Jump to content


Piratske ili ploče rezanci?


Koko Bil

Recommended Posts

E pa bilo je samo pitanje vremena. Zapravo ja sam to provalio tek na subotnjoj berzi, stvar se verovatno događa već koju godinu, ali naravno da su se kao odgovor na forsiranje vinila od strane industrije morale pojaviti piratske ploče. Kao što su se svojedobno pojavili 'bugarski', 'ruski', rezanci i još ko zna kakvi cedeovi...

Kupio sam, iz radoznalosti, Kraftwerk, Die Mensch Maschine. Original nisam video nikad. Ovaj ima malo mutniju štampu, kvalitet kartona nije naročit, ali ploča je glanc nova, neslušana. Zvuk je zaprepašćujuće dobar: stara američka ploča (The Man Machine) je bolja, ali za nijansu. Čak mi se zvuk sa ovog pirata više dopada nego oficijelni Kling Klang remaster iz 2009. A našao sam je i na Discogsu:

https://www.discogs.com/Kraftwerk-Die-Mensch-Maschine/release/11042504

Sasvim se slažem sa reviewerom - 'It Sounds really good. Detailed, clean and deep. Great pressing'. Ali ima i drugo obaveštenje - 'This release has been blocked from sale in the marketplace. It is not permitted to sell this item on Discogs'. Znači, pirat.
Zna li neko, ko to pravi? Odakle im Matrica? Dok je nisam stavio na gramofon mislio sam da su pretabali nekakav cd, možda čak i mp3, ne bih se iznenadio. Ali zvuči zaista dobro. Pa eto, ako neko ima nekakvu detaljniju informaciju, zaista sam radoznao da saznam više o ovom primerku...

Link to comment
Share on other sites

Ja imam dijametralno drugacije misljenje/iskustvo sa tim "piratskim" naslovima na vinilu.

https://www.discogs.com/Black-Sabbath-War-Pigs-The-Early-Sessions-August-1969-September-1970/master/1268888

Nikako ne uzimati, sem ako ste ( kao i ja :wub: ) vinil addikt prema Sabatima, ili, ako vam ovaj vinil neko pokloni. :)

Teska "krshina" od zvuka, ne zadovoljava ni 2-.

Zaobici u sirokom luku kada se pojavi na vidiku.

 

bs1.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Koko Bil said:

E pa bilo je samo pitanje vremena. Zapravo ja sam to provalio tek na subotnjoj berzi, stvar se verovatno događa već koju godinu, ali naravno da su se kao odgovor na forsiranje vinila od strane industrije morale pojaviti piratske ploče. Kao što su se svojedobno pojavili 'bugarski', 'ruski', rezanci i još ko zna kakvi cedeovi...

Kupio sam, iz radoznalosti, Kraftwerk, Die Mensch Maschine. Original nisam video nikad. Ovaj ima malo mutniju štampu, kvalitet kartona nije naročit, ali ploča je glanc nova, neslušana. Zvuk je zaprepašćujuće dobar: stara američka ploča (The Man Machine) je bolja, ali za nijansu. Čak mi se zvuk sa ovog pirata više dopada nego oficijelni Kling Klang remaster iz 2009. A našao sam je i na Discogsu:

https://www.discogs.com/Kraftwerk-Die-Mensch-Maschine/release/11042504

Sasvim se slažem sa reviewerom - 'It Sounds really good. Detailed, clean and deep. Great pressing'. Ali ima i drugo obaveštenje - 'This release has been blocked from sale in the marketplace. It is not permitted to sell this item on Discogs'. Znači, pirat.
Zna li neko, ko to pravi? Odakle im Matrica? Dok je nisam stavio na gramofon mislio sam da su pretabali nekakav cd, možda čak i mp3, ne bih se iznenadio. Ali zvuči zaista dobro. Pa eto, ako neko ima nekakvu detaljniju informaciju, zaista sam radoznao da saznam više o ovom primerku...

verovatno rusi..odakle,kako dosli do matrica,niko ne zna..ene ti pune prodavnice DOL izdanja svuda..pre par godina slovenacki trziste je bilo isto tako preplavljeno nekom piraterijom od LP-a (Big Bang lanac) ..kad stignem kuci,uslikam..ostavio jedan da se ima za mustru,ono sto sam uleteo grlom u jagode,protrgovao dalje..gore no nekadasnja ex YU losa izdanja...

