Jump to content


Akai GX-95, problem BIAS-a


SandroNS

Recommended Posts

Pozdrav,

Imam mali problem sa kasetasem Akai GX-95.

Elem, problem je u sklopu kalibracije. Potenciometar za fino podesavanje BIAS-a kao da reaguje samo na levi kanal, znaci kada se sa nulte pozicije vrti levo desno, tako se visoki tonovi pojavljuju i gube samo na levom kanalu dok desni kanal stalno isto svira. Potenciometar je singl, znaci nije stereo i struja BIAS-a bi trebala da bude ista za oba kanala (za razliku od Naka koji posedujem gde je sve odvojeno...)

BTW, na ploci BIAS-a postoje odvojeni potenciometri i oni reaguju na oba kanala, doduse samo za NORMAL kasete, CrO2 i metal trake imaju samo po jedan mali potenciometar.

Pregledao sam sve potenciometre na ploci i po malo ih cistio i "razvrteo" ali nisam nista postigao. Nemam servisnu shemu za taj model i ne mogu da je nadjem na netu, ima negde u Amerikama ali ja to ne mogu ovde pribaviti :)

Da li neko od vas ima shemu ili zna nekoga ko je voljan i upoznat sa tematikom kasetasa pa da mu prosledim aparat na jedan lagani pretres jer nemam zelju da ga se olako odreknem. Da napomenem da sam, koliko sam umeo doveo u red mehaniku i "traking" glava i vodjica trake ali bi neko sa iskustvom mozda i tu imao malo posla :)

Pozdrav, Sandro

Link to comment
Share on other sites

@Alex67

Prilikom kalibracije, level fino reaguje ali bias ne ide u tolikom rasponu, gledano po Vu metru. Kada snimam, prilikom monitoringa, pozicija TAPE, regulacija BIAS-a kao da utice samo na jedan kanal i samim tim se zvucna slika seta levo desno usled pojacavanja i stisavanja visokih tonova samo na levom kanalu. Interesantno je sto je prilikom kalibracije, LEVI zaduzen za LEVEL a DESNI za BIAS. Druga stvar je ta da na pocetku trake pravi vise problem a pred kraj radi malo bolje. ???

Link to comment
Share on other sites

Evo par ideja:

1. U vezi potenciometra za bias, pitanje je da li je on dupli ili mono. Mislim da bi trebalo da bude dvostruki, samo na jednoj osovini. Potenciometri na GX75/95 hoce da otkazu, ali uglavnom oni unutar deka (trimeri), sto bi ipak trebalo da ste do sada primetili.

2. Stelovanje glava se radi uz pomoc skupih test traka i to NIKAKO ne bi trebalo raditi samostalno bez traka i osciloskopa, eventualno je moguce stelovanje azimuta, ali je to samo jedan vijak, dok je sama glava vesana na tri tacke (jedan od preostala dva sraf sluzi za podesavanje visine glave). Koliko se secam, prednja vodjica se moze stelovati a i take-up rollerski mehanizam. Ukoliko ste dek kupili "cackan", onda se prvo steluje putanja trake (koristi se test kaseta sa ogledalcetom i servisno uputstvo), a zatim visina i azimut glave pomocu tonske test trake i osciloskopa. Sve ovo je u domenu majstorskih radnji (test traka zna da kosta i po 150 EUR).

3. Na vecini dekova jedan kanal sluzi za BIAS a drugi za nivo i ta podesavanja ne daju tako dobre rezultate kao kada se zaista mogu stelovati oba kanala nezavisno za BIAS i nivo (pouzdanost sistema znatno opada sa staroscu deka).

4. Informacija da se situacija menja kada traka dodje blizu kraja ukazuje na mehanicki problem - moguce je da su roleri vec dotrajali, ali je to samo sitnica koja pokazuje da glave nisu ustelovane, jer se promenom putanje trake dobijaju znatne promene.

