Jump to content


Intel NUC kit


Dacho

Recommended Posts

11 minuta ranije, garson said:

Jedno pitanje. Cemu upsample recimo PCM 44.1 na DSD512? I sto bas DSD512, sto ne 128 ili 256 ili cak 1024?

Mada to nije cak samo upsample, vec se i format menja (PCM u DSD).

 Tu imas dva pitanja: 

  • Da li konverzija PCM u DSD
  • Da li upsample.

 Ovo prvo zavisi od konvertera. Neki mozda bolje rade sa DSD signalom, zavisi od konstrukcije, a najvise od izlaznog filtera. DSD zahteva jednostavnije izlazne filtere i moguce ih je (cesto) napraviti bolje za isti budzet jer imaju manje komponenti. Kazem, mnogo zavisi od implementacije.

 Ovo drugo je skoro uvek odgovor da. Generalno, Delta-Sigma konverteri uvek imaju gresku u radu (ovo ima veze sa time da su oni u sustini jednobitne masine, tj. rade jedan po jedan bit), koja je izazvana i greskom vezanom za float implementaciju u procesorima, plus sto izlalzni filteri nisu nikad linearni (ne postoji vertikalni filter, kao sto ne postoji ni vertikalna linija kao funkcija).Kod R2R dacova ovo je manje pristutno, ali realno i njima je potreban upsample na maksimalnu, tj. radnu rezoluciju. 

 E sad, upsample ce da odradi cesto i sam DAC direktno, nije problem (zato imas npr. 32-bit 384kHz DAC u CD plejeru) - ali sasvim je sigurno da je moguce napraviti bolji upsample algoritam ako imas dovoljno procesorske snage. Time rasterecujes DAC i dajes mu "bolji" input. Da se razumemo, nije taj input da sadrzi vise informacija (ne moze da sadrzi, to je sustina upsamplinga), vec je samo pogodniji za obradu, tj. vise prija DAC-u.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, nkrgovic said:

 Tu imas dva pitanja: 

  • Da li konverzija PCM u DSD
  • Da li upsample.

Da, zaboravih to pomenuti, ne samo upsample (sem ako neko ne radi 44.1 u npr 192) vec i konverzija PCM u DSD.

Da li tu onda imamo izmenu originalne informacije? Recimo konverzija 44.1 u 88.2 ili 176.4 ne bi trebala da ima takav uticaj, kao npr 44.1 u 192?
 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, garson said:

Da, zaboravih to pomenuti, ne samo upsample (sem ako neko ne radi 44.1 u npr 192) vec i konverzija PCM u DSD.

Da li tu onda imamo izmenu originalne informacije? Recimo konverzija 44.1 u 88.2 ili 176.4 ne bi trebala da ima takav uticaj, kao npr 44.1 u 192?

 Ja koliko znam to niko normalan ne radi... Imas 384Khz i 352kHz podatke... Da li neko menja sample rate... ne znam zasto bi.

14 minuta ranije, Thecoki said:

Upsamling radi DAC ili Strimer, serveri ne?

 DAC radi ako ne uradi neko pre njega. Znam da dCS i Chord imaju dedicated upsamplere, mozda ima jos neko. Streamer moze a ne mora. Koliko sam razumeo @golum neki serveri rade upsample.... Nisam ni ja znao do danas.

 Tehnicki, mozes da radis i offline, tako sto sve upsample-ujes na format koji prima tvom DAC-u pa cuvas u tom formatu, ali time trosis mnog diska...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, golum said:

fura MSB Select 2 sa upravo Roon Nucleus-om

Чини ми се да велики допринос томе је то што и сама компанија MSB агресивно гура Nucleus за спој са њиховим DAC-овима...

...и ако је неко решио да потроши $100K+ на D/A процес у своме систему, логично ми је да иде са препорукама фирме коју сматра за релевантну.

Не пратим WBF активно и не знам човека, али било би интересантно да се види дали би он променуо Nucleus за нешто скупље ако и MSB почне препоручивати тако нешто.

