Jump to content


Intel NUC kit


Dacho

Recommended Posts

Pazi sad, daleko od toga da optimizovani win ne zvuči sjajno. Zvuči zaista izvanredno.

Ni snakeoil OS u free varijanti ne zvuči spektakularno, a ne bih baš mogao da kažem da je neka velika razlika između recimo snakoila u free varijanti i wina podešenog sa fidelizerom.

Međutim, kada se aktivira Snakeoil OS, tu dolaze do izražaja razna podešavanja i mogućnosti. Sa izolovanjem jezgara i podešavanjem prioriteta procesa i puštanjem muzike iz RAMa to poprima sasvim drugačiju dimenziju.

Ono što zaista fascinira je rekreacija prostora, brzina i definicija. Govorim o MPD plejeru.

Meni po malo smeta nedostatak teksture u odnosu na tu brzinu, definiciju, dinamiku, transparenciju itd, ponavljam u odnosu na sve ostalo malo mi fali teksture. Sve teče glatko i tehnički savršeno pa se ima malo utisak ispranosti. Daleko od toga da nema životnosti i emocija, ali malo zaostaje tekstura.

Doduše, tek sam aktivirao OS i počeo da se igram, a mogućnosti za korekcije zvuka su sjajne.

Link to comment
Share on other sites

Rpi 3 i USB nije dobra opcija nikako, nekoliko puta sam proverio i definitivno sam odustao. Rpi 4 i USB bi trebalo da bude bolje, a to kaže i @InSides.

Ja sam oduševljen kako dobro radi RPi sa gomilom free softvera, posle epizode sa BS Node 2i i Cocktail N15 ovo je uživancija. Ali šta vredi kad je zvuk njanjav. Slušao sam par dana sa Zokijevim vrhunskim LAN i digitalcem, ali džaba.

Link to comment
Share on other sites

 R-Pi i 3 i 4 imaju i audio i USB izlaz, ali je audio na svima jako los (citaj los kompjuterski audio), a USB ... onako. :) Na R-Pi 4 je navodno dobar, ili bar korektan, ali ja nemam USB DAC da probam.

 Ja teram R-Pi 3B+ sa Allo DAC-om - i uz DAC to zvuci OK. Ima i Allo bolji opcija za DAC. Ima opcija i za bolji USB. Ne moze u isto vreme bolji DAC i bolji USB (ima samo jedan HAT), ali moze recimo bolji DAC + standardni USB....

 Ono sto propustate je cena. Ako kupite Allo DAC neki bojli, plus dodatno napajanje, pa kupite dodatno neki bolji USB board, cena da dodate jos jedan Pi je mizerna... sam Pi je 40-tak EUR, ni ko kabl. ;) Cena je za napajanje i DAC / USB plocice audiofilskog kvaliteta, sam Pi je jevtin.

 Ako hocete USB i DAC uzmite dva Pi-a, jevtini su. :)

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, srdjan_c said:

Rpi 4 i USB bi trebalo da bude bolje, a to kaže i @InSides.

Циљам према овоме у комбинацији са ROCK-ом на NUC.

28 minuta ranije, garson said:

A USBridge Sig, DigiOne itd? Skuplje jeste ali verovatno i ozbiljnije.

USBridge Signature је интересантно решење. Имајући у виду да када се користи RPi Compute Module, мора (мислим, мора) се користити екстерни chipset за USB и Ethernet, па то онда мало компликује ствари зато што није само напајање, него и компатибилност тих додатних чипсета са оперативним системима.

Колико могу да видим, RoPieee поддржава USBridge, тако да може да се проба (ако се у скоро време релаксирају поште) мада га Allo нигде официјално не помиње (осим на Roon форумима).

