Jump to content


The truth behind vinyl records


dj.nik

Recommended Posts

Poznati konstruktor, suosnivač i izvršni direktor (već 46 godina) firme 'PS Audio', Paul McGowan,

ima čitavu seriju YT priloga 'Ask Paul' u kojima odgovara na pitanja koje mu postavljaju razni

ljubitelji HiFi-a i audia generalno. Ovaj skorašnji prilog po meni vrlo korektno razjašnjava pitanja

tj. nedoumice tipa 'šta je bolje, ploča ili CD'

https://www.youtube.com/watch?v=ulSLbQTMM_w

 

Link to comment
Share on other sites

Današnje ploče su CD na vinilu. Slušao sam neke ripove i to meni zvuči dobro. Prvenstveno što loudness nije toliko uništio muziku.

Ako postoji jedan master snimak, i za cd i vinil, što onda toliko unakaze sve to na CD-u?

Po meni, jedan od razloga povratka na vinil je upravo što su snimci otpanjeni na CD-u.

Ujedno je i kod neke digitalije izlazni nivo izlaznog signala prejak, što dodatno stvara nervozu pri slušanju takve muzike.

Link to comment
Share on other sites

Ima gomila otpanjenih i loše produciranih snimaka i na vinilu.

Najbolji dinamički opseg iz starih vremena sam do sada nalazio na Crystal Clear Records direct to disk i Sheffield Lab koji su se uglvnom trudili da rade direct to disk mastere. TELARC nije u toj ligi, ali takođe izvanredan.

"Sve ostalo", se ne ističe toliko u dinamičkom smislu načinjenog snimka. Da li je kod njih odsustvo postprodukcije (direct to disk metode snimanja) ili nešto drugo ne bih znao da kažem. Svakako su vrlo karakteristični i ubedljivi u smislu prezentacije instrumenata i njihovih prirodnih pratećih elemenata bez začinjenosti i koloracija koje producenti vole da nalepe.

ECM izuzetno poštujem i njihovu školu snimanja i smatram da su izuzetan spoj novog doba i stare tehnologije kada je reč o vinilima, ipak im zameram ne toliko idealni kvalitet presovanja koliko produkcija zaslužuje.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, InSides said:

Дали је коначно дошло време да дискутирамо квалитет мастера уместо типа њихових носача? :)

Tako je, ovo je koren. Imao bih ja kao čisti digitalac da dodam još ponešto (vinil je odavno izgubio bitku) ali osnova jeste ta: dobar snimak je dobar snimak ma ko i na ma kom nosaču ga uradio. Alal mu ćufta na dobrom poslu.

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, dj.nik said:

vinil je odavno izgubio bitku

Мислим да ово јесте проблем. Не фраза сама по себи, мишљење је валидно зато што долази из искуства, али...

...када генерално причамо око "бољег", већина нас ентузијаста може хладном главом разматрати технологије и приступе без да генерализујемо. Али понекад, у жељи да скратимо дискусију, кажемо винил / CD, и тиме ефективно генерализујемо дебату - "сав винил је лош, сва дигиталија је добра".

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, InSides said:

Дали је коначно дошло време да дискутирамо квалитет мастера уместо типа њихових носача? :)

 

Ja sam upravo tako razumeo video.

Ako je snimljeno analogno znalacki tu je gramofon u prednosti,digotalno onda je digitalija.Oćes digitalni Kind of Blue ,super -vrati se 70g unazad pa snimi digitalno.90% muzike koju slusam i jeste snimano kad digitalije nije bilo ni na pomolu.Ima snimaka koliko god hoces koji su bolji na CD,ili digitaliji..u najboljem slucaju slusao sam par primera gde je bukvalno isto,obzirom da su dac i gram iz iste kuce razlika je bukvalno u puckanju ploce sto i nije bas neki plus :lol: Naravno jako zavisi i od izdanja ploce,jako velikih razlika tu ima, i ja najradije kupujem stara izdanja,ali ne opterecujem se vec neki period ni najmanje zvukom pa mi to vise nije presudno.Rasprave sta je bolje neverovatno smaraju,prevazisao sam ih.Slusa svako ono sto mu vise prija,i tvrdi kako je bolje,a onaj drugi ga gleda pa se smeje jer cuje ili voli drugacije.Treci ih gleda sa strane,vidi im godine,pa umire od smeha ...zna da su vec gluvi obojica ko topovi.I ovaj dejka sa videa je davno vec ispratio godine dobrog sluha,ali mu je logika dobra i interesantni su mu klipovi.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da mnogo gresite u razmatranju vinila. I to u osnovnim stvarima. BTW, "Dinamika" i ostalo sto se non-stop spominje, je potpuno pogresno  sagledavanje stvari... I naravno apsolutno je pogresno da se sve svodi na digitalnu matricu koja navodno odredjuje stanje stvari. Ustvari zbog bazicnog neznanja i konstantne potrebe da se zanemare stvari iz analognog domena i dolazi do ovakvih "matrica" koje se posle stampaju na razlicitim medijumima...

