Jump to content


Stalak, šiljci, podloške...za budget sistem?


goranb

Recommended Posts

Pozdrav, iščitao sam slične teme na forumu, razlog što postavljam novu je taj što se tu radilo o boljim sistemima, tj boljim zvučnicima.

A šta kad je u skromniji sistem, u mom slučaju sledeći- Microlab solo 7c, Topping D30?
Da li se isplati kupovati stalke od 100 evra? Spajkove... Gumirane podloške?
Ili neće biti značajne razlike od toga da ti zvučnici stoje na komodi 1,8 m širine, na samim krajevima, 60 cm od zida iza? Komoda je od medijapana, visina komode 60 cm, visina zvučnika je 56 cm, znači to je nekih 116 cm visine, mislim da je ok?


Ako mislite da će biti značajne razlike u ovom sistemu ja bih kupio stalke. Naravno, supruga sa mukom pristaje na stalke emoji16.png, a ako već moraju onda odgovaraju samo oni od jednog čoveka iz NS koga ima na KP (nov sam na forumu, ne znam smem li imenovati prodavca). Ti se vizuelno uklapaju i koštaju 100 evra emoji4.png


E sad, zvučnici od 100 evra,  DAC 120, a stalci 100? Ima li tu neke logike...? Vremenom ću možda kupiti bolje zvučnike ali to će sačekati neki period...

Ili staviti na komodu, ispod možda neke podloške, šta preporučujete u tom slučaju?

I da, ako može neka preporuka za rca kablove, ne neke skuplje od zvučnika emoji6.png

Link to comment
Share on other sites

Pametno je odvojiti zvučnike na stalke tj skloniti sa komode...e sad kod dotičnih je upitan dobitak. Kutije od 100e + stalci od 100 e... Više bi dobio da odmah pređeš na kutije od 200e...jer pitanje je hoće li uopšte ti stalci odgovarati sledećim kutijama. Možeš probati sam eventualno samo odvojiti zvučnike tj ispod njih staviti ploče od medijapana i spajkove... Ne bi trebalo da košta više od 20-tak e. To je budžet rešenje...jer iskreno lično ne bih ulagao 100e u stalke za te zvučnike...ili da probaš varijantu stalaka uradi sam, što bi slično koštalo. I sam sam sebi bio radio stalke i bio zadovoljan, jer mi se nije ulagala cifra kad su jeftiniji zvučnici u pitanju. Na kraju su mi ti stalci služili bez problema i za ProAc Tabllete... Poenta je, ako planiraš menjati zvučnike, ne ulaži mnogo u stalke, da ti oni ne bi uslovljavali posle izbor zvučnika u budućnosti, nego kad budeš našao neke kojima ćeš na duže staze biti zadovoljan, onda tek njima ugađaj...

Послато са Nokia 7 plus помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Stalci su dobra stvar. Neki univerzalni ce valjati i za bolje zvučnike. Dobija se dosta, komoda je rezonantna kutija koja utiče dosta na zvuk. Sa stalcima ćeš dobiti i vjerivatno širi raspored zvučnika, možeš ih odmaknuti od zida koliko hoćeš. Trebalo bi da uz stalke idu i spajkovi. A podloške vrlo lako praviš, ima tema gdje sam pisao- na dvodinarku zalijepiš sa jedne strane odgovarajuću šajbnu- šaraf podlošku, a sa drugw strane filc podlošku za stolice, i možeš da pomjeraš stalke po parketu kako hoćeš.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, kiLDer said:

Pametno je odvojiti zvučnike na stalke tj skloniti sa komode...e sad kod dotičnih je upitan dobitak. Kutije od 100e + stalci od 100 e... Više bi dobio da odmah pređeš na kutije od 200e...

Potpuno se slažem sa ovim. Postoje spajkovi za 10-ak eu ili stiropor ili stirodur,onaj "sunđer" za kupatilo.Probaš pa čuješ šta ti najviše odgovara.

Inače,za 50-ak eu možeš napraviti fine stalke.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, dj.nik said:

To je nešto kao ovo:

https://www.kupujemprodajem.com/Muzika-i-instrumenti/Prof-studijska-oprema/Sonitus-APPONO-1535-SET-11463368-oglas.htm?filter_id=110419535

Mislim da sam baš ovde na forumu video preporuku i za ove Sonitus sa KP. Pretpostavljam da su ove Presonus bolje, doduše i duplo skuplje.

