Jump to content


Naim


nemanjamilicevic011

Recommended Posts

Interesantan sistem i veoma lep ambijent, čestitam! :D

Možeš li molim te da napišeš par reči oko integracije Arcam AVR-a i Naim Uniti-ja?

Drugim rečima, kako slušaš (gledaš) 5.1 , a kako stereo? Arcam sigurno koristiš kao pretpojačalo i procesor za 5.1, ali šta radiš kada želiš da slušaš stereo muziku? Arcam i Naim moraju nekako da “dele” prednje zvučnike, pa me jako interesuje kako si to izveo?

Da li koristiš sub kao dodatak prilikom stereo slušanja?
 

Pozdrav, NL.

Link to comment
Share on other sites

Interesantan sistem i veoma lep ambijent, čestitam! 
Možeš li molim te da napišeš par reči oko integracije Arcam AVR-a i Naim Uniti-ja?
Drugim rečima, kako slušaš (gledaš) 5.1 , a kako stereo? Arcam sigurno koristiš kao pretpojačalo i procesor za 5.1, ali šta radiš kada želiš da slušaš stereo muziku? Arcam i Naim moraju nekako da “dele” prednje zvučnike, pa me jako interesuje kako si to izveo?
Da li koristiš sub kao dodatak prilikom stereo slušanja?
 
Pozdrav, NL.

Hvala! Slusam uglavnom Naim (stereo) bez sub-a jer mi on kvari bas (dok sam imao Uniti Atom koristio sam sub koji je bio vezan cincevima za preamp output na Atomu i dobrinosio je sa 10-tak posto u donjem spektru zvucne slike) na Staru.
Dakle stereo zvucnici su stalno na naimu, a ostali na Arcamu avr i to zvuci bolje nego da su svi na Arcamu. Arcam je vezan cincevima (Qed Reference Audio) preko preamp output na analoque input na Naimu. Nakon povezivanja pokrenuo sam calibration (microfone) na Arcamu avr i ocitao poziciju zvucnika. Bitno je da na Naim uniti star-u selektujem av fix volume i tada sve radim preko arcamovog daljinskog.
Link to comment
Share on other sites

Pa kako je odlican kad eksterni low-budget streamer radi bolje?

Delija, tesko je ovo kratko objasniti ali pokusacu da budem koncizan. Vidim da je u zadnje vreme u audio svetu ogromna ekspanzija strimera. Gotovo svi strimeri imaju integrisam dac i velike su razlike u njihovim cenama. Zao mi je sto ne radim u Player-u, 4audiju, vox,... jer bih onda imao prilike da ih vecinu testiram i zakljucim da li razlike u njihovoj ceni su samo zbog boljeg ili losijeg dac-a, broju izlaza (ulaza), podrsci mqa i sl. Ovako mogu da zakljucujem samo na osnovu empirijskog testiranja, a informacije steknem citanjem raznih foruma (clan sam 10-tak ino foruma i odnevdano i ovog).
Na osnovu testiranja x mog sistema, a imam 3, zapravo 4 strimera:
Strimer na naimu
Arcam Rplay
Node 2
Apple tv 3 gen sa optical out (ovo je zapravo video strimer ali odlicno se nosi i sa audio 24bit/48 khz
sam uvideo jako male razlike u njihovom koriscenju kada isporucuju tj prenose signal preko optike i svoje utiske sam izneo.
Interesantno je upravo tvoje pitanje ili konstatacija ali nisam siguran da znam zasto je to tako. Na naimovom forumu svima predlazu da prodaju novu ili star i predju na komponente. Ocigledno je da uredjaji all in one predstavljaju jednu vrstu kompromisa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, nemanjamilicevic011 said:


Hvala! Slusam uglavnom Naim (stereo) bez sub-a jer mi on kvari bas (dok sam imao Uniti Atom koristio sam sub koji je bio vezan cincevima za preamp output na Atomu i dobrinosio je sa 10-tak posto u donjem spektru zvucne slike) na Staru.
Dakle stereo zvucnici su stalno na naimu, a ostali na Arcamu avr i to zvuci bolje nego da su svi na Arcamu. Arcam je vezan cincevima (Qed Reference Audio) preko preamp output na analoque input na Naimu. Nakon povezivanja pokrenuo sam calibration (microfone) na Arcamu avr i ocitao poziciju zvucnika. Bitno je da na Naim uniti star-u selektujem av fix volume i tada sve radim preko arcamovog daljinskog.