Link to comment
Share on other sites

Gde su pare tu su i kriminalci.Dosta veliki novci su danas u vinilima,pa ne čudi.Koliko znam u češkim fabrikama rade proizvodnju na 1000kom i mozes i na Cd doneti snimljen materijal.Legalan naravno.Ali lako je zamisliti da negde van EU ima nelegalnu ili polulegalnu proizvodnju.Ako se falsifikuju lekovi sto bi nekom kriminalcu bilo tesko da odradi neku seriju vinila.Ja sam video da ima novih naslova po 10eura po netu i odmah mi je to palo na pamet.

Link to comment
Share on other sites

Moja su iskustva totalno podeljena kada su u pitanju pirati.

Recimo imam Waitsove pirate albuma Bone machine i Black rider.Uredno na njima stoji da su svapska izdanja,label onaj tamniji Island.Onako na brzinu da uzmete reklo bi se da su originali,ali to traje dok ih gramofon ne obrne.To je strasno kako su i odakle skinuli snimke.

A opet imam stransko ali i piratsko izdanje albuma Swordfishtrombones (cini mi se izdanje Ruske evangelisticke crkve),i stransko izdanje sije pirat samo neznatno u dubini basa i njegovoj definiciji,tj dublja je nesto i cela scena.Ovde se radi o zaista maloj nijansi.

Da ne pricam o Litvanijskim piratima albuma Never mind pa i Out of time koji bez problema mogu da ociste zvucno svaki noviji remaster istih albuma,posebno never mind sa svojom dinamikom.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, nesone said:

Samo da ti kazem,

sto si mi svojevemeno poslao diskove. rade odlicno. :)

Pozdrav.

Toga se uopšte ne sećam, ali drago mi je da rade :-)

4 sati ranije, Patolog said:

Ja imam dijametralno drugacije misljenje/iskustvo sa tim "piratskim" naslovima na vinilu.

https://www.discogs.com/Black-Sabbath-War-Pigs-The-Early-Sessions-August-1969-September-1970/master/1268888

Nikako ne uzimati, sem ako ste ( kao i ja :wub: ) vinil addikt prema Sabatima, ili, ako vam ovaj vinil neko pokloni. :)

Teska "krshina" od zvuka, ne zadovoljava ni 2-.

Zaobici u sirokom luku kada se pojavi na vidiku.

 

bs1.jpg

Pa dobro, kao olakšavajuća okolnost može se uzeti da su to neki early sessions gde valjda ni nema čestitog mastera. Pirat pirata.. :rolleyes:
Naravno, izbegavaću ove ploče, a ako ih nekad iz radoznalosti i kupim, kao ovu, biću spreman na mogućnost da ustvari bacam pare. Mada, što je naslov poznatiji, kao recimo Dark Side of the Moon, veća je mogućnost da je rezan sa nekog mastera dobijenog za nekakvu licencu (kao nekad bugari sa cedeovima).

2 sati ranije, VU metar said:

*Deceniju :rolleyes:

Pa da ja sam ih tek sad skontao., ali paja je postavio adresu pa sam se malo informisao...

1 sat ranije, paja959 said:

...

IMG_3932.JPG

Evo šta nađoh o njima: Vinylogy LLC established 2008 in Moscow — at the time company trade with Mirumir Music Publishing and its sublabels (Vinyl Lovers, DOXY and Lilith) vinyl records. 2010 marked distribution of Holland label Music On Vinyl, and next two years showed an enormous increase of Vinylogy catalog, which contained literally hundreds of thousands positions by the autumn of 2011. At the same time Vinilogy formed its own dealer net all over Russia and worked on rules of domestic distribution. Finally, December 2011 Vinylogy started work with Mirumir record company as exclusive distributor of this biggest Russian local vinyl record company. This co-operative work leads directly to newest vinyl boom in Russia and great interest for re-releasing some Russian and Soviet classic rock and pop recordings on Mirumir label. At the moment Vinylogy is still most proficient distributor of vinyl records all over both Russia and C.I.S. countries. Vinylogy is one of very few Russian distributors, which work on the territory of the whole world. Finally, February 2014 Vinylogy will be first of Russian music dealers and distributors which will present Russian record business with its own exhibition stand at MIDEM tradeshow — leading international business event for the music world ecosystem at Cannes, France.

