Jump to content


Analogni dan


Solajaaudio

Recommended Posts

15 sati ranije, zflazar said:

Nevermind, ja se upisujem za slušanjac u nekom meteorološki i sinoptički boljem okruženju.

Nadamo se uskoro ponovnom slušanju na boljemni adekvatnijem mestu. Za sad može kod mene da se čuje, ko je nestrpljiv :). Svako je dobro došao. Soba je 14m2 delimično akustički tretirana . SA Mirada 2x12W, MM tube phono premplifier Šolaja Audio  PH-1, gramofon Technics SL-M1, Ortofon 2mRed. SERBONA DC zvučnici. 

Link to comment
Share on other sites

Evidentna je uzdržanost od komentarisanja, pa ću napisati koju reč.

Otišao sam s namerom da čujem nešto novo, i da se malo družim. U svrhu druženja, planski sam otišao autobusom, jer izeš druženje a da se uzdržavaš od piva.

Kada sam ušao, svirao je, čini mi se, Oskar Piterson, i to s ploče. Odmah sam seo u fotelju ispred postavke, zvučalo mi je odlično. Do kraja nisam razumeo kakvi su bili problemi s gramofonom -  kasnije se puštalo svašta, ponekad preglasno, što mi u principu ne smeta, ali malo preoštro. Posle dosta vremena se zvuk stabilizovao. Fakat, prostor je prevelik, nekad je utisak bio bolji "odostrag", nekad u foteljama. Nisam mogao a da ne primetim da je skoro uvek bilo mesta u onih nekoliko fotelja ispred postavke. To me podsetilo na one posetioce koji sistem procene još s vrata i odmah odu, iako ima mesta za sedenje.

Elem, kao i uvek u ovakvim prilikama, treba sesti, čuti, naslutiti potencijal, a prave utiske sticati na probi u svom prostoru.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se u potpunost.

Bilo je u početku nepredviđenih pehova ,al svi koji su imali strpljenja da poslušaju posle 14h imali su pravu priliku za objektivan sud.

Time ne pravdam organizaciju, al na nama je da izvučemo pouke i nadam se u buduće da će se to značajno primetiti.

Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2020 at 4:47 PM, beatgoeson said:

Evidentna je uzdržanost od komentarisanja, pa ću napisati koju reč.

Otišao sam s namerom da čujem nešto novo, i da se malo družim. U svrhu druženja, planski sam otišao autobusom, jer izeš druženje a da se uzdržavaš od piva.

Kada sam ušao, svirao je, čini mi se, Oskar Piterson, i to s ploče. Odmah sam seo u fotelju ispred postavke, zvučalo mi je odlično. Do kraja nisam razumeo kakvi su bili problemi s gramofonom -  kasnije se puštalo svašta, ponekad preglasno, što mi u principu ne smeta, ali malo preoštro. Posle dosta vremena se zvuk stabilizovao. Fakat, prostor je prevelik, nekad je utisak bio bolji "odostrag", nekad u foteljama. Nisam mogao a da ne primetim da je skoro uvek bilo mesta u onih nekoliko fotelja ispred postavke. To me podsetilo na one posetioce koji sistem procene još s vrata i odmah odu, iako ima mesta za sedenje.

Elem, kao i uvek u ovakvim prilikama, treba sesti, čuti, naslutiti potencijal, a prave utiske sticati na probi u svom prostoru.

Great post, all it takes is a great description

Link to comment
Share on other sites

On 20.2.2020. at 19:22, BrankoBin said:

Jeste, al ajd ponovo,da ne tražiš :)

Šta konkretno ? 

 

Pisali smo već o tome, mene konkretno zanima uloga i funkcija whizzer conea na drajveru koji je realno bas-srednjetonac. Whizzer cone služi na broadband single driverima da pojača ekstenziju u gornjem spektru i donekle odglumi visokotonac ali na jedan način koji unosi određena modulacijska izobličenja jer se to radi rezonancijama a ne prirodnom ekstenzijom. A vi imate visokotonac na ovom zvučniku pa očekujem da nema potrebe da se iz velikog drajvera ide visoko.

