Jump to content


Dnevnik uvreda


nemanjamilicevic011

Recommended Posts

Poštovane kolege i ljubitelji hi fi zvuka,

 

Moram da se oglasim povodom nedavnih događaja gde sam ostao zatečen neprimerenom komunikacijom jednog člana foruma prema meni, a vidim da se to dešavalo i prema dugim članovima foruma često i u prošlosti, od strane istog čoveka.

 

Za članove koji nisu videli radi se o temi u okviru teme uvaženog člana koji se predstavlja kao Dragan Panev (Hi fi sistem), vezano za postavljanje (pozicioniranje) centralnog zvučnika kod surround zvuka. Ja sam se uključio u temu negde pri kraju gde sam prekopirao tekst sa dostupne literature proizvođača zvučnika gde se navodi da je moguće i preporučljivo iste pozicionirati u centru ispod ili iznad televizora. Taj se stav kosio sa stavom iznetog od strane kolege Delije gde on tvrdi da treba pozicionirati zvučnik ispod tv-a i on na svoje mišljenje i stav ima svako pravo. Ja sam izneo dakle tekst prekopiran na engleskog baš da ne bu uvredio eventualno neke članove koji misle drugačije. Izneo sam pored toga i moje utiske o pozicioniranju centralnog zvučnika u mom sitemu i to je moj lični zaključak na mom konkrentnom sistemu (niko od članova foruma nije bio pored mene da bi mogao da podeli svoje impresije).

Nakon navođenja drugojačijeg pristupa na koji ukazuju proizvođači  hi fi opreme, član koji se predstavlja kao Delija je krenuo sa omalovažavanjem, ponižavanjem i vređanjem mene (da ponovim da ja nisam iznosio svoj stav, ali i mislim da je baš tako kako proizvođač navodi, već sam prekopirao pomenuti tekst). Razlog navođenja mog obraćanja na temi (a o svojim razlozima nisam dužan da Deliju izveštavam, ali nije mi problem da i ovo podelim sa njim) nije bio da ga na bilo koji način omalovažim ili dovedem u pitaje njegove tvrdnje već da bi omogućio čitaocima teme koji imaju ahitekturu sobe takvu da je jedino mesto za pozicioniranje centalnog zvučnika iznad tv-a, da to mogu slobodno da urade, shodno preporuci proizvođača opreme.

 

Podsetio bi kolegu Deliju da je uvreda, omaložavanje i sl. Krivično delo, i navešču član 170, zakona republike Srbije.

 

Uvreda

Član 170

(1) Ko uvredi drugog,
kazniće se novčanom kaznom od dvadeset do sto dnevnih iznosa ili novčanom kaznom od četrdeset hiljada do dvesta hiljada dinara.

(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinjeno putem štampe, radija, televizije ili sličnih sredstava ili na javnom skupu,
učinilac će se kazniti novčanom kaznom od osamdeset do dvestačetrdeset dnevnih iznosa ili novčanom kaznom od stopedeset hiljada do četristopedeset hiljada dinara.

(3) Ako je uvređeni uvredu uzvratio, sud može obe ili jednu stranu kazniti ili osloboditi od kazne.

(4) Neće se kazniti za delo iz st. 1. do 3. ovog člana učinilac, ako je izlaganje dato u okviru ozbiljne kritike u naučnom, književnom ili umetničkom delu, u vršenju službene dužnosti, novinarskog poziva, političke delatnosti, u odbrani nekog prava ili zaštiti opravdanih interesa, ako se iz načina izražavanja ili iz drugih okolnosti vidi da to nije učinio u nameri omalovažavanja.

 

Za razliku od klevete, uvreda je vro lako dokaziva. Kao sto kaže jedan moj kolega profesor, sve sto nije zapisano, kao da nije ni izgovoreno.

 

Svako ko se prijavio na forum dobio je poruku da se saglasi sa uslovima pristupanja i bio dužan da ostavi svoje podatke (naravno moguće je da je neko i stavio lažne podatke, ali to dodatno komplikuje stvar jer se radi o lažnom predstavljanju). Advokatski tim koji zastupa moju kompaniju je vrlo lako dobio dva spora koja sam vodio za uvredu.

