са UniFi AP-има. Можда мало више труда, али је futureproof и флексибилније.

Ja sam ranije koristio Netgear router i to je radilo ok. Bilo je nesto zezanja sa njim ali je u principu radio. Onda sam kupio Netgear extender i to uopste nije radilo. Stalno je ispadao, stalno sam nesto morao da konfigurisem i kada sam presao na Apple, svanulo mi ... Tako da, kada je Netgear u pitanju, moje iskustvo je pomesano ...

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, InSides said:

Верујем да јесте, али цена за само, рецимо, SG-5100 прелази укупан буџет за моју интервенцију. У плану је 10" (half-width) rack, рутер, PDU, cable organizer, и бар 2 APа, да то све лепо шљака.

 Da, mikrotik je dosta jevtiniji od NetGear-a to sigurno. S'druge strane, meni pfSense ima mnogo vise opcija. Ja nisam u mogucnosti da nabavim NetGeat na elegantan nacin, pa sam nabavio ovo:

https://www.supermicro.com/en/products/system/Box_PC/SYS-E50-9AP-N5.cfm

Ali ima i jos jevtinijih resenja. U sustini bilo koji x64 sa dve mrezne karte bi radio posao, dosta ljudi uzme neki polovan SFF i tako resi. Alix je jedno vreme bio popularan, ali APU2 masine maxuju oko 400-500 Mbit/s. Prednost im je sto se jako lepo upakuju....

 Dodatna prednost resenja tipa pfSense je, pre svega pfBlockerNG, koji blokira svasta, ne samo mallware vec i ads, tako da i rastereti saobracaj i ucini iskustvo prijatnijim. Malo vise posla za podesavanje, ali vredi. Tu je jos i, na primer, VPN klijent - ja koristim ExpressVPN pa je moguce celu mrezu progurati kao da zivis u US/DE/CH/Gde god.... I naravno, kad imas router+switch+AP onda je svaki od njih single responsibility komponenta. Kad umre jedna ostalo i dalje radi.

 Ja ovih dana razgledam aliexpress, zbog rasprodaje za jednu takvu masinu bas. :)

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, nkrgovic said:

 Da, mikrotik je dosta jevtiniji od NetGear-a to sigurno. S'druge strane, meni pfSense ima mnogo vise opcija. Ja nisam u mogucnosti da nabavim NetGeat na elegantan nacin, pa sam nabavio ovo:

https://www.supermicro.com/en/products/system/Box_PC/SYS-E50-9AP-N5.cfm

Ali ima i jos jevtinijih resenja. U sustini bilo koji x64 sa dve mrezne karte bi radio posao, dosta ljudi uzme neki polovan SFF i tako resi. Alix je jedno vreme bio popularan, ali APU2 masine maxuju oko 400-500 Mbit/s. Prednost im je sto se jako lepo upakuju....

 Dodatna prednost resenja tipa pfSense je, pre svega pfBlockerNG, koji blokira svasta, ne samo mallware vec i ads, tako da i rastereti saobracaj i ucini iskustvo prijatnijim. Malo vise posla za podesavanje, ali vredi. Tu je jos i, na primer, VPN klijent - ja koristim ExpressVPN pa je moguce celu mrezu progurati kao da zivis u US/DE/CH/Gde god.... I naravno, kad imas router+switch+AP onda je svaki od njih single responsibility komponenta. Kad umre jedna ostalo i dalje radi.

 Ja ovih dana razgledam aliexpress, zbog rasprodaje za jednu takvu masinu bas. :)

Da li koristis wlan router iza ove sprave ili nju koristis i za wlan ?

Link to comment
Share on other sites

Hajde da malo iskoristim temu. Imam u kući 2 modema/rutera. Jedan je onaj crni generički Cisco što daje SBB a drugi je ZTE 4G iz Vipa. Slušam Tidal preko Raspberry Pi i dešava se sledeće:

- Na VIP 4G ZTE ruteru je veza između Raspberry i mreže stabilna i uvek vidim Pi server. Bude tako po 7 dana bez gašenja i ništa mu ne fali. Ali je sam 4G net nestabilan pa mi se dešava da Tidal zaštuca, pogotovo u večernjim satima kad se svi zakače.

- SBB net je brži i logično bolji za Tidal ali ne mogu da ga koristim jer se Pi na toj mreži gubi stalno. Samo nestane sa mreže i ne vrati se dok ga ne restartujem. Pretpostavljam da je to zbog nekvaliteta samog rutera?

