Jump to content


Impedansa zvucnika 4-8 ohm.


Lerlaufregler

Recommended Posts

37 minuta ranije, zek said:

Ako se striktno budeš držao ovog boldovanog, onda nećeš ni jedne zvučnike kupiti dok im sam ne izmeriš krivu impedanse koje se veoma menja sa frekventnim rasponom i dok ne vidiš koja je stvarna osetljivost tih zvučnika.

Rekao sam da ću ih izbegavati i to je to-itekao ću da kupujem ono što meni odgovara ali vidim ja da sad ova tema prelazi u opasnu raspravu i iskače iz teme tako da odustajem od daljnjeg komentarisanja pre nego što krenu da pljušte uvrede na moj račun kao što je već krenuo Nixie jer sam pitao kako ovo :"4-8Ω"

Videćete kad ja krenem komentarisati tudje probleme u temama i kako će izgledati moji odgovori, sve precizno, korektno  i direktno bez ikakvog iskakanja iz teme i da skoro niko neće imati šta više da doda. Baš kao i pitanja što postavim da budu što preciznija i direktna.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, DaniloR1 said:

jer sam pitao sta je ovo :"4-8Ω"

Podledaj prethoni crtež pa sam prosudi, ili evo još primer za recimo tako nešto napisano

Резултат слика за speaker impedance curve

Jedno treba imati u vidu - vrednosti 4, 6 ili 8 oma nisu jednoznačne i fiksne, već nekakvi prosek za datu kutiju.

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, DaniloR1 said:

Druže nemj da se vredjamo. Pa do skoro me nije zanimala kućna muzika pa nisam ni imao prilike da vidim da postoji kutija na koju piše: 4-8Ω! Pa većinu i vas buni ovih 4-8Ω a sad ja ispao najgori a svima je ovo malo nepoznato.

Ne vređam ali podrazumevam da neko ko se bavi audiom uđe malo dublje u problematiku. Mene te deklaracije ne zbunjuju. Rekao sam ti za deklaraciju impedanse da to ne znači ništa ako ne izmeriš. Proizvođači pišu svašta po uređajima i deklaracijama uz uređaj, većina toga veze nema sa životom. Nabavi osnovnu opremu za merenje i sve ćeš znati bez nagađanja. Ako ćeš da se baviš ozvučenjima to ti je neophodno, ali i čitanje razne stručne literature.

Link to comment
Share on other sites

 Pogledaj ovo sto je Zek poslao. To sto ti zoves "omaza" je impedansa, ne termogeni otpor, kao sto su vec probali da ti objasne, i zavisi od frekvencije signala. Ne postoji zvucnik koji ima ravnu impedansu na celom opsegu. Plus, snaga zavisi i od faktora snage, tj. faznog pomeraja, ne zaboravimo i to... 

 Takodje, em glasnoca ne zavisi od snage, em imas pojacala koja dosta konzervativno deklarisu snagu. Proizvodjac ne mora snagu da da na klipingu, moze da kaze "ja ovo pojacalo deklarisem na 80W", tako sto meri u termogeni otpor od 8 oma, i dok THD ne dodje do 0.1%. Neki drugi meri do 1%, a treci do klipinga.... Ko laze? Niko. Koje pojacalo je bolje? Nemamo pojma, ima jos dosta toga osim snage....

 Ovo jeste ozbiljna tema, ali je ne mozes svoditi na tri broja....

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Delija said:

Zvucni materijal nije "normalizovan" ni pod razno. Raspon kod CD izdanja (recimo) je ogroman. Od -25 dB za neku klasiku, do +15 dB kod loudness war "zrtava". I kako onda da pot radi kako si ti zamislio - sa razlikama od celih 40 dB? 

