Jump to content


Transmission line subwoofer sa PA komponentama


ivanovic025

Recommended Posts

Dobra ideja - kad bi imao gde da je smestiš. TL podrazumeva da je prečnik iliti kvadratura tunela jednaka prečniku/kvadraturi membrane a sa dužinom kanala jednakoj četvrtini talasne dužine najniže željene frekvencije. Da ne idemo u najniži spektar (20Hz) već malo više, recimo 35Hz jer se otprilike takvi PA drajveri mogu pronaći. Za frekvenciju 35Hz talasna dužina je ~9.83 metara a četvrtina tog broja iznosi ~2.46 metara. Kanal bi trebao da bude unutrašnjih dimenzija (neto površine) nešto više od 0.31m x 0.31m što sa malo čvršćim zidovima (2.5cm) daje skalameriju od nekih 0.36x0.36x2.46 metara. Toliko i za drugi kanal, ako hoćeš pravu postavku. Kutija skoro do plafona. Ako ga nekako lomiš, biće to opet pozamašan sanduk po dubini sobe. Tj. dva sanduka.

Eto to mislimo o 15 inch PA ne-PA transmisiji.

Link to comment
Share on other sites

Sta mislite o npr. 15 inch PA drajveru u transmisionoj kutiji kao kompromis izmedju hifi-a i klasicnog portovanog vufera za ozvucenje?

Go for it.

 

Prouci malo istoriju, npr Jensen Transflex.

 

Zatim pogledaj nekoliko projekata na ovom sajtu za pocetak:

 

http://wp.volvotreter.de/projects/th-2/the-eminence-horn/

 

 

https://www.cowanaudio.com/th.html

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, ivanovic025 said:

Ne znam da li ce interesovati ljude ovde na forumu ovo sto planiram.

Muzicar sam i hocu sebi da napravim kvalitetniji sistem sa aktivnom skretnicom i pojacalima.

Jesam li mozda pogresio forum, ipak to nije klasican hifi?

Nisi pogresio, iako su aktivni sistemi retki, ima nas nekoliko. Pogledaj u delu foruma Vasi sitemi.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, ivanovic025 said:

Ne znam da li ce interesovati ljude ovde na forumu ovo sto planiram.

Muzicar sam i hocu sebi da napravim kvalitetniji sistem sa aktivnom skretnicom i pojacalima.

Jesam li mozda pogresio forum, ipak to nije klasican hifi?

Nije dovoljno jasno za koju primarnu namenu ti je potreban sub?

Da li je primarna namena "sviranje", posto si muzicar, ili je primarna namena slusanje muzike.

a) Ako je osnovni zahtev da je to sub za "sviranje" onda izaberi neki od milion horn sistema. Oni su manji i zgodniji za transport i manilulaciju. Ali u principu ne zalaze previse duboko u sub spektar. Sto se vidi i na osnovu grafika transfera.

b) Ako je primarna namena slusanje muzike onda se ide u smeru ovih Transflex resenja koja su evidentno za oktavu ili 2 oktave nize u sub regionu. Ali su to veci kabineti i nisu mobilni.

 

Link to comment
Share on other sites

Uglavnom bih koristio za sviranje.

Za slusanje mozda dok kosim travu u dvoristu :D, shala mala.

Koristio bih i kao ekstenziju za kucne hifi zvucnike za ispod 60hz.

Mislim da mi horne ne bi odgovarale jel mi bas treba ta oktava do nekih 30hz.

Jel znate mozda da mi preporucite neke drajvere za ovu namenu rezonantne frekvencije od 35-45hz?

Link to comment
Share on other sites

On 2.3.2020. at 0:56, ivanovic025 said:

Uglavnom bih koristio za sviranje.

Za slusanje mozda dok kosim travu u dvoristu :D, shala mala.

Koristio bih i kao ekstenziju za kucne hifi zvucnike za ispod 60hz.

Mislim da mi horne ne bi odgovarale jel mi bas treba ta oktava do nekih 30hz.

Jel znate mozda da mi preporucite neke drajvere za ovu namenu rezonantne frekvencije od 35-45hz?

PA su efikasni , uglavnom ne idu duboko , pravio sam scoope kutiju sa Speakerplains  sajta sa PD ( precision devices ) pre vise godina i to ne ide ispod 50 Hz . Za to nisko  podrucje ima samo par 18", tu se eventualno primice 15 ka Faital 15 PR 400 ali i njoj treba velika litraza , ostali tesko...PA drajveri u manjoj kutiji idu na kick , udarac , a tesko da mogu duboko kao klasican sub , jer jednostavno visoka efikasnost i dubok ton ne idu . 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

TL ce se vrlo tesko napraviti nekih normalnih gabarita a i u takvoj konstrukciji vrlo rijetko koji PA driver ide nisko.

Horne u raznim izvedbama tesko da idu ispod 45-50 Hz, za velike glasnoce to je ok, ali za kod kuce bas i nije neki bas. 

Eminence ima neke drivere sa Fs od 28-30hz i sa tim bi se dao sloziti dobar sub ali bas reflex.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...