Са друге стране, DimDim је почео (и мислим завршио) развој сличне платформе на бази Compute Model 3, коју је назвао AudioPi. Не знам који су му планови за комерцијализацију исте (и дали их има), али неки његови приступи ми се доимају:

AudioPi_01-Large.jpg

Link to comment
Share on other sites

Probajući svašta nešto do sada skapirao sam par stvari:

1. PC/Mac/Linux/šta-god-drugo: traži posvećenost, znanje i eksperimentisanje

2. Mini comp: slična priča, samo što je ovde ponuda raznovrsnija

3. Komercijalno rešenje: od gomile đubreta, do izuzetnih sprava. Obavezno probati, softver zna da upropasti ceo doživljaj

Za sada sam probao:

- PC/Win10/Album Player/Minority Clean - trenutno koristim, opcija LAN

- PC/macOS - probao svašta od plejera i batalio

- RPi 3 B+/Volumio/NAS/BubbleUPnP Server - radi odlično, zvuk onako, njanjav...ide preko HiFiBerry Digi+ Pro, FTA koaksijalac, FTA LAN....džaba sve....probao i svašta drugo od softvera za RPi, bez značajnog pomaka u kvalitetu zvuka

- BlueSound Node 2i - super uređaj, jednostavan za upotrebu, odlična iOS App, zvuk bolji nego preko PC-a, ali kod mene je iz nekog razloga zvuk seckao, pa sam ga posle par dana pokušavanja izbacio napolje

- Cocktail N15D - odličan hardver, najbolji zvuk od svega ovoga, ali katastrofalna aplikacija za kontrolu uređaja...kažu da sada radi, ne znam, iskreno me boli uvo, ne želim više da ga vidim

 

Interesantni su i Zen mini mk3 (možda sačekam još malo i skupim za Zen mk3), Cambridge CXN (V2), Lindemann Limetree Bridge, Atoll MS120,....verovatno ima još strimera koji bi mogli da dođu u obzir, videćemo, ne žurim.

 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, siroma said:

Jel dolazi u obzir samo strimer za slušanje muzike? Bez PCa, os-a, daca,...

Strimer u net, Tidal i... Šljus?( podržava i Airplay, blutut, ostale servise, a i puštanje lokalne muzike)

Ja koristim (i) ovaj

https://www.arylic.com/products/s10-wireless-preamplifier

 Ja za to koristim R-Pi 3B+ i Alllo Boss, od skora. Radi to. :) Mislim da je ideja da se dobije malo kvalitetniji zvuk od ovoga sto ti predlazes. Ja sam ovo uzeo jer je naleteo taj DAC na forumskim oglasima, a Pi sam imao od ranije...

 Na kraju dobijes kutijicu slicne velicine kao ova tvoja, unutra su dve "plocice" - sam Pi i DAC kao HAT. Mozes malo vise da se igras sa softverom, ja sam se zato odlucio za ovo - igralo mi se.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, nkrgovic said:

 Ja za to koristim R-Pi 3B+ i Alllo Boss, od skora. Radi to. :) Mislim da je ideja da se dobije malo kvalitetniji zvuk od ovoga sto ti predlazes. Ja sam ovo uzeo jer je naleteo taj DAC na forumskim oglasima, a Pi sam imao od ranije...

 Na kraju dobijes kutijicu slicne velicine kao ova tvoja, unutra su dve "plocice" - sam Pi i DAC kao HAT. Mozes malo vise da se igras sa softverom, ja sam se zato odlucio za ovo - igralo mi se.

Pa sad dal je bolji ili ne , je diskutabilno. Trebalo bi ih uporediti.:hdphones

Na nekim testovima (mada znamo kako se prave testovi) je Arylic čak veoma visoko plasiran. (peti od 20 testiranih)

Meni se ovo svidjalo jer je embeded sistem, ne bootuješ, ne baviš se ITem (dosta mi ga je :heat) uključiš i radi. Ne treba ti ništa od računarske infrastrukture ( Server, PC, operativni sistem, ...) Samo Net. Još je i preamp pa ide direktno na IcePower

User interfejs je tablet. Podržava kako muzičke servise tako i lokalnu muziku.

