Jump to content


Koji aktivni sub?


supermarkomare9

Recommended Posts

Ćao svima,

Nov sam ovde, uglavnom sam na bench forumu pisao u hi-fi delu, i evo me i ovde sada. Potreban mi je aktivni subwoofer ako je moguće do 200e. Planiram da u narednom periodu promenim mesto stanovanja pa bih tu sklapao potpuno novi sistem, ovo bi bilo neko prelazno rešenje za narednih godinu, dve, možda i više. 

Trenutna oprema je:

Onkyo A9130, Yamaha WXAD 10 Player, Sony SSF 6000 zvučnici, Rega Planar 1+ gramofon.

Planiram sub jer sam uglavnom zadoljan kako sve zvuči, osim nižih tonova, kada ih pojačam na pojačalu, da bih nadoknadio nedostatk bass-a previše se produbi zvuk dok bass-a slabo. Takvi su zvučnici. Želja mi je sub sa highpass mogućnošću ako ima u toj ceni, ako ne, koja je najjeftinija varijanta sa highpass-om? I koji bi sub preporučili u gore pomenutoj ceni ako nema sa highpass-om?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Probaj Magnat omega. Mislim da na kp ima model 300. Ja sam imao 380 i sve pohvale. Ovaj samo ima 12 inča bas, naspram 15 koje je imao taj moj sub. Imam ipak ograničeno iskustvo, tek par isprobanih sub-ova, pa možda neko preporuči i nešto bolje. Ipak, odličan je taj Magnat iako tu firmu ne mirišem baš. A tu Omega seriju porede i sa moćnijim sub-ovima i odlične im recenzije...

Послато са Nokia 7 plus помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, supermarkomare9 said:

Da, na highpass za stereo zvučnike sam mislio, verujem da je teško, pogotovo za onoliko koliko mogu da uložim novca u tu svrhu emoji3.png

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 

Možda možeš sam da napraviš pasivni highpass prvog reda ovako nekako. To mora da se proba, a svakako je najbolje da se izmeri efekat i uklapanje sa SUB-om pomoću nekog mernog mikrofona da se ne luta u magli mnogobrojnih opcija. Ako nije potreban highpass, najbolje je izbeći ga zbog lošeg uticaja na zvuk glavnih zvučnika (satelita). U tvom slučaju nisam siguran da li je izvodljivo, jer nemaš odvojeno pretpojačalo.

http://www.troelsgravesen.dk/High-Pass-Filter.htm

Ovde su online kalkulatori za bržu računicu

http://sim.okawa-denshi.jp/en/CRhikeisan.htm

Link to comment
Share on other sites

Uh, ne bih sada da se bavim nekim custom varijantama, ostaviću to za sl. sistem. Koji onda uzeti u tom rangu?

Potencijalni problem. Trenutni zvučnici se čuju idealno tek na 50%+ snage i tada nema potrebe za sub-om, dok sve ispod toga nema šanse kalibrisati da zvuči dobro, zato sam se i bacio u razmišljanje o sub-u, a zbog toga što se čuje dobro na 50%+ sam i pomenuo highpass, jer na većim jačinama sa subom bi bilo previše bass-a sigurno.

Sent from my GM1900 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ako imas dovoljno snazno pojacalo za glavne zvucnike, nema ni potrebe da se zamajavas sa high-pass filterom za njih. Mozes da koristis Dr.Geddes-ov sistem, gde glavni zvucnici rade u fulu, a bas dodajes samo subom ili bolje, subovima. Taj princip funkcionise podjednako dobro kao sistemi sa fiksnom xo, cak i bolje  jer i glavni zvucnici daju ponesto od niskog opsega. 

Sto rece Nixie, neophodno je merenje mikrofonom da bi izbegao lutanja i razocaranje.

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, supermarkomare9 said:

Uh, ne bih sada da se bavim nekim custom varijantama, ostaviću to za sl. sistem. Koji onda uzeti u tom rangu?

Potencijalni problem. Trenutni zvučnici se čuju idealno tek na 50%+ snage i tada nema potrebe za sub-om, dok sve ispod toga nema šanse kalibrisati da zvuči dobro, zato sam se i bacio u razmišljanje o sub-u, a zbog toga što se čuje dobro na 50%+ sam i pomenuo highpass, jer na većim jačinama sa subom bi bilo previše bass-a sigurno.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 

Ako misliš na 50% skale potenciometra, to može biti par W, a može biti i mnogo W, to se ne zna bez merenja jer zavisi od trenutnog izlaznog napona izvora zvuka i ulazne osetljivosti pojačala. Puna snaga se po pravilu dostiže dosta pre kraja skale potenciometra.  Zbog prirode muzičkog signala, na istom položaju potenciometra snaga varira u jako velikom opsegu, zavisno od dinamike snimljenog materijala. Obično je gramofon dosta tiši od CD plejera recimo ili nekog DAC-a. SUB se namesti da dodaje samo malo, a kad utišaš basovi se uvek slabije čuju jer je to karakteristika ljudskog sluha, a ne opreme, oprema je prilično linearna sa pojačanjem/utišavanjem. Najbolje bi bilo da pozajmiš neki SUB na probu, ako ikako možeš. Mislim da da se bez merne opreme teško može SUB uklopiti sa glavnim zvučnicima.

