Jump to content


Bass zvučnik pomalo gubi bas


Milan94

Recommended Posts

Imam jednu trosistemsku kutiju oko 200w snage. Drajveri su na 4 oma. Primetio sam da bass zvučnik nekako gubi bas, ne skroz ali se primećuje.. Kad se prstima lupne u membranu zvučnika, bas se vrati u punom sjaju, kao ono kad se zapuše uši pa se onda otpuše nakon nekog vremena. Da napomenem da kad pojačam zvuk, nema toga da se gubi bas, samo kad je smanjen ton dolazi do toga. O čemu se tu radi?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Milan94 said:

O čemu se tu radi?

Može da bude više stvari - najjednostavnija je da se razlabavila stopica na kontaktima na zvučniku, drugo bi moglo biti da se razlabavio upleteni kablić što ide od kalema zvučnika do konektora na korpi, treće...pa može svašta nešto, da se malo razmotao kalem od velike vrućine, odnosno od preopterećenja ....

Link to comment
Share on other sites

Prekid je negde na samom driveru, najverovatnije da treba da se zamene pletenice od membrane do kontakata na korpi, a može biti i da je loš neki lem kod membrane ili kontakta na korpi. Može biti i trivijalno, razlabavila se papučica na kraju žice od skretnice do drivera. Skini driver pažljivo da ne probušiš membranu ili vešanje šrafcigerom, pa pogledaj sam.

Link to comment
Share on other sites

Nemam drugu kutiju. Ja se baš i ne razumem u popravku zvučnika, ako bih sam otvarao zvučnik, sigurno bih nešto oštetio.. Videću sa nekim ko se razume da pogleda te pletenice i lemove. 

Zanima me još što se tiče te kutije, ona je trosistemska, sva tri drajvera su na 4 oma, kako da izmerim koliko će ta kutija opteretiti pojačalo koje radi na 8~16 oma? Da li se to meri na izlaznim kablovima? 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Milan94 said:

Nemam drugu kutiju.

Kako nemaš drugu kutiju?

Na kakvo pojačalo je priključena ta kutija?

Nije baš preporučljivo kutije od 4 oma priključivati na pojačala koja su deklarisana na 8-16 oma, jer impedansa kutije od 4 oma u nekim frekventnim opsezima sigurno pada i niže, možda i do 2 oma, a to može biti veoma veliko opterećenje za pojačalo.

Ne čačkaj ništa kad se ne razumeš u elektroniku da ne napraviš veću štetu.

Link to comment
Share on other sites

On 1.3.2020. at 20:53, zek said:

Kako nemaš drugu kutiju?

Na kakvo pojačalo je priključena ta kutija?

Nije baš preporučljivo kutije od 4 oma priključivati na pojačala koja su deklarisana na 8-16 oma, jer impedansa kutije od 4 oma u nekim frekventnim opsezima sigurno pada i niže, možda i do 2 oma, a to može biti veoma veliko opterećenje za pojačalo.

Ne čačkaj ništa kad se ne razumeš u elektroniku da ne napraviš veću štetu.

Nemam drugu kutiju jer je kutija koju imam rucno pravljena. Naravno, nisam je ja pravio... Sva tri drajvera su na 4 oma, i bas i srednjotonac kao i visokotonac (horna). Znam da zvucnici od 4 oma na ponekim frekvencijama, narocito nizim, padaju i ispod 4 oma, ali su mi sva tri drajvera u kutiji povezana skretnicom i covek od kog sam uzeo pojacalao kaze da se konacna omaza meri tako sto se unimer stavi na izlaznim kablovima na kutiji iza, kad tu izmerim ispada 9,5 oma. Ne znam da li se tako meri ili ne, a ne bih zeleo da mi pregori zvucnik a jos vise pojacalo. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...