Jump to content


The truth behind vinyl records


dj.nik

Recommended Posts

Kad neko na kraju svake od tri rečenice stavi znak pitanja, onda to nisu konstatacije nego pitanja, ali je svačije pravo da tumači pročitano prema sopstvenom nahođenju.:rolleyes: Bez obzira da li se matrica reže direktno iz DAW ili sa nekog eksternog medijuma, signal koji ulazi u rezač mora da bude analogni.
Pa malo je maliciozno podbadati po sopstvenom nahođenju i hvatati na interpunkcijske znake, ako je nešto nejasno, ljudski je pitati za pojašnjenje.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Majda said:

Sta ti ovde nije jasno?

- Lathe za rezanje folije ima analogni ulazni signal.

- Ako je materijal koji ide na rezanje u digitalnom obliku potreban je DAC pa onda na lathe.

 

Pa ovo je smehotres, kakve ja veze imam s tim, pa ti si postavio pitanja...:lol:

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Zexx said:

Pa ovo je smehotres, kakve ja veze imam s tim, pa ti si postavio pitanja...:lol:

Kako?

Pa ti si citirao i oboljio u crveno, nesto sto je napisano formi retorickog pitanja? Na taj nacin si to pokusao da predstavis kao neku transgresiju ili sta vec... :screwy

I kao slag na tortu si se nasao da das odgovor na to "pitanje" na koje sam BTW ja u istom tom tekstu i odgovorio upravo tim znakom pitanja?

????????????????????????????????????

(Super je sto ti se ovaj sto radi na ultrakratkim talasima odmah prilepio ispod, posalji mu like...):thumbsup2 :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Majda said:

Kako?

Pa ti si citirao i oboljio u crveno, nesto sto je napisano formi retorickog pitanja? Na taj nacin si to pokusao da predstavis kao neku transgresiju ili sta vec... :screwy

I kao slag na tortu si se nasao da das odgovor na to "pitanje" na koje sam BTW ja u istom tom tekstu i odgovorio upravo tim znakom pitanja?

????????????????????????????????????

Poenta je da po milioniti put spamuješ neku temu gomilom potpuno nepotrebnih informacija, a ta tvoja "retorička" pitanja sam izvukao kao poseban egzemplar jer ih ne postavlja ama baš niko ko se iole razume u materiju, a kamoli neki kršten mastering inženjer, i naročito ne u vezi formata koji postoji preko 70 godina gde je sve još odavno poznato. Na pitanja sam i odgovorio da bih pokazao koliko su besmislena, a od svega što si napisao jedino je važno da je master urađen tehnički ispravno, odnosno tako da u svemu poštuje posebne zahteve i striktna ograničenja samog vinila kao formata. Btw, priča o presnimavanju CD-a na vinil je naravno samo urbana legenda jer je tehnički neizvodljiva...

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Zexx said:

Poenta je da po milioniti put spamuješ neku temu gomilom potpuno nepotrebnih informacija, a ta tvoja "retorička" pitanja sam izvukao kao poseban egzemplar jer ih ne postavlja ama baš niko ko se iole razume u materiju, a kamoli neki kršten mastering inženjer, i naročito ne u vezi formata koji postoji preko 70 godina gde je sve još odavno poznato. Na pitanja sam i odgovorio da bih pokazao koliko su besmislena, a od svega što si napisao jedino je važno da je master urađen tehnički ispravno, odnosno tako da u svemu poštuje posebne zahteve i striktna ograničenja samog vinila kao formata. Btw, priča o presnimavanju CD-a na vinil je naravno samo urbana legenda jer je tehnički neizvodljiva...

Potpuno netacne stvari pises. Kakvo presnimavanje CDa? O tome nisam nista napisao? To su suvisne i besmislene informacije...

Sta ti hoces ustvari?

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Majda said:

Potpuno netacne stvari pises. Kakvo presnimavanje CDa? O tome nisam nista napisao? To su suvisne i besmislene informacije...

Sta ti hoces ustvari?

Ta rečenica nema nikakve veze s tvojim pisanjem, nego s mojom prethodnom rečenicom o vrlo specifičnim audio standardima koji moraju da se poštuju prilikom vinil masteringa, a "presnimavanje" sa CD-a je neko pomenuo u jednom od prethodnih postova...