Najglasniji signal digitalnog snimka je 0 dB (log(1)=0, 1 označava 100% mogućnosti snimka), nije moguće da ide iznad toga. "Loudness wars" se zasniva na sabijanju komplet snimka u poslednjih 10-ak decibela tako da mu se smanjuje dinamički opseg, ali snimak generalno zvuči glasno i klipuje na 0 dB ali ne diše (poredite recimo neki snimak Lady Gaga-e i Doug McLeod-a ili simfonijskog orkestra i kada ih pojačanjem dovedete na isti nivo obratite pažnju na razliku između najglasnijeg i najtišeg zvuka a o klipovanju i da ne pričamo...) i to je upravo ono na šta se ide jer kada je pot na istom položaju, uvek će nam na prvu ono što zvuči glasnije zvučati bolje, a to je odgovor na pitanje gospodina @Srecko, u pitanju je marketing i ne radi se konkretno o baždarenju potenciometra nego o ukupnom pojačanju (u velikom broju nepotrebno velikom) izlaznog stepena izvora i samog predpojačala. Potenciometar samo utišava ili pušta punu jačinu signala koji na njega dolazi po principu "voltage devider"-a. Kada nam pojačalo ili ceo sistem na niskom položaju potenciometra svira glasno, imamo lažni osećaj "rezerve" pojačivača, što je opet bez veze jer atenuiramo izvorni signal da bi ga posle pojačavali, a svako pojačanje unosi svoja izobličenja.

@DaniloR1 Međunarodni standard za određivanje nominalne impedanse zvučnika glasi da ako je zvučnik deklarisan na određenu nominalnu impedansu, duž celog frekventnog opsega impedansa ne sme da padne ispod 80% te vrednosti, dakle ako je zvučnik nominalne impedanse 8 oma, minimalna dozvoljena impedansa je 6.4 oma, ako je nominalna impedansa zvučnika 4 oma, minimalna dozvoljena impedansa je 3.2 oma, sada šta piše na zvučniku je opet ono što neko napiše.

Suština je da je 4-8 oma zvanično nepostojeći način zapisivanja nominalne impedanse zvučnika i da sam na tvom mestu, tretirao bih ga kao da je u pitanju nominalna impedansa od 4 oma, tj. birao bih pojačalo koje je deklarisano za zvučnike nominalne impedanse od 4 oma.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, DaniloR1 said:

Videćete kad ja krenem komentarisati tudje probleme u temama i kako će izgledati moji odgovori, sve precizno, korektno  i direktno bez ikakvog iskakanja iz teme i da skoro niko neće imati šta više da doda. Baš kao i pitanja što postavim da budu što preciznija i direktna.

Једва чекамо.  :cheers

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, DaniloR1 said:

Nije tačno, manja omaža na zvučniku učiniće da taj zvučnik jede više struje i samim time snaga je veća.

Sada sam potpuno siguran da ili ne čitate pažljivo šta vam ljudi pišu pokušavajući nešto da vam objasne, ili čitate ali uošte ne razumete ni najosnovnije osnove elektrotehnike. Plus, boldovanje previše teksta liči na dizanje glasa.

Tako da ja odustajem od teme.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Nije ni bitno, nije ih kupio.

Samo me navuko da pišem (i ostale), nije ni pročitao objašnjenja ili nije shvato šta tamo piše.

Nadam se da te nikad više neću videti u neku od mojih tema i da nećeš više biti navučen jer tebi i nekim pojedincima ovo je samo sprdnja umesto da bude ozbiljan forum. Toliko puno komentara ima koji nemaju uopšte veze sa temom, uvrede od tebe lično, ismejavanje od strane "zflazar" pa se onda neki i pridruže tom njegovom Bolesnom komentaru- STRAŠNO!!!

Vama je ovaj forum izgleda samo za sprdnju??? Ajmo da otvorimo jednu Temu da se sprdamo pa da i ja krenem da vas ogovaram, vredjam i ismejavam a ne da me naterate da ovu temu pretvorim u Cirkus iako je već Ciirkusna pa da vidimo koliko ste jaki na rečima. U praksi ne znate ni šraf da odvrnete a ovde fantazirate kao da ste popili svu pamet ovoga sveta - ovo se odnosi samo na pojedince koji ovde prave Farmu od foruma i oni će se pronaći u ovom mom komentaru i sad kad krenu da bombarduju i tipkaju po tastaturi braneći se i bombardovati po meni.

