Jump to content


Izlazno pojacanje.


dias

Recommended Posts

19 minuta ranije, Nixie said:

Ti tranzistori po našim prodavnicama, ko zna šta je to, kad košta 130din. Uzmi još jedan taj PMC (kad je već jeftino) ili još jedan taj od 260din. možda se struje ujednače. A šta će biti kad ih jače opteretiš, e to niko ne zna.

Uzecu oba opet. Dok ne nadjem originalne, uparene skinute sa nekog pojacala, nema pojacavanja preko pola. :D Bili su pre nedelju, dve na kp, ali su otisli brzo. Ako ih slucajno ne bude bilo, a pojave se recimo jaci originalni, fabricki od 200V, 14A i 120W da li da uzmem te? Ovi su 140V, 10A, 100W. Pitam zbog razlike neke u zvuku, grejanja itd. 

Link to comment
Share on other sites

Nemoj uzimati tranzistore drugih karakteristika. Može i to, tu će raditi mnogi tranzistori, ali sva 4 moraš onda uzeti i zameniti na jednom kanalu. I to moraš naći komplementarne parove, PNP i NPN, vodeći računa o ostalim parametrima, strujno pojačanje, granična frekvencija, kućište i slično. A šta onda sa drugim kanalom?  I njih da menjaš?

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Nixie said:

Nemoj uzimati tranzistore drugih karakteristika. Može i to, tu će raditi mnogi tranzistori, ali sva 4 moraš onda uzeti i zameniti na jednom kanalu. I to moraš naći komplementarne parove, PNP i NPN, vodeći računa o ostalim parametrima, strujno pojačanje, granična frekvencija, kućište i slično. A šta onda sa drugim kanalom?  I njih da menjaš?

Odustajem onda. Razmisljao sam nesto kad sam vec naceo izlaze, da promenim na oba kanala, da se potrudim da nadjem fabricke, uparene, jace tranzistore. Da zamenim STK koje trpi vece napone, da bih mogao bez rizika da slusam zvucnike 4 oma,jer u planu imam i zvucnike da menjam, ali neka bude to u sve u nekom daljem, drugom planu. 

Link to comment
Share on other sites

Ti to možeš da uradiš, da staviš jače tranzitore. Najbitniji parametar je strujno pojačanje, da bude veće ili jednako postojećim tranzistorima kako ne bi dodatno opterećivao driverski stepen. Ostalo znaš, struja, probojni napon, granična frekvencija jednaka ili veća od postojećih. Jedino što ne znam koliko se to sve isplati. Treba naći originalne tranzitore, 4 para NPN/PNP u sličnom kućištu da možeš da uh ugradiš.  To moraš da kupiš u nekoj firmi koja ne drži fake, Mouser, RS components i slično. Ove po našim prodavaonama preskoči.

Link to comment
Share on other sites

http://shop.vremeplov.co.rs/Shop/Product?name=PNP-100V-25A-125W-TO218&accountingCode=1529

http://shop.vremeplov.co.rs/Shop/Product?name=NPN-100V-25A-125W-TO218&accountingCode=1440

Dakle, ima i kod nas, treba zvati prodavnicu i pitati koji je proizvodjac u pitanju, trebalo bi da su stare zalihe i da su pouzdani i dobri komadi.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Gox co. said:

http://shop.vremeplov.co.rs/Shop/Product?name=PNP-100V-25A-125W-TO218&accountingCode=1529

http://shop.vremeplov.co.rs/Shop/Product?name=NPN-100V-25A-125W-TO218&accountingCode=1440

Dakle, ima i kod nas, treba zvati prodavnicu i pitati koji je proizvodjac u pitanju, trebalo bi da su stare zalihe i da su pouzdani i dobri komadi.

Verujem ja da ima i kod nas. Stavio sam ja MJ15003/04 na drugom pojacalu, proizvodjac ONS i odlicni su. Kupljeni u MG-u. Cini mi se da su bili negde oko 700,800din. To uliva vec poverenje, dobro oni su jaci od ovih i to se uzima u obzir. Ja bih postavio pitanje, ako mozda ti Goxi znas... A vezano je za ove sto sam kupio, u pitanju su 2SC3182 Toshiba sa onim cudnim T slovom, brojevi su ispisani belom bojom i vidi se po njima da su stara zaliha, kuciste identicno sa originalima. Da li je to uopste Toshiba? Striktno su napisali Toshiba original. Ako to jeste dobro, kupicu jos 4 komada, pa valjda cu od ukupno 6 da nadjem koliko toliko uparene. 260din kostaju u Proelektroniku Nis.

Link to comment
Share on other sites

A ovi BD su adekvatna zamena za 2SC3182? Koliko vidim napon je manji na BD 249c -100v, 2SC3182- 140v. Evo bas citam za te BD tranzistore da donesu poboljsanje u zvuku...A evo ima ih na kp, raznih proizvodjaca. Maroko, Italija,Mev, SGC. 4e komad. Ako su odgovarajuci, da spremim ja polako novac za oba kanala...

Link to comment
Share on other sites

On 3.10.2020. at 0:18, Honda94 said:

Desno fabricki, levo Tobisha iz Bugarske

Fake vidi se na kilometar. Em je manji čip, em originali nikad nemaju taj silikon preko čipa. Takav tranzitor lako crkava kad se ugreje i optereti. Ja bih samo uzeo u obzir one u Primotronic (RS Components). To je sigurno original, ovi naši retko drže originale, sve je Kina. Uzećeš možda duplo više nego što ti treba, ali opet nema šanse da ih upariš. Radiće i tako ne brini ništa i uzmi samo koliko ti treba da završiš posao. Znači 2SC5198 i 2SA1941 su adekvatna zamena. Obzirom da su jako slični originalima, ja drugi (ispravan) kanal ne bih ni dirao, već samo sredio taj što je crkavao. Eventualno uzeti još dva para za rezervu jer nisu skupi.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Honda94 said:

A ovi BD su adekvatna zamena za 2SC3182? Koliko vidim napon je manji na BD 249c -100v, 2SC3182- 140v. Evo bas citam za te BD tranzistore da donesu poboljsanje u zvuku...A evo ima ih na kp, raznih proizvodjaca. Maroko, Italija,Mev, SGC. 4e komad. Ako su odgovarajuci, da spremim ja polako novac za oba kanala...

Nisu zamena, manje je strujno pojačanje, probojni napon i znatno manja gornja granična frekvencija (30MHz - 3MHz). Nemoj to da radiš, oni su poboljšanje kad se stave umesto 2N3055/BDX18 (BD249C/250C), ali u ovom slučaju nisu.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Nixie said:

Fake vidi se na kilometar. Em je manji čip, em originali nikad nemaju taj silikon preko čipa. Takav tranzitor lako crkava kad se ugreje i optereti. Ja bih samo uzeo u obzir one u Primotronic (RS Components). To je sigurno original, ovi naši retko drže originale, sve je Kina. Uzećeš možda duplo više nego što ti treba, ali opet nema šanse da ih upariš. Radiće i tako ne brini ništa i uzmi samo koliko ti treba da završiš posao. Znači 2SC5198 i 2SA1941 su adekvatna zamena. Obzirom da su jako slični originalima, ja drugi (ispravan) kanal ne bih ni dirao, već samo sredio taj što je crkavao. Eventualno uzeti još dva para za rezervu jer nisu skupi.

Tako ce i biti verovatno. Premda, meni fali samo jedan originalni NPN. A decko sa kp bas prodaje tranzistore, skida sa pojacala. Imao je i ove moje, ali prodao. Ponavljam se.:D Kada dodje opet do njih, moji su. A verovatno cu poruciti iz Primotronica ovu kombinaciju, uskoro mi je rodj, pa mi je pojacanje preko potrebno, a posle kada se ovi pojave na kp sredicu i to. Interesantna stvar je da sam razvalio i ovog PMC, cip je malo manji od originalnog, veci od fejka dosta i nema ovaj silikon uopste. Samo kuciste je odradjeno precizno i kvalitetno. Tako ja sipam original Mol ulje, koje je jeftinije od raznoraznih fejkova po nasim prodavnicama. Castrol, Shell itd. Poredjenje jeste malo grubo, ali to je to.

Link to comment
Share on other sites

Nemam pojma, zbog oksidacije? Recimo na ovim sam vrlo lako skinuo kapice, lagan pritisak papagajki i otpadaju, a na originalu je to vrlo teško. Pogledaj krajnji desni tranzitor, ima prekid na spoju kapice i tela, tu može ući vazduh. A spoj čipa i izvoda, najtanje žičice, dva kom. za emiter i jedna za bazu,  a to je tranzistor od 20A. Najgore od svega je što su nekako radili jedno vreme, par meseci i onda puf.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nadjoh i ja original. Imao sam nesto do faxa da odem. Proguglam nadjem Elgo-elektronik. Pise Original 300din, a made in China 160din. Ajde da odem, medjutim radnja ne postoji, vec samo online prodaja. Nadjem se sa vlasnikom, donese mi tranzistor. Bio sam skeptican, zagledam ga dobro i kazem ovo je original, on potvrdi. Nabavio 100 komada jos 2002.godine iz Holandije,ostalo jos par komada. Desno je onaj fejk iz Proelektronika. Ovog nisam otvarao, mislim da nema potrebe, cim sam ga ugradio izmerio sam struju na njemu i ovom paralelno vezanom-fabrickom. Identicne su. Ko se bas razume u tranzistore, na ovim slikama ce mu biti jasno odmah. Uzivo se se to naravano bolje moze videti i uporediti sa fabrickim, potpuno, potpuno isti.

20201014_165040-1.jpg

20201014_165101-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Potrebna pomoc vezano za mirnu struju na pm 655vxi.Na desnom kanalu je veoma prosto stelovanje mirne struje trimerom na 30mV koliko je proizvodjac i preporucio,dok na levom najmanja vrednost merene struje koju trimer moze da smanji iznosi oko 60mV i to kad se trimer zavrne skroz u desno.Inace promenio sam oba trimera novim doduse od 500 OHM(stari su bili od 300OHM) medjutim situacija je ista,Inace pojacalo radi normalno samo bi hteo da ga podesim kako terba.Tranzistori na izlazu su 2SC5200 i 2SA1943. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...