Hvala na odgovoru! 
Ako sam dobro razumeo, za 5.1 reprodukciju Arcam radi kao av procesor integralno pojacalo za sve ostale zvučnike, osim za prednje? Za prednje kanale Arcam je procesor i pretpojačalo, a Naim se koristi samo kao snagaš?

Značilo pomoću Dirac-a je usklađena razlika izmedju internih pojačala snage u Aracamu (koja pojačavaju zadnje i centralni kanal) i pojačala snage u Naimu?

Kada slušaš stereo, Arcam prakticno ne moraš ni da uključuješ? Sub je povezan na Arcam, pa ga zbog toga prilikom stereo reprodukcije i ne koristiš?

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru! 
Ako sam dobro razumeo, za 5.1 reprodukciju Arcam radi kao av procesor integralno pojacalo za sve ostale zvučnike, osim za prednje? Za prednje kanale Arcam je procesor i pretpojačalo, a Naim se koristi samo kao snagaš?
Značilo pomoću Dirac-a je usklađena razlika izmedju internih pojačala snage u Aracamu (koja pojačavaju zadnje i centralni kanal) i pojačala snage u Naimu?
Kada slušaš stereo, Arcam prakticno ne moraš ni da uključuješ? Sub je povezan na Arcam, pa ga zbog toga prilikom stereo reprodukcije i ne koristiš?

Bas tako. Do Sub- vode 2 kabla, cincevi iz naima i jedan iz arcama u Lfe ulaz i koristim po potrebi jedan ili drugi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

 Jako glupo pitanje: Da li si poredio strimere sa nekog npr. mreznog storage-a? Ako sam ja dobro razumeo BlueSound je bolji nego ugradjeni u Naim kad slusas MQA koji BlueSound dekodira a Naim ne? Interesuje me, cisto, koliko je MQA tu faktor koji donosi poboljsanje....

 Takodje, bilo bi zanimljivo da trestiras kad zvucnike malo izvuces napred i da ne stoje na polici. Ne predlazem ovo kao trajnjo resenje, vec samo kao metod za testiranje - da bi eliminisali uticaj police i loseg polozaja....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nkrgovic said:

 Jako glupo pitanje: Da li si poredio strimere sa nekog npr. mreznog storage-a? Ako sam ja dobro razumeo BlueSound je bolji nego ugradjeni u Naim kad slusas MQA koji BlueSound dekodira a Naim ne? Interesuje me, cisto, koliko je MQA tu faktor koji donosi poboljsanje....

 Takodje, bilo bi zanimljivo da trestiras kad zvucnike malo izvuces napred i da ne stoje na polici. Ne predlazem ovo kao trajnjo resenje, vec samo kao metod za testiranje - da bi eliminisali uticaj police i loseg polozaja....

Pitanje je odlicno, imam neke flac i mqa snimke na macbook-u  i probao sam da iste nadjem na Tidal-u. Bolje zvuce oni na macbook-u, strimujem ih preko Arcam Rplay ali nije velika razlika. Mqa moze da se otvori na vise nacina (origami) softverski, samo jedno otvaranje do 24/96 i softverski i hardverski (2 otvaranja) uz pomoc recimo node 2 kotisteci RCA nacin povezivanja. Na zalost ja sam dobio losiju reprodukciju potpuno otovrenog mqa fajla nego sto je to slucaj sa softverskim otvaranjem (sama Tidal aplikacija moze da otvori jedanput mqa recimo kotisteci macbook spojen kablom za Naim ili kako sam vec naveo u pocetku mog obracanja).

Mislim da je to kod mene slucaj jer je u node 2 los dac, pa onda cujem mqa fajl u punoj rezouciji 24/192, ali je manja zvucna slika. 

Cujem veliku razliku kada slusam istu pesmu na Tidalu sa i bez mqa. Mqa bolje zvuci cak i kada se slusa 16/44.1.

I jos nesto, kod mene Qobuz hi res zvuci bolje od Tidal Masters (to je razlog sto placam oba, Tidal ima veci broj meni zanimljivih albuma).

Poslusao sam savete vecine, i porucio novu policu za 20 cm kracu (2.5m) koja nema nastavke sa strane i to ce mi omoguciti bolje pozicioniranje zvucnika.

