Jump to content


Hi-Fi sistem - Dragan Penev


Dragan Penev

Recommended Posts

Iskreno, više bih voleo da Central ide ispod TV, mnogo je lakše za uklapanje i setup. Videću večeras, kad deca legnu, da premerim sve i da vidim šta može da se uradi. Na kraju krajeva, nosač za TV podignem par cm gore, to će da reši problem postavljanja KEF na samu policu. Ono što bih voleo je da mogu da razmaknem zvučnike malo, to će biti na proleće, samo da rešimo operaciju krajnika za malecku, pa ću se onda baviti time. 

Link to comment
Share on other sites

[mention=44146]nemanjamilicevic011[/mention]
Tebi nema gubitaka ni kada stavis zvucnike na policu i zaklonis ih foteljom, tako da... 
 
[mention=44528]Dragan Penev[/mention]
Samo lagano. Znaju se prioriteti.

Gde cu ja staviti zvucnike i sta cu i kako slusati je moja licna stvar i u koliku ne pitam za savet (a, pitao sam u posebnoj temi u kojoj sam dobio svesrdne savete, između ostalih i od tebe, na kojima sam jako zahvalan), a nisam pitao, molim te da se suzdrzis komentara. Ironija sluzi za opstrukciju pristojne komunikacije.
Hvala


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

@nemanjamilicevic011

Naravno da je tvoja licna stvar. I slobodno gresi - za sebe. Ali dok bar nesto ne naucis, nisi kompetentan da drugima delis (pogresne) savete.

Nema nikakve ironije - to su sve cinjenice.

I nauci bar da pises na forumu. Ne citira se post ispred tvog - po drugi put ti govorim. To je pravilo (svakog!) foruma sa dobrim razlogom 

Link to comment
Share on other sites

Čekajte ljudi.... Polako. Kafana za raspravu, ovde se družimo i razmenjujemo iskustva i ideje. 

Počeo sam od SUB i toga na čemu stoji, a završimo do sečenja police i pomeranja Central. Sve su dobri predlozi, videću šta je najbrže, najjeftinije i najefikasnije u ovom trenutku. 

Samo nemojte da se peckate bez potrebe. 

Link to comment
Share on other sites

[mention=44146]nemanjamilicevic011[/mention]
Naravno da je tvoja licna stvar. Ali dok i sam bar nesto ne naucis, nisi kompetentan da drugima delis (pogresne) savete.

Pozicioniranje centralnog zvucnika nije stvar moga znanja ili tvog vec preporuke proizvodjaca zvucnika, a oni preporucuju bas ono sto sam napisao. Ne znam zasto se bavis sa mnom, mojom kompetencijom, nacinu postavljanja uredjaja... Ja tebe ne pominjem i ne smeta mi da uredjujes tvoj prostor kako zelis. Svako ima pravo na zivot, obrazovanje i misljenje. Ima pravo i da gresi ili mislis da bi trebalo zabraniti ljudima da misle?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Da se vratimo na temu... 

Subwoofer ima ove dve prečke kao oslonac, kao na slici. 

Dalje, podigao sam centralni na sredinu. Zvuk neuporedivo bolji. Nedostaje mi jedno 10 cm da podignem TV. Ima na nosaču još lufta da se TV podigne, ne znam da ne bude visoko...

I još jedan stvar. KEF, pozadi ima i za bi-amp??? Ova dva točkića na sredini su zavrnuta, to je default setup? 

Tangent_evo_E8_sub_hvid.w610.h610.fill.jpg

IMG_20200303_204651_copy_800x600.jpg

IMG_20200303_205527_copy_800x600.jpg

IMG_20200303_203913_copy_600x800.jpg

Link to comment
Share on other sites

Prvo preporuka za policu - ako možeš da je skratiš po visini za toliko koliko ti treba, a onu sitnariju koja ti je na vrhu da ubaciš levo.

Drugo: pitanje za centralni - gde su ti džamperi za vezu HP i LP, odnosno kako je to dosad bilo vezano.

2 sati ranije, Dragan Penev said:

pozadi ima i za bi-amp???

Može za bi-amp, a može i za bi-wire.

2 sati ranije, Dragan Penev said:

Ova dva točkića na sredini su zavrnuta, to je default setup? 