Ima Arylic i DIY varijantu. ovo npr Sa I2S izlazom pa možeš da se zezaš sa razni DACi^_^. I to sam razmišljao da uzmem ali sam se odlučio da (prvo)  uzmem ovo skutijano i gotovo. Ali možda i švajserski naručim.

Link to comment
Share on other sites

Meni je, iskreno, želja da nađem adekvatan embeded device, koji radi kako treba, pod 1, a onda i da zvuk bude kako treba.

Innuos je sa onim što nudi i kako su zamislili njihov sistem, meni najbliži, čak sam sada bliži opciji da ne idem na mini, već odmah na "starijeg brata". Videćemo, kao što napisah, nigde ne žurim, mogu samo da skupim još malo parica, pa da pikam na nešto skuplje.

Link to comment
Share on other sites

Za rendisanje muzike definitivno ne treba i7 sa Giga, Miga i Windowsom.

Jedno od rešenja jeste komp (širok pojam ali definitivno komp sa OSom) i DAC

Drugo je samo minijaturni renderer koji sve sam radi.

Ja sam nekako ubedjen da i ovo drugo će da odradi posao više nego dobro.

Ali ne napuštam ni prvu ideju (mini komp i JLSounds DAC imam)

Link to comment
Share on other sites

@siroma

Taj mali Arylic nema nikakav digitalni izlaz da ga zakačiš na odvojeni DAC? Jedino USB vidim kao mogućnost ako je zasnovan na nečemu što liči na RPi pa podržava USB class 2 audio. Jesi li probao, ili je to možda samo za flešku...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aibo said:

@siroma

Taj mali Arylic nema nikakav digitalni izlaz da ga zakačiš na odvojeni DAC? Jedino USB vidim kao mogućnost ako je zasnovan na nečemu što liči na RPi pa podržava USB class 2 audio. Jesi li probao, ili je to možda samo za flešku...

Moj model nema

Postoji model koji ima I2S izlaz Pa vezuj na DAC ako baš hoćeš 

https://www.arylic.com/products/up2stream-prov2-receiver-board

diy_audio_boards_up2stream_pro_v2_64deeb

 

6c2dd62113dd4247ee685f60516897c5_1024x10

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dobiću baš taj S10 pa rekoh da ga možda iskoristim kao strimer umesto Pi 3 jer je lepši tako fino skutijan. Ali sam se začudio da nisu stavili nijedan digitalni izlaz, šteta, sumnjam da bi ih koštalo puno da izvuku makar coax recimo.

Link to comment
Share on other sites

Nakon update-a novog firmware-a na Cocktail N15D, uredjaj progledao. Apple aplikacija je takodje azurirana i konacno i ovaj zvucno odlican uredjaj ima i pristojnu upotrebljivu aplikaciju. Sa dodatim internim SSD diskom za kolekciju, Tidal podrskom, sasvim korektno kod mene svira.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, pavleki said:

Nakon update-a novog firmware-a na Cocktail N15D, uredjaj progledao. Apple aplikacija je takodje azurirana i konacno i ovaj zvucno odlican uredjaj ima i pristojnu upotrebljivu aplikaciju. Sa dodatim internim SSD diskom za kolekciju, Tidal podrskom, sasvim korektno kod mene svira.

Uredjaj svira super, ali je aplikacija bila bljuuuuu... 

I ja sam čuo da su je unapredili, ako su ispravili nedostatke to je super! 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aibo said:

Dobiću baš taj S10 pa rekoh da ga možda iskoristim kao strimer umesto Pi 3 jer je lepši tako fino skutijan. Ali sam se začudio da nisu stavili nijedan digitalni izlaz, šteta, sumnjam da bi ih koštalo puno da izvuku makar coax recimo.

Ne radi se tako biznis. Moraš da imaš liniju proizvoda. Jedan će da bude lepo skutijan i sa daljinskim upravljačem ali bez proširenja a drugi proizvod će biti open arhitekture sa svim mogućim opcijama, ali bez kutije i daljinskog, Treći će imati i pojačalo u sebi, Četvrti ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...