Inače, sam sajt je na prodaju :rolleyes: Znači, ista šema kao i sa cedeovima...

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, violent femmes said:

Moja su iskustva totalno podeljena kada su u pitanju pirati.

Da, sad kad sam se malo informisao, kontam da je mačka u džaku. Ploča bi mogla biti štampana na kvalitetnom vinilu sa regularne matrice i onda je pun pogodak osim kvaliteta omota. A može biti i kršina skinuta sa mp3.

No, poenta je da ima puno ljudi kojima sve to nije ni bitno. Na jednoj drugoj temi neko reče da klinci danas prema pločama imaju odnos maltene kao njegova baba prema kristalnim čašama, samo ih slažu u vitrinu, lepe su im i cool. Pri tom, bogzna kako su i da li su im gramofoni uopšte i podešeni i koliko i da li oni to uopšte i slušaju. Meni je u svakom slučaju vazda drago kad neko malo skine kajmak alavoj industriji. Bio sam pre desetak dana u Beču, u EMI Vienna. Retko je koja ploča ispod 40e. Sve su neka prepucana izdanja, box setovi, čuda, nema šeme da za desetak evra kupiš ploču i slušaš je. Nekoć je bilo i nice price, i sniženja, mogao si da imaš ploču za 2 funte. Ovo sad je besprizorno alavljenje. Nisam ništa ni kupio, što mi se nije desilo nikad ranije.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Koko Bil said:

Da, sad kad sam se malo informisao, kontam da je mačka u džaku. Ploča bi mogla biti štampana na kvalitetnom vinilu sa regularne matrice i onda je pun pogodak osim kvaliteta omota. A može biti i kršina skinuta sa mp3.

No, poenta je da ima puno ljudi kojima sve to nije ni bitno. Na jednoj drugoj temi neko reče da klinci danas prema pločama imaju odnos maltene kao njegova baba prema kristalnim čašama, samo ih slažu u vitrinu, lepe su im i cool. Pri tom, bogzna kako su i da li su im gramofoni uopšte i podešeni i koliko i da li oni to uopšte i slušaju. Meni je u svakom slučaju vazda drago kad neko malo skine kajmak alavoj industriji. Bio sam pre desetak dana u Beču, u EMI Vienna. Retko je koja ploča ispod 40e. Sve su neka prepucana izdanja, box setovi, čuda, nema šeme da za desetak evra kupiš ploču i slušaš je. Nekoć je bilo i nice price, i sniženja, mogao si da imaš ploču za 2 funte. Ovo sad je besprizorno alavljenje. Nisam ništa ni kupio, što mi se nije desilo nikad ranije.

a bre,ta radnja nikad nije bila jeftina,i sa cenama CDova su se gadjali..Saturn/Mariahilfer,dosta velika ponuda,imas LP-e vec od 15-ak eura,pa navise,a nisu DOL...

Link to comment
Share on other sites

Meni se desilo da sam pre otprilike 3 godine kupio ploču na Discogs-u Metallica-Master of puppets koja je navodno bila Vertigo evropsko izdanje iz 1989, međutim kada je stigla video sam da je zapravo piratska kopija tog izdanja iz 1989.
U pitanju je ovo https://www.discogs.com/Metallica-Master-Of-Puppets/release/8547537

Da budem iskren zvuči ok, šta je bio izvor za rezanje ploče nemam pojma.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ovde svakako treba biti decidan,kada se polemiše o piratima,tj praviti razliku.Tako npr. Black Sabbath sa linka koji je postavio Koko Bil,jeste pirat.Ali Dol-ov naslov sa linka Paja959,takoreći ne spada u tu grupu.Jer po evropskom pravu kada prođe period od 50god,spada u red javnog dobra.Naravno,fakat je da Dol nema analogne trake u vlasništvu,pa se sve radi sa cd,flacova...i pitaj boga od čega sve.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...