 

Žao mi je što kolega Delija kotisti spartanske metode, gde je svako ko viče glasnije i vređa druge bio u pravu. Na sreću vreme se umnogome promenilo od tada, i civilizacijske tekovine su nam ostavile da smo dužni da uvažavamo druge ljude i da ih ne ponižavamo jer misle drugačije od nas, jer oni na svoje mišljenje imaju pravo.

 

Kako često putujem (obišao sam gotovo sve kontinente i velki broj zemalja), a i član sam velikog broja foruma: Naim audio, MQA audio develop.., Tidal, Hi-res audio, Loudspeakers, Streaming Music, Roon Enthusiasets, i jos nekolicine, a odnedavno na moju prvobitnu sreću i ovoga, pa sam primetio određene različitosti. Ljudi koje sam sretao na putovanjima ili koje srećem putem pisane reči, se ophode prema drugima umnogome drugačije. Rečenice počinju: Uvaženi, smatram da bi trebalo, Možda bi moglo.., i ne vidim da bilo ko vređa sagovornike. Kako ne smatram te ljude boljim ili pametnijim od naših ljudi pitao sam se zašto neko ima potrebu da drugoga omalovažava ako drugačije misli. Možda je odgovor upravo u sudu, ali to je moje razmišljanje, pa ako bi i ostali krenuli ovim putem siguran sam da bi postali bolje društvo.

Moj dragi prijatelj, kolega i profesor Fakultata tehničkih nauka u Novom Sadu (sa namerom navodim Novi Sad jer vidim da je kolega Delija odatle) Ilija Ćosić, inače dekan tog fakulteta 2000 godine u vreme kada sam ja tamo bio postdiplomac, kaže: Ko ima potrebu da nekog ponižava, njemu nešto nedostaje. Nisam naveo svoje mišljenje već tuđe ali on je vrstan intelektualac i sjajan čovek.

 

Ja sam mogao na njegove uvrede i omalovažavanja da odgovorim istom merom, to bi mi bilo daleko lakše od pisanje ovog teksta ali nisam. Mark Tven kaže: Nikada se ne raspravljaj sa budalom, prvo će te spustiti na svoj nivo, a onda će te pobediti na iskustvo! Ja naravno ne mislim da je kolega Delija budala, što se i vidi jer sam nastavio polemiku sa njim biranim rečima, ali se nisam spuštao na nivo vređanja.

Nisam stigao da mu tada odgovorim na nekoliko opaski. Što se tiče mog znanja, kada bi se vodila neka arbitraža oko pitanja tehnike ili tehnologije, moj bi stav i mišljenje sud uvažio (kao diplomiranog inženjera tehnologije i magistra tehničkih nauka).

 

Jedna od prvih knjiga koje sam pročitao o Hi fi temi, pre skoro 30 godina, u prvoj rečenici kaže: Hi Fi je najmasovniji hobi na svetu (naravno postoje i druge definicije). I trebalo bi da se tako i ophodimo prema tome.

 

Druga opaska se odnosila na prilično mali televizor u mojoj sobi kako je naveo. Moj televizor je velicine 42 inca ili ti 107 cm je dijagonala. Proizvođači plazma televizora preporučuju razdaljinu 2,5 puta veću od dijagonale, a to je upravo razdaljina sa koje gledam isti. Tako da je veličina po meni optimalna (ali on svakako ima pravo na svoj stav), ja moje stavove argumentujem.

Pioneer Kuro tv koji sam kupi pre 13 godina je tada spadao u red najboljih televizora na svetu i mnogi članovi raznih foruma ga još uvek imaju i postoje silni testovi i svim ozbiljnim časopisima, nedavno ga je ocenjivao, čini mi se hi fi choice i opet je ocenjen odlično. (Korato ga je jako dugo držao u svom salonu).

 

Sto se tiče pozicioniranja mojih hi fi elemenata na koje si uputio kritiku i omalovažavanje je plod dva pristupa. Prvi je inženjerski gde se trudim da arhitekturu i opremu sobe za slušanje prilagodim (odabirom zavesa, tepiha, podloge za zvučnike, njihove pozicije, zidne obloge,...) dobijanju boljeg zvuka. Drugi pristup je filozofski, nisu hi fi uređaji mene kupili već ja njih i ja njima gospodarim, a ne obrnuto, i raporediću ih kako ja odredim poštujući mišljenje ostalih članova domaćinstva.

