Jump to content


Intel NUC kit


Dacho

Recommended Posts

 Ja znam ponesto o serverima i streaming-u, ali .... Ne kapiram sta tu moze da utice na zvuk.

 Mislim, kapiram sta moze, ali zahteva da budes bas traljav u implementaciji. Ne mogu da kapiram da je Nucleus kao cisti mrezni stream server losiji nego Inous, a jos manje da to ne moze da se sredi update-om.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nkrgovic said:

 Ja znam ponesto o serverima i streaming-u, ali .... Ne kapiram sta tu moze da utice na zvuk.

 Mislim, kapiram sta moze, ali zahteva da budes bas traljav u implementaciji. Ne mogu da kapiram da je Nucleus kao cisti mrezni stream server losiji nego Inous, a jos manje da to ne moze da se sredi update-om.

Pa ja sam moj Innuos i Nucleus poredio.Definitvno razlike ima.Pogotovo ako se oba vežu preko usb-a na dac.Nucleus je isto sto Innuos za Roon,I core i player.Čak i kada se Innuos poveže preko mreže lošiji je zvuk nego usb veza.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Thecoki said:

Pa ja sam moj Innuos i Nucleus poredio.Definitvno razlike ima.Pogotovo ako se oba vežu preko usb-a na dac.Nucleus je isto sto Innuos za Roon,I core i player.Čak i kada se Innuos poveže preko mreže lošiji je zvuk nego usb veza.

 Ne, ne... to je drugo.

 Razlika preko USB-a ima smisla, drugacije je implementiran, postoji direktna veza, mozda i galvanska, uticaj svasta neceg... To je sve OK.

 Mislio sam da postoji razlika kad rade kao cist streaming server, a da je klijent drugi uredjaj, i da su povezani samo kroz mrezu. 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, nkrgovic said:

Mislio sam da postoji razlika kad rade kao cist streaming server, a da je klijent drugi uredjaj, i da su povezani samo kroz mrezu. 

У том грму лежи зец.

Све сам више убеђен да је сервер/клијент модел прикладнији за ову намену уместо једног јединог уређаја.

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, nkrgovic said:

 Brate... Dual Xeon 48GB RAM i onda na to linearno napajanje.... Onda jos zveknes Optane PCIe i ssd radi storage... Mislim, kapiram da ih Intel voli, ali sta ovo strimuje? Koliko paralelnih strimova iz ovoga ide? Osim ako ne treba da nahranis hiljade klijenata ovo je.... malo je reci overkill.

 Mislim, stavili su Windows 10 na ovo, kapiram da je to dobar nacin da ubijes racunar :P - ali opet.... Ja imam neki utisak da je ovo tour de force napravljen sa idejom da opravda cenu - a ne i kvalitet zvuka. Ne vidim nista u procesu strimovanja muzike sto zahteva ovu kolicinu hardvera. Ljudi teraju Plex server koji strimuje 4K video klijentima sa R-Pi 4B, taj 4B moze da strimuje i 100 audio strimova bez problema. Ne ulazim u USB deo, samo u streaming server, ovo znam sta je - sustinski pricamo o glorifikovanom HTTP-u.... eventualno neki UDP koji je jos laksi za procesor. I da, pricamo o ethernetu, koji po standardu ima razvdojni trafo na svakom konektoru :) (da nema jedan PoE switch bi spalio svaki uredjaj koji ukljucis...). 

 Drugo, moram da pitam, ako das 20K za spravu koja pljucka datu sa dioska na USB, kakav DAC koristis za to? Kakav DAC treba da bi se cula razlika i da bi to bilo "bolje"? A i kad pogledam, ne vidim nigde ovde neki silan trud oko USB ili AES/EBU dela, to deluje nekako standardno, potencira se na racunarskom delu, koje je u celoj prici prilicno truba.... Strimuje u najludilo-sizenje kvalitetu 10-20Mbit/s....

 Da mi je neko pokazao plejer od 20K$ i rekao da je spucao te pare u rubidiumski clock, neke hiper-brze optokaplere i stagajaznam, pa onda nasao tim da napravi custom USB sender, u verilogu.... ajde. Mozda. Ali 20K$ u serverski hardver koji ima brdo compute i storage resursa, a onda tera Windows 10 i striumuje, ajde, 20Mbit/s....

Necu da ti zadirem u struku ali nisam bas siguran da svaki HW moze da istera upsample sa PCMa na DSD512 on the fly sto mnogi od njih koriste. Da li taj HW kosta koliko ga naplacuju kapiram da ne, da li linearno napajanje kosta koliko ga naplacuju opet kapiram da ne ali je realno potpuno bez predmetna rasprava kao takva jer ide u pravcu - a sto kupovati amp od 160k I zvucnike od 300k/400k ili DAC od 150k kada ima za 500/600, a verovatno i 100 (bez onog k). I nije bas sve do HWa u strimerima no je podosta/vecina u implementaciji SW I drndanja oko toga.

Na pitanje koje DACove rabe evo odgovora - konkretno MSB Select II, Lampi Pacific, Tidal Camira, Ideon Absolute+Master Reference clock. Mislis da ce na pomenute da stave NUC kao izvor? Nece...jer nije da se preseravaju nego ovo svira drasticno bolje. Da li 50 ili 100x bolje - verovatno ne ali za nekoga ko hoce da izvuce poslednji procenat iz sistema dovoljan razlog da uzme SGM Extreme, LDMS, Antipodes, etc

Pozz.,

G

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, Thecoki said:

@nkrgovicPostoji na stranu Innuosa.Mnogo manja nego na usb.Prvo sam hteo da uzmem Nucleus,ali sam na slepo uzeo innuos i posle testova koje sam uspeo da obavim uopšte se nisam pokajao.