Pitanje je dobronamerno, verujem da možete da se pokrijete empirijskim iskustvima ali pitam jer me zanima da li je iza svega i neka dodatna teorija.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anubisgrau said:

 

Pisali smo već o tome, mene konkretno zanima uloga i funkcija whizzer conea na drajveru koji je realno bas-srednjetonac. Whizzer cone služi na broadband single driverima da pojača ekstenziju u gornjem spektru i donekle odglumi visokotonac ali na jedan način koji unosi određena modulacijska izobličenja jer se to radi rezonancijama a ne prirodnom ekstenzijom. A vi imate visokotonac na ovom zvučniku pa očekujem da nema potrebe da se iz velikog drajvera ide visoko.

Pitanje je dobronamerno, verujem da možete da se pokrijete empirijskim iskustvima ali pitam jer me zanima da li je iza svega i neka dodatna teorija.

Pozdrav.

Ok.

Kao prvo, da me je neko isto pitao pre god.dana, iz poznavanja literature, tako bih tačno odgovorio kao i vi.

Kad smo se upustili u izradu samog zvučnika ,naišli smo na gomilu kontradiktornosti sa shvatanjem literature, i ustanovili ,kroz merenja,da smo neke stvari pogrešno razumeli,a da pojedinosti nisu detaljno opisane,pa su nas uvukle u pogrešne predpostavke.

10 meseci,svakodnevnog rada, konsultacijama sa kolegama iz inostranstva, sa našim kolegama (Branimir Hodalić) , prihvatajući njihova iskustva i savete, i experimentima sa raznoraznim materijalima,došli smo do zaključka, koji je i nas iznenadio:

Whz.kon nema prevashodnu ulogu da svira. Njegov najveći uticaj je na direktnost zvuka.

Oblik i dimenzije određuju količinu tog uticaja.

Frekv. se ponaša kao "prigušnica" za opseg 1-4KHz

Tako pravilnim odabirom : veličine,oblika,ugla materijala, tretmana premazima... možemo dosta toga ispeglati na samoj membrani,a ne u skretnici - kako obično svi rade.

Tako smo dobili  dosta linearan FR zvučnik.

Kako je svakom FR zvučniku potreban i super tviter, što je neminovno, tako je i našem bio potreban.

Usvojili smo koncept rešenja sa Tannoy DC, a često isti koncept koristi i Kef, pa smo iz istih razloga smestili super tviter u idealnu poziciju, centar zvučnika.

Drvena horna ima dvojnu ulogu, vanjsku stranu za FR membranu,a unutrašnju hor.za super tviter.

To nam je nametalo zahtev da vis.ne sme biti sa membranom od Ti ili Al i sl.a njegova snaga nema potrebe da bude velika zbor reza na kom je postavljen.

Većina je primetila da za izradu korpe smo usvojili koncept sa starog Lowthera pc6 , koji koristi i današnji Cube audio, zbog izuzetno neutralne konstrukcije.

Ostale stvari su već poznati koncepti izrade FR zvučnika, sa tom razlikom što smo mi pomerili izradu VC sa ustaljenih 25-38mm, na VC 63,5mm.

Zvučnik smo deklarisali na 30w snage, jer do te granice on merno ne menja karakteristike.

U nekim momentima, na prezentu slučajno je bio izložen snazi od čak 80w, naravno zvuk se pokvario,ali... zvučnik je "muški" sve podneo.

Malo sam bio opširniji,ne zamerite, ja reko...da preduhitrim podpitanja .

Link to comment
Share on other sites

On 20.2.2020. at 16:47, beatgoeson said:

Evidentna je uzdržanost od komentarisanja, pa ću napisati koju reč.

Otišao sam s namerom da čujem nešto novo, i da se malo družim.

