Jump to content


Usko grlo


jager

Recommended Posts

31 minuta ranije, zoranzu said:

Kad odlemis ili odvalis pletenicu,cesaces se i gde te nije svrbelo :lol:

A što bi njojzu dirao? pričamo o terminalima zvučničkim a iza njih obično stoji skretenica neka :)

 

EDIT

Il' sam ja pisaniju gornju pogrešno sFatio? Sad čitam, 'buksne sa zv. jedinica' Hm, šta mu to dođe.

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, dj.nik said:

A što bi njojzu dirao? pričamo o terminalima zvučničkim a iza njih obično stoji skretenica neka :)

 

EDIT

Il' sam ja pisaniju gornju pogrešno sFatio? Sad čitam, 'buksne sa zv. jedinica' Hm, šta mu to dođe.

Mislio sam na žabice krimpovane koje se kače na sami zvučnik :D

Link to comment
Share on other sites

Razjašnjeno. Svakako je bolje imati siguran spoj tj lemljeno na jezičke zv. jedinica umesto na kabl sa krimpovanim buksnama. One su obično od mesinga (vremenom oksidira) a ima ih i gvojzenih čak, skidao i sa nemačkih zvučnika (niže klase naravno)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam na svojim bass driverima (6 komada) skinuo originalni kalaj i odspojio pletenice. Zatim, očistio terminale do mesinga i zalemio nazad pletenice sa bezolovnim kalajem sa visokim procentom srebra. Narandžasti kabl (2x2x0.8mm) koji mi je interno ožičenje sam takođe direktno lemio za drugi kraj terminala na driverima. U ovom trenutku nemam ni konektore na zvučnicima već direktno bakarnu žicu  (narandžasti 2x4x0.8mm) uvrćem na ogoljeni bakarni vod na ulazu u skretnicu.

To je sada tako, dok ne finiširam nove zvučnike. Na njima ću imati tri konktora od kojih će jedan biti za uzemljavanje širma internog ožičenja.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, dj.nik said:

Razjašnjeno. Svakako je bolje imati siguran spoj tj lemljeno na jezičke zv. jedinica umesto na kabl sa krimpovanim buksnama. One su obično od mesinga (vremenom oksidira) a ima ih i gvojzenih čak, skidao i sa nemačkih zvučnika (niže klase naravno)

Vjerujem da su mesingane , ne vjerujem da su u nižu klasu dynaudia stavljali wbt :D .

Link to comment
Share on other sites

Velikoserijska proizvodnja, ko da gubi vreme na lemljenje, to je dodatna pozicija (radnik), povećan škart (neoprezan rad) itd. :)

Bezolovni kalaj je glupost jer zahteva mnogo višu temperaturu topljenja pa se bespotrebno rizikuje odlemljivanje pletenice i drugi mogući problemi. Kvalitetan standardni kalaj je sasvim dovoljan. I ploče pojačala, skretnica i svega drugog na putu signala  su rađene vrlo standardnim metodama lemljenja. Fensiranje je izgleda 'in' :) Stavi i po neku nalepnicu 'što skuplja elektromagnetnu prašinu' :D 

Link to comment
Share on other sites

Uzmi tamni kalaj :D

Samo obezbedi čistu, odmašćenu površinu i ako treba odseci oksidisani kraj kabla. I kabl i stopicu fino nakalaišeš i jednim potezom imaš besprekoran spoj. Dobra je praksa spoj pokriti termoskupljajućim bužirom, da se zaustavi oksidacija spoja.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, dj.nik said:

pa se bespotrebno rizikuje odlemljivanje pletenice i drugi mogući problemi.

Možda tebi.

4 minuta ranije, dj.nik said:

Kvalitetan standardni kalaj je sasvim dovoljan.

Do jednog nivoa percepcije kvaliteta.

6 minuta ranije, dj.nik said:

I ploče pojačala, skretnica i svega drugog na putu signala  su rađene vrlo standardnim metodama lemljenja.

Slažem se. Zato je samogradnja druga dimenzija, praktično nedostižna za serijsku proizvodnju.

7 minuta ranije, dj.nik said:

Fensiranje je izgleda 'in' :) Stavi i po neku nalepnicu 'što skuplja elektromagnetnu prašinu' :D 

Ne bi ti čuo razliku ni da si duplo mlađi.

2 minuta ranije, jagermaister said:

Frka mi je samo da ne posvjetli puno zvučno jer nema nazad :huh:

Naprotiv. Zvuk samo može da se raščlani na više elemenata, što je suprotno od posvetljenja, ali se zapravo pravilno kaže da je zvuk otvoreniji jer daje više informacije. Nevešto uvo to doživi kao tamniji zvuk, jer mu nedostaje slepljene nabijene oštrine.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Naprotiv. Zvuk samo može da se raščlani na više elemenata, što je suprotno od posvetljenja, ali se zapravo pravilno kaže da je zvuk otvoreniji jer daje više informacije. Nevešto uvo to doživi kao tamniji zvuk, jer mu nedostaje slepljene nabijene oštrine.