Kao ilustraciju ovoga gore napisanog, pogledati prvo

- koji je opseg, karakteristika, i generalno koji su parametri mikrofona kojima se snima. Koje i kakve fantom napone oni zahtevaju. Koliko pojacanje signala zahtevaju ti mikrofoni i kakvi su pret-pojacavaci sa standardima...

- Ako se snima odmah digitalno, na AD konvertor, kakvi su to uredjaji, koje nivoe signala primaju? Kakve referentne napone zahtevaju i kakve master clockove... Sta je ground bounce, sta je signal integrity, kakvi su odnosi digitalne i analogne "mase"?

- Iako se snima digitalno, da li je potrebno da se signal ponovo vrati u analogno domen da bi isao na rezac? Sta se desava sa rezacem koji on signal prima? Kako se taj signal priprema za rezanje?

- iz kojih se modula sastoji rezac recimo Neumann Lathe bilo koji model? Kako se vrsi proces rezanja dupont folije, matrice za prese itd...

- Kako izgleda RIAA (ili bilo koja druga) frekventna kriva. Zbog cega je neophodna. Kako se ponasa igla u brazdi koja nije korektno narezana i ne odgovara krivi atenuacije LF dela?

Za sve ovo postoje i preporuke i neki standardi.

Za pocetak pogledati uporednu tabelu ditalnih db i analognih db-a, google na ove termine, pogledati istorijat snimanja. Ima mnogo you tube dokumentarnih clipova o Neumann lathe masinama. Gramofondzijama ce da cure bale (neka pripreme maramice...), ovi digitalisti nece ni gledati

(Za svaki ovaj tehnoloski modul postoje i odredjene matematicke formule. Ja nikada, ali nikada, ne verujem ljudima koji samo udobno stoje oslonjeni na police i pricaju bez da ista napisu na tabli, puste neku projekciju gde na slajdu stoji neka formula, neki realni parametri, realna merenja itd...)

Link to comment
Share on other sites

Medjutim postoji i drugi aspekt iz koga se jednostvano mora posmatrati ceo savremeni kontekst.

Prvo, muzika se menja. Da li na bolje ili na losije to je posve drugo pitanje. Ali se menja u skladu sa novim generacijama koje je "prave", slusaju i izvode... I ovde na forumu su ljudi lepo primetili da su mnoge pesme i albumi savremenih izdanja a razlicitih zanrova prakticno upropasceni. Iako je po njihovom misljenu sam muzicki materijal u smislu, kompozicije, tekstova, i drugih formalnih elemenata, izuzetno dobar.

Receno je vise puta da nije dobra produkcija.

Ja bih dodao, da produkcije uopste skoro da nije ni bilo? Sigurno ne u onom smislu kao sto su to radili ranije pravi producenti. (Na primer Phil Spector i drugi da sada ne navodim). Kljucna promena u shvatanju produkcije, se desila paralelno sa "zahtevom" publike da ljudi koji su snimili pesme moraju da znaju to i da odsviraju na koncertima. Ranije su producenti odredjivali ko ce sta da peva i da svira, na kojim ce trakama da se snima, da li je potrebno promeniti nesto itd. Bukvalno SVE. I sto je jos vaznije - pre pocetka bilo kakvog snimanja, pre pocetka realizacije. Njihova uloga je bila kljucna i odlucujuca u oblikovanju finalnog produkta rada.

Ali paralelno trendu da clanovi frupa moraju sami svirati i u studijima i nakoncertima sopstveni materijal, razvijala se i tehnologija. Studiji su mogli postai manji, desavao se prelazak sa cevne na tranzistorsku tehnologiju, cak i masine za rezanje matrica ploca su se menjale i poboljsavala. Cene opreme su postajale manje. I kao logicna posledica svega toga muzicari su poceli da preuzimaju istovremeno i ulogu producenta. Mnogi su formirali i sopstvene studije sa snimanje pa cak i izdavacke kuce.

