Jump to content


5.1 sistem za muziku


yamaha2700

Recommended Posts

Pozdrav svima. Hteo bih za pomoc oko odabira sistema za sobu. Kao sto moj nadimak kaze, skoro sam kupio risiver yamaha rx-v2700, pa bih hteo upariti neki dobar sistem sa njim. Planirao sam izdvojiti oko 500€. Nadam se da je dovoljno za neki dobro ocuvan polovan sistem. Sistem ce primarno sluziti za muziku. Volim glasnu muziku sa sto boljim kvalitetom. Slusam od silvane do nirvane, zavisi od raspolozenja i situacije. Soba u kojoj bi sistem bio, jeste oko 25 kvadrata.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 sati ranije, zek said:

Štaće mu oda 5-7 zvučnika u sobi od 25m2? :eek:

Ако је испланирао вишеканални систем за вишеканалну музику. Ваљда зна шта хоће... ту увек може и филм да испрати ко човек.

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se, vidim da nisam napisao koji sisttem zelim. Zelim 5.1 sistem. I jos nesto. Da li su dovoljni kablovi 2x2,5mm openjeni bakrom? Porucio sam kablove preko neta, u opisu pise sa ofc provodnicima, kad sam razmerio, prekratio, na jednom preseku vidim da nema veze sa cistim bakrom vec da je alimunijum openjen bakrom. Da li su ti kablovi dovoljni za 5.1 sistem ili treba kvalitetniji?

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, yamaha2700 said:

Znaci da pokusam da vratim i uzmem cist bakar. Dovoljno 2x2,5 ? U najgorem slucaju da kupim bakarni a ovaj zadrzim, jer sam ga vec sekao na duzinu koja mi odgovara. Na sajtu stajalo da je cist bakar.

Kupi u Kanibalu Neotech OFC kablove za zvučnike 2.5mm2. To što si kupio je na žalost obična prevara. Uvek možeš ovde da pitaš za savet pre kupovine.

http://www.kanibal.co.rs/products.php?sgr=15012000&pid=15012012

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, yamaha2700 said:

Znaci da pokusam da vratim i uzmem cist bakar. Dovoljno 2x2,5 ? U najgorem slucaju da kupim bakarni a ovaj zadrzim, jer sam ga vec sekao na duzinu koja mi odgovara. Na sajtu stajalo da je cist bakar.

Тај не вреди ни сачувати. Имаш приватну поруку, пусти ми тамо где си купио кабл и који.

Link to comment
Share on other sites

Nisam sumnjao da firma iz koje sam porucio radi ovakve stvari. Kontaktiracu ih kako bih im vratio kablove. Inace savet pre definitivne odluke posto menjam kablove sigurno. Od risivera do 2 satelita sam stavio po 15m kabla i ako je jedan od njih blizi, sekao sam istu duzinu kabla. Da li je to potrebno ili ipak mogu razlicite dimenzije da stavim? Cuo sam da kabl uvek treba biti iste duzine zbog signala.

p.s. Sto se kablova tice, mogu ih kupiti i preko amazon.de ili ebay-a. Tako da nisam ogranicen na domace trziste. Nisam se nadao da ovoliko prevaranata pa sam odlucio ovde da uzmem. Svaki savet za kbl je dobrodosao. Hvala vam.

Edited by yamaha2700
opsirnija poruka
Link to comment
Share on other sites

То важи за стерео систем и предњи пар звучника. У вишеканалном систему слободно стави дужине које су довољне до звучника. Ионако авр све то калибрише и подеси.

Link to comment
Share on other sites

Moram da vas pitam koji vufer preporucujete. Trenutno sam od drugara uzeo na koriscenje sal 5.0. Sistem nije los za pocetak ali nema vufera, pa me zanima koji da kupim? Svakako bi vufer ostao i kasnije kada kupim bolji sistem. Treba mi vufer koji ce imati jako lep i jak bas. Naleteo sam sinoc na vufer iz jbl esv serije koju sam merkao da kupim , posle njega nadjem jos 2 meni interesantna vufera a to su CANTON AS-50  250/350W i Harman kardon sub 200w. Ili mozda preporucujete nesto drugo? Ne bih davao vise od 150€ (+20€ ako vredi nesto)

Link to comment
Share on other sites

On 19.2.2020. at 12:30, yamaha2700 said:

Da li su to ovi kablovi koje preporucujete?

https://www.amazon.de/dp/B01LFA7MHM/ref=sr_1_fkmr1_1?keywords=Neotech%2BOFC&qid=1582111604&sr=8-1-fkmr1&th=1

pun bakar 2x2,5  50m  40€.