Ne vidim sa slike šta piše na pločici, odnosno za šta služe ti potovi - verovatno regulacija visokih i srednjih.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Dragan Penev said:

Subwoofer ima ove dve prečke kao oslonac, kao na slici. 

 

Tangent_evo_E8_sub_hvid.w610.h610.fill.jpg

Probati stopice u tri oslonca. Jedna opcija ispod tih prečki (manje stabilna), druga opcija, donjom pločom oslonjena na njih. Svakako probati i šiljke ili gumena rešenja.

11 sati ranije, Dragan Penev said:

Dalje, podigao sam centralni na sredinu. Zvuk neuporedivo bolji. Nedostaje mi jedno 10 cm da podignem TV. Ima na nosaču još lufta da se TV podigne, ne znam da ne bude visoko...

IMG_20200303_204651_copy_800x600.jpg

Ja bih podigao TV, mislim da je sada malko nisko. Dobiće se više na cinematičkom efektu ako je centar TV-a malo iznad visine očiju. Npr. prva donja trećina da bude na 100cm od poda.

 

---------------------------------------------------------------

I--------------------------------------------------------------I          TV izdeljen na trećine

I--------------------------100cm-------------------------I

---------------------------------------------------------------

Takođe prijatnije je za vrat ako se malo gleda na gore, pogotovo kada se zavališ u trosed. Jedino kada smeta malo podignut TV je kada se gleda bočno ležeći.

 

11 sati ranije, Dragan Penev said:

IMG_20200303_203913_copy_600x800.jpg

BI-Wire ti u ovom trenutku pa i kasnije nije neophodan. Kada postaviš komponente na prava mesta i odradiš setup surround-a možeš da probaš sa tim da se žežaš. Više ćeš dobiti jednim ali vrednim koji ne koloriše zvuk, nego sa dva od kojih jedan šišti visinu, a drugi mulja bas...

Igara u ovom hobiju ima na pretek, i svakako donose koliko frustracije toliko i zadovoljstva u konačnom ishodu. Treba ići polako, korak po korak. Tebi je trenutno najvažnija odluka oko pozicije TV-a ili kraćenja komode. Kao što vidiš i sam frustracija je prisutna u oba pravca ako se krene, a rezultat je neizvesan. :) Ja bih bušio novi set rupa za nosač TV-a pre nego sečenja police. Dao sam argumente za predlog i to bi po meni bio prvi korak kojim bi trebao da kreneš. Sledeći su napad na vibracije, podloške, šiljci, gume, mermeri .... i na kraju eventualno poliranje kablovima, ako se pojavi interesovanje za igru u tom smeru.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

@Father, izgleda da te se ne zoveš džabe na forumu "tata". :)

Koncizno i precizno. Hvala puno! Par konstatacija i pitanja:

1. Subwoofer - ovo što si rekao, "stopice u tri oslonca". Da li to praktično znači da mogu ispod svake prečke da stavim po tri stopice, gumene ili one tvoje?

2. Polica i TV: pazi sad ovo. Trenutna visina police je 64 cm. Do donje ivice TV ima još 5 cm, znači TV počinje na visini 69. Trećina visine ekrana je 23 cm, znači trenutno mi je donja trećina na visini od 92 cm. TV treba da podignem još nekih 10 - 12 cm gore. Što nam daje 102, 103 cm. Mislim da je ovo najlakše da se uradi jer ima mesta i na nosaču da se TV samo podigne na šinama koje su fiksirane na leđima. Čak ne mora ni da se buši zid ponovo da se pomera nosač.

3. BI-Wire kasnije, ima vremena.

4. Još jedna opcija koja iziskuje mali trošak je kupovina police koja je za jedan nivo niža od aktuelne. Verovatno ste već provalili gde je polica kupljena.

Ova sa slike je dimenzija 120x40x38 cm. Kad na visinu od 38 cm stavim KEF koji je 18 cm, dođemo do 56 cm. TV ne diram, ostaje kako jeste. Jedino da ubedim gospođu da to uradimo, jer bismo onda morali naći prostor za aktuelnu policu ili da je prodamo. BTW. polica koju sada imamo nema ni godinu dana. :)

 

 

Beleška 2020-03-04 092656.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Dragan Penev said:

2. Polica i TV: pazi sad ovo. Trenutna visina police je 64 cm. Do donje ivice TV ima još 5 cm, znači TV počinje na visini 69. Trećina visine ekrana je 23 cm, znači trenutno mi je donja trećina na visini od 92 cm. TV treba da podignem još nekih 10 - 12 cm gore. Što nam daje 102, 103 cm. Mislim da je ovo najlakše da se uradi jer ima mesta i na nosaču da se TV samo podigne na šinama koje su fiksirane na leđima. Čak ne mora ni da se buši zid ponovo da se pomera nosač.