Naravno da je evidentna uzdrzanost od komentara, manje-vise, bili su prisutni uglavnom stariji audiofili i niko nece da se zamera, iz ovog ili onog razloga, vidljivo iz video priloga. BTW, i ja sam verovatno zadnja osoba koja bi pisala negativni komentar, medjutim, zbog nemuste situacije u temi, par reci.

Dosao sam na prezentaciju u 11,45h sto kaze Beat, sa najboljom namerom da cujem nesto novo. Sedeo sam i u prvom redu sa foteljama a uglavnom za stolom u sredini, udaljenom 8-9m od zvucnika. Pridruzili su mi se jos 4 drugara. Ostali smo do 13,30h.

Zvuk nije bio dobar, basa naravno nema, na vecem spl-u distorzira, izrazen beaming efekt sto vodi zakljucku o losoj polarnoj karakteristici. Na momente, visoki su formalno "busili" usi. To je zajednicki zakljucak nas petoro. Stoji i to da prostorija nije bila odgovarajuca, medjutim dovoljno elemenata za ocenu zvucnika.

NHF prezenterima, nadam se da ce iduci put biti bolje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Damić

Sve stoji kako ste opisali :thumbsup2

Period od 12-14h je bio kolaps problema da se gramofon uklopi u sistem. Na kraju se od toga odustalo i prešlo na CD kao izvor zvuka.

Tek tada se mogao čuti ceo potencijal sistema i opreme, (ako se zanemare povremeni ispadi sa preteranom snagom).

Onaj ko je imao dovoljno strpljenja, nakon 14h. mogao je da uziva u zvuku Šolajinih izvrsnih pojačala ,na Nikolinom ožičenju i Serbona zv.kutijama.

Ne opravdavam pehove ,propuste i organizaciju ...samo pojašnjavam kako je bilo.

Tako da bih komentare prezenta podelio u dve grupe:  Utisci do 14h i utisci nakon 14h.

Link to comment
Share on other sites

On February 20, 2020 at 4:47 PM, beatgoeson said:

Kada sam ušao, svirao je, čini mi se, Oskar Piterson, i to s ploče. Odmah sam seo u fotelju ispred postavke, zvučalo mi je odlično.

Ja sam nekako stekao slican utisak? Iako sam svestan voma povrsne i neodgovarajuce informacije sa YT klipova... (Kao i delimicne nekompetentnosti. Ima ljudi koji imaju mnogo vise iskustva slusanja i mnogo vise iskustva). Na osnovu video zapisa rekao bih i da je organizacija bila solidna, za neko relativno kratko vreme u kojem je realizovana? (Subotom cuvam decu i kuvam rucak, pa nigde ne mrdam od kuce i nisam mogao da dodjem :()

Link to comment
Share on other sites

ajte me prosvetlite malo,jel to gramofonisanje krece nekim novim iteracijama?

kako se sve ovo gadja,jel to rucka od 12" ?...ako je rucka odlozena,u odlezistu,visi sekcija protivtega van kucista gramofona,dok svira LP,taj deo se pomera prema vani,jos vise i vise,ako bi je ispravio,da bude paralelno sa bocnom stranicom gramofona u odlezistu ,strci prednji deo,sa od dole nezasticenom zvucnicom,u slobodnom prostoru..u ovakvoj poziciji,postavljanje ploce,i skidanje iste je preskakanje prepona,preko rucke...msm,svak se dala za padanje u nesvest....(Scepina ona slika kad je gramofon uslikan skroz odgore)..kad se administracija smiluje,mozda uspem i postaviti sliku,koju sam iscrtao)

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Patolog said:

Evo :

kuzma2.jpg

:rolleyes:

To je pitanje za Kuzmu-konstruktora gramofona, koji je tako isporučio gramofon.

Ja nisam stručan za tu oblast, ali znam ko je Kuzma i kakav ugled uživa na svetskom tržištu, tako da sam siguran da sve njegovo ima i "zato i to", i cena od 12.000eur je sigurno opravdana.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...