Jump to content


5.1 sistem za muziku


yamaha2700

Recommended Posts

To nije kalota nego tzv. "dust cap", i kako samo ime kaže, služi da zaštiti motor zvučnika od prašine. Na zvuk nema nikakvog uticaja, a i ovako ulubljena, i dalje obavlja svoju funkciju. E sad što vlasniku bode oči i izaziva mu nemir, to je već drugi par rukava...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bitno mi je da ne utice na kvalitet zvuka. Kupljena 2 komada JBL ES 90. Juricu ostatak da kompletiram 5.1 sistem. Hvala svima.

p.s. Zanima me sta znaci podatak da je frekventni odziv -3 db ? Da li mi to pomaze u podesavanju (na risiveru) istog pri povezivanju? Ili mogu jednostavno da postavim mikrofon risivera na mesto na kome sedim i da risiver sam podesi sta treba? Da naglsaim jos jednom da se muzika slusa samo u stereo modu svih zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pozdrav svima! Evo posle nekog vremena da se javim i pohvalim sa JBL ES 90. Ono sto mene muci, a to je kako birati vufere? Kupio sam JBL L8400P koji je navodno 600 RMS-a. Prvi utisak nije dobar. Vufer se poprilicno greje cak i kad je na stend baju. Druga stvar...vufer koji sam imao prilike da cujem, marke mivoc, od 120 rms-a...osetno jace daje bas. Da li zbog vece kutije i veceg zvucnika, ne znam. Sta utice na jacinu basa koji vufer daje?

Link to comment
Share on other sites

On 5.6.2020. at 1:48, yamaha2700 said:

Pozdrav svima! Evo posle nekog vremena da se javim i pohvalim sa JBL ES 90. Ono sto mene muci, a to je kako birati vufere? Kupio sam JBL L8400P koji je navodno 600 RMS-a. Prvi utisak nije dobar. Vufer se poprilicno greje cak i kad je na stend baju. Druga stvar...vufer koji sam imao prilike da cujem, marke mivoc, od 120 rms-a...osetno jace daje bas. Da li zbog vece kutije i veceg zvucnika, ne znam. Sta utice na jacinu basa koji vufer daje?

Najviše volumen kutije (kvaliteta) i što ga tjera , on sam je jak kolko je jak .

Link to comment
Share on other sites

On 5.6.2020. at 1:48, yamaha2700 said:

Pozdrav svima! Evo posle nekog vremena da se javim i pohvalim sa JBL ES 90. Ono sto mene muci, a to je kako birati vufere? Kupio sam JBL L8400P koji je navodno 600 RMS-a. Prvi utisak nije dobar. Vufer se poprilicno greje cak i kad je na stend baju. Druga stvar...vufer koji sam imao prilike da cujem, marke mivoc, od 120 rms-a...osetno jace daje bas. Da li zbog vece kutije i veceg zvucnika, ne znam. Sta utice na jacinu basa koji vufer daje?

Kako biram vufere? Dobro ti pitanje. Citam o njima dosta, i onda se odlucujem prema budzetu.

Nadji nekog da pogleda, da ti nesto ne izgori. Ne sme da se greje kad ne radi(stand by).

Link to comment
Share on other sites

Prvo, jel ti to neko izmerio, probaj fazu da mu obrneš, ako je 180 stepeni različita u odnosu na zvučnike, može biti da poništava bas od tvojih zvučnika.

Većina energičnog basa dolazi na oko 60 Hz, taj deo spektra izbacuju kutije, može im vufer pomoći podizanjem rezne fr. ali, ako nije u fazi, poništiće ili umanjiti taj deo spektra.

Pojačalo tog vufera je d klase, pri malim opterećenjima a pogotovo u stand by-u ne sme da se greje. Koliko vidim, on sa spoljašnje strane nema hladnjake nego samo ploču, tako da je moguće da bude malo topliji (jer je mala termalna masa) ali ne sme biti vruć, naravno ovo važi dok je u radu...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Izmericu koliko vuce struju kad ne radi ali je cinjenica da se oseca toplota pozadi. Vufer pojacan na 75%, par sati malo veceg opterecenja, postaje bas vruc pozadi. Inace to mu je fabricka greska sto nema hladnjak. Citao sam na stranom forumu o tome kako se greje. Porucio sam hladnjak pa cu mu nalepiti pozadi a pricvrstiti na vec postojece strafove. Ono sto me bunilo je sama snaga. Za 600 W RMS-a sam ocekivao dosta vise. Mene je vufer od 15 incha odusevio sa svojih 120W RMS-a. Bez zagrevanja i pri vecim opterecenjima.

Ipak je ovo JBL vufer iz skuplje, L serije. Nisam ocekivao da bude ovako lose odradjen. Nekad je kostao 1000$ nov. Sramota za JBL, dok sam sa ES 90 frontovima prezadovoljan.

Link to comment
Share on other sites

Ovo bi vredelo probati u sistemu, deluje ok i sa aspekta specifikacija, opcija za podešavanje i opcija za povezivanje, ali ga obavezno poslušaj pre kupovine.
https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici-vuferi-kucni/nubert-aw-880-high-end-aktivni-subwoofer-top-model-/oglas/96491782

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Nixie

Ista priča... Kalkulisao koliko me košta i koliko velika kutija treba za DIY (nisam hteo da idem na skupe plate ampove sa DSP-om) i odlučio da mi je mnogo povoljnije da ga kupim polovnog.

Što se tiče dimenzija, oni to nadomeste sa servom i korekcijom odziva pojačala vufera ili DSP-om ako vufer ima amp d klase i ispeglaju kako treba. Moj ima amp AB klase sa servom i zvuči super (za moje uši), premeren i naštelovan mernim mikrofonom naravno...

Po meni treba gledati da ima i high level input (po meni bolja varijanta povezivanja za stereo sistem) i RCA ulaze, podešavanje ili obrtanje faze, da mu je minimalni rez 40 Hz (nisam video da idu niže) da se izbegne high pass filter na vuferu za zvučnike i kada je već vufer da se spušta do 20 Hz ili niže. Moj ima drajver od 30 cm (12 inča) i sasvim prirodno i bez upinjanja izbacuje niske frekvencije, lično nebi išao na manji od 25 cm i birao bih servo vođenje drajvera sa ampom AB klase.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...