Jump to content


Pomoc oko litraze kutije za woofer


Misko.92

Recommended Posts

Imam zvucnik Boschmann ZX-152X-PRO, 15", 650w rms, da li bi neko mogao da mi izracuna litrazu kutije i da li da napravim bas refleks ili slot port kutiju, i koliko cevi je potrebno za bas refleks, precnik, duzina ili ako slot port, koja visina, sirina i duzina porta, nije mi problem pravljenje kutije, niti slozenost, volim da se majem sa tim stvarima, ali na zalost ne znam da uradim proracun.
Dimenzije gepeka su mi:
Sirina 85cm, dubina 65cm, visina 39cm.

Na linku ispod ima detaljnija specifikacija zvucnika. 

https://www.google.com/amp/s/www.autoviihde.com/zx-152xpro.html%3famp=1

 

IMG_20200323_223911_20200327015839281.thumb.jpg.f23e6c816949a56ebb3ed8f011c9df19.jpg

Link to comment
Share on other sites

Qts 0.580

Ovo je veliko, za bassreflex se ne preporučuje preko 0.4. Ova vrednost može u kompresionu kutiju ili TL, TL je preveliko za kola.

Pre pravljenja bi trebalo izmeriti stvarne parametre zvučnika, odnosno razraditi ga pa meriti.  Zapremina kutije će verovatno biti manja od optimalne, zbog ograničenog prostora u kolima.

Link to comment
Share on other sites

Za TL je poželjno Qts do 0.3, ovo je drajver za kompresionu kutiju, što je po dosta njih najbolja opcija za ozvučenje auta jer navodno postoji bass boost same kabine koji kompenzuje rani i blagi rolloff kompresione kutije, no ne mogu da tvrdim, nisam poredio...
Tu je ograničavajući faktor za kutiju dostupan prostor pre nego računica, neko pojačalo sa DSP-om je poželjno za korekciju odziva drajvera...
Ovo je dobar sajt za subwoofer-e
https://www.diysubwoofers.org/sbc/

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, somilenko said:

navodno postoji bass boost same kabine koji kompenzuje rani i blagi rolloff kompresione kutije

Ima i toga, nego kad je bas u mnogo maloj kutiji bude Qts mnogo veliki, imaće veliki pik na basu. Bez merenja stvarnih parametara može se simulirati i napraviti kutija koja će raditi, samo sa blago neizvesnim rezultatom.

Link to comment
Share on other sites

Osim toga, driver je 15", nema male kutije bez  korekcije. Ali ako treba samo da tutnji, onda napraviš najveću moguću kutiju koja staje u gepek. Kasnije ako se ukaže potreba, onda DSP. Zapremina gepeka je 215l.

Evo ovaj kalkulator daje 758l bassreflex kutiju f3=15Hz

https://www.lautsprechershop.de/tools/t_box_vented_hoges_en.htm

Odnosno 316l za kompresionu as Q=0.71 f3=33Hz

https://www.lautsprechershop.de/tools/zy1_t_box_closed_en.htm

Recimo za Q=0,9 dobije se 122l kompresiona kutija (f3=37Hz), manje nije preporučljivo. Takva kutija mora biti dobro napunjena damping materijalom i treba da ima debele zidove, recimo medijapan 25mm ili deblji.

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Nixie said:

Osim toga, driver je 15", nema male kutije bez  korekcije. Ali ako treba samo da tutnji, onda napraviš najveću moguću kutiju koja staje u gepek. Kasnije ako se ukaže potreba, onda DSP. Zapremina gepeka je 215l.

Evo ovaj kalkulator daje 758l bassreflex kutiju f3=15Hz

https://www.lautsprechershop.de/tools/t_box_vented_hoges_en.htm

Odnosno 316l za kompresionu as Q=0.71 f3=33Hz

https://www.lautsprechershop.de/tools/zy1_t_box_closed_en.htm

Recimo za Q=0,9 dobije se 122l kompresiona kutija (f3=37Hz), manje nije preporučljivo. Takva kutija mora biti dobro napunjena damping materijalom i treba da ima debele zidove, recimo medijapan 25mm ili deblji.