Da zaključim razlog mog pisanija je da probamo da se suzdržimo od vređanja neistomiljenika ili bilo koga na forumu. Probajmo da mister Hajda ostavimo zauvek u telu Doktor Džekila.

 

Srdacan pozdrav za sve članove

Link to comment
Share on other sites

Ех, шта рећи драги колега. али на нашу велику жалост то је овде ко добар дан.

Више је то слика и прилика дотичних колега форумаша, одраз њихове личности и персоне.

Сада очекујте групни улет сличних истомишљеника  на ову вашу тему.

Пошто дуго пратим хај фај форум, могу рећи да се број чланова који постављају теме, коментаре, баш доста смањио. Да не кажем да су остали само ови "хајдовци" :-D, или "џекиловци" :D. Није да није било сличних апела као што је овај ваш, али изгледа да слабо делује овакав "антибиотик" .

Поззз и тотално подржавам ваш апел !!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Lično mi je veoma teško kada vidim da klizimo u društvo u kome postaje krivično delo glasno reći svoje mišljenje o nečemu ili nekome jer se sve može interpretirati kao uvreda ili omalovažavanje ali to je moj problem i iskoristio sam forum da iskažem svoje neslaganje s time.

Što se foruma tiče, sigurno nećemo krenuti tim putem, a to je da na forumu, u temama i o pitanjima od kojih nikome ne zavise ni život ni karijera ni reputacija ni ugled ni čast, neko odavde krivično goni drugog člana zbog diskusije u kojoj se osetio uvređenim ili omalovaženim a nisu mu pomenuti ni članovi porodice, ni nacionalnost, ni veroispovest, ni lični integritet, niti bilo koji drugi status.

Ako i pored intervencija moderacije u neregularnim diskusijama nameravaš da kreneš putem prijava i suda, ili si preterano osetljiv, najlepše te molim da se iščlaniš sa foruma. Denuncijacije zbog testosterona ovde neće biti.

Hvala na saradnji.

Link to comment
Share on other sites

Willi Studer,

 

hvala ti na iskrenom pisanju. Naravno da ne zelim da krenem tim putem, ja sam razuman covek i svako ima pravo na priliku. Cilj mi je bio da precizno definisemo vredjanje i eventualne konsekvence istog ponasanja. Svakako da svako ima pravo da iznosi svoje misljenje (na taj nacin i pomaze drugima) jer empatija je prirodna ljudska osobima. Ali uvazeni Willi, niko nema pravo drugoga da ponizava, kao sto vidis ja sam se susdrzao od rasprave.

 

Hvala na predlogu, razmislicu.

Link to comment
Share on other sites

U najvećoj meri bi se složio sa autorom teme ali ne vidim da se ovim išta može postići jer ispod njegovo imena piše VIP. Cenim da je on onda dao neke donacije ovom forumu čim mu stoji taj potpis.

Pošto ima dugu istoriju vredjaja drugih članova, čuo sam za njega i pre nego što sam ja postao član - onda ništa. To je tako ovde. Ili kako bi rekli neki spolja - moraš da pihvatiš realnost.

 

Link to comment
Share on other sites

Aleksandre75, hvala i tebi na poruci i podrsci, ali ono nasta sam hteo da ukazem je da je recnik uvreda postao svakodnevnica, i protiv toga treba da se borimo (Pitahu Cercila za vreme drugog svetskog rata da li dozvoljava da smanje iznos davanja za kulturu kako bi se plasirao novac u naoruzanje, a on ogovori, nikako pa protiv toga se i borimo). Trebalo bi da se cuvamo te posasti, i svakako ce svima biti lakse, izvinjavam se ako sam nekoga uvredio.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vdzele said:

U najvećoj meri bi se složio sa autorom teme ali ne vidim da se ovim išta može postići jer ispod njegovo imena piše VIP. Cenim da je on onda dao neke donacije ovom forumu čim mu stoji taj potpis.

Pošto ima dugu istoriju vredjaja drugih članova, čuo sam za njega i pre nego što sam ja postao član - onda ništa. To je tako ovde. Ili kako bi rekli neki spolja - moraš da pihvatiš realnost.

