Jump to content


Chord Mojo DAC


Paulo

Recommended Posts

11 minuta ranije, Majda said:

Ne brini ionako svi ti sto tako pisu ni sami ne razumeju nego samo prepisuju sa internta gotove brojeve.

16bita (N=2 osnova brojnog sistema 0.1) 1111 1111 1111 1111 maksimalna vrednost binarne reci. Prevedeno u sistem sa osnovom N=10 (dekadni elementi 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9) ide ovako:

binarna rec 16bita 1    1   1    1   1   1  1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

pozicija cifre          15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0

(1x2^15) + (1x2^14) + ... +(1x2^1) + (1x2^0) = 65353

ili Suma n=0..15 od vrednost bita x 2 na stepen n. n je pozicija cifre. Posto je 2^0=1 to je uvek neparni broj za bilo koju duzinu bita...

Minimalna vrednost je kada su svi bitovi, od 0 do 15 sve cifre,  reci = 0 i to je u dekadnm sistemu = 0 a izracunava se po istoj formuli...

odnos maksimalne vrednosti i minimalne vrednosti je 65353 / 1

U decibelima je to DB16bit = 20 x Log(1/65353) , 20 x (-4.815..)

DB16bit = -96.305 db

Za 24 bita kao i za bilo koji drugi broj bita je isti postupak.

Medjutim to je teoretska vrednost. U praksi to ne postoji izmedjuostalog zato sto se digitalni zapis dobija prvo nekim analogno digitalnim konverterom, i citavim audio sistemom za snimanje koji je ispred njega. Ukljucujuci i mikrofone i njihova fantom napajanja, razne sumove i smetnje, pretpojacavace i njihova pripadajuca napajanja, dugacke kablove i milion drugih elektronskih kola u sistemu. Da bi se postigle te apstraktne vrednosti potrebno je da odnosi i tih uredjaja budu manji od teoretske vrednosti. Naravno da to nije tako.

Da to nije tacno svedoci i cinjenica da proizvodjaci novijih dacova navode odnose signal suma koji su mnogo manji od teoretske vrednosti za 32bita bi i trebalo bi da budu -192.66db...  Medjutim po podacima se krecu oko -125 do -130. Sto je naravno odlicna vrednost. I naravno da se u jednostavnoj praksi sa istim evaluacionim elektronskim kolima ne moze ni to potvrditi. I naravno da to nema veze sa finalnim kvalitetom zvuka...

Jedna od osnovnih stvari kod AD konvertera je referentni napon u odnosu na koji se sve ove vrednosti, a ogromna je to kolicina veoma bliskih vrednosti, formira i zapisuje u binarnu rec. Ako se recimo nivo signala od 3Vp-p podeli na 65353 vrenosti to je 0.000459 V ili 0.4mV. (Ovde je potrebno primetiti da je razlika u decibelima izmedju 3V i oko 0.4mV ista -96.305). Taj referentni napon mora biti konstantan u toku vremena snimanja i mnogo manjeg suma. Tako da je tih 192db teorije u praksi skoro nemoguce postici a nema ni potrebe i pored toga sto je izuzetno malo originalno snimljenih 32bitnih zapisa. Ovo brljanje racunarima i menjanje originalnog zapisa od strane korisnika raznoraznim programima nije za razmatranje stvarno narocito imajuci u vidu cinjenicu da playeri vec zapanjujuce razlicito reprodukuju isti materijal na istom hardveru...

 

 konverter binarne reci u dekadni brojni sistem

https://www.calculator.net/binary-calculator.html?b2dnumber1=11111111111111111111111111111111&calctype=b2d&x=76&y=28#binary2decimal

ima i na ovom linku prikazano graficki za 8 bita. Identicno je bilo koju duzinu reci.

https://www.wikihow.com/Convert-from-Binary-to-Decimal

https://tenor.com/view/hopeless-disappointed-ryan-reynolds-facepalm-embarrassed-gif-5436796

Link to comment
Share on other sites

 Tema ociscena od preko 70 (sic!) komentara, koji su ukljucivali i vulgaran recnik, i lose pokusaje humora, i offtopic i jos svasta. U moje privatno vreme ovo radim, umesto da budem sa decom! Da ponovim:

Pristojna diskusija i postovanje pravila ce ostati ovde kao kriterijum. Ako vam se ne dopada kako neko pise, ne citajte, ignorisite ga, ne odgovarajte i ne pravite od toga raspravu. Nemamo mi vremena i zivaca da satima cistimo forum od vasih prepucavanja. Sve sto dozivete "kao provokaciju" - ignorisite i svi srecni.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, nkrgovic said:

U moje privatno vreme ovo radim, umesto da budem sa decom! Da ponovim:

Nemamo mi vremena i zivaca da satima cistimo forum od vasih prepucavanja.

Pa to vam je "posao". Ako nemate vremena da to radite, prepustite nekom drugom, ko ima vremena i ko zeli da to radi.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, garson said:

Pa to vam je "posao". Ako nemate vremena da to radite, prepustite nekom drugom, ko ima vremena i ko zeli da to radi.

 OK, moram da crtam... ajde ovako:

 Ja necu vise da ucim odrasle ljude bontonu i netiquette-u. Forum moze da se moderise recima i sankcijama. Ja sam probao recima. Ako zelite moderaciju sankcijama, samo nastavite.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...