1 sat ranije, kiLDer said:

Pametno je odvojiti zvučnike na stalke tj skloniti sa komode...e sad kod dotičnih je upitan dobitak. Kutije od 100e + stalci od 100 e... Više bi dobio da odmah pređeš na kutije od 200e...jer pitanje je hoće li uopšte ti stalci odgovarati sledećim kutijama. Možeš probati sam eventualno samo odvojiti zvučnike tj ispod njih staviti ploče od medijapana i spajkove... Ne bi trebalo da košta više od 20-tak e. To je budžet rešenje...jer iskreno lično ne bih ulagao 100e u stalke za te zvučnike...Poenta je, ako planiraš menjati zvučnike, ne ulaži mnogo u stalke, da ti oni ne bi uslovljavali posle izbor zvučnika u budućnosti, nego kad budeš našao neke kojima ćeš na duže staze biti zadovoljan, onda tek njima ugađaj...

To mi i jeste problem, ne bih ja žalio 100 evra da znam da će ti stalci posle odgovarati za sledeće zvučnike (koje istini za volju trenutno ne planiram da kupujem ali znajući sebe verovatno ću za godinu-dve tražiti po oglasima neke za 200-300 :rolleyes:). A pitanje koje će oni visine biti, boje, da li će se uklapati sa tim stalcima itd.

Ovo od medijapana možda ne bi bila loša ideja, mogao bih kupiti čak od istog materijala i boje kao komoda (prodaju na meru).

A da li je bolje to rešenje ili ovo sa izolacionim podlogama što je @dj.nik predložio?

@Ružić Slavoljub video sam da imaju za 10 evra spajkovi, ako su sa podloškama onda budu 10 evra po kutiji.A stiropor, stirodur - onaj obični? Jedan poznanik mi je preporučio čepove od boca za infuziju, kaže njemu je to preporučio njegov drug audiofil...

A kad je već pomenuto, šta je to za 200-300, tj ima li šta za toliko a da je primetno bolje od ovog Microlaba? Nisam gadljiv na polovno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mašino, ne razumem, kako možeš da mu predlažeš zvučnik sa oštećenim visokotoncem? Povoljno za šta, otpad?

Jager, mermerom se ne rešava ništa sem spomenika. To nije ni podloga a ni materijal za zvučne kutije.

GoranB, u 200-300e imaš popriličan broj malih a dobrih zvučnika: Usher S-520, Q-Acoustics 3020, Wharfedale Diamond 220, Dali Zensor 3 i puno drugih, ta kategorija je puna dobrih takmičara. I Microlab je imao odličan zvučnik ali se ne sećam oznake. Od polovnjaka imaš npr. Sony SS G-1 trosistemac sa odličnim drajverima. Nemoj da ga preplatiš, ipak je to mator zvučnik.

Ali stani malo na loptu, već si upao u 'a šta ovo a kako ono'. Uvek ima bolje. Živiš u zajednici pa se konsultuj i biraj zajedno sa gopođom, kada bude para i mogućnosti. Kabl ti je najmanja briga, to dolazi na kraju priče, ako uopšte vredi razmišljanje u ovakvoj klasi uređaja.

Ako skvo ne želi ili i nemaš gde sa stalcima, uzmi ove sunđeraste podloge i uživaj u muzici. Drugi način, dobri, čvrsti, zidni stalci. Pa spajkuj, gumiraj, lepi bluetack žvake ...

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, dj.nik said:

Mašino, ne razumem, kako možeš da mu predlažeš zvučnik sa oštećenim visokotoncem? Povoljno za šta, otpad?

Jager, mermerom se ne rešava ništa sem spomenika. To nije ni podloga a ni materijal za zvučne kutije.

GoranB, u 200-300e imaš popriličan broj malih a dobrih zvučnika: Usher S-520, Q-Acoustics 3020, Wharfedale Diamond 220, Dali Zensor 3 i puno drugih, ta kategorija je puna dobrih takmičara. I Microlab je imao odličan zvučnik ali se ne sećam oznake. Od polovnjaka imaš npr. Sony SS G-1 trosistemac sa odličnim drajverima. Nemoj da ga preplatiš, ipak je to mator zvučnik.

Ali stani malo na loptu, već si upao u 'a šta ovo a kako ono'. Uvek ima bolje. Živiš u zajednici pa se konsultuj i biraj zajedno sa gopođom, kada bude para i mogućnosti. Kabl ti je najmanja briga, to dolazi na kraju priče, ako uopšte vredi razmišljanje u ovakvoj klasi uređaja.

Ako skvo ne želi ili i nemaš gde sa stalcima, uzmi ove sunđeraste podloge i uživaj u muzici. Drugi način, dobri, čvrsti, zidni stalci. Pa spajkuj, gumiraj, lepi bluetack žvake ...