Da naglasim, spojen je LAN kablom. Neki je stari u pitanju ali sam već naručio CAT8, čisto da otpišem i to. Mada, ne bi valjda na jednom ruteru kabal pravio problem a na drugom ne.

Šta bi bila neka povoljna varijanta iole dobrog rutera, može i sa Alija, da se zakači 1 PC, 1 Pi, 1TV i 2 telefona na ovaj SBB net a da mi ne ispada Pi iz mreže svako malo? Sve se inače dešava u jednoj sobi pa je Wifi domet nebitan.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Ovo nema wlan, ovo mi je samo ruter/firewall. Koristim odvojene Cisco Access Pointe i PoE Switch, zato kazem da ih necu preporuciti...

Ima ako ubacis add-on card: AOC-WLAN-8265NGWMG. Ali to sad nije toliko bitno jer ti ovaj, u stvari racunar, koristis kao firewall. To znaci da ti arhitektura izgleda ovako: modem -> ovo (firewall) -> router -> acess points/switches. ... ako sam dobro shvatio. Lepo ...

Link to comment
Share on other sites

 Ne, koristim ga kao ruter/firewall. To mi je config na poslu, u kancelariji: SuperMicro (pfSense) -> PoeSwitch (Cisco 350X) -> AP (Cisco SMB 371). Kuci je slicno, ali je firewall Cisco ASA 5505 (treba da se menja), Switch je onaj beli Catalyst 3650G (mali 10-portni) a AP-ovi su Cisco 1850 (Bili jako skupi). Ni u jednom slusaju nemam dodatni ruter, niti mi treba, na posli imam nekoliko VLAN-ova, rutiranje radim kako sta kako gde. S'tim da ja na njemu imam i filter, i proxy i VPN server i svasat... ;)

 Ja zivim od toga, meni je mreza pomalo i lab za rad. Sad gledam da uzmem neki firewall za po kuci, cisto da bi presao na pfSense... Jos razmisljam, ali trenutno gledam ovo:

https://www.aliexpress.com/item/32962961369.html?spm=2114.12010615.8148356.58.292539f6cJiWQ4

 Opet, to nije ni switch ni AP, ja zelim samo ruter/firewall. Meni nema smisla da imam wifi integrisan u ruter/firewall, to mi samo komplikuje sve - to je zgodno kad imas sve u jednom, ako zelis 2 AP-a (ili vise) imati jedan iza switch-a, a drugi direkt u ruteru komplikuje dosta, posebno ako hoces da imas vise VLAN-ova... Opet, kazem, ja zivim to toga.

 Za neki klasican deployement, odvojen firewall/ruter, switch i par AP-ova. Ako moze da switch bude PoE, eto srece ne mora stuja u AP.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Aibo said:

Hajde da malo iskoristim temu. Imam u kući 2 modema/rutera. Jedan je onaj crni generički Cisco što daje SBB a drugi je ZTE 4G iz Vipa. Slušam Tidal preko Raspberry Pi i dešava se sledeće:

- Na VIP 4G ZTE ruteru je veza između Raspberry i mreže stabilna i uvek vidim Pi server. Bude tako po 7 dana bez gašenja i ništa mu ne fali. Ali je sam 4G net nestabilan pa mi se dešava da Tidal zaštuca, pogotovo u večernjim satima kad se svi zakače.

- SBB net je brži i logično bolji za Tidal ali ne mogu da ga koristim jer se Pi na toj mreži gubi stalno. Samo nestane sa mreže i ne vrati se dok ga ne restartujem. Pretpostavljam da je to zbog nekvaliteta samog rutera?

Da naglasim, spojen je LAN kablom. Neki je stari u pitanju ali sam već naručio CAT8, čisto da otpišem i to. Mada, ne bi valjda na jednom ruteru kabal pravio problem a na drugom ne.

Šta bi bila neka povoljna varijanta iole dobrog rutera, može i sa Alija, da se zakači 1 PC, 1 Pi, 1TV i 2 telefona na ovaj SBB net a da mi ne ispada Pi iz mreže svako malo? Sve se inače dešava u jednoj sobi pa je Wifi domet nebitan.

 Nema mi smisla da ti puca veza kablom izmedju rutera i R-Pi. Ja imam SBB, ali imam "samo" modem i svoj ruter(firewall), ali sve jedno - to bi moralo da radi.

