Jump to content


Intel NUC kit


Dacho

Recommended Posts

18 minutes ago, garson said:

Malo ozbiljnosti nije na odmet. :)

Demo DSD fajlove (ima i DSD1024) mozete naci ovde.

https://wechdomi.org/english/index.html

 

Konkretno DSD512 fajl (1.4GB) na ovom linku.

https://wechdomi.org/M333/o5dsd512.zip

 

Sto se zahtevnosti tice daleko da treba neki i5/i7 i brdo rama. Kod mene to radi u DSD native modu radi na AMD 5350 procesoru (koji je u nivou nekih Intel Atoma od pre 5 ili vise godina) i 4GB rama.

Foobar mi je pravio problem sa DSD512 u native modu (tj nije radilo), DSD256 je radio ok.

Zato ima DSDTEST.EXE, malo free programce (nije bas plejer vise za test DSDa) od 7KB koje se pokrece iz CMDa i pusta native ili DoP. E sa njim mi radi DSD512 bez problema.
E da, ASIO je obavezan.

Koji plejer koristiš kada je dovoljno 4 GB ram memorije i koji operativni sistem

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, džonibigud said:

Koji plejer koristiš kada je dovoljno 4 GB ram memorije i koji operativni sistem

Upravo sam skinuo onaj DSD512 fajl posto sam ga davno probao i obrisao.
Reko aj da probam opet da podelim vise detalja.

U pitanju je solo piano kompozicija od nekih 6 minuta, fajl je ~2GB u DFF formatu.

Pustio sam ga sa dsdtest.exe u native modu (dac uredno ispisuje DSD512), i evo sta sam dobio u komandnoj liniji (program ispisuje CPU usage u real time):

G:\dsdtest>dsdtest.exe o5dsd512.dff
Simple console mode ASIO DSD example : DFF/DSF player
-----------------------------------------------------
DSD rate: 22.5792 MHz
Length: 8510326320 samples (6:16)
Output: DSD
pos 3873931264 - 0:42 - cpu 4.65% :lol:

Dakle zauzece je oko 4.5%. Proverio sam i u Task Manageru, isto prikaziju. :) Sto se zauzeca memorije tice, pa skoro se nije pomerila, mozda par desetina MB.

Mogu da okacih zip arhivu pa neka proba ko zeli i da se uveri da DSD512 nije zahtevan.

Inace CPU koji sam pomenuo AMD Athlon 5350 je kod mene downclockovan sa stock 2.05Ghz na 1.2Ghz (i downvoltova). Inace sam CPU je slabiji (bar sto se CPU dela tice, posto AMD ima i integrisanu grafiku tj APU je u pitanju) od recimo Intel Atom J1900 iz tog perioda.

Da odgovorim na pitanje iz quote-a.

Koristim debelo optimizovan (i NTLite-ovan, iso je 890MB) Win10 LTSB 2016 (zamenjen shell sa BBZero, plus gomila optimizacija), plejer koji standardno koristim 15 godina je XMPlay. U principu, podeseno je nekih 1GB prebuffera (tj da cita iz memorije), tako da imam preko 2GB free RAMa kad slusam muziku. :D

E sad naravno, neki plejeri koristi ili imaju opciju upsamplinga ili konverzije PCM u DSD, tu kontam da treba jak CPU i vise memorije.

Kod mene sve radi native, sta je na ulazu to je na izlazu. :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, garson said:

Upravo sam skinuo onaj DSD512 fajl posto sam ga davno probao i obrisao.
Reko aj da probam opet da podelim vise detalja.

U pitanju je solo piano kompozicija od nekih 6 minuta, fajl je ~2GB u DFF formatu.

Pustio sam ga sa dsdtest.exe u native modu (dac uredno ispisuje DSD512), i evo sta sam dobio u komandnoj liniji (program ispisuje CPU usage u real time):

G:\dsdtest>dsdtest.exe o5dsd512.dff
Simple console mode ASIO DSD example : DFF/DSF player
-----------------------------------------------------
DSD rate: 22.5792 MHz
Length: 8510326320 samples (6:16)
Output: DSD
pos 3873931264 - 0:42 - cpu 4.65% :lol:

Dakle zauzece je oko 4.5%. Proverio sam i u Task Manageru, isto prikaziju. :) Sto se zauzeca memorije tice, pa skoro se nije pomerila, mozda par desetina MB.