Link to comment
Share on other sites

znalci, da rezimiramo:

Vo Milanko muče u mikrofon. Mikrofonski signal Milanka se AD konverzijom prebacuje u digitalni domen. Tamo se Milanko prepušta obradi i dalje u digitalnom domenu.

Da bi nam Milanko mukao na uvce treba DA konverzija. Bez obzira da li pre štancanja na vinil ili ako ga trošimo sa Tidala.

Jesam dobro pohvatao?

Drugo pitanje za znalce: da li u digitalnom domenu Milanko trpi bolove, odnosno da li u tom lancu od AD konverzije do DA konverzije postoje i DD konverzije? I koliko ih ima ako ih ima?

Tri upitnika. Svaki sam mislio ozbiljno.

Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2020 at 6:34 AM, zflazar said:

ri upitnika. Svaki sam mislio ozbiljno.

 

Whatever...

Mislim da je od sekundarnog znacaja ovo oko AD/DA. Primarno je da su se promenili produkcioni odnosi. I mnoge druge stvari u kulturi generalno. Recimo postoji i termin Self-producer. Mislim da se danas u vecini radi po eietemu selfproducer-a?

Da ilustrujem jednom anegdotom. Mamas and Papas band je oformljen kao posledica produkcione aktivnsti. Bilo je predvidjeno snimanje numere drugog pevaca, koji je imao tekst, muziku i ostalo. Dovedeni su kao prateci vokali dva para ljudi. Producent je rekao da otpevaju nesto itd i posle toga u konsultacijama sa glavnim autorom je predlozeno da oni pevaju tu pesmu a ne originalni pevac... Ima mnogo takvih primera produkcije na delu.

Cak su i menadzeri imali aktivniju ulogu recimo oko davanja imena albumima, vizuelne pojave umetnika koje vode itd. Da bi u sprezi sa producentom predvidjeni efekat bio sto povoljniji.

Ovo oko Lathe masine je bio samo primer koliko je direktna i brza veza postojala ranije. Snimljeni materijal se bukvalno odmah nosio u studio za rezanje folija koji je u najvecem broju slucajeva bio u istoj zgradi kao i studio za snimanje izdavacke kuce. Tako da su producent i ostali veoma brzo mogli da konkretno i poslusaju materijal. Pa i da ga koriguju ako je potrebno... A sigurno su slusali i broadcasting produkt. To je za njih bilo od presudnog znacaja.

(Ali nazalost ove cinjenice su pogresno shvacene od strane pojedinih clanova foruma.)

Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2020 at 3:50 PM, sondek said:

Ja sam upravo tako razumeo video.

Ako je snimljeno analogno znalacki tu je gramofon u prednosti,digotalno onda je digitalija.Oćes digitalni Kind of Blue ,super -vrati se 70g unazad pa snimi digitalno.90% muzike koju slusam i jeste snimano kad digitalije nije bilo ni na pomolu.Ima snimaka koliko god hoces koji su bolji na CD,ili digitaliji..u najboljem slucaju slusao sam par primera gde je bukvalno isto,obzirom da su dac i gram iz iste kuce razlika je bukvalno u puckanju ploce sto i nije bas neki plus :lol: Naravno jako zavisi i od izdanja ploce,jako velikih razlika tu ima, i ja najradije kupujem stara izdanja,ali ne opterecujem se vec neki period ni najmanje zvukom pa mi to vise nije presudno.Rasprave sta je bolje neverovatno smaraju,prevazisao sam ih.Slusa svako ono sto mu vise prija,i tvrdi kako je bolje,a onaj drugi ga gleda pa se smeje jer cuje ili voli drugacije.Treci ih gleda sa strane,vidi im godine,pa umire od smeha ...zna da su vec gluvi obojica ko topovi.I ovaj dejka sa videa je davno vec ispratio godine dobrog sluha,ali mu je logika dobra i interesantni su mu klipovi.

U potpunosti se slažem! Najveći broj ''samozvanih audiofila'' vlastiti subjektivizam ,glede kvaliteta zvuka uopšte, smatraju referencama u audiu...BLJAAAK..

