Jump to content


Hi-Fi sistem - Dragan Penev


Dragan Penev

Recommended Posts

Slazemo se svi da duzina kabla treba biti sto manja, sad sto okolnosti u nasim domovima diriguju te duzine je nesto sa cim moramo napraviti kompromis, jbg.
Najvise bih voleo da imam sobu samo za muziku, ali sta da se radi...

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Spachek said:

Slazemo se svi da duzina kabla treba biti sto manja, sad sto okolnosti u nasim domovima diriguju te duzine je nesto sa cim moramo napraviti kompromis, jbg.
Najvise bih voleo da imam sobu samo za muziku, ali sta da se radi...

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

Ja se sa tim  ne slažem ,ne znači da je kabel što krači daje bolji rezultat.

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo bi moglo da bude sasvim solidno rešenje:

http://www.audiopro.rs/kategorije/studio-recording/dodatna-oprema-i-pribor?idkat=100

Na forumima prilično hvale i često preporučuju uz ovaj kabl RCA konektore MS Audio, koji su tajvanska verzija KLEI konektora, a mogu se naći po ceni od 20$ pa naviše u zavisnosti od modela (za set od 4 komada), preko Ebay.

Link to comment
Share on other sites

On 9.5.2020. at 12:58, Dragan Penev said:

OK, vidim da neki nisu shvatili srž mog pitanja, svako priča ono što mu se prohte. Moj sistem je takav kakav je, hvala svima na savetima i idejama. 

Konkretno samo mislio da pitam za kombinaciju USB i IC kabla, koja je opcija bolja. Ljuba je bio konkretan, hvala mu. Sve ostalo je budževina, kupovina dodatnih čuda koja ne dolazi u obzir.

 Gledaj, mi hocemo da ti pomognemo. Problem :

 USB kabl ima max duzinu, ako je USB-C u pitanju to je DVA METRA. Za USB 2.0 limit je 5m. Ne moze niko da ti pomogne da nadjes USB-C kabl od 7m, super je sto ti zelis duze ali standard kaze ne moze - ne radi (ili bar ne radi pouzdano - osim ako nemas i ripiter izmedju a to je tek igranka i, uostalom, nije vise "kabl").

 IC od 7m moze, postoji. Ljuba ti je to naveo kao jedino moguce resenje. E sad, ti nemas studio, imas stan (bar po slikama). Oprema ti nema balansirane veze, samim tim ti ces vuci kabl od 7m duzine. Ovo je u sustini parce zice od 7m, iliti antena od 7m. :) Ti ces na jednom kraju imati izvor signala (naponski) koji salje nesto, a na drugom kraju ces pored tog neceg, oslabljenog, dobiti jos i svasta drugo.... 

 Ako budes odlucio da ides na varijantu interkonekta od 7m idi na nesto sto je kao upredena parica.... Tipa Kimber Tonic, ili tako nesto, da bar koliko-toliko eliminises RFI smetnje...

 Razlog zasto sam ti ja preporucio neki R-Pi je sto ce da to kosta kao neki pristojan jevtin interkonekt od 7m - a dobices bolje resenje. Naravno, ako si ti resio da uzmes kabl od 7m probaj pa vidi kako to radi.

edit: Kimber je ilistracija jer se vidi geometrija. Neki shielded twister pair je bolji izbor, posebno sa usmerenom konstrukcijom, ali opet 7m je dosta za signal koji nema diferencijalni par.

Link to comment
Share on other sites

@nkrgovic ovo je konkretan i koncizan predlog. Ovo je korisno, i zahvaljujem se puno. Čitao si detaljno moju temu i shvatio šta mi treba pa si i shodno tome dao lep predlog.

Ja ne insistiram da svako sve zna i da svako može da pomogne. 

Samo sam rekao da je 7 metara, nije 4 niti 5. Takođe nikakva dodatna kupovina uređaja koji bi nešto radili. Znači, opcija 1 USB, opcija 2 IC kabl, opcija 3 je laptop bliže DAC. 

Link to comment
Share on other sites

Težnja je da na računaru koji reprodukuje muziku bude što manje aktivnih procesa, a svi ti softveri za pristup udaljenom računaru prilično troše resurse i zbog toga nisu baš pogodni za ovu namenu, Microsoft RDP je mnogo bolje rešenje. Dodatno, ako je na tom računaru instaliran neki UPnP renderer, nema ni potrebe za bilo kakvim pristupom s drugog računara.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

Težnja je da na računaru koji reprodukuje muziku bude što manje aktivnih procesa, a svi ti softveri za pristup udaljenom računaru prilično troše resurse i zbog toga nisu baš pogodni za ovu namenu, Microsoft RDP je mnogo bolje rešenje. Dodatno, ako je na tom računaru instaliran neki UPnP renderer, nema ni potrebe za bilo kakvim pristupom s drugog računara.