Imaš na kupujem prodajem Oehlbach polovnih koji su isti kao ti. Nemoj da bacaš pare da naručuješ iz inostranstva nove. Kabal je kabal. Šta če ti 50m?

To nisu pun bakar, ni jedan ni drugi, već su OFC - nemaju kiseonika u bakarnoj žici.

Link to comment
Share on other sites

Nudili su mi JBL ES seriju. Ne znam koje su razlike u JBL serijama. JBL Stdio, JBL E, JBL ES. Da li vredi kupovati od JBL-a sistem 5.1 ili ipak juriti nesto drugo. Izdvojio bih za polovan sistem oko 700€. Gledao sam onako laicki oavj JBL ES seriju sa jacim vuferom iz serije i jacim satelitima. Deluje kao ozbiljniji sistem. Da li ozbiljniji sistemi imaju neku zastitu kako jako pojacalo ne bi sprzilo zvucnike u koliko se previse pojaca?

Link to comment
Share on other sites

On 21.2.2020. at 9:30, vdzele said:

Imaš na kupujem prodajem Oehlbach polovnih koji su isti kao ti. Nemoj da bacaš pare da naručuješ iz inostranstva nove. Kabal je kabal. Šta če ti 50m?

To nisu pun bakar, ni jedan ni drugi, već su OFC - nemaju kiseonika u bakarnoj žici.

Кабл је кабл? Хех, по називу у функцији да али по квалитету и, у овом случају, звуку ни под разно.

Ако су му увалили кабл који није бакарни онда му итекако треба други, који то јесте. Да ли јесте... нека провери...

Шта ће му 50м? Са колико метара би ти повезао 5.1 систем у просечној соби?

Link to comment
Share on other sites

On 19.2.2020. at 12:16, gvlada said:

То важи за стерео систем и предњи пар звучника. У вишеканалном систему слободно стави дужине које су довољне до звучника. Ионако авр све то калибрише и подеси.

 Joj, ne... Duzina kabla najvise utice, posebno kod duzih kablova, na impedansu. Neravnomerno opterecenje nije slatko za napajanje, posebno ako nisu sve mono blokovi (a nisu), nema tu sta da se "kalibrise"... Tanak i dugacak kabl moze da unese i 5% otpora zvucnika, ako je los, to nije zanemarljivo.

Link to comment
Share on other sites

Joj, da... :)

Ako mu do zadnjeg levog i/ili desnog treba 15m, treba i na centralni da stavi 15m? Nije nego... :)

U surround sistemu se u 99% slucajeva kombinuju razliciti zvucnici, cesto vrlo razlicitih impedansi. To malo sto unesu kablovi je zanemarljivo.

BTW, nije potrebna nikakva kalibracija vezana za duzinu kabla, jer ta impedansa kabla jako malo utice na gubitak korisne snage, odnosno na jacinu zvuka - osim ako je bas jako tanak, a dugacak kabl - 2.5 mm2 nije tanak kabl. Iliti, kalibrise se rastojanje zvucnika (= kasnjenje), a ne duzina kabla.

Link to comment
Share on other sites

Uticaj na impedansu jeste zanemarljiv ali na damping faktor ne mora da bude, mada ako ima high pass filter na običnim zvučnicima i koristi vufer ili vufere onda ni to nije problem.
Bilo bi dobro ispoštovati da zvučnici iste familije imaju iste dužine, tj prednja levi i desni iste dužine i zadnji levi i desni iste dužine, centralni naravno za sebe...
Pretpostavljam da se na ovo oko dužina kablova i u ranijim postovima mislilo, ali nije bilo eksplicitno napisano...
Što se tiče samih zvučničkih kablova, ja bih išao na neku varijantu iz profi audija, recimo Klotz LY225TSW, po mom iskustvu su to uvek dobri kablovi za cenu, a cena je pristupačna i nema prevare sa pobakrenim aluminijumom...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, somilenko said:

Bilo bi dobro ispoštovati da zvučnici iste familije imaju iste dužine, tj prednja levi i desni iste dužine i zadnji levi i desni iste dužine, centralni naravno za sebe...

Ima smisla samo za prednje zbog stereo rezima. Zadnji su retko na istom rastojanju, za pocetak, a to je mnogo bitnije od promila impedanse.

Ne komplikujte bezveze...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...