 Pozovi SBB i pitaj za pomoc? Mozda da ti daju drugi ruter? OK je da nemas WiFi domet, da ti se brkaju kanali sa komsijama, ali da ti kabl ne radi lepo.... Probaj i drugi port na njemu i drugi kabl.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

 Ne, koristim ga kao ruter/firewall. To mi je config na poslu, u kancelariji: SuperMicro (pfSense) -> PoeSwitch (Cisco 350X) -> AP (Cisco SMB 371). Kuci je slicno, ali je firewall Cisco ASA 5505 (treba da se menja), Switch je onaj beli Catalyst 3650G (mali 10-portni) a AP-ovi su Cisco 1850 (Bili jako skupi). Ni u jednom slusaju nemam dodatni ruter, niti mi treba, na posli imam nekoliko VLAN-ova, rutiranje radim kako sta kako gde. S'tim da ja na njemu imam i filter, i proxy i VPN server i svasat... ;)

 Ja zivim od toga, meni je mreza pomalo i lab za rad. Sad gledam da uzmem neki firewall za po kuci, cisto da bi presao na pfSense... Jos razmisljam, ali trenutno gledam ovo:

https://www.aliexpress.com/item/32962961369.html?spm=2114.12010615.8148356.58.292539f6cJiWQ4

 Opet, to nije ni switch ni AP, ja zelim samo ruter/firewall. Meni nema smisla da imam wifi integrisan u ruter/firewall, to mi samo komplikuje sve - to je zgodno kad imas sve u jednom, ako zelis 2 AP-a (ili vise) imati jedan iza switch-a, a drugi direkt u ruteru komplikuje dosta, posebno ako hoces da imas vise VLAN-ova... Opet, kazem, ja zivim to toga.

 Za neki klasican deployement, odvojen firewall/ruter, switch i par AP-ova. Ako moze da switch bude PoE, eto srece ne mora stuja u AP.

Sad sam razumeo tvoju configuraciju. To je profi varijanta i nije bas ono sto trazim. Ali ideja sa posebnom spravom za firewall je interesantna. Pogotovo ovi mali racunari ciji si link dao deluju zanimljivo.

Link to comment
Share on other sites

 Nema mi smisla da ti puca veza kablom izmedju rutera i R-Pi. Ja imam SBB, ali imam "samo" modem i svoj ruter(firewall), ali sve jedno - to bi moralo da radi.
 Pozovi SBB i pitaj za pomoc? Mozda da ti daju drugi ruter? OK je da nemas WiFi domet, da ti se brkaju kanali sa komsijama, ali da ti kabl ne radi lepo.... Probaj i drugi port na njemu i drugi kabl.
Hvala. Isprobaću pre svega kabal (već sam menjao portove) pa da vidim za dalje. Mislim da SBB tehničari trenutno ne zalaze u stanove i kuće, tako sam barem pročitao na drugom forumu.
Link to comment
Share on other sites

@DejanM Nasao sam u medjuvremenu i ovo:

https://www.aliexpress.com/item/4000266234442.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.fb80239eSVSdVu&algo_pvid=a550c0c1-2f77-4738-b9c9-34c4807b819b&algo_expid=a550c0c1-2f77-4738-b9c9-34c4807b819b-0&btsid=0ab6d70515854952916974562e1a30&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 Vrlo moguce da ga narucim koliko sutra... Ali i ako to uradim, nece utisci skoro... Shipping...

 Uglavnom, taj nacin rada firewall->switch->ap i naravno sve sto treba kablom u switch nije nista posebno. Mozes to raditi i kuci, sa nekim uredjajima pristojnije cene.... Ako ne povezujes LAN kablom ne treba ti PoE, pa mozes bilo koji switch, za sitne pare. I dalje to radi bolje, kad sve lepo razdvojis.

@Aibo Nema smisla da ti se stalno diskonektuje uredjaj vezan kablom, jednostavno to je odlika neispravnog uredjaja. Pozovi SBB, ili jos bolje, ne budi lenj, napisi im mail. Pre ce ti pomoci ako imaju vremena da razmsile. Mozda mogu da ti daju zamenski uredjaj da sam promenis? Ako znas to da uradis, neces ni oni morati da ti "zalaze"...

 U svakom slucaju, Tidal streaming je bas nezahtevan po pitanju veze, to kablom ama bas mora da radi...

 Ajde sad ti daj preporuku za R-Pi HAT sa DAC-om... svrbe me prsti, dosadno mi... porodicna izolacija,. crkavam od nedostatka akcije :) Nemam lemilicu, nisam uzeo u ruke jedno 20 godina i ne unosi mi se u kucu, samo HAT dolazi u obzir.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...