Na svakom forumu ima Botova čiji je cilj da prave sprdnju od foruma, vredjaju i ponižavaju nove članove. Nadam se da će ovo pročitati Administrator ovog foruma i da vidi kakav haos ovde prave pojedinci!

Pitanje je samo bilo za kutije na kojima piše: 4-8Ω jer to ranije vidjao nisam da bih znao kolika će snaga na njih doći od pojačala jer sam počeo vidjati takve kutije pa me to bunilo jer ih ne mogu krstiti da su 4 a ni 8Ω a pojedinci su od ovoga namestili cirkus i pisali ono što nema nikakve veze sa temom samo kako bi svojim glupostima zatrpavali pametne komentare koji su ovde pisani. E sad Botovi izvolite i krenite bombardovanje na moj račun i naučite u koji smer i kako se odvrće jedan običan Šraf, Šaraf, VIjak itd...

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, DaniloR1 said:

Pitanje je samo bilo za kutije na kojima piše: 4-8Ω jer to ranije vidjao nisam da bih znao kolika će snaga na njih doći od pojačala jer sam počeo vidjati takve kutije pa me to bunilo jer ih ne mogu krstiti da su 4 a ni 8Ω

Sve ti je objašnjeno u ranijim postovima. Snaga koja će doći na zvučnike ne zavisi od impedanse zvučnika već od snage pojačala.

Zvučnike ne moraš krstiti ni 4 ni 8 oma, već ako si za neke zainteresovan, onda potražiš recenzije koje imaju i merenja tih zvučnike i onda dobiješ neku predstavu o zvučnoj slici koju možeš da očekuješ o njih, i to je samo kao vodilja jer isti zvučnik neće isto zvučati u salonu i u tvojoj sobi.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, zflazar said:

da li se neko seća onog @RADE-tovog drugara u Italiji Maurizia Cucca, koji je tata-mata za ozvučavanje automobila, konstruktor zvučnika, i fudbaler ako se ne varam?

A dali se ti sećaš svoje dijagnoze? Misliš li da je ovaj tvoj komentar poučan i da doprinosi ovoj temi sem što imaš za cilj nekog ismejavati kako bi ti ispao pametan?

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, DaniloR1 said:

Nadam se da te nikad više neću videti u neku od mojih tema i da nećeš više biti navučen jer tebi i nekim pojedincima ovo je samo sprdnja umesto da bude ozbiljan forum.

Nećeš me videti to je sigurno. Paziću dobro.

Ako ne prihvataš moje i druga objašnjenja za to tvoje pitanje (na koje po tebi niko nema odgovor), žao mi je, hteo sam da ti pomognem da razjasniš nedoumice koje imaš u vezi impedanse zvučnika, ali uzaludno koliko vidim. Nisam primetio da je neko komentarisao da nije tačno bilo šta od toga što sam napisao.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Nixie said:

Nećeš me videti to je sigurno. Paziću dobro.

Ako ne prihvataš moje .

Možeš pisati sve i svašta ali kad kreneš da vredjaš i da se isčudjavaš što nisam imao prilike ranije videti kutije sa impedansom od 4-8 oma samo kako bi omalažavao mene  moje znanje e onda sve to tvoje pada u vodu jer pre svega treba da znaš kako se ponašati ako hoćeš nekom pomoći.

Link to comment
Share on other sites

DaniloR1, mnogo grešiš što se tiče ovih ljudi u tvojoj temi. Svi su prilično stručni i svi su pokušali da ti pomognu. Na forumu ima i onih koji nisu vredni pominjanja ali u tvojoj temi-ne. I niko te nije vređao. Ti jesi postavio pitanje i to nije problem ali nastupaš,druže,veoma nadmeno. Spusti malo loptu. Ovde ima mnogo dobrih ljudi koji hoće i znaju da pomognu.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...