1 sat ranije, Zexx said:

Nucleus je najobičniji "off-the-shelf" Intel NUC spakovan u lepše kućište s pasivnim hlađenjem. Ovo ne napominjem u negativnoj konotaciji, nego kao činjenicu da se za značajno manje para u domaćoj radinosti može dobiti to isto.

Мени је веома симпатичан тај приступ Roon Labs-а. Дају на длан целу custom дистрибуцију Linux-a, која је (како они кажу) оптимизована за (1) тај хардвер и (2) њихов софтвер, дају све информације за компатибилни хардвер и сијасет инструкција за DIY публику, како би се улазна цена смањила...

...за оног ко неће да се тиме смара, ево понуда за готови пакет, који има лепшу кутију и кошта више.

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, nkrgovic said:

 Koliko sam razumeo @golum neki serveri rade upsample.... Nisam ni ja znao do danas.

 Tehnicki, mozes da radis i offline, tako sto sve upsample-ujes na format koji prima tvom DAC-u pa cuvas u tom formatu, ali time trosis mnog diska...

Sve tacno :-) :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, InSides said:

Не пратим WBF активно и не знам човека, али било би интересантно да се види дали би он променуо Nucleus за нешто скупље ако и MSB почне препоручивати тако нешто.

Hm...mislim da bi

U svakom slucaju daleko odosmo od zadate pocetne tacke pa se izvinjavam na off-u sa moje strane.

Pozdrav svima!

G

Link to comment
Share on other sites

Zašto bi se radio apsempling ako iza toga nije predviđena neka dodatna operacija? Apsemplovanim materijalom samo dodatno opterećujemo ili preopterećujemo D/A chip nepotrebno velikom količinom podataka. Recimo sa 44.1K ideš na 705.6K. To je 16 puta više podataka za svaki kanal. Koliko je to više struje? A vremenska konstanta obrnuto smanjena.

Link to comment
Share on other sites

Upravo testiram kombinaciju servera koji se vrti na QNAP-u i RPi 3 koji strimuje na Devialet, remote iPhone.

Od servera sam probao dva: MinimServer i BubbleUPnPserver. Oba rade ok, bez ikakvih problema, po meni bolja opcija Bubble, ali je teži za podešavanje.

Strimer je RPi 3 sa HiFiBerry Digi+ Pro na kome se vrti Volumio, trenutno se napaja preko Xiaomi baterije.

Veza sa Devialetom je FTA koaksijalac, komad iz novije proizvodnje, trenutno u gostima.

Remote je iPhone, a App je mconnect.

Kad se podesi radi odlično, nema nikakvih problema, nijednom nisam imao nekih nepredviđenih problema.

Zvuk? Odličan, rekao bih, ali za nešto više moram malo detaljnije da se pozabavim slušanjem i poređenjem. Za sada mi je fascinantno kako ovo odlično funkcioniše, a komplet softver free.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nkrgovic said:

 Ja koliko znam to niko normalan ne radi... Imas 384Khz i 352kHz podatke... Da li neko menja sample rate... ne znam zasto bi.

Kako sad odjednom nikad ne radi, a pominjasmo upsampling nekad i u samom DACu itd.

Slicno pitanje i za konverziju PCM u DSD. Da li se gubi ista od originalne informacije? Sta se dobija konverzijom u DSD512?

Mislim pitanje je za bilo koga.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, srdjan_c said:

 

Strimer je RPi 3 sa HiFiBerry Digi+ Pro na kome se vrti Volumio, trenutno se napaja preko Xiaomi baterije.

 

Hifi berry digi + , pa nek' je i Pro , je "igračka" u odnosu na Allo Digione signature.Testirali uporedno pre par dana. Digi+ jednostavno nije dostojan partner Devialet-u.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, srdjan_c said:

Strimer je RPi 3 sa HiFiBerry Digi+ Pro na kome se vrti Volumio, trenutno se napaja preko Xiaomi baterije.

Veza sa Devialetom je FTA koaksijalac, komad iz novije proizvodnje, trenutno u gostima.