 

U pravu si, treba stati na loptu...Više sam informativno pitao mada odmah počinje crv da igra, gledam pošto su Wharfedale Diamond 220 i ovi ostali :rolleyes:

Imao bih gde sa stalcima iako dnevna je prilično mala, stan, šta ćeš...Ali smo ga skoro renovirali, kupujemo nameštaj još uvek i sve smo nekako uskladili pa bi ona htela da se i ti stalci vizuelno uklapaju. A ti koji se vizuelno uklapaju su min 100 evra. Znači koliko i zvučnici. A ko zna da li će odgovarati za neke sledeće kutije.

Jedino da tražim nekog lokalnog stolara pa da nešto budžimo ali pitanje kako će ispasti.

Link to comment
Share on other sites

Q-Acoustics 3020 bi bio moj izbor kod ovih malaca. Diamond 220 je povoljan i bass port fino izveden kroz dno kutije.

Zek, to nije ista vrsta sunđera. Ono preporučeno je sunđer otvorenih ćelija iliti 'Open Cell Foam'. Takav sunđer se koristi npr kao filter za akvarijume, naravno drugačije gustine. Možda može da se pročačka po akvarističarima ali sam siguran da ni tamo nije jeftin. Takav materijal se koristi i za dampiranje zvučnika, sa pridodatim slojem bitumenske mase.

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, goranb said:

Ružić Slavoljub video sam da imaju za 10 evra spajkovi, ako su sa podloškama onda budu 10 evra po kutiji.A stiropor, stirodur - onaj obični? Jedan poznanik mi je preporučio čepove od boca za infuziju, kaže njemu je to preporučio njegov drug audiofil...

Ma,da. Najobičniji. U principu,pusti mašti na volju i igraj se raznim materijalima i kombinacijama pa ćeš naći ono što najbolje radi posao. I ja a i kolege smo ti ponudili rešenja i materijale koji ne koštaju mnogo. Neko umesto špicastog spajka stavi kuglice od kuglagera i to radi !

Bitno je da se vibracije ne prenose na komodu za sad a kad dođu bolje kutije onda ćemo o njima. :listen

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kakve god da su podloske i izolacije za komodu ne mogu da pridju zvucno stalcima.Ne samo zato sto je izolacija bolja i da se sa njima vibracije sprovode u pod sto im je sustina ,a ne u komodu koja ce da rezonuje vec se sa njima zvucnici dovode i u pravilan polozaj za slusanje i po visini ,a i sa pozicijom prema ostatku sobe i samim tim omogucuje bolji 3d,optimalan zvuk,izbegava boomi u bassu i sl.Stalci ako su skupi kao novi,naprave se pa ne budu,neko je vec napisao do 50eur.Isto tako se i prodaju ako za sledece zvucnike ne budu odgovarali...ako se izgubi na njima bice to u visini pijacnog pazara za zelenis.Treba proveriti ima li nekih polovnih na KP.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, goranb said:

Slaba je nešto ponuda polovnih stalaka trenutno na KP.

A ako bih kupio šiljke i podloške, u tom slučaju bih morao nekako da zalepim šiljke za kutije? Koliko je to pouzdano u smislu stabilnosti?

 

A ovako nešto :

 

 

https://www.musiccentar.com/proizvod/adam-hall-spadeco2-izolacija-za-monitore/

Sve to što se oslanja punim površinom, a nije tačkasto oslonjeno zatupljuje zvučnu sliku sunđeri najviše. Blago naduvane gume za biciklu dave i slepljuju slojevitost visine. Masivni šiljci previše utežu bas do te mere da visina počinje da štrči. Gumene podloške takođe okraćuju trajanje tonova i dave celu zv. sliku, menjaju karakter zvuku sistema. Sve sam imao i probao.

Nova rešenja sa kuglagerima sa jednim ili dva reda su do sada najbolje rešenje kome sam se i sam priklonio. Ono što je najbolje, pogodni su za oslanjanje svih vrsta HiFi opreme. Ono što nije je njihova cena kada se pomnoži potreban broj komada za vrhunsku elevaciju svih komponenti. Stabilnost sprava je takođe stvar o kojoj ne treba brinuti. Ono što ih izdvaja je potpuno linearna muzikalnija prezentacija zadrzavajući karakter zvuka, samo otvarajući nove zvučne slojeve što dovodi do rasterećenije prezentacije. Nešto što se ranije čulo kao distorzija, sada se razdvaja u nekoliko slojeva zvučne informacije i tako na celom opsegu. Detaljnost i slojevitost bassa je posebna priča...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...