Link to comment
Share on other sites

On 21.2.2020. at 19:32, dias said:

U potpunosti se slažem! Najveći broj ''samozvanih audiofila'' vlastiti subjektivizam ,glede kvaliteta zvuka uopšte, smatraju referencama u audiu...BLJAAAK..

po meni je sasvim normalno da samom sebi treba da ugodiš ako je reč o hobiju.

E sad, da li su to reference ili preference, nisam nadležan za takve filozofske zavrzlame.

Terati nekog, nametati svoj svetonazor u audiu je veoma nezahvalna i jalova rabota. Nismo isti ni po godinama ni po audiofilskom stažu, još manje u interesovanjima a skoro nikada u muzičkom ukusu.

Nekima je sveti gral upeglani, ravan frekvencijski odziv, nekom drugom forenzički raskoš informacija iz zvučnika. Neki vole da čuju dinamiku hardrock koncerta u kući, neki vole intimnost gudačkog kvarteta. Neki bi da sa pametnim telefonom budu gospodari 120.000 albuma sa servera, neki bi isto uz pomoć merdevina i kućne fonoteke. Ne možeš svakom ugoditi a da pri tome ne ostaneš uskraćen za ono što zaista voliš i želiš. Zato po meni treba videti i čuti što više muzičkih sistema integrisanih u životnom prostoru njihovih vlasnika, pažljivo saslušati kako- zašto- i kad ga je vlasnik sklopio da bude upravo takav kakav jeste. Pitati naravno i to da li je zadovoljan i šta bi i zašto u njemu menjao.

Eto. Izvinite ako sam smorio.

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, zflazar said:

Zato po meni treba videti i čuti što više muzičkih sistema integrisanih u životnom prostoru njihovih vlasnika, pažljivo saslušati kako- zašto- i kad ga je vlasnik sklopio da bude upravo takav kakav jeste. Pitati naravno i to da li je zadovoljan i šta bi i zašto u njemu menjao.

Meni je ovo što sam izdvojio zapravo i najkorektniji odnos. Ako se pojavi interesovanje za moje mišljenje ili mišljenje iz perspektive mog referentnog sveta, rado ću iskreno izneti svoje zamerke ili divljenja. Na neke tehničke neispravnosti ću uvek ukazati iz dobronamernih razloga i želje da pomognem.

Odavno sam shvatio da je individualna preferenca prezentacije zvuka uvek jača od insistiranja na prirodnosti prezentacije. Iz tog razloga daleko više poštujem lične navike i ne pokušavam direktno da namećem sveti gral, već samo ako se vremenom i razmenom poseta pojavi želja za približavanjem.

 

EDIT

Samo da dodam da je približavanje dvosmernog karaktera i da sam i ja menjao sopstvene percepcije tokom godina.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zflazar said:

po meni je sasvim normalno da samom sebi treba da ugodiš ako je reč o hobiju.

E sad, da li su to reference ili preference, nisam nadležan za takve filozofske zavrzlame.

Terati nekog, nametati svoj svetonazor u audiu je veoma nezahvalna i jalova rabota. Nismo isti ni po godinama ni po audiofilskom stažu, još manje u interesovanjima a skoro nikada u muzičkom ukusu.

Nekima je sveti gral upeglani, ravan frekvencijski odziv, nekom drugom forenzički raskoš informacija iz zvučnika. Neki vole da čuju dinamiku hardrock koncerta u kući, neki vole intimnost gudačkog kvarteta. Neki bi da sa pametnim telefonom budu gospodari 120.000 albuma sa servera, neki bi isto uz pomoć merdevina i kućne fonoteke. Ne možeš svakom ugoditi a da pri tome ne ostaneš uskraćen za ono što zaista voliš i želiš. Zato po meni treba videti i čuti što više muzičkih sistema integrisanih u životnom prostoru njihovih vlasnika, pažljivo saslušati kako- zašto- i kad ga je vlasnik sklopio da bude upravo takav kakav jeste. Pitati naravno i to da li je zadovoljan i šta bi i zašto u njemu menjao.

Eto. Izvinite ako sam smorio.

Slazem se u potpunosti :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...