Нисам испратио раније, можда си напоменуо - зашто не директна USB веза са RPi?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, srdjan_c said:

Loš je usb kod RPi.

Ето видиш, код мене сасвим другачије искуство.

Мада, ја сам трошио RPi 4, који има драстично различиту (на папир бољу) имплементацију USB-а. Чак и ghetto имплементација где садашњи компјутер је изигравао Roon Core, a RPi 4 тек тако убачен у ланац није свирала горе од компјутера директно у Devialet, што је само по себе импресивно.

Свакако, то може исто да значи и да тај мој компјутер није нешто изузетно, али прилично сам сигуран да је више но адекватан. :)

Сврби ме да пробам и Pro-Ject-ово решење (ОК, John Westlake-ово решење), али тиме већ улазим у буџетску класу (и то само за end-point!) коју бих хтео да избегнем.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Thecoki said:

@garson Dobro pitanje,mene to isto interesuje.Dsd definitvno zvuči najbolje od svih digitalnih zapisa.

Da,  slažem se sa tobom jeste poseban osećaj. Dobri albumi sa dobrom produkcijom u dsd formatu su za klasu iznad flac, wav... Često zvuče kao odličan vinyl lp.  Da se razumemo ne mislim da je vinyl superiorniji u odnosu na druge medije, već da je doživljaj zvuka sličan sa dobrog dsd-a. 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, InSides said:

Ето видиш, код мене сасвим другачије искуство.

Мада, ја сам трошио RPi 4, који има драстично различиту (на папир бољу) имплементацију USB-а. Чак и ghetto имплементација где садашњи компјутер је изигравао Roon Core, a RPi 4 тек тако убачен у ланац није свирала горе од компјутера директно у Devialet, што је само по себе импресивно.

Свакако, то може исто да значи и да тај мој компјутер није нешто изузетно, али прилично сам сигуран да је више но адекватан. :)

Сврби ме да пробам и Pro-Ject-ово решење (ОК, John Westlake-ово решење), али тиме већ улазим у буџетску класу (и то само за end-point!) коју бих хтео да избегнем.

Tako je, usb na 3 nema veze sa usb na 4. RPi 4 je druga priča, ali meni je ova igrarija više eksperimenta radi, da vidim ima li (koliko je velika) razlike u implementaciji:

1. PC/Win10 -> LAN -> Devialet

2. NAS/Server -> RPi 3 -> Devialet

Link to comment
Share on other sites

@džonibigud

Khm, neće mnogo talasam. DSD produkcija Ne postoji. Studio radi sa PCM materijalom pa kad završi posao može da ga pretvori u DSD tj. jedno-bitnu informaciju kao izlazni format. DSD ne može da se edituje, ne može da se spoje dva dela a da se ne čuje 'puc' na tom mestu. DSD po svom formatu nosi jako veliki digitalni šum u visokim frekvencijama koje se reflektuju i u audio područje. Ali, 'neki to vole vruće', beše film ...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, dj.nik said:

@džonibigud

Khm, neće mnogo talasam. DSD produkcija Ne postoji. Studio radi sa PCM materijalom pa kad završi posao može da ga pretvori u DSD tj. jedno-bitnu informaciju kao izlazni format. DSD ne može da se edituje, ne može da se spoje dva dela a da se ne čuje 'puc' na tom mestu. DSD po svom formatu nosi jako veliki digitalni šum u visokim frekvencijama koje se reflektuju i u audio područje. Ali, 'neki to vole vruće', beše film ...

Dobar dan DJ kako si:D Slažem se sa svime što si rekao. Meni se sviđa DSD format baš, više od flac i wav pa neka i grešim:)

Link to comment
Share on other sites

Dsd upakovan u Sacd je zakon, samo što nema više od 64 (x44. 1). Pitam se da li bih umeo da na blind testu prepoznam razliku između 64 i 128, 256? Ne verujem, više je psihološki momenat da veća brojka čini i veće uživanje. Posebno me iritira što lp trpsju u dsd format. U većini slučajeva to ne liči ni na šta (kućna radinost) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...