Licno, mislim da cete se jako namuciti dok ne uskladite sve parametre, posebno ukoliko ste rastelovali potenciometre unutar deka (tj. niste ih vratili na IDENTICNU poziciju u kojoj su bili) jer moze da se desi da glave na oko (uho) ustelujete a nedostatak nivoa nadoknadite polozajem trimera posle cega sve zvuci lepo, izuzev npr. problema koji ste primetili. Bolje resenje je naci majstora koji ima test trake i servisno uputstvo, ukoliko to uopste vredi za takav dek.

Link to comment
Share on other sites

@ ZoranBG

Potpuno ste u pravu , ali malo ljudi danas ima osciloskop i test trake za kalibraciju. Ukoliko ovo nema , majstor je skup a ima dek koji ima nediran azimut i iskustva sa troglavasima ,moze da koristi traku sa njega.Meni licno je bilo najteze nastelovati da mi glava za snimanje i reprodukciju imaju isti azimut ( ovo je nocna mora). Ovo vazi samo za slucaj da mu je mehanika rastelovana , a ako je i elektronika dirana - ima veliki problem. U tom slucaju je bolje ga prodati i kupiti drugi koji je u redu( ovde im je cena od 50- 100 eura za 100% ispravne primerke).

Link to comment
Share on other sites

@Alex67

slazem se potpuno, samo nisam hteo da budem ostar i coveku preporucim da se otarasi sprave. Kod nas je 75/95 bio jako popularan, tako da ih s vremena na vreme ima po oglasima, te se ne radi o retkom primerku oko kojeg bi se trebalo truditi. Ja sam ih imao dva i nijedan nije radio kako treba.

Link to comment
Share on other sites

@ ZoranBG

Potpuno ste u pravu , ali malo ljudi danas ima osciloskop i test trake za kalibraciju. Ukoliko ovo nema , majstor je skup a ima dek koji ima nediran azimut i iskustva sa troglavasima ,moze da koristi traku sa njega.Meni licno je bilo najteze nastelovati da mi glava za snimanje i reprodukciju imaju isti azimut ( ovo je nocna mora). Ovo vazi samo za slucaj da mu je mehanika rastelovana , a ako je i elektronika dirana - ima veliki problem. U tom slucaju je bolje ga prodati i kupiti drugi koji je u redu( ovde im je cena od 50- 100 eura za 100% ispravne primerke).

Ako bude potrebno, imamo test kasetu, osciloskop i VTVM. Podesavanje azimuta je relativno jednostavna radnja.

Potenciometar za bias na komadnoj tabli je sigurno dupli jer su kod stereo snimaca kanali na oscilatoru odvojeni. Prema tome, trebalo bi ispitati ispravnost potenciometra.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, hvala na predlozima ali necete verovati sta je bilo.

Pet dana, kako uhvati vremena ja cackam vrtim kontrolisem i bavim se woodoo magijom da nateram bias da radi na oba kanala.

Vrteo sam posebno metal bias, normal, CrO2, pa playback bias, pa volume, malo levo desno pa nazad. Sve sam prvo obelezavao da znam da vratim.

Traking sam uspeo da podesim sto uz pomoc magije sto do sada oguljenih prstica...

I onda probam da diram HXPro bias (ovaj dek ima mogucnost posebnog ukljucivanja tog dodatka Dolby funkciji) kada ono BANG, kao grom iz vedra neba. Oni reaguju i kada je HXPro ukljucen (mada se steluju tek kada se ukljuci da se ne cuje razlika source-tape) i kada nije ali nisu bili jednako podeseni, anbifakinlivibl, koja glupost!!!

Na mogu da verujem da je neko cackao te potenciometre!!! A bome, ne verujem da mi nije palo na pamet ranije da ih ja malo vrtim! Sve radi kao novo. Sada malo testiram sa razlicitim trakama da vidim kako radi i mogu reci da sve fercera.

E srecan sam ko mali majmun!! :D

@Willi

Glavni potenciometar, napred na kucistu, da ne bude zabune je mono, ima samo tri izvoda. Level za kalibraciju i Rec level su stereo kao i potenciometar za izlaz slusalica, veruj mi, upravo ih gledam.

Mada priznajem da bih voleo da ga dam nekome sa znanjem i alatom da ga pretrese

:wink:

Pozdrav ,Sandro.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...