Mogu da okacih zip arhivu pa neka proba ko zeli i da se uveri da DSD512 nije zahtevan.

Inace CPU koji sam pomenuo AMD Athlon 5350 je kod mene downclockovan sa stock 2.05Ghz na 1.2Ghz (i downvoltova). Inace sam CPU je slabiji (bar sto se CPU dela tice, posto AMD ima i integrisanu grafiku tj APU je u pitanju) od recimo Intel Atom J1900 iz tog perioda.

Da odgovorim na pitanje iz quote-a.

Koristim debelo optimizovan (i NTLite-ovan, iso je 890MB) Win10 LTSB 2016 (zamenjen shell sa BBZero, plus gomila optimizacija), plejer koji standardno koristim 15 godina je XMPlay. U principu, podeseno je nekih 1GB prebuffera (tj da cita iz memorije), tako da imam preko 2GB free RAMa kad slusam muziku. :D

E sad naravno, neki plejeri koristi ili imaju opciju upsamplinga ili konverzije PCM u DSD, tu kontam da treba jak CPU i vise memorije.

Kod mene sve radi native, sta je na ulazu to je na izlazu. :)

Hvala na objašnjenju. XMPlay je skroman plejer pa verovatno i ne traži mnogo. Ne znam kako bi se ponašao sa albumom u DSD 512. Kombinacija Roon+JPlay+Tidal jeste zahtevna. JPlay na extreme podešenju odmah zauzme 5GB. Fajlovi iz plej liste idu iz RAM memorije. Zahtevno ali i savršeno. Nema dodatnih pluginova da se premoste nedostaci originalnog plejera. Za sve a i za Win10 16 do 32GB i jak procesor. Roon sam odbije na slabijem da radi u ovoj postavci.... Ali dobro bitno je uživati u muzici:listen

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, džonibigud said:

Hvala na objašnjenju. XMPlay je skroman plejer pa verovatno i ne traži mnogo. Ne znam kako bi se ponašao sa albumom u DSD 512. Kombinacija Roon+JPlay+Tidal jeste zahtevna. JPlay na extreme podešenju odmah zauzme 5GB. Fajlovi iz plej liste idu iz RAM memorije. Zahtevno ali i savršeno. Nema dodatnih pluginova da se premoste nedostaci originalnog plejera. Za sve a i za Win10 16 do 32GB i jak procesor. Roon sam odbije na slabijem da radi u ovoj postavci.... Ali dobro bitno je uživati u muzici:listen

Pa sad, sta znaci skroman plejer? :)
Ponasao bi se isto, posto dsdtest.exe pravi isto Un4seen, kao i XMPlay i bass biblioteke (koje koriste mnogi drugi plejeri). Mada trenutno XMPlay ne podrzava DSD native, samo DoP, tako da mislim da ne moze da pusti DSD512 (sem ako DAC ne podrzava nesto tipa 768kHz ili sta vec treba za DSD512 preko DoP).
Kao sta sam gore naveo, XMPlay takodje ima podesavanje za velicinu ram bafera tj precache-a (mada svakako svaki plejer ucitava iz rama, drugacije ni ne moze). Meni je podeseno, mislim, negde na 1GBtako da mi manje vise ucita ceo album u RAM.

Bilo bi dobro cuti za jplay trazi toliko koliko trazi. ;)
 

Link to comment
Share on other sites

Kako u 1 GB učita ceo album? Pa ovi od 192 /24 su oko 2 GB. Šta ostane za ostalo, pogasio si sve? Ono što sam video XMPl je za mp3 prvenstveno ostalo plug in pa rešava. I kako si pustio nativ dsd ako ga plejer ne podržava? Jplay učita stvarno komplet sve u RAM za ostale nisam siguran da učitaju ali ok. I opet mi nije jasno recimo simfonija u 352.8 /24 kako stane cela u 1GB kada je ona 7do 8 GB. Ne zameri nisam dugo koristio te manje programe možda je to bolje optimizovano. Ovo što ja koristim je zahtevno. 

Link to comment
Share on other sites

Pa mogu da namestim da mu prebuffer bude 7-8GB, nije problem, posto je konfigurabilno (parametar ReadAhead=xxx u megabajtima).

Lupio sam ceo album, sad zavisi of formata, flac 44.1/1 je par stotitan megabajta, WavPack DSD64 je tu oko 1GB ili ispod.

Sto se formata tice, u samom .exe fajlu je podrska za nekoliko osnovnih formata (mp3 itd.) ostalo se dodaje preko pluginova, trenutno ih imam 6 (ALAC, APE, FLAC,DSD, WMA i WV) i to mi pokriva ostale formate koje imam.

DSD native sam pustio u dsdtest.exe (prakticno app za testiranje dsd-a), od istog tima koji pravi XMPlay. To je ono sto sam paste-ovao u prethodnom postu. XMPlay trenutno podrzava DSD DoP i tako slusam muziku, jer imam odredjen broj albuma u DSD64, i tu je CPU usage isto par %.

A ovo za ucitavanje u ram. Ne postoji drugi nacin da bilo koji plejer ucitava pesme, ako se pesma nalazi na disku (kao sto se i nalazi), prvo se dovuce u ram memoriju pa pusti, i to kontrolise sam OS. Neki plejeri imaju opciju prebuffera (npr to za jplay od 5GB, a imaju i ostali, foobar, xmplay, album plejer itd) pri cemu se u startu ucita odredjen broj pesama.

Sta god ko rekao, ta opcija smanjuje disk activity jer se jednom ucita veca kolicina podataka koja stoji u memoriji, umesto cesceg ucitavanja manje kolicine podataka.

E sad sem memorije koji je razlog za zahtevnost jplay-a? Ne trolujem, pitam jer nisam koristio.

 

P.S.

Nesto sad razmisljam, DSD/SACD je tehnologija nastala u 90im godinama, ako su tada SACD plejeri pustali DSD, ne vidim sto bi 20-25 godina kasnije to bio ikakav problem za danasnje procesore, iako pricamo o DSD512 umesto DSD64?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, garson said:

E sad sem memorije koji je razlog za zahtevnost jplay-a? Ne trolujem, pitam jer nisam koristio

Ma u redu je. Prvo hvala na iscrpnom objašnjenju znači pročitati ovako detaljno. Traži veliku koliinu memorije JPlay, govorim samo za extreme podešenje. U suprotnom se davi, secka. Nije tema o JPlay-u pa ne bi više ovde. I Roon je zahtevan on je mnogo složeniji od XMPlay,  pre svega mislim na korisnički interfejs i šta sve pruža. Kada se sve sabere traži resurse. Verujem da će DJ. Nick odgovoriti on poznaje JPlay odlično a i ostale plejere. 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Thecoki said:

Kod mene  Innuos Zen Mk3 podesen Roon core&player, podešeni izlaz  native vis usb u Hegel H390 ide dsd 512 bez problema

Zato treba da se polako oslobađamo PC-a, pa i intel NUC-a pa i RasPi Allone i šta ti ja znam...I svaka čast na Hegel 390, promaklo mi je da imaš to u sistemu. Zvučnici su? 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, džonibigud said:

Zato treba da se polako oslobađamo PC-a, pa i intel NUC-a pa i RasPi Allone i šta ti ja znam...I svaka čast na Hegel 390, promaklo mi je da imaš to u sistemu. Zvučnici su? 

Pa imao sam:unsure:

Prodao sam pre par dana, finansijska situacija je trenutno takva.Innuos i zvučnici su ostali. 

Zvučnici su Dynaudio Contour 60i 

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, džonibigud said:

Ma u redu je. Prvo hvala na iscrpnom objašnjenju znači pročitati ovako detaljno. Traži veliku koliinu memorije JPlay, govorim samo za extreme podešenje. U suprotnom se davi, secka. Nije tema o JPlay-u pa ne bi više ovde. I Roon je zahtevan on je mnogo složeniji od XMPlay,  pre svega mislim na korisnički interfejs i šta sve pruža. Kada se sve sabere traži resurse. Verujem da će DJ. Nick odgovoriti on poznaje JPlay odlično a i ostale plejere. 

Roon mu vise dodje kao neki library plus plejer, tu mi je zahtevnost donekle i razumljiva (verovatno ima internu bazu sa podacima, slicicama itd.). XMplay je samo audio engine tj plejer (mada ima i skroman interni library) bez ikakvih dodatnih stvari, kao npr cue editor ili DR meter u Foobaru.

11 sati ranije, džonibigud said:

Imam predlog. Sa JPlay sajta prevuci probnu verziju, ne i Femto. Isto za Roon. Instaliraj oba i implementiraj JPlay u Roon. Pošaljem ti podešenja za JPlay sa kojima se najbolje čuje i probaš. Ako radi sa tvojom PC konfiguracijom bez problema to je odlično. :)

Ako stignem, probacu, mada ne verujem da ce raditi, ako su neki minimalni zahtevi za jplay takvi kakvi su, onda je tu sve jasno.
Slabo stizem i muziku da slusam u zadnje vreme, plus mi audio pc nema tastaturu i misa pa te neke intervencije mi nisu jednostavne. :order

7 sati ranije, Thecoki said:

Kod mene  Innuos Zen Mk3 podesen Roon core&player, podešeni izlaz  native vis usb u Hegel H390 ide dsd 512 bez problema

 

6 sati ranije, džonibigud said:

Zato treba da se polako oslobađamo PC-a, pa i intel NUC-a pa i RasPi Allone i šta ti ja znam...I svaka čast na Hegel 390, promaklo mi je da imaš to u sistemu. Zvučnici su? 

Ja se ne bih slozio. PC, NUC i RPi su vise za one koji bi sami da probaju, da cackaju, nevezano za povoljnu cenu. Imas mogucnost da probas, Roon, Volumio, Snakeoil OS, ili sta je vec na raspolaganju.
Ko ne zeli da cacka/nema vremena/znanja ima na raspolaganju fabricke varijante.

Citirao sam @Thecoki -jev post, jer znam da Roon Core radi na recimo Innous Zen Mini MK3 koji je sa hardverske strane skroman, ali opet sasvim dovoljan da potera to.

Kad se sve sabere, imamo 2 prilicno razlicita pristupa, dosta fabrickih streamera su hardverski skromni, kao i NUC, RPi, a imamo i dijametralno suprotan pristup ovih mrcina tipa Lampizator server, LDMS (dual Xeon 48GB rama i sta vec), softvera tipa JPlay, XXHighEnd..

Ko je tu u pravu, tj koji pristup je bolji, ili nema boljeg, oba su dobra, tesko je reci.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, garson said:

Ja se ne bih slozio. PC, NUC i RPi su vise za one koji bi sami da probaju, da cackaju, nevezano za povoljnu cenu. Imas mogucnost da probas, Roon, Volumio, Snakeoil OS, ili sta je vec na raspolaganju

Slažem se potpuno. Izneo sam subjektivno mišljenje. Čačkam i podešavam još od M2Tech narandžastog usb dac a pa zatim Audiolab 8200 cd. Umorilo me iskren da budem. Win je tada bio koliko toliko u službi korisnika a sada užas... Pre sam moga da isključim update. Ne može više. Svaki vikend prvo očešljam šta je Win natrpao na moj računar... Hoću ujutru da priđem, dugme pritisnem, odem kafu da skuvam, vratim se i slušam.... Ako me razumeš:)

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, džonibigud said:

 Čačkam i podešavam još od M2Tech narandžastog usb dac a pa zatim Audiolab 8200 cd. Umorilo me iskren da budem. Win je tada bio koliko toliko u službi korisnika a sada užas... Pre sam moga da isključim update. Ne može više. Svaki vikend prvo očešljam šta je Win natrpao na moj računar... Hoću ujutru da priđem, dugme pritisnem, odem kafu da skuvam, vratim se i slušam.... Ako me razumeš:)

Moze, mada jeste MS to sad zakomplikovao. Stock Windows 10 jeste smece, cak i za everyday use. Mada kad provuce kroz NTLite moze da bude upotrebljiv. Mada to je budz, a treba vremena i probe.

A sto ne probati neki od specijalizovanih OSa za muziku (Volumio, Snakeoils OS itd)?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...