Nisam testirao zvucnike kada ih spustim sa police jer su oni razdvojeni 2.7m (daljina sa koje slusam muziku je oko 3m, a dimenzija sobe 40m2) pa ih onda zaklanjaju ivice troseda. Dakle morao bi da ih pomerim blize jedno drugom, a tada ne mogu da koristim 4 police na njima (koje se opet isprecuju zvucnicima iza ledja, tako da je pozicioniranje jako kompleksno, a nisam hteo da testiram da ne okrecem sebi noz u rani.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, nemanjamilicevic011 said:

Nova polica, isto po uzoru na Nattuzi, samo kraca 20 cm

IMG_1102.jpg

Ovakav tip police na mestu izmedju zvucnika je klasicna rezonatorska kutija,utice na zvuk kao los sabwoofer.Ako vec planiras da menjas razmisli o otvorenoj tipa hifiracks,quadraspire  koja jos moze biti kvalitetan hifi suport, pa i unaprediti zvuk,a lepo izgledaju i ne kvare izgled stana.Ja sam prosao sve to i natrpavajuci prostor izmedju zvucnika u jednom momentu totalno pokvario zvuk.Kad sam napravio cistac sa policom kroz koju ima ''promaje'' dobilo se bas dosta

https://quadraspire.co.uk/custom.html

https://www.hifiracks.co.uk/collections/hi-fi-racks

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, nemanjamilicevic011 said:

Nova polica, isto po uzoru na Nattuzi, samo kraca 20 cm

IMG_1102.jpg

Ako baš moraju fioke,onda policu skrati u spusti skroz do poda,dobbiće se na prostoru između zvučnika i možeš da imaš tri reda užih fioka.....Kada već nema opcije za HI-FI policu

Link to comment
Share on other sites

Ovakav tip police na mestu izmedju zvucnika je klasicna rezonatorska kutija,utice na zvuk kao los sabwoofer.Ako vec planiras da menjas razmisli o otvorenoj tipa hifiracks,quadraspire  koja jos moze biti kvalitetan hifi suport, pa i unaprediti zvuk,a lepo izgledaju i ne kvare izgled stana.Ja sam prosao sve to i natrpavajuci prostor izmedju zvucnika u jednom momentu totalno pokvario zvuk.Kad sam napravio cistac sa policom kroz koju ima ''promaje'' dobilo se bas dosta
https://quadraspire.co.uk/custom.html
https://www.hifiracks.co.uk/collections/hi-fi-racks

Slazem se ali kod mene nece biti prenatrpano. Duzina tog zida je 4.6m, a police 2.5m tako da ima dovoljno mesta da zvucnici disu. Jedini problem je njihov veliki razmak ali sa tim moram da se pomirim.
Naim je upravo izbacio podrsku za qobuz integration, pa krecem sa novim testiranjima


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjamilicevic011 said:


Slazem se ali kod mene nece biti prenatrpano. Duzina tog zida je 4.6m, a police 2.5m tako da ima dovoljno mesta da zvucnici disu. Jedini problem je njihov veliki razmak ali sa tim moram da se pomirim.
Naim je upravo izbacio podrsku za qobuz integration, pa krecem sa novim testiranjima


Sent from my iPhone using Tapatalk

kako napraviti nalog za Qobuz?Može pp da brkam temu....

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, nemanjamilicevic011 said:

Naim je upravo izbacio podrsku za qobuz integration, pa krecem sa novim testiranjima

Ovo će biti od presudnog značaja, ako se pokaže bolje.

Sve više verujem da je hardver dosta dobar, a da se softverski namerno ograničava. Možda prosto nije iststiran toliko da se implementiraju sve softverske ideje do datuma puštanja u prodaju.

Dobro je da često izlaze neka poboljšanja u softverskom  domenu koja se lako instaliraju, a umeju da otvore razne mogućnosti na istom uređaju.

Nije to mala stvar.

Link to comment
Share on other sites

Ovo će biti od presudnog značaja, ako se pokaže bolje.
Sve više verujem da je hardver dosta dobar, a da se softverski namerno ograničava. Možda prosto nije iststiran toliko da se implementiraju sve softverske ideje do datuma puštanja u prodaju.
Dobro je da često izlaze neka poboljšanja u softverskom  domenu koja se lako instaliraju, a umeju da otvore razne mogućnosti na istom uređaju.
Nije to mala stvar.

Da, predpostavljam. Pogresnu vest sam objavio, izasao je update gde nas obavestavaju da sl nedelje izlazi update 3.4.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...