Ovo oko Tv-a je baš nekeko pogodilo metu. Ako ćeš ići sa nižom policom onda ne moraš da podižeš TV.

Sub se oslanja na ukupno 3 tačke. Znači jedna sa prednje strane i dve sa zadnje strane, ili obrnuto jer je bass teži sa prednje strane ... Znači ukupno 3 stopice ili max 4 komada, što je na neki način stabilnije, ali ne i neophodno po pitanju zvuka.

Link to comment
Share on other sites

Kad vec menjas policu,menjaj za nesto "audifilskije".Taj tip police pravi izvesnih problema u zvuku.Nesto otvorenog tipa,ima ih i u duploj sirini za dva uredjaja po polici.Bolje i za uredjaje jer se hlade,ali i sobnu akustiku i ukupan zvuk sistema.Ne mora to da bude firmirano i skupo,ali kad se vec pravi financijski ce na isto ili slicno.

Link to comment
Share on other sites

Šta znam... svaka polica za uređaje koju sam gledao na KP ili slično izađe prilično novca. 75 evra je po nivou. Nisam pametan... znam šta bih voleo, ali trenutno su neki drugi prioriteti pa ne mogu baš toliko da se isprsim. Ne pričamo ovde o 75 evra, već o X put 75, gde X može biti 3 ili 4.

Link to comment
Share on other sites

On March 3, 2020 at 9:05 PM, Dragan Penev said:

Da se vratimo na temu... 

Subwoofer ima ove dve prečke kao oslonac, kao na slici. 

Ako sub kutija nema otvor pozadi. onda je bas refleks port smesten na dno kutije. (Velika je verovatnoca da je bas refleks kabinet u pitanju).

U tom slucaju te precke odredjuju rastojanje od porta do poda. I to rastojnje utice na paramtre kabineta. Podizanjem na siljke i li bilo kakvim drugim menjanjem rastojanja porta od poda menjaju se i karakteristike suba. Proizvodjac je mogao da postavi i klasicne nogice ali je izabrao mozda bas ove letvice zvog toga sto vazduh iz porta sprovode sa strana kabineta. Tako da bi se i to promenilo........

Link to comment
Share on other sites

Ostaviću sub tako kako jeste. Trenutno razmišljam o zameni police za nižu od ove, za jedan nivo, taman da podignem centralni na mesto gde treba da stoji.

Nego, kum moj uzeo skoro Khadas Tone DAC, povezao na Raspberry PI i instalirao Volumio Media Player. I to sve na NAD stereo pojačalo. Zvuči odlično. Merenja izvršena u lab za ovaj DAC, u rangu je mnogo skupljih uređaja. Inače, kum je doktor elektrotehnike, radi razna testiranja i probe, tako da je ovo validno. Ja sam čuo kod njega, i sada razmišljam... ima li smisla ovo uzeti i povezati na AVR Denon X2400 koji ja imam? Normalno preko RCA kabla... Da li bi dobio boljitak u kvalitetu zvuka? Ja sada preko mreže puštam Deezer i Tidal i to zvuči ok, ali verovatno ima prostora da se sve ovo unapredi.

I još jedna stvar: da li bi podizanjem police (bilo ove koju imam, bilo nove koja bi bila niža) na šiljke i podloške dobio nešto? Takođe, u tom slučaju onda i centralni koji bi staja na toj polici mora da ide na šiljke takođe?

Eto, pomozite! :)

 

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Dragan Penev said:

... ima li smisla ovo uzeti i povezati na AVR Denon X2400 koji ja imam? Normalno preko RCA kabla... Da li bi dobio boljitak u kvalitetu zvuka?

Nema previse smisla, pogotovo ako koristis subwoofer / bass management. To znaci da se analogni signal digitalizuje pa onda posle procesiranja ide na Denon-ov DAC.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...