 

Па, зар га то аболира од таквих поступака !?

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, vdzele said:

ispod njegovo imena piše VIP. Cenim da je on onda dao neke donacije ovom forumu čim mu stoji taj potpis.

To je status po broju postova koji se dodeljuje automatski. Članovi ne daju donacije forumu, ako se izuzme ulaznica za Hi-Files Show.

Link to comment
Share on other sites

Gospodine Willi dali ste sebi za pravo da jedino Vi ocenite šta je u redu a šta ne.
Za to je u svakom društvu, na Vašu žalost, jedino nadležan sud!
Kao forum HiFiles i Vi kao moderator foruma samo ste propisali pravila za komunikaciju nas članova na vašem portalu. Na osnovu njih ocenjujete da li su članovi prekršili pravila i sankcionišete ih. To apsolutno ne znaci da time možete uskratiti pravo bilo kom članu da zadovoljene zatraži i ostvari i na drugi način pogotovo ako je prekršen zakon. Vi svakako niste nadležni da procenjujete da li je zakon prekršen već samo i iskljucivo sud, kao sto već rekoh.
Naravno da i Vaša loša moderacija i odluke nadležnih foruma HiFiles mogu takođe biti dovedeni u pitanje, sviđalo se to Vama ili ne. Pa danas se ljudi sude za sve i svašta i ne samo u USA.
Ovo je generalni stav i nema veze sa uzrokom.
Sto se tiče samog foruma HiFiles i Vas kao moderatora konkretno mislim da sve odlicno funkcioniše rekao bih mnogoooo bolje nego na ogromnoj većini domaćih foruma.
Grešaka naravno ima (ko ih pak ne čini) ali su one po mom mišljenju retke i stičem utisak da se svi moderatori i gospodin Ljuba veoma trude da ih otklone sto je pre moguće.
Konkretno, žao mi je sto je došlo do ovoga. Post gospodina Nemanje je sjajan (verujem da ima određen broj članova koji imaju sličan osećaj u vezi sa pojedinim članovima foruma).
Moje iskustvo sa gospodinom Delijom je potpuno drugačije-odlicno od iskustva gospodina Nemanje.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Willi Studer said:

Delijin post je uklonjen. Šta tačno ide na obraz foruma? Molim precizne opise i linkove.

Ako vi konkretno ne vidite onda je to još veči problem.

Mislite da šarena pilulica nije nešto kad bi trebalo potegnuti vaš pravilnik o ponašanju članova. Možda nebi bilo loše da ga opet pričitate.

Imate li vi uopšte neku granicu kad ljude sklanjate sa ovog foruma? Sklonili ste post i to je to? Sledeći put kad opet to uradi onda šta? Ja da se odjavim sa foruma jer sam preosetljiv? A link vam ne mogu dati jer ste uklonili dokaz.

Link to comment
Share on other sites

Uuuhhh, ja bih pozvao sve da kolektivno smanjimo doživljaj. Svedoci smo, na žalost, sveprisutne narastajuće agresije i primitivizma u društvu. Zato,.........................polako izbrojmo prvo do deset......................................:)

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, _Naum said:

Najveća greška je brisanje postova. Ni jedan ne bi trebao biti obrisan. 
Možda treba samo pooštriti kazne, al sve postove ostaviti!

Praksa je pokazala da u korumpiranim sistemima pooštravanje kazni samo povećava nivo nepravde i nefunkcionisanja sistema. Ne treba pooštravati kazne  nego poboljšati sistem sprovođenja

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, _Naum said:

@ivanp agresiju cemo mozda smiriti brojanjem do deset, ali primitivizam teskko,, 

Slažem se potpuno zato treba delovati lokalno!!! Da bi eventualno nešto dobili globalno...................:)

Link to comment
Share on other sites

@Delija, ja moram samo da dodam da nije bilo potrebe da tupite. Relativno sam nov na forumu, i ne znam celu istoriju komunikacije između vas dvojice, ali smatram da uopšte nema potrebe da peckamo jedni druge ovde. Naravno, ako je dobronamerno, uvek možemo da se šalimo, to podržavam. Samo ne bih voleo da tema ode na drugu stranu i da bez potrebe tovarimo jedni druge. Inače, za svaki savet koji sam dobio hvala do neba svima.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...