Link to comment
Share on other sites

Nisu mali, ali na manjim jačinama se zamulja zvuk, produbi, dok basa nema nigde, videću, najbolje da pozajmim negde sub i probam, mada nemam od koga, icicu ovih dana do hifi radnji da čujem neke sub-ove tipa Jamo, Yamaha, jer to uglavnom imaju na stanju i može da se proba, ali opet, ni tako ne mogu videti da li mi to odgovara dok ne povežem na svoj sistem.

 

Da se nadovežem na ovo gore, imam kući još jedan receiver sa custom zvučnicima kao i Technics mini liniju, gde je osetno lošiji zvuk, ali nema tog "dubinskog" efekta bez basa, kao da sve to bolje zvuči od glavnog sistema kada je tiša muzika. Inače reprodukujem flac fajlove tako da ne verujem da je izvor problem. Zato verujem da bi sub radio dobar posao na manjim jačinama.

 

Edit: I kada bih uzeo sub, ograničen sam sa prostorom. Prva varijanta je da stoji ispod pojačala na slici ispod (što je ujedno i centar slušanja), gde su police sa DVD-jevima koje bih izvadio, jedino što me brine je da bi tresao ceo regal, dok je druga varijanta uz bočni zid, za šta bi mi trebao kabl od 4+m (uzevši u obzir kruženje oko regala), šta bi bila bolja solucija?

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

 

 

 

dafc3acab15990015220dcab33ded5e4.jpg4d54da565062e8866d628730e8ba3ab9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Код нас ако желиш добар суб не можеш се много размишљати... свс, рел... остало ако се појави на огласима је толико ретко да више спада у рубрику веровали или не.

Link to comment
Share on other sites

Kada sam uzimao opremu i nije bilo nekog izbora u budžetu koji sam imao (novo, na kreditnu karticu). Izbor je spao na kraju na 4Audio i Playeer. Tako da pojačalo ne bih menjao trenutno već samo dodao sub, jer i na starim Technics-ovim kutijama se na ovom pojačalu bolje čuje bass kod tihog slušanja. Takve su kutije jednostavno, isto je bilo i na prošlom receiveru. Trenutno mi je najprihvatljivija solucija da uzmem sub jer teško da će se ovi prodati zvučnici, i posle uzeti nešto da valja, treba osetno više dati od ovih 200, koliko sam planirao za sub.

Sent from my GM1900 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ako se može izvući više, zašto da ne. Probao bih... Prijatelj mi nudi da se zamenimo za Kef Q350 uz nešto malo moje doplate, ali su bookshelf, više sam za floorstendere, a i za njih bi mi verovatno trebao sub. Nisam mu još odgvorio, mada ću odbiti verovatno.

Sada pitanje, na koji način se mogu modifikovati?

Sent from my GM1900 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, supermarkomare9 said:

jedino što me brine je da bi tresao ceo regal,

Da, to nemoj ni pokušavati zbog gramofona prvenstveno ali i zbog rezonancija regala, prva varijanta otpada.

Mora da stoji na podu. Druga varijanta je prihvatljivija.

Na žalost prostor nam je skoro uvek ograničavajući faktor.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, supermarkomare9 said:

Prijatelj mi nudi da se zamenimo za Kef Q350 uz nešto malo moje doplate, ali su bookshelf, više sam za floorstendere, a i za njih bi mi verovatno trebao sub. Nisam mu još odgvorio, mada ću odbiti verovatno.

Pretpostavljam da možeš prvo da ih probaš. Računaj u startu na manju efikasnost odnosno glasnoću i mani sadržaj visokih. Merenja tih Kefova mi se ne dopadaju, podseća na mutnjikave Wharfedale 11.0 koje sam prepravljao da mogu da se slušaju.

https://www.stereophile.com/content/kef-q350-loudspeaker-measurements

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, supermarkomare9 said:

Nije iz BGa, ali ih svakako mogu čuti u Player-u (ako ih imaju na stanju) mada sam opet više za floorstendere. Ako može da se modifikuju ovi, zašto ne probati poboljšati ih emoji3.png Samo ako neko da smernice odakle da krenem da se informišem.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 

Modifikacija višesistemskih zvučnika može biti izazovna stvar (deklarisane su kao 4 way). Ako je problem sa dubokim basom, to može značiti recimo da kutija nije odabrana dobro prema driverima, ili da su loši driveri, a tu teško ima pomoći. A opet možda je problem i u skretnici, recimo kalemovi od tanke žice velikog otpora na feritu. Refresh skretnice je jednostavan, ali njena prepravka nije i obično se ne isplati. Zatim, po tim fabričkim kutijama ekonomske klase je obično unutra stavljeno sve najgore (najjeftinije) što postoji, delovi skretnice, ožičenje, nema dampinga koliko treba i tako to. Moja preporuka je nabavka boljih zvučnika, ako ideš na SUB onda mogu i neki manji doći u obzir ali da su kvalitetni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...