Vjerujem da bi dobrim lemom koliko toliko umanjio taj prelazni otpor .

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

Ja sam na svojim bass driverima (6 komada) skinuo originalni kalaj i odspojio pletenice. Zatim, očistio terminale do mesinga i zalemio nazad pletenice sa bezolovnim kalajem sa visokim procentom srebra. Narandžasti kabl (2x2x0.8mm) koji mi je interno ožičenje sam takođe direktno lemio za drugi kraj terminala na driverima. U ovom trenutku nemam ni konektore na zvučnicima već direktno bakarnu žicu  (narandžasti 2x4x0.8mm) uvrćem na ogoljeni bakarni vod na ulazu u skretnicu.

To je sada tako, dok ne finiširam nove zvučnike. Na njima ću imati tri konktora od kojih će jedan biti za uzemljavanje širma internog ožičenja.

Koliko dB si dobio ?B)

Link to comment
Share on other sites

Ako ćemo da cepidlačimo oko tipa spoja (btw, verujem da je buksna sasvim ok, normalno neka kvalitetnija, pozlaćena da ne oksiduje, na svojim zvučnicima koje sam pravio sam sve lemio jer nisam imao buksne), treba imati u vidu da posle svih tih lemova sa lem žicom oplemenjenom srebrom imamo ko zna koliko metara tanke aluminijumske žice (značajno tanje od internog ožičenja i poprečnog preseka lema) zavojnice kod Dynaudio zvučnika.
Ako ništa drugo, spoj bez lema ima određenu rednu kapacitivnost koja se smanjuje oksidacijom kontakata i može se ponašati kao high pass filter, naravno u veoma maloj meri, pa bi lemljenjem zapravo trebalo da se dobije više energije na niskim tonovima pre nego da se dobije svetliji balans zvučnika.
Iskreno, ja o vrsti lema ne bih previše brinuo, standardna kvalitetnija lem žica sa olovom je sasvim ok, bitnije je dobro zalemiti, tj dobro zagrejati lemljene elemente da se ne formira hladan lem nego bilo šta drugo.
Takođe, moje mišljenje je da se više može dobiti zamenom elemenata u skretnici ili bolje zamenom komplet skretnice i ožičenja zvučnika, kao i dodatnim dampiranjem kutije, samo je pitanje isplati li se ulagati u konkretan zvučnik i dali je pametno uopšte dirati fabrički zvučnik zbog dalje prodaje...
I da, srećan 8. mart svim ženama i onima koji se tako osećaju.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, somilenko said:

Ako ćemo da cepidlačimo oko tipa spoja (btw, verujem da je buksna sasvim ok, normalno neka kvalitetnija, pozlaćena da ne oksiduje, na svojim zvučnicima koje sam pravio sam sve lemio jer nisam imao buksne), treba imati u vidu da posle svih tih lemova sa lem žicom oplemenjenom srebrom imamo ko zna koliko metara tanke aluminijumske žice (značajno tanje od internog ožičenja i poprečnog preseka lema) zavojnice kod Dynaudio zvučnika.
Ako ništa drugo, spoj bez lema ima određenu rednu kapacitivnost koja se smanjuje oksidacijom kontakata i može se ponašati kao high pass filter, naravno u veoma maloj meri, pa bi lemljenjem zapravo trebalo da se dobije više energije na niskim tonovima pre nego da se dobije svetliji balans zvučnika.
Iskreno, ja o vrsti lema ne bih previše brinuo, standardna kvalitetnija lem žica sa olovom je sasvim ok, bitnije je dobro zalemiti, tj dobro zagrejati lemljene elemente da se ne formira hladan lem nego bilo šta drugo.
Takođe, moje mišljenje je da se više može dobiti zamenom elemenata u skretnici ili bolje zamenom komplet skretnice i ožičenja zvučnika, kao i dodatnim dampiranjem kutije, samo je pitanje isplati li se ulagati u konkretan zvučnik i dali je pametno uopšte dirati fabrički zvučnik zbog dalje prodaje...

Kutije su dodatno izdampirane s dva sloja body mase , stavljeni ruski kondovi , ozicenje je 4mm2 . Čisto me zanimalo mišljenje , hvala . 

Link to comment
Share on other sites

Frka mi je samo da ne posvjetli puno zvučno jer nema nazad :huh:
Ako ti se ne svidi, lem sa papučice možeš sasvim temeljno ukloniti sa pletenicom za čišćenje lema, ne bih rekao da je nepovratna intervencija.
PS: Koji su zvučnici u pitanju, Dynaudio koji model?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...