Ta demokratizacija je dobro delovala u umetnickom smislu najverovatnije ili sigurno, ali je u isto vreme zanemarila Producentsku ulogu i u isto vreme snimateljski i tehnoloski momenat?

I to isto se desavalo sa prelaskom na digitalne tehnologije snimanja... Oprema je postala jos manja, jos jeftinija, smanjili su se troskovi skupih traka, povecao se broj studija, snmanje je jos intezivnije, mnogo brze se rade "korekcije" snimljenog. U jednom periodu su skoro sasvim zanemareni Lathe-i, tek sa povratkom vinila, (za koji je zasluzna propaganda upravo iz digitalnih "domena", ponovo se revitalizuju komplikovane masine za rezanje matrica. Ovo je za sobom povuklo i pojavu mase firmi i modela ponovnog povratka na cevnu tehnologiju pojacavaca za instrumente. Tako da su danas cenjena pojacala za gitare, za studio namenu kao i za izvodjenje, upravo cevna i to Single ended konstrukcije...

Sve je neuporedivo brze, jeftinije i ne zahteva veliki i skup prostor. Iz lanca snimanja su izbaceni "nepotrebni" ljudi... Prvo oni sa poznavanjem tehnike. Uostalom isto kao i iz fabrika, radio stanica, porodica i tako dalje...

Medjutim i u savremenom muzickom okruzenju smo svedoci, moze se slobodno reci, da ima remek dela... :) U skromnim uslovima su snimljeni i uradjeni odlicni albumi, isto kao sto je to bio slucaj i ranije na pocetku. :)

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, somilenko said:

Misli se na rezanje master ploče na osnovu koje se izrađuje "lacquer" koji se koristi za presovanje vinila.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ok, hajde malo logičkog razmišljanja, rezači za mastere ne postoje noviji od onih s početka 80-ih godina, kakav onda signal takve mašine mogu da očekuju? Digitalni? Ne bih rekao...

Link to comment
Share on other sites

Ok, hajde malo logičkog razmišljanja, rezači za mastere ne postoje noviji od onih s početka 80-ih godina, kakav onda signal takve mašine mogu da očekuju? Digitalni? Ne bih rekao...
Ne, ali može se signal od početka do kraja držati u analognom domenu ako se mastering radi sa trake, na to se mislilo. Mastering većine ploča se u današnje vreme vrši u digitalnom domenu, pa se konvertuje u analogni da bi se rezao na master, nije mi jasno na šta tačno misliš... Koliko sam ja razumeo, nao ovo je Majda mislio...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, somilenko said:

Ne, ali može se signal od početka do kraja držati u analognom domenu ako se mastering radi sa trake, na to se mislilo. Mastering većine ploča se u današnje vreme vrši u digitalnom domenu, pa se konvertuje u analogni da bi se rezao na master, nije mi jasno na šta tačno misliš... Koliko sam ja razumeo, nao ovo je Majda mislio...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Nikakva obrada u analognom domenu se ne pominje, jer tek onda pitanje ne bi imalo nikakvog smisla. Danas nije neuobičajeno da se rezanje mastera radi direktno iz digitalne radne stanice, ali i tu signal mora da prođe kroz DAC i ode na rezač kao analogni, ne može drugačije.

9 minuta ranije, prophet said:

Covek vam samo kulturno predocio da je u tom procesu potrebna jos jedna konverzija.

S čime to tačno ima veze? 

Link to comment
Share on other sites

S čime to tačno ima veze? 
Pa koliko sam razumeo, upravo je to mislio, ako se u studiju snima digitalno i ako se mastering vrši digitalno, napominje da je potrebno izvršiti D/A konverziju da bi se taj zapis narezao na master ploču. Zato je rekao ako se snima digitalno jer se može snimati i analogno na master traku a može i direkt na master ploču.
Čini mi se da se nepotrebno vrtimo u krug...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, somilenko said:

Pa koliko sam razumeo, upravo je to mislio, ako se u studiju snima digitalno i ako se mastering vrši digitalno, napominje da je potrebno izvršiti D/A konverziju da bi se taj zapis narezao na master ploču. Zato je rekao ako se snima digitalno jer se može snimati i analogno na master traku a može i direkt na master ploču.
Čini mi se da se nepotrebno vrtimo u krug...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Kad neko na kraju svake od tri rečenice stavi znak pitanja, onda to nisu konstatacije nego pitanja, ali je svačije pravo da tumači pročitano prema sopstvenom nahođenju.:rolleyes: Bez obzira da li se matrica reže direktno iz DAW ili sa nekog eksternog medijuma, signal koji ulazi u rezač mora da bude analogni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...