 Ne sumnjam ja da ti to iskreno pricas, samo mi je cudno da Innus napravi bolji server nego Roon za Roon server aplikaciju....

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, golum said:

Necu da ti zadirem u struku ali nisam bas siguran da svaki HW moze da istera upsample sa PCMa na DSD512 on the fly sto mnogi od njih koriste. Da li taj HW kosta koliko ga naplacuju kapiram da ne, da li linearno napajanje kosta koliko ga naplacuju opet kapiram da ne ali je realno potpuno bez predmetna rasprava kao takva jer ide u pravcu - a sto kupovati amp od 160k I zvucnike od 300k/400k ili DAC od 150k kada ima za 500/600, a verovatno i 100 (bez onog k). I nije bas sve do HWa u strimerima no je podosta/vecina u implementaciji SW I drndanja oko toga.

 Ovo mi nije palo na pamet da neko radi. Ne znam koji CPU power treba za to, dosta zavisi od toga kako ga implementiras, naravno - nije isto. Ako se to radi na serverskoj strani, on-the-fly, onda ima smisla da postoji razlika i naravno da ta razlika moze da se cuje, onda pricamo o uredjaju koji menja izvorni format.

 Ja sam razumeo server kao "server" - pljucka fajlove kroz mrezu. Za to je dual Xeon i sve ostalo cist overkill, mada sam i te kako svestan da dobar deo cene ode na to - to jesu realne cene u smislu da to toliko kosta u nabavci. Za obradu signala... hmmm... Obrada signala je proces koji nije tako prost, ima vise nacina da se radi i naravno ne daju svi isti rezultat. Ako taj server radi nesto posebno, onda sve to ima smisla. Hvala na pojasnjenju!

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, nkrgovic said:

 Ne sumnjam ja da ti to iskreno pricas, samo mi je cudno da Innus napravi bolji server nego Roon za Roon server aplikaciju....

Da se i ja delimicno “ogradim” i nadovezem na ovo - tip iz NYC sa brutalnim sistemom (Ken aka Alpinist na WBF forumu) fura MSB Select 2 sa upravo Roon Nucleus-om i super je happy...sve moze...a i ne mora..

Link to comment
Share on other sites

 Zaboravih da kazem: Ja uopste ne postavljam pitanje da li to TREBA toliko da kosta. Sto se mene tice, 20K EUR je OK cena i ako imas Arm tipa R-Pi i custom softver, sve dok si ti neki genije koji je u taj softver implementirao nesto cega se niko nije setio. Ja sam samo komentarisao da je Dual Xeon i sve ostalo preterano za streaming (pljuckam fajl na mrezu i nista vise) sa rate-om 20Mbit/s.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, golum said:

Da se i ja delimicno “ogradim” i nadovezem na ovo - tip iz NYC sa brutalnim sistemom (Ken aka Alpinist na WBF forumu) fura MSB Select 2 sa upravo Roon Nucleus-om i super je happy...sve moze...a i ne mora..

 Zar MSB nema svoj streamer kao modul ?

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, _Naum said:

Mislim da je ProJect Stream Box S2 Ultra odlican  ( https://www.hifinews.com/content/pro-ject-stream-box-s2-ultra-network-bridge-lab-report ) . Samo za one koji ne koriste Roon sa softwerske strane malo zaostaje.. Nesto sam u razmisljanju da ga probam i uporedim sa Allo USBridge Sig..

 Evo ti bolji review :P

https://www.hi-files.com/pro-ject-stream-box-s2-ultra/

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, nkrgovic said:

 Ovo mi nije palo na pamet da neko radi. Ne znam koji CPU power treba za to, dosta zavisi od toga kako ga implementiras, naravno - nije isto. Ako se to radi na serverskoj strani, on-the-fly, onda ima smisla da postoji razlika i naravno da ta razlika moze da se cuje, onda pricamo o uredjaju koji menja izvorni format.

Uh ne bi verovao koliko njih to radi tj taj upsampling sa PCMa na max DSD vrednost koju mogu da isfuraju sa serverom..bas dosta..da li vredi to raditi zavisi i od implementacije DSDa u DACu. 
Npr prethodna generacija Lampija je razvaljivala u smislu DSDa dok je trenutna fenomenalna i u vidu PCMa pa ljudi masovno koriste native signal - tj ne vide neki benefit u upsamplovanju. 
Opet - sednes i slusas pa sta ti bolje legne...

Pozz.,

G

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, golum said:

Da se i ja delimicno “ogradim” i nadovezem na ovo - tip iz NYC sa brutalnim sistemom (Ken aka Alpinist na WBF forumu) fura MSB Select 2 sa upravo Roon Nucleus-om i super je happy...sve moze...a i ne mora..

Roon Nucleus je odličan uređaj tu nema dileme.:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Thecoki said:

@srdjan_cInnuos vam rešava sve ovo na mapi do audio uređaja,zbog toga mu ja dajem prednost.

Pre nego što sam počeo da razmišljam o strimeru kao komercijalnom rešenju, imao sam ideju da sam napravim svoj strimer oko RPi-a. Poručio sam napajanje od gosn. Salasa (diy.com) još poodavno, pre ovog čuda od pandemije, a sad mi stiže, pa rekoh da ipak probam da skockam nešto, pa ako uspem super, ako ne ide RPi i napajanje na doboš, a ja se okrećem komercijalnom rešenju.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Thecoki said:

Roon Nucleus je odličan uređaj tu nema dileme.:thumbsup2

Nucleus je najobičniji "off-the-shelf" Intel NUC spakovan u lepše kućište s pasivnim hlađenjem. Ovo ne napominjem u negativnoj konotaciji, nego kao činjenicu da se za značajno manje para u domaćoj radinosti može dobiti to isto.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...