 Moj predlog, relativno jevtin (30-40 EUR) je bio Raspberry Pi i Volumio. Ako slusas radio ili streaming sa neta racunar se koristi samo da bi kontrolorisao plejer.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Dragan Penev said:

@nkrgovic ovo je konkretan i koncizan predlog. Ovo je korisno, i zahvaljujem se puno. Čitao si detaljno moju temu i shvatio šta mi treba pa si i shodno tome dao lep predlog.

Ja ne insistiram da svako sve zna i da svako može da pomogne. 

Samo sam rekao da je 7 metara, nije 4 niti 5. Takođe nikakva dodatna kupovina uređaja koji bi nešto radili. Znači, opcija 1 USB, opcija 2 IC kabl, opcija 3 je laptop bliže DAC. 

 Ako su to jedine opcije, kreni sa 3 - pa vidi dalje. :) . Ako ne moze, onda 2, zato sto 1 - ne radi na 7m. :) Ako mozes da pridjes na domet USB-a onda to ima sanse da bude bolje.... 

 E sad, ja sam dao slobodu sebi da predlozim resenje koje kosta manje nego kabl, ali jeste dodatni uredjaj - vise da bi bio svestan da jevtina resenja postoje. Apsolutno ne pokusavam ista da nametnem.... Kutijica, tera Linux, isto ima USB izlaz (nije DAC), samo "racunar" za jako sitne pare i formata kreditne kartice.

 Jedino gde sam ja bio cvrstog stava je citiranje standarda - jednostavno takvi su standardi :).

Link to comment
Share on other sites

Ako ti je između laptopa i sistema 7 metara, da li je moguće da staviš 2m USB kabla, pa onda DAC, pa onda 5 metara interkonekta? 

DAC bi ti negde "visio" na pola puta, ali možda može nekako da se postavi da ne smeta.... 

Ideja o nekom jeftinom strimeru je takođe jako dobra. Laptop bi ti služio za kontrolu muzike, a u taj strimer ubodeš USB stick sa muzikom i uživancija. 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Ljuba said:

Ako ti je između laptopa i sistema 7 metara, da li je moguće da staviš 2m USB kabla, pa onda DAC, pa onda 5 metara interkonekta? 

DAC bi ti negde "visio" na pola puta, ali možda može nekako da se postavi da ne smeta.... 

Ideja o nekom jeftinom strimeru je takođe jako dobra. Laptop bi ti služio za kontrolu muzike, a u taj strimer ubodeš USB stick sa muzikom i uživancija. 

Moram da premerim I vidim da li je ovo izvodljivo. 

Ono što sad gledam krajičkom oka (sad uđoh u kuću) je da opcija 5 metara usb I 2 do 2.5 metara IC može da se izvede. Naravno I u suprotnom smeru, 5 metara IC I 2 metra usb bi možda mobčo da se napravi... 

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Dragan Penev said:

Dva produžna USB kabla pa na njih USB/USB C. 

Šljaka ceo dan, nije secnuo ni malo. 

Znači 3 USB kabla sa svojih 6 konektora na red pa u DAC. IC klasika 1m. I ne štuca.

Mislim da jedan uvaženi član, koji se pritajio na forumu zadnjih godinu-dve ima običan USB kabl za štampač oko 5-7m do daca. Sad se setih. Srećno uživa i mirno spava noću.

Link to comment
Share on other sites

Vidite, ovo sam danas radio malo jer sam to imao dostupno, pa rekoh da vidim na šta će da liči. 3 USB kabla na red, pa u DAC. IC kao što @Father kaže klasika od 1 m, pravljen i veoma dobar.

Zanimalo me da li će raditi obzirom da ima više nastavaka, i nisam primetio nijedan štuc ili nešto da ne valja.

E sad, ovo što kaže @InSides da oblebim spojeve... ok je to, ali bih izbegao tu opciju. Kabl inače košta nešto malo preko crvene, bar ovog kvaliteta koji ja sada imam.

Javiću i drugu opciju, kako ispada kad se stavi 8 metara puta dva IC.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Dragan Penev said:

E sad, ovo što kaže @InSides da oblebim spojeve... ok je to, ali bih izbegao tu opciju. Kabl inače košta nešto malo preko crvene, bar ovog kvaliteta koji ja sada imam.

А што?

Обична, папирна (креп) трака (какву користе молери), тек толико да се не одвоје спојеви ако се кабал повуче/нагази. Ако се некад требају одвојити каблови, без проблема се то може урадити.

Зашто тражити друго решење које је очигледно скупље ако ово ради?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...