 

Znaci mogao bih da napravim 122l kompresionu, nisam pomenuo da sam napravio neku kutiju, ali oko 80l, bass refleks, to sam sam radio, jer se nisam odmah setio da postavim pitanje u forumu, npr sad kad radi na minimum jacine, dobar je zvuk, ali cim malo ga pojacam na pojacalu, naravno da busterise, pa zato pitam u 122l kompresionu se to ne bi desavalo, nije mi potrebno za takmicenje, ali volim jaci bass u kolima. 

Link to comment
Share on other sites

Bass može gde god odgovara ali se kutija mora dobro fiksirati, dobro učvrstiti (spregovima pošto 122 l nije malo, ima na YT dobrih DIY uradaka), a položaj drajvera zavisi samo od praktičnosti. Ako je okrenut na gore, nešto može da upadne u konus i da ostane tamo i zveči ili ošteti drajver, zato je horizontalan ili donji položaj po meni praktičniji, ali naravno pitanje je koliko je šta izvodljivo u konkretnom slučaju...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kao što rekoh, kutija što veća i napuni poliesterskom vatom bez nabijanja (Koflin, Lio za jastuke i jakne). Mala kutija i bassreflex ima mnogo veliki Q faktor i gubi se kontrola, ima mnogo izobličenja. Mislim da je za mali gepek bolje uzeti manji driver od 10" ili 12". 15" je za neki kombi gde možeš napraviti kutiju 200-300l. Alternativa je da se ceo gepek koristi kao kutija, ali u tom slučaju se izbacuje zadnja klupa i pravi pregrada na koju ide bas driver.

Probaj prvo da zatvoriš otvor i napuniš dampingom tu postojeću kutiju. Ako dobro radi, bez izobličenja, ostavi tako.

Link to comment
Share on other sites

Jos jedno pitanje, jel nije bitan oblik i dimenzije kutije, samo je litraza bitna jel da? 

Razmisljao sam da zvucnik bude sa gornje strane, znaci prema plafonu :-)

Dimenzije bi bile unutrasnje:

Sirina 82cm x dubina 66cm x visina 21cm.

To je oko 114 litra

Moje pitanje je da li je problem zato sto je zvucnik 20cm dubok, a kutija bi bila 21cm, znaci iza magneta bi ostalo 1cm do donje ploce kutije? 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, RADE said:

zašto ne probaš da kod trenutne kutije zatvoriš rupu bas refleksa. Napuni je čim stigneš i probaj.

Vec sam probao, bolji i lepsi zvuk ima, ali cini mi se da je mala kutija, pa sam zato mislio da napravim vecu, da bude na celom podu gepeka, pa sam zato napisao da bi unutrasnja visina kutije bila 21cm :-)

 

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Misko.92 said:

Vec sam probao, bolji i lepsi zvuk ima, ali cini mi se da je mala kutija, pa sam zato mislio da napravim vecu, da bude na celom podu gepeka, pa sam zato napisao da bi unutrasnja visina kutije bila 21cm :-)

 

ti zvučnici za kola ne idu baš nešto nisko koliko svet misli. Da bi imao pristojan zvuk, ma šta god to značilo, potreban ti je zvučnik sa par stotina vati prave snage i par stotina vati čiste snage pojačala. Ako ne misliš da ideš na trke, može biti da je dosta i ta kutija.

   U velikom broju slučajeva se kod tih kutija ide na nisko rezanje, uz korišćenje nekog nenormalnog pika, koji u stvari postaje odziv. I onda se dobija neki zvuk bez veze.....mada ni muzika koja ide uz to nije ništa bolja:D dum dum dum dum dum dumdum

 tras bum dum dum dum dum tras bum ....i tako 2 sata drmaju glavom po kolima  kao konji. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...