Jump to content


Intel NUC kit


Dacho

Recommended Posts

Zen Mini MK3 koristi kastomizovanu Supermicro X11SAA plocu sa Intel N4200 CPUom. Uklonjeni su DP to VGA konverter cip,VGA port, COM port itd. u cilju smanjenja EMIja.

Naravno tu je i linearno napajanje, i zaseban OS. Ali da, u principu Zen je PC racunar.

Link to comment
Share on other sites

Pre nego budem krenuo u akciju oko eventualne kupovine nekog strimera (kandidati su se već sami nametnuli), isprobaću RPi u kombinaciji sa Salasovim 5V napajanjem i sa nekim od softvera/OS-a, da konačno prihvatim ili odbacim opciju samograđenja adekvatnog strimera.

Usvajanje će ići aklamacijom, po kratkom postupku, ZA/PROTIV :)

Ako prođe kako treba, pašće i adekvatno skutijavanje. Ako ne bude išlo, RPi 3 ide na oglase, kao i Salas 5V napajanje (kupljeno preko diy.com u full-u - nije kinez sa fake komponentama).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Green said:

rPi +Allo digione signature (coax.dig.izlaz)  ili Allo usbridge signature koji u sebi poseduje integrisan rPi  su po meni mnogo više hifi komponente nego razna NUC , PC ili laptop rešenja . Interesantnije bi bilo uporedti ih(rPiAllo kombinacije) sa streamerima tipa  Auralic,Innous i sl. Bluesound Node mislim da nema šta da traži u tome društvu.

Kod prijatelja sam u sistemu slušao intel NUC sa instaliranim ROCK. DAC je Chord 2 Qute. To je odlično. Ko želi Roon,  intel NUC je jedino rešenje za malo novčano ulaganje. Da li rPi+Allo dobacuje do Auralic  i Innuos ne znam, potrebno je čuti. Innuos su veoma ozbiljne sprave i Auralic narvno. PC ili laptop mogu biti odlični. Treba podesiti kako valja i naoružati se strpljenjem za Win10 ćefove. Za Roon ne koristiti njegov plejer već JPlay što sam već više puta naglasio u nekoliko tema. :)

Link to comment
Share on other sites

 Te Allo varijante sa S/PDIF izlazom imaju galvansko odvajanje, posebno napajanje i reclock, nema to smisla porediti sa cistim Pi 3B - 3B je bucan. Ja sam pre par dana sklopio neki Allo Boss plajer, nista posebno - ali za radio mi je ok.

 Takodje, 3B i 4B nisu bas slicni. Pi 4B+ koji mi stoji ovde (za neke druge stvari) ima 4-Core Arm V8 64-bitni CPU na 1.5GHz (sa zdravijom arhitekturom nego x64), 4GB RAM, gigabit ethernet na namenskom bus-u, 802.11ac wireless i Bluetooth 5... Vrlo, ali VRLO pristojna masina. Za audio primene, razlika izmedju Arm i x64 je nebitna, da li je CPU idle 80% ili 90% ne menja nista...

 Supermicro pravi apsolutno vrhunske proizvode, taj Zen vredi te pare, po meni to je bolje nego NUC. Ali i NUC i Supermicro su ogromni u poredjenju sa R-Pi i trose brdo struje... Nije to isti ... obim. Ove pausalne komentare" to je igracka" treba samo ignorisati, to su budalastine... Nije hardver za OS razlika.

 Prednost koju ima Zen ili Auralic je OS i softver, kao i podrska. Mozemo da razmisljamo da li je neki od njih bolji ili losiji i kako se npr. Volumio poredi sa njima, ili bilo koji custom Linux projekat, ali CPU tu nece biti usko grlo. Pi 3B je bio malo nezgodan zbog mreze na USB portu, ali za audio je to potpuno nebitno - jer em player ne koristi nista sem ethernet porta, em je tranfser rate ispod nivoa i 10Mbit etherneta.... :) Hardver koji je bitan je onaj koji je audio - digitalni izlazi, clockovi, galvanska odvajanja.... Ovo ne znam kako je reseno ni na Zen-u ni na Auralic-u.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, garson said:

Zen Mini MK3 koristi kastomizovanu Supermicro X11SAA plocu sa Intel N4200 CPUom. Uklonjeni su DP to VGA konverter cip,VGA port, COM port itd. u cilju smanjenja EMIja.

Naravno tu je i linearno napajanje, i zaseban OS. Ali da, u principu Zen je PC racunar.

Mora da se ispravim, mini nema linearno napajanje, prodaju ga zasebno. A i ploca koju sam naveo je iz Zen MK3 (a ne Mini).

21 minuta ranije, nkrgovic said:

Hardver koji je bitan je onaj koji je audio - digitalni izlazi, clockovi, galvanska odvajanja.... Ovo ne znam kako je reseno ni na Zen-u ni na Auralic-u.

JYqehFC.png

ziDzj9F.jpg

Nesto se nazire sa slika, dodatna plocica hdmi, coax, optickim i analognim izlazima. USB izgleda nisu dirali. Mada za te pare koje kosta ne moze ni da se ocekuje.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, džonibigud said:

Kod prijatelja sam u sistemu slušao intel NUC sa instaliranim ROCK. DAC je Chord 2 Qute. To je odlično. Ko želi Roon,  intel NUC je jedino rešenje za malo novčano ulaganje.

Слажем се. Када се ради о Roon-у, тешко да се може добити бољи Core од склопа где чак и оперативни систем је потпуно оптимизован за сами Roon.

1 sat ranije, nkrgovic said:

 Takodje, 3B i 4B nisu bas slicni. Pi 4B+ koji mi stoji ovde (za neke druge stvari) ima 4-Core Arm V8 64-bitni CPU na 1.5GHz (sa zdravijom arhitekturom nego x64), 4GB RAM, gigabit ethernet na namenskom bus-u, 802.11ac wireless i Bluetooth 5... Vrlo, ali VRLO pristojna masina.

 Supermicro pravi apsolutno vrhunske proizvode, taj Zen vredi te pare, po meni to je bolje nego NUC. Ali i NUC i Supermicro su ogromni u poredjenju sa R-Pi i trose brdo struje... Nije to isti ... obim. Ove pausalne komentare" to je igracka" treba samo ignorisati, to su budalastine... Nije hardver za OS razlika.

Како време пролази, за Roon сетап (а у скоро време не гледам могућност да побегнем од њега) чини ми се да је оптимална комбинација Core + Renderer, нарочито за системе које користе USB везу са DAC-ом - нешто типа оног што сам тестирао овде:

...NUC иде фино лепо код остале мрежне опреме (по могућности у простор предвиђен за то), а близу система иде фина мала кутијица са питом, која се USB везом спаја на DAC. 

Енергетски ефикасна, није потребна Windows лиценца, OS оптимизован, софтвер изванредан, комоција out-of-this-world... шта ми још треба.

Link to comment
Share on other sites

Na njega sam i mislio, naravno.

Večeras slušao Wireworld Platinum Starlight, dobio na neobavezan test....

Ne znam zašto ovaj usb kabl košta toliko koliko košta (a košta, i to mnogo), slušao sam ga jedno sat vremena i batalio ga.

Ali zato su u gostima i dva FTA lepotana, digitalac i LAN. I naravno, oba su sjajna, u šta nisam ni sumnjao, s obzirom da Zoki zna znanje, više puta pokazano i dokazano.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...