Jump to content


Hi-Fi sistem - Dragan Penev


Dragan Penev

Recommended Posts

Zvuči banalno ali isproveravaj još jednom sve spojeve i sva podešavanja... da nisi neki interkonekt, strujni itd. rasklimao kad si kačio novi par kablova.

Teško je biti pametan ovako na daljinu ali nešto je tu svakako čudno i kako ne treba. Jer da ne dobiješ nikakav pozitivan efekat je jedno, ali još nisam čuo za da se zvuk pokvari zbog bi-ampinga.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dragan Penev said:

Opcija na single je uvek opcija. Nego me sad kopka šta nije dobro? 

Da li sami zvučnici nisu za ovo, ili je nešto drugo?

Probaj front na bas jedinicu a suraund na visokotonce. I da, moram ti odati jedno priznanje. Ekspert si za ovakve stvari, počev od IC kablova od 10 metra pa na dalje... :D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Dragan Penev said:

Probao sam danas da vežem zvučnike na bi amp varijantu. 

Skinuo sam džampere sa zvučnika, povezao dodatni par kablova na njih i nakačio na AVR na surround back L/R, prema uputstvu za AVR 2400h. 

Namestio sam amp assing na Bi amp, prema slici. 

Ali je zvuk katastrofa, izgubio se ceo opseg niskih frekvencija.

Imate neki savet? 

Screenshot_20200629_134547_com.android.chrome.jpg

Zvuci kao da ti ne radi izlaz na koji su ti povezani niski tonovi. Proveri konekcije + proveri podesavanja.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Dragan Penev said:

Namestio sam amp assing na Bi amp, prema slici. 

Ali je zvuk katastrofa, izgubio se ceo opseg niskih frekvencija.

Imate neki savet? 

Verovatno je seting zvucnika ostao na "small", proveri str.180 manuala.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Dragan Penev said:

Znači da zamenim na bas + i minus? 

Probaj, ako ti levi i desni vufer rade u kontra fazi, dolazi do medjusobnog ponistavanja. Na tom principu rade aktivni bas trapovi. Naravno, bitno je da cela kutija ispravno bude fazirana.

 

8 sati ranije, Dragan Penev said:

Ujutro ću da se mlatim malo ponovo sa kablovima, da vidim ima li nekog efekta.

To, nije. Dzabe ces da gubis vreme.

Link to comment
Share on other sites

Probao sve iz početka. Mora da se uradi Auddysey correction za svaku promenu konfiguracije. 

Bi amp radi, zvuk je ponovo "normalan" 

E sad je pitanje, da li je ovo vredno ulaganja... Za sad ja ne čujem nikakvu razliku. Testiraću malo pa da vidim ima li poente ulaganja u još jedan par kablova. 

Link to comment
Share on other sites

Овде се ради о bi-wire, а не bi-amp повезивању, не? једно појачало, а засебни каблови за ниске/средње и високе? bi-amp би било са два посебна појачала? Или сам ја нешто пресисао? :D

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Dragan Penev said:

Jedan je AVR, korišćeni su surround back izlazi da se poveže na LF ulaz zvučnika. HF ide sa front izlaza sa AVR. 

Ja bih to obrnuto vezao, front na basove a surround na srednje/visoke. Ne znam da li su unutra istovetna pojačala, ili su front pojačala jača od ostalih? Na visokim je znatno manja snaga, tako da ne dobijaš na snazi nešto puno, ali bi trebalo ipak malo bolje da zvuči zbog činjenice da srednje/visoke i bas proizvode različita pojačala i da imaš odvojene kablove. Kod mene bolje zvuči srednji i visoki opseg sa bi-wire (4 istovetna kabla) i jednim stereo pojačalom.

Orange quad.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ne znam za pojačala, nisam se udubljivao baš  mnogo. Ja verujem da su ista, jer kad pokrenem Auddyssey, on kad proverava da li ima Surround back zvučnike, na slici daje visoke zvučnike. Znači da po nekoj logici mogu da se vežu veliki na surround back. 

Elem, probaću sutra samo da zamenim, da stavim LF na front, a HF na surround back. 

Link to comment
Share on other sites

Jbg, avr je x2400, takav kakav je. Trenutno ne planiram kupovinu drugog, jačeg. Možda bi nekad u budućnosti uzeo stereo pojačalo pa vezao front na njih, samo zbog muzike. A avr da bude za filmove, tv. 

U principu meni sada bi amp radi, ali ja iskreno i ne znam koji boljitak treba da dobijem. Hehehe... 

Da li kad odvrbem na 30, jačina treba da bude drugačija nego na single, ili zvuk treba da bude čistiji... U oba slučaja ja imam čist i jasan zvuk npr. sa CD ili Tidal preko DAC. 

Pazite, ovo ja sada isprobavam jer imam vremena... Ali iskreno, kao što rekoh, ne znam koji benefit imam trenutno. Verovatno placebo efekat. 

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, Dragan Penev said:

Da li kad odvrbem na 30, jačina treba da bude drugačija nego na single, ili zvuk treba da bude čistiji... U

Jačina će biti ista, kad postaviš na 30 dobijaš isti izlazni napon na svim tim kanalima i istu ukupnu snagu, samo što je sad opseg podeljen po pojačalima. Ako si imao recimo prosečnu snagu 30W po kanalu sa dva kanala, sad ti kanali za bas daju prosečno po 25W a ovi drugi po 5W. Trebalo bi da zvuči bolje, ili makar malo drugačije zato što srednje i visoke frekvencije putuju električnim kolom nezavisno od niskih. Ono što nije dobro je verovatno to što svi kanali u risiveru imaju zajedničko napajanje pa nisu baš sasvim odvojeni. A zna se da napajanje svira, jer sve od struje što prođe kroz zvučnike stiglo je iz napajanja, modulisano pojačalom u ritmu muzike.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...