Jump to content


Intel NUC kit


Dacho

Recommended Posts

Ako je samo za muziku, možeš da nađeš povoljno stariji Mac Mini Late 2012 koji je lako za nadograditi sa dodatnim diskom po volji (u originalu dolazi sa 500Gb HDD) a ima još jedan tray da se ubaci recimo SSD. Memorija se takođe lako nadograđuje.

Koristim osnovni model sa 500Gb HDD i 8 Gb RAM i to radi nečujno sa 50cm udaljenosti iako ima ventilator, koji nikad nisam čuo da se oglasio. Na njemu se vrti najnoviji OS Catalina bez problema.

Link to comment
Share on other sites

Imaju neki prijatelji Mini Mac, nekako mi je psiholoski odbojno zbog njihovog sucelja, kompatibilnosti sa nekim programima koje vec koristim na drugom kompu i sl. Nigdje nisam niti nasao da li je Mini Mac upravljiv sa android mob.

Cijena polovnog Maca 2012 je cak i veca od novog INTEL NUCa sa istim procesorom.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Dacho said:

Pozdrav. Da li netko ima iskustvo sa upotrebom Intelovog NUC računala za comp audio? Čitao sam na par mjesta da može parirati Mac Mini racunalu a kosta puno manje novaca.

Parirati u kom smislu?

Hardverski i vise nego dovoljan za comp audio. :)

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Dacho said:

Imaju neki prijatelji Mini Mac, nekako mi je psiholoski odbojno zbog njihovog sucelja, kompatibilnosti sa nekim programima koje vec koristim na drugom kompu i sl. Nigdje nisam niti nasao da li je Mini Mac upravljiv sa android mob.

Cijena polovnog Maca 2012 je cak i veca od novog INTEL NUCa sa istim procesorom.

Dačo, pojuri neki polovan Intel NUC sa i3 ili i5 procesorom barem 4. generacije, to je odlična platforma za igranje različitim besplatnim Linux distribucijama optimizovanim za audio (Volumio, Snakeoil, Daphile, Gentoo Player...), ili komercijalnim (Audio Linux, Euphony Stylus, Roon ROCK), i naravno Windows desktop ili server verzijama. Zvuk se dodatno može unaprediti zamenom originalnog SMPS napajanja nekim linearnim, a računar učiniti potpuno bešumnim ugradnjom u neko od kompatibilnih kućišta sa pasivnim hlađenjem. Ako je Intel NUC platforma dovoljno dobra za Roon Nucleus, i to bez ikakvih modifikacija, verujem da će biti i tebi, ne pitaj kako znam...;)

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, misko1989 said:

Sta fali ( cak i nekom starijem) laptopu ako se koristi sa eksternim DACom? 
 

upravljivost preko moba zavisi od OSa i aplikacije koja bi se koristila.

Trenutno slušam sa solidnog ASUS laptopa ali zelio bih to izdvojiti i imati samo za muziku nesto manje poput Mac Mini ili NUC. 

Imam jos i jedan veliki Fujitsu comp sa 1kW napajanjem i dosta bezšumnim radom ali zvuk sa njega sa istim softwerom je malo nabrijan i grub ako usporedimo sa ASUSOM.

Navikao sam na Foobar i ostao bih na njemu ako je moguce.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Zexx said:

Dačo, pojuri neki polovan Intel NUC sa i3 ili i5 procesorom barem 4. generacije, to je odlična platforma za igranje različitim besplatnim Linux distribucijama optimizovanim za audio (Volumio, Snakeoil, Daphile, Gentoo Player...), ili komercijalnim (Audio Linux, Euphony Stylus, Roon ROCK), i naravno Windows desktop ili server verzijama. Zvuk se dodatno može unaprediti zamenom originalnog SMPS napajanja nekim linearnim, a računar učiniti potpuno bešumnim ugradnjom u neko od kompatibilnih kućišta sa pasivnim hlađenjem. Ako je Intel NUC platforma dovoljno dobra za Roon Nucleus, i to bez ikakvih modifikacija, verujem da će biti i tebi, ne pitaj kako znam...;)

Tako nešto mi je i bilo u planu..;):)

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Dacho said:

Trenutno slušam sa solidnog ASUS laptopa ali zelio bih to izdvojiti i imati samo za muziku nesto manje poput Mac Mini ili NUC. 

Imam jos i jedan veliki Fujitsu comp sa 1kW napajanjem i dosta bezšumnim radom ali zvuk sa njega sa istim softwerom je malo nabrijan i grub ako usporedimo sa ASUSOM.

Navikao sam na Foobar i ostao bih na njemu ako je moguce.

Moj savet je da se iskoristi upravo taj Fujitsu, u njega bocne nesto tipa AQ Dragonfly ili neki drugi DAC po izboru, napravi bootabilna fleska sa Volumio operativnim sistemom za probu pa da se presudi... A Foobar moze da se koristi na ASUS laptopu za pustanje muzike i dalje, samo sto je on tada samo u ulozi controllera a Fujitsu+Volumio je player.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, misko1989 said:

Moj savet je da se iskoristi upravo taj Fujitsu, u njega bocne nesto tipa AQ Dragonfly ili neki drugi DAC po izboru, napravi bootabilna fleska sa Volumio operativnim sistemom za probu pa da se presudi... A Foobar moze da se koristi na ASUS laptopu za pustanje muzike i dalje, samo sto je on tada samo u ulozi controllera a Fujitsu+Volumio je player.

DAC imam Nuprime 9. Vjerovatno bi se moglo nesto napraviti sa tim Fujitsu, jedino sto je malo glomazan.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Evo nakon određenih problema ipak je iskoristen Fujitsu-Siemens komp iz 2013 god koji ima procesor sa 3Gb RAMa i Samsung hardom, te solidno napajanje. Instalirao sam na njega Linux Mint 19.4 i Clementine player. 

Poprilicno sam zadovoljan zvukom, i dodatna pogodnost je remoot sa Android telefona.

Screenshot_20200513-204349_Clementine Remote.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 9.3.2020. at 18:05, siroma said:

kako može da se Pi uporedi sa ovima ispred?

Pi je igračka za učenje programiranja a ne HiFi komponenta. Za uz Devialetha?!?!

rPi +Allo digione signature (coax.dig.izlaz)  ili Allo usbridge signature koji u sebi poseduje integrisan rPi  su po meni mnogo više hifi komponente nego razna NUC , PC ili laptop rešenja . Interesantnije bi bilo uporedti ih(rPiAllo kombinacije) sa streamerima tipa  Auralic,Innous i sl. Bluesound